علی خسروانی

روند ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو تحت‌تاثیر جو روانی است همان‌طور که گران شدن قیمت‌ها هیچ‌گونه مبنای اقتصادی و تخصصی(براساس عرضه و تقاضا) نداشت. در نتیجه با وجود همان شرایط پیشین(ناهمخوانی عرضه و تقاضا) قیمت‌ها ریزش نسبی دارد. وی با اشاره به ترخیص خودروهای دپو در گمرکات کشور افزود: برخی خودروها در حال ترخیص از گمرک هستند اگر روند خروج این خودروها تسهیل و دعوتنامه‌ها صادر شود، می‌توان امیدوار بود بازار خودرو به ثبات برسد. این امر و نیز خبرهای مثبت سیاسی می‌تواند روی نرخ خودروهای داخلی هم تاثیر مثبت داشته باشد. خسروانی در پاسخ به این پرسش که عامل ثبات نرخ در بازار خودرو در شرایط کنونی چیست، گفت: امری که باعث ثبات در بازار محصولات می‌شود عرضه آن کالا است.


وقتی محصولات به‌شکل مناسب عرضه شود و مصرف‌کننده با سهولت به محصول موردنظرش دسترسی داشته باشد و نیازی نباشد عده‌ای به‌عنوان واسطه و دلال حضور داشته باشند این ثبات به‌وجود می‌آید. واردات خودرو منوط‌ به خرید برگه اسقاط خودرو است. این فعال بازار در ادامه با اشاره به چالش این برگه‌ها خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر برگه اسقاط خودرو ۶میلیون تومان شده و تعداد آنها هم تغییر کرده است. به‌عنوان نمونه پیش‌تر برای واردات یک تیوولی فقط یک برگه اسقاط نیاز بود اما امروز ۶ برگه درخواست می‌شود. بنابراین ترخیص خودروها به جز هزینه‌های مابه‌التفاوت ارزی که بر عهده شرکت‌ها گذاشته شده تا از خریداران و مصرف‌کنندگان نهایی گرفته شود حدود ۳۶میلیون تومان هم بابت برگه اسقاط به این رقم اضافه خواهد شد.
وی درباره الزام تعداد برگه‌های اسقاط هم گفت: براساس میزان مصرف سوخت خودرو باید برگه اسقاط خریداری شود.وی در ادامه در مورد  تمدید قرارداد میتسوبیشی اظهار داشت: به‌طور معمول صنعتگران ایرانی معتقدند ژاپن نخستین کشوری است که با اعمال تحریم، همکاری خود را با ایران قطع می‌کنند. فعالان صنعت موتورسیکلت عنوان می‌کنند پیش‌تر ژاپن در زمینه ساخت موتورسیکلت در کشور همکاری بیشتری داشت اما کم‌کم در شرایط تحریمی قطع همکاری کرد و جای خود را به چینی‌ها داد. در حوزه خودرو هم همین‌گونه است زیرا یکی از بازارهای بزرگ این کشور و نیز یکی از همکاران تجاری آنها امریکا است. خسروانی از همکاری یک خودروساز ژاپنی با شریک ایرانی آن خبر داد و درباره جزییات این همکاری به صمت گفت: این خودروساز، میتشوبیشی است که قرارداد خودش را با شرکتی ایرانی به‌عنوان شریک تجاری‌ برای ۳ سال تمدید کرده است. این یک رویداد مثبت است. با توجه به اینکه واردات خودرو ممنوع است و تحریم‌ها علیه کشور اعمال می‌شود وقتی یک شرکت ژاپنی همکاریش را با طرف ایرانی ادامه می‌دهد خبر امیدوارکننده‌ای برای صنعت خودرو کشور است.
وی افزود: با وجود اینکه ژاپن وابستگی زیادی به امریکا دارد این همکاری می‌توان چراغ سبزی باشد که امریکا نسبت به ایران نشان داشته است. این فعال بازار خودرو درباره این همکاری ادامه داد: اگر ژاپن به‌عنوان یکی از شریکان اصلی امریکا تمایل به ادامه همکاری با ایران دارد پس می‌توان امیدوار بود از حجم فشارهای تحریمی علیه کشور کاسته شود. تمدید قرارداد یک شرکت ژاپنی با طرف ایرانی بسیار متفاوت‌تر از تمدید همکاری به‌عنوان مثال با یک شرکت ترکیه‌ای است.
خسروانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این همکاری چقدر می‌تواند بستر را برای ورود سایر شریک‌های بین‌المللی صنعت خودرو هموار کند، گفت: موضوع تحریم باید در فضایی کلی‌تر به‌لحاظ سیاسی و اقتصادی ریشه‌ای حل شود. باید دید در نهایت چه توافقی بین ایران و هم‌پیمانانش در برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) انجام می‌شود؛ آیا امریکا به برجام برمی‌گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *