خودروی پلاگین هیبرید چیست؟

در سال های اخیر، همراه با افزایش دمای کره زمین، حامیان و دوستداران محیط زیست از هر اقدام و ایده و سیاستی که باعث کاهش آلودگی هوا، انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای می شود، حمایت می کنند و این حمایت و تلاش های آنها سبب شده تا این موضوع به یک دغدغه جهانی تبدیل شود. پاسخ صنعت خودروسازی دنیا به این دغدغه ها باعث تولید خودروهایی با تکنولوژی هیبرید و پلاگین هیبرید شده است.

با اتوخسروانی همراه باشید تا توضیحات بیشتر و دقیق تری در این رابطه به شما ارائه دهیم.

پلاگین هیبرید چیست؟

علاوه بر دغدغه و حمایت های جهانی از خودروهای هیبرید و پلاگین هیبرید، به هیچ عنوان نباید از استقبال بی‌نظیر مشتریان در سراسر دنیا از این خودروها غافل شد.

 

خودروهای PHEV

نتیجه این استقبال، تولید انبوه انواع مختلفی از وسایل نقلیه برقی، هیبریدی و پلاگین هیبریدی توسط برندهای مختلف دنیا بوده است.

خودروهای پلاگین هیبریدی به اختصار PHEV نامیده می‌شوند. این خودروها نسبت به مدل های هیبریدی خود، مسافت های طولانی تری را پیمایش می کنند که به مدد باتری های قدرتمندتری است برای آنها تعبیه شده است. طبیعتا این باتری ها قابلیت پیمایش بیشتری نسبت به مدل های تمام برقی به این خودروها داده است.

این دسته از خودروهای برقی توانائی شارژ با برق شهری را دارند و می توانید به راحتی با برق شهری در خانه خودتان و یا در ایستگاه های مخصوص شارژ خودرو، باتری های خود را شارژ کنید. اگر هم باتری تمام شد، موتور بنزینی به کمک شما خواهد آمد و علاوه بر تامین نیروی موردنیاز برای حرکت خودرو، باتری را نیز شارژ می کند. از بزرگ‌ترین مزایای خودروهای پلاگین هیبرید می‌توان به نگران نبودن کاربران برای اتمام شارژ باتری به کار رفته در آن است.

میزان مسافت قابل پیمایش توسط یک حودروی پلاگین هیبرید را ظرفیت سوخت گیری و میزان و توان باتری تعیین می کند. به عنوان مثال، تویوتا پریوس پرایم و شورولت بولت قادر خواهند بود به ترتیب ۴۰ و ۸۵ کیلومتر را در حالت تمام برقی طی کنند.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

در مجموع از لحاظ قیمتی، خودروهای پلاگین هیبرید از مدل های هیبریدی گران تر هستند. به طور مثال برای تویوتا پریوس دو مدل هیبرید و  پلاگین هیبرید موجود است که قیمت تویوتا پریوس پلاگین هیبرید حدود ۳ هزار و ۸۰۰ دلار بیش‌تر از مدل هیبرید آن است. البته نباید این مورد را هم نادیده گرفت که معمولا جوایز و تسهیلات دولتی به خودروهای PHEV و خریداران آنها تعلق می گیرد. مثلا در آمریکا خریداران این نوع خودروها، 3500 تا 7500 دلار تسهیلات دریافت می کنند. البته هر ایالت قوانین مخصوص به خودش را دارد و گاها در برخی ایالات امتیازات بیشتری هم اعطا می شود.

در سال های اخیر خودروهای برقی و تمام الکترونیک در نمایشگاه ها حضور فعال و پررنگی داشته اند و بزرگان صنعت خودرو وارد کارزار این تکنولوژی شده اند.

تفاوت خودروهای هیبرید و پلاگین هیبرید

تمامی کارشناسان صنعت خودرو و شرکت های سرمایه گذاری دنیا بر این باورند که سال های آینده، سال نبوغ و شکوفایی ماشین های تمام برقی و تمام الکتریکی خواهد بود. شرکت های بزرگ خودروسازی در دنیا وارد این مسیر شده اند و در حال سرمایه گذاری های عظیمی روی این حوزه هستند.

خودروهای دارای تکنولوژی هیبرید به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
  • هیبرید (HEV)
  • پلاگین هیبرید (PHEV)
در این قسمت سعی داریم تفاوت ها، مزیت ها و نواقص هر کدام را به صورت اختصار بیان کنیم.

1 . ماشین های دارای تکنولوژی هیبرید (HEV)

این دسته از ماشین ها دارای دو موتور هستند:
  • موتور یا پیشرانه برقی
  • موتور یا یک پیشرانه بنزینی
نیروی اصلی خودرو از طریق پیشرانه ی بنزینی تامین می شود و خودرو، قدرت محرکه اصلی خود را از اینجا تهیه می کند. در کنار آن نیز پیشرانه برقی مانند یک ژانراتور بخشی از نیروی خودرو را تامین می کند.
تفاوت هیبرید و پلاگین هیبرید
وقتی با سرعت های پائین در حال حرکت باشید، این خودرو تنها از نیرو و پیشرانه برقی خود استفاده می کند. معمولا برای سرعت های کمتر از 50 کیلومتر بر ساعت نیازی به کمک گرفتن از موتورهای بنزینی نیست. ولی اگر تصمیم گرفتید که سرعت های بالاتری تجربه کنید، در این حال هنگام موتور بنزینی وارد عمل می شود و قدرت و نیروی ماشین را تامین می کند و شما را برای رسیدن به سرعت های بالاتر یاری می کند. این خودروها باتری هایی دارند که دارای ظرفیت کمی است و شارژ این باتری ها از سه طریق تامین می شود. می توانید برای مطالعه بیشتر درباره مکانیزم خودرو های هیبریدی وارد لینک زیر شود.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

2 . ماشین های دارای تکنولوژی پلاگین هیبرید (PHEV)

اولین و اساسی ترین تفاوت در بین هیبریدی ها با پلاگین هیبریدی ها، اندازه باتری آنهاست. حجم باتری در خودروهای پلاگین هیبرید بسیار بزرگ تر است. در اینجا با شاهد یک عملکرد کاملا متفاوت با خودروهای هیبریدی هستیم. پیشرانه برقی تامین کننده اصلی قدرت و نیروی محرکه کل ماشین است و پیشرانه بنزینی به عنوان یک ژنراتور عمل می کند.
هیبرید و پلاگین هیبرید و برقی
نکته مهم دیگر برای این خودروها که جذابیت آن را چند برابر کرده است، خودرو حین ترمز گیری شارژ می شود و یا از طریق دو شاخه های مخصوص در ایستگاه های شارژ و یا در منزل، به راحتی شارژ می شوند.
حال اگر فراموش کردید که ماشین را شارژ کنید، اصلا جای نگرانی نیست. با اتمام شارژ برقی خودرو، پیشرانه های بنزینی وارد کار می شوند و علاوه بر تامین نیروی محرکه برای حرکت خودرو، باتری خودرو را نیز شارژ می کند.

بهترین خودروهای پلاگین هیبرید دنیا

در مجموع مسافت قابل پیمایش توسط این خودروها زیاد نیست و برای کاربردهای شهری مناسب هستند. در ادامه بهترین و محبوب ترین پلاگین هیبریدی های دنیا را به شما معرفی می کنیم.

1 . تویوتا پریوس پرایم

شعاع حرکتی در حالت تمام برقی دارای مسافت قابل پیمایش 40 کیلومتر است.  مصرف سوخت این مدل تویوتا در هر ۱۰۰ کیلومتر  در حالت پلاگین هیبرید 1.7 لیتر و در حالت بنزین 4.3 لیتر است.

تویوتا پریوس پرایم پلاگین هیبرید

2 – BMW i3 REX

شعاع حرکتی در حالت تمام برقی دارای مسافت قابل پیمایش 160 کیلومتر است.  مصرف سوخت این مدل بی ام و در هر ۱۰۰ کیلومتر  در حالت پلاگین هیبرید ۲.۱ لیتر و در حالت بنزین 6.7 لیتر است.

بی ام و i3 rex

3 – شورلت ولت

شعاع حرکتی در حالت تمام برقی دارای مسافت قابل پیمایش 83 کیلومتر است.  مصرف سوخت این مدل در هر ۱۰۰ کیلومتر  در حالت پلاگین هیبرید ۲.۱ لیتر و در حالت بنزین 5.6 لیتر است.

شورلت ولت پلاگین هیبرید

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

4 – هوندا کلاریتی

شعاع حرکتی در حالت تمام برقی دارای مسافت قابل پیمایش 80 کیلومتر است.  مصرف سوخت این مدل در هر ۱۰۰ کیلومتر  در حالت پلاگین هیبرید ۲.۱ لیتر و در حالت بنزین 5.6 لیتر است.

هیوندا ایونیک

5- هیوندا آیونیک

شعاع حرکتی در حالت تمام برقی دارای مسافت قابل پیمایش 50 کیلومتر است. مصرف سوخت این مدل هیوندا در هر ۱۰۰ کیلومتر  در حالت پلاگین هیبرید ۲.۱ لیتر و در حالت بنزین ۴.۵ لیتر است.

هوندا کلاریتی

 

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. شما دعوت می کنیم سایر مقالات اتوخسروانی را مطالعه کنید.

 

 

4.5/5 ( 2 نظر )

One Reply to “خودروی پلاگین هیبرید چیست؟”

  1. حسن

    پاسخ دادن

    حیف اینهمه امکانات و علم که میتونستیم از اونها استفاده کنیم و هم کشور پیشرفت کنه و هم مردم در آسایش و آرامش زندگی کنند ولی متاسفانه یه تعداد فسیل مغز شدن مسئول و کشور هرروز بدتر از دیروز هستش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *