طی مصاحبه ای که مجله ی ” گزارش خودرو ” از جناب آقای علی خسروانی به عنوان مدیر مجموعه اتوخسروانی به عمل آوردند، سوالاتی در  رابطه با وضعیت بازار خودرو و گرانی های و نوسانات اخیر آن پرسیده شد. در ادامه متن این مصاحبه را مطالعه بفرمائید.

آیا قیمت خودرو کاهش می یابد

۱. آیا قیمت خودرو کاهش می یابد ؟ راه حل گشایش گره بازار خودرو از نظر بزرگترین فروشنده خودروی کشور چیست؟

بازار خودرو با فضای پولی و مالی کشور در ارتباط است و از نوسانات تاثیر می پذیرد. ولی متاسفانه به دلیل این که خودرو در کشور ما مانند طلا و سایر ارزهای خارجی و مسکن، یک کالای سرمایه ای محسوب می شود همواره دستخوش تلاطمات است. از طرفی به علت علاقه ای که مردم ایران به خودرو و بازار خودرو دارند، تمرکز خبری و اطلاعاتی روی خودرو بسیار زیاد است و این نوسانات را پیچیده تر می کند.

 

۲. آیا ثبات قیمت دلار بر روشن شدن تکلیف خریدار و فروشنده تاثیر گذار شده است؟ آیا مردم راحت تر می توانند تصمیم بگیرند و شاهد خروج بازار از رکود خواهیم بود؟

بازار خودرو قوانین خاص خودش را دارد. به طور کلی یک قاعده کلی و بسیا ساده در اقتصاد هست به نام عرضه و تقاضا. هر بازاری را بخواهید تحلیل کنید، با این اصل قابل پیش بینی خواهد بود. بنده به شخصه نوسانات بازار خودرو را خیلی مرتبط با قیمت ارز و دلار نمی بینم زیرا قیمت خودرو خیلی پیشتر از صعود و جهش قیمتی دلار، افزایش پیدا کرده بود. ما تقریبا یک سال و نیم هست که این روند صعودی را شاهد هستیم. وقتی شما به نحوی ( عمدی یا سهوی، دانسته یا نادانسته ) عرضه را کم می کنید، طبیعتا نسبت عرضه و تقاضا به هم میخورد و این اصل شامل خودرو هم هست.

با وجود ثبات قیمت دلار، در حال حاضر، ما عملا خریدار واقعی در بازار خودرو نداشتیم یعنی کسانی که با نیت سرمایه گذاری برای خرید خودرو مراجعه می کردند، کم شده اند و اگر این ثبات ادامه پیدا کند، پیش بینی می شود که افرادی که پیش از این برای سرمایه گذاری خودرو خریداری کرده بودند، شروع به فروش محصولات خریداری شده کنند که به تعدیل قیمت خودرو کمک خواهد کرد. ولی به وضوح در این مدت خریداران واقعی بسیار کمتر بودند.

 

۳. به نظر شما بازگشت و نزدیک شدن قیمت خودروهای داخلی به قیمت های گذشته چگونه امکان پذیر است؟ نظر شما درباره تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار چیست؟

به نظر من تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار، اتفاق درست و خوبی است، چیزی است که دنیا به آن رسیده است و در همه جای دنیا در حال انجام است. این مسئله در اقتصاد جهانی ثابت شده است و نمی توان با قیمت گذاری دستوری وسفارشی بازار را کنترل کرد زیرا باعث ایجاد رانت، تمرکز و تجمیع ثروت در جای نامناسب و… خواهد شد و عملا این قیمت گذاری دستوری، سبب ضربه و لطمه به مصرف کننده نهایی می شود.

البته در فضای کنونی تعیین قیمت حاشیه بازار امکان پذیر نیست. این که چند عدد خودرو به تعداد محدود در دست دو شرکت تولید می شود، انحصار است. باید واردات با تعرفه ۵ درصد آزاد شود و مدل های مختلف خودرو موجود باشند و خریداران حق انتخاب داشته باشند. حالا می توانیم اجازه دهیم قیمت خودرو را حاشیه بازار تعیین کند.

 

۴. دلار و نوسانات آن به شدت روی قیمت خودروهای وارداتی تاثیر گذار بوده است. به نظر شما چه راهکاری برای ثبات قیمت خودروهای وارداتی وجود دارد؟

بخش زیادی از قیمت خودرو به دلار بستگی دارد ولی ما میتوانستیم این را تعدیل کنیم. خودروسازی یکی از حوزه های جذاب برای تحریم است. زیرا بررسی کرده اند و دیده اند که مردم به خودرو علاقه زیادی دارند و چیزی است که می تواند التهاب آفرین باشد و متاسفانه ما هم دست به دست دادیم و به شدت این التهاب افزودیم. انها تحریم می کنند و ما هم ممنوع می کنیم. در صورتی که کار درست این است که ما در برابر تحریم، کاهش تعرفه را اعمال می کردیم. حال که تصمیم بر تحریم واردات است ما باید تسهیل واردات کنیم.

وقتی رفت و امد و خرید و فروش خودرو تسهیل شود، فردی که بی دلیل خودرو خریده و انبار کرده است، با مشاهده ورود خودرو به میزان بالا به بازار، محصولاتی را که خریداری و گاها احتکار کرده بود عرضه می کند  و این سبب تعدیل قیمت خودرو می شود.
من به شما قول می دهم اگر واردات خودرو تسهیل شود ما همین الان به اندازه دو سال مصرف خودروی کشور، در پارکینگ ها ماشین داریم.

 

۵. نظر شما درباره ی ضرر و زیان به مشتریانی که توانستند به خودروی خود دست پیدا کنند  ( ولی با قیمت های بسیار بالاتر ) و مشتریانی که حتی به خودروی خود دست پیدا نکردند، چیست؟ همچنین در حال حاضر واردکنندگان خودروهایی دارند که در گمرک گیر کرده است که آسیب بسیار جدی از لحاظ مالی و آبروئی برده اند. نظر شما درباره ضرر و زیان وارده به این شرکت ها چیست؟

از اتفاقی که در حال حاضر در حال وقوع است، همه ناراضی اند و من در حال حاضر هیچ برنده ای نمیبینم البته به جز تعداد خیلی معدودی که از این رانت اطلاعاتی استفاده کردند.

اولین زیان، زیان روحی روانی است. خودرو جزو کالاهایی است که گران یا ارزان شدن آن، بسیار محسوس و تاثیر گذار است و به گونه ای نماد تورم است. چند سال پیش موقعیت مشابهی داشتیم اگر به یاد داشته باشید که همه گفتند ” پراید شد ۲۰ میلیون تومان ، همه چیز گران شد و تورم شده است و فلان…”. یعنی از هر کسی می پرسیدید وضعیت مملکت چگونه است می گفت پراید ” شد ۲۰ میلیون تومان”. پس خودرو نماد تورم است و شما می توانید با کنترل قیمت خودرو، گرانی در جاهای دیگر را هم کنترل کنید.

از منظر مصرف کننده، آنها قطعا آسیب می بینند و بزرگترین ضرر محدود شدن حق انتخاب آنهاست. گاهی اوقات محدودیت در حق انتخاب شما را بیشتر آزار می دهد تا گرانی. زمانی کیا سراتو ۱۲۰ میلیون تومان بود و دست دوم آن حدود ۶۰ میلیون تومان بود و الان سه برابر شده است، خب دهک های پایین تر جامعه ضرر می بینند و حذف می شوند. به هیچ عنوان تصور نکنید این خودروها برای طبقه خاصی از جامعه و مرفهین است… نه به هیچ عنوان به این شکل نیست. بلکه دهک های پایین تر و متوسط جامعه به نسبت آسیب بالاتری می بینند.

شما در نظر بگیرید بسیاری از افراد تمام زندگی خود را جمع کرده اند تا یک خودرو خریداری کنند. از طرفی چند ده هزار نفر در حوزه خودروهای وارداتی در حال فعالیت بودند، از گمرک و ترخیص کار بگیرید تا کارمندان شرکت های واردکننده و فروشنده ها و نمایندگی ها و… . حال اوضاع به هم ریخته است و دیگر کسی توان فروش ندارد و اصلا ماشینی وجود ندارد که بخواهند بفروشند. اصلا ما نمی خواهیم خودروئی بفروشیم، از آن بدتر که ما باید جواب کسانی که قبلا پول داده اند و خودرو می خواهند نیز بدهیم. ما به عنوان نمایندگی فروش وظیفه پاسخگوئی به مشتریان را داریم. ما نمی توانیم الان که شرایط سخت شده است، شانه خالی کنیم و بی تفاوت باشیم. مجموعه خسروانی نزدیک به ۴۵ سال که در حوزه توزیع خودرو فعالیت دارد و دوران های انقلاب و جنگ و تحریم و سازندگی را دیده است. مشکلات مختلف که دیده ایم به ما کمک می کند راحت تر از برهه ی حساس کنونی عبور کنیم چون تجربه بالایی داریم.

 

۶. پیش بینی شما در رابطه با وضعیت بازار چیست؟ آیا قیمت خودرو کاهش می یابد ؟

بدون امید که نمی شود هیچ مسئله ای را حل کرد و نمی شود دوران های سختی را تحمل کرد. به نظر من این مسئله قطعا حل خواهد شد. عقبه تجربی ما به ما این نوید را می دهد که این مسائل نیز حل خواهد شد.

 

۷. در این اوضاع آشفته عده ای به کلاهبرداری رو آورده اند و پیش فروش های غیرواقعی راه می اندازند به گونه ای که هر هفته خبر دستگیری عده ای را به عنوان مدیر این شرکت ها می شنویم. پیشنهاد شما به مردم برای دوری از این اتفاقات ناخوشایند چیست؟

این مسئله دو بخش است و دو دسته اعتراض می بینیم. یک دسته اعتراض به شرکت های معتبر و مجوزدار و یک دسته اعتراض به شرکت های کلاهبردار است.

برخی به شرکت های معتبری اعتراض داشتند که باسابقه بودند و در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی، تعهداتشان به تاخیر افتاده است. این شرکت ها مجوز دار و باسابقه بودند و با شفافیت ثبت سفارش می کردند و متناسب با ثبت سفارش پیش فروش می کردند. این شرکت ها به قصد کلاهبرداری کاری نکردند ولی ما منکر این نیستیم که رفتار پرخطری انجام دادند. زیرا شما باید بدانید که در جامعه ای زندگی می کنید که هر روز ممکن است قانون عوض شود و به هیچ عنوان نباید بدون پشتوانه تعهد بلندمدت ایجاد کنید. این شرکت ها از مردم پول گرفتند تا خودرو وارد کنند ولی نتوانستند و نشد که البته قانونا اجازه این کار را نداشتند و مصرف کنندگانی که به این ها مراجعه کردند اکثرا بواسطه وسوسه و طمع قیمتی به این شرکت ها مراجعه کرده اند. این شرکت ها مثلا خودروئی که در بازار با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان فروخته می شده است ، وعده می دادند که با ۱۴۰ میلیون تومان ثبت نام کنید و ۴ ماهه تحویل بگیرید. سپس به مصرف کننده می گفتند شما نیازی نیست تمام مبلغ را بدهید، کافی است نیمی از مبلغ را بدهید و مصرف کننده پیش خود فکر می کرد که چه صادقانه! که تمام مبلغ را از من نمی گیرند. و اکثرا این موضوع مشکل ایجاد کرده است.

اتحادیه نمایشگاه داران به طور مکرر و متعدد به وزارت صنایع، دادستانی، سازمان تعزیرات و… درباره وجود شرکت های کلاهبردار اخطار داد و درباره رفتار پرخطر برخی شرکت های مجوزدار هشدار داد که این اقدامات سبب از بین رفتن سرمایه مردم می شود ولی متاسفانه توجهی به وجود شرکت های کلاهبردار و زیرزمینی و رفتارهای پرخطر برخی شرکت های مجاز نشد.

 

۸. برخی می گویند علی خسروانی قیمت هیوندای را در بازار تعیین می کند.

اصلا امکان تعیین قیمت از سمت ما وجود ندارد. چیزی که قیمت را تعیین می کند عرضه و تقاضاست و شرکت ها و سازمان های می توانند به راحتی از طریق عرضه، تناسب ایجاد کنند. ولی دلیل این که برخی اینگونه لطف خود را به ما نشان می دهند این است که ما سال های زیادی در این بازار فعالیت داشته ایم و به نوعی مرجع هستیم و این به علت سابقه کاری ماست.

 

امیدواریم صنعت خودروسازی داخلی به اندازه ای قدرتمند شود که همه ما خودروهای باکیفیت داخلی سوار شویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *