سی ان جی برای خودرو بهتر است یا ال پی جی ؟

با بالا رفتن قیمت بنزین بسیاری از افراد به فکر افتاده اند که خودروی خود را گازسوز نمایند. تا با استفاده از این سوخت بتوانند کمی در هزینه‌های حمل و نقل خود صرفه‌ جویی کنند. اما سوالی که پیش می آید این است که از بین دو گاز پر مصرف که در ایران بسیار معروف هستند کدام یک بهتر است و مزایای بیشتری دارد.

 CNG و LPG دو گاز بسیار معروف هستند که در ایران برای همه شناخته شده اند. حال به بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو می پردازیم و می بینیم که اگر بخواهید خودروی خود را گازسوز کنید بهتر از آن را CNG کنید یا LPG ?

سوخت گیری و جایگاه سوخت

 اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که بدون شک تعداد جایگاه های CNG با اختلاف فاحشی بیشتر از تعداد جایگاه های LPG است و تقریبا تمام دارندگان خودروهای LPG خودروی خود را از طریق کپسولهای گاز و شلنگ پر میکنند. که روش استانداردی نیست و خطرات زیادی در پی دارد.

پس با اختلاف زیاد گاز CNG هنگام سوخت گیری بهتر از گاز LPG است و بسیار راحت تر می توانید به سوخت دسترسی پیدا کنید. تعداد جایگاه های CNG کشور حدود 2700 عدد و تعداد جایگاه های LPG کمتر از 100 عدد است و روز به روز هم این تعداد با تعطیلی جایگاه ها رو به کاهش است. تمام اعداد و ارقام بالا نشان دهنده ی اختلاف بارز این دو گاز در مرحله ی سوخت گیری است.

 اما پس از سوخت گیری در مابقی بخش‌ها چطور؟ آیا همچنان سی ان جی از ال پی جی برتری دارد یا خیر؟

مسافت پیمایش با یک باک گاز

خودروهای CNG به نسبت خودروهای LPG مسافت بسیار کمتری را با هر باک پر، طی می نمایند. این اختلاف تا حدود سه برابر نیز می‌رسد یعنی تقریباً با هر بار پر کردن باک سی ان جی میتوانید حدود ۱۵۰ کیلومتر و با هر باک پر ال پی جی حدود ۴۰۰ کیلومتر مسافت طی کنید. که اختلاف فاحش مسافت پیمایش به ازای هر باک پر را نشان می دهد. حال تصور کنید مسافتی بسیار طولانی برای یک مسافرت را می‌خواهید با گاز بپیمایید. اگر این فاصله هزار کیلومتر باشد با گاز CNG حدود شش یا هفت بار نیاز به سوختگیری خواهید داشت در صورتی که با گاز LPG تنها دو بار نیاز به سوختگیری دارید. پس در مسافت پیمایش با اختلاف زیاد گاز ال پی جی برتری بسیاری دارد.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

شتاب و قدرت

 شتاب و قدرت ایجاد شده توسط LPG بسیار از CNG بالاتر است و خودروهای سی ان جی در مسیرهای شیبدار بسیار ضعیف عمل می کند و فشار زیادی به آنها می آید. حتی در اغلب موارد نیاز دارند تا از سوخت بنزین استفاده کنند. در صورتی که این اتفاق در خودروهای ال ‌پی ‌جی بسیار کمتر می افتد و در بسیاری مسیرها می‌توانند با گاز حرکت کنند. خودروهای LPG کم پیش می‌آید که نیاز جدی به استفاده از بنزین پیدا کنند.

خوردگی و آسیب به موتور

 هر دو گاز سی ان جی و ال پی جی موجب خوردگی و آسیب به بخش‌های مختلف موتور می شوند. اما این میزان فشار و خوردگی در خودروهای LPG درصد بسیار کمتری دارد. زیرا گاز سی ان جی گاز خشک تری است در نتیجه فشار بیشتری به سوپاپ ها و پیستون های خودرو وارد می کند. در نتیجه خوردگی و آسیب ناشی از سوخت CNG بیش از خودروهای LPG است.

فشار داخل مخزن سوخت

فشار مخزن گاز سی ان جی بسیار بالا و حدود ۱۵۰ تا 220 اتمسفر است. اما فشار مخزن گاز ال پی جی حدود 10 تا 15 اتمسفر است. در نتیجه احتمال انفجار مخزن های گاز CNG به نسبت LPG بیشتر است. البته باید بیان کرد که مخزن های گاز آنقدر محکم هستند که به این سادگی ها منفجر نمی شوند و اتفاقاتی که هنگام سوختگیری در فیلم‌ها شاهد آن بوده اید، ایرادات در بخش‌های مختلف سیستم گازسوز است نه مخزن. زیرا مخزن با استاندارهای بالایی تهیه می‌شود و احتمال انفجار آن کم است.

قابلیت دسترسی

سی ان جی همان گاز داخل لوله های منازل است و این بدین معناست که بسیار زیاد قابل دسترس است. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که این گاز باید با فشار حدود ۱۵۰ اتمسفر داخل مخزن فشرده شود. این کار توسط پمپ های برقی صورت می گیرد و استفاده بیشتر از گازهای cng به این معناست که مصرف برق در این جایگاه ها نیز بسیار بالا است.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

امنیت و معاینه فنی

میزان اشتعال گاز CNG بسیار کمتر از اشتعال گاز LPG است و در صورت نشتی اتفاقات حاصل از گاز سی ان جی بسیار کمتر از گاز ال پی جی هستند. از طرفی به دلیل این که سوخت گیری خودروهای ال پی جی عموما چندان استاندارد انجام نمی شود و با توجه به اشتعال پذیری بالا امنیت این گاز هنگام سوخت گیری بسیار پایین و خطرساز است.

دریافت معاینه فنی تنها برای گاز سی ان جی امکان پذیر است و به گازهای ال‌ پی ‌جی معاینه فنی داده نمی‌شود. و این یعنی اگر از گاز ال پی جی استفاده نمایید هر بار که بخواهید معاینه فنی بگیرید باید آن را باز نموده و دوباره ببندید که این یعنی یک مشکل بسیار بزرگ.

هزینه ی راه اندازی

تجهیزات لازم برای CNG کردن خودرو بسیار گرانتر از LPG کردن خودروها است و چیزی حدود سه برابر برای شما هزینه دارد. دلیل این اختلاف قیمت بالا این است که فشار مخزن خودروهای سی ان جی بسیار بالاست و حتما باید مخازن خاص و بسیار گران قیمت استفاده شود تا از انفجار جلوگیری نمایید.

روشن کردن خودرو

 خودروهای cng سوز برای روشن شدن نیاز دارند که بر روی حالت بنزین قرار بگیرند و پس از روشن شدن و حرکت می توان خودرو را به حالت گاز بازگرداند. اما LPG جز در فصول سرد سال نیاز به این کار ندارد و می‌تواند با همان گاز شروع به حرکت نمود.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

آیا گاز ال پی جی خطرناک است

یکی از سوالاتی که در مورد گازسوز کردن خودرو بسیار پرسیده می‌شود، این است که آیا گاز ال پی جی خطرناک است یا خیر؟ در جواب باید گفت با توجه به اینکه اکثر مخازن LPG در ایران استاندارد لازم را ندارند نصب غیر اصولی مخازن ال پی جی گاهی موجب آتش‌سوزی در تصادفات میشود. اما اگر استانداردهای لازم رعایت شود و کیفیت مخازن بالا باشد به هیچ وجه گاز خطرناکی نیست. حتی طبق بررسی‌هایی که چندین بار در کشورهای اروپایی انجام شده احتمال آتش سوزی خودرو با گاز LPG کمتر از بنزین و CNG می باشد.

 قیمت گاز LPG و CNG

ال پی جی به دلیل اینکه مانند سی ان جی جایگاههای اختصاصی ندارد و تعداد جایگاه های آن بسیار کم است بیشتر توسط فروشندگان متفرقه عرضه می شود و همین مورد دلیلی شده تا نوسانات قیمتی بر گاز ال پی جی حاکم باشد. در حال حاضر قیمت هر لیتر گاز سی ان جی ۶۵۰ تومان و میانگین قیمت هر لیتر گاز ال پی جی ۸۰۰ تومان است. اما باید به این نکته توجه کنید که میزان مساحت قابل پیمایش با هر یک لیتر گاز LPG حدود یک و نیم برابر بیشتر از گاز CNG است. پس در مجموع اگر بخواهید حساب کنید قیمت ال پی جی مقدار کمی به نسبت سی ‌ان‌ جی ارزان تر خواهد بود.

نتیجه گیری

در مجموع می‌توان گفت که گاز ال پی جی با هر بار پر کردن باک مسافت بیشتری را طی می‌کند و آسیب کمتری به موتور می رساند و همچنین افت شتاب و افت قدرت در خودروهای با سوخت ال پی جی بسیار کمتر از خودروهای با سوخت سی ان جی است. بسیار نرم تر و روان تر کار می کند.

اما سوخت سی ان جی بسیار در دسترس تر است و ایمنی آن هنگام سوختگیری بسیار بیشتر از ال پی‌ جی محسوب می شود. همچنین خودروهای ال پی جی هنگام معاینه فنی بسیار با دشواری روبرو می شوند.

LPG CNG

سوخت گیری

جایگاه سوخت

پیمایش با یک باک

شتاب و قدرت

آسیب به موتور

فشار داخل مخزن

هزینه ی راه اندازی

امنیت سوخت گیری

امنیت تصادفات

معاینه فنی

روشن کردن خودرو

قیمت

 

3.6/5 ( 76 نظر )

52 Replies to “سی ان جی برای خودرو بهتر است یا ال پی جی ؟”

 1. کوروش

  پاسخ دادن

  درود,خداکند,مسولین با ایجادجایگاههای قانونی واستانداردسازی وافزایش ال پی جی به مردم کمک کنند.

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   درود بر شما
   ما هم امیدواریم

   1. F

    خیلی عالی بود. سپاس

   2. حامد ایزد

    سلام عرض ادب اول این که ممنون از سایت خوبتون و دوم این که ماشین من سمند صفر بود که بردم ال پی جی کردم .مشکلی که الان دارم یکی چراغ چک هست که رو گاز میام روشن میشه و یکی دیگه ماشینم کم میاره مخصوصا تو سر بالایی بعد هم مثل رو بنزین ماشین خوب راه نمیره دلیلش چیه ؟ ممنون

   3. محمد احمدیان

    سلام
    خیلی لطف دارید
    در مورد سوال اول باید بگیم متاسفانه اطلاعات تخصصی تعمیراتی نداریم و نمیخوایم خدایی نکرده اطلاعات بی پایه بدیم اما برای سوالتون در مورد این که ماشینتون کم میاره کاملا طبیعی هستش و اصلا جای تعجب نداره که هر ماشینی با بنزین بسیار بهتر از گاز عمل میکنه.

   1. رضا

    سلام…باتشکرازراهنمایی های شماعزیزان فقط میتونم یه جواب بله ویاخیرازشمابگیرم انهم اینکه چون من تواژانس کارمیکنم وماشینم پراید۸۶هست اگه شماباشین سی ان جی نصب میکنی یاال پی جی….فقطزودجوابم روبدین ازبس فکرکردم دیگه قاطی کردم که sngویاlpgبکنم بهتره🙏🙏🙏

 2. مجید

  پاسخ دادن

  سلام فشار گاز در سیستم مایه به مراتب کمتر از فشار گاز در مخزن سی ان جی است و تمام لوله هایی که در گاز مایع و سی ان جی مورد استفاده قرار میگیره یکسان هستند چطور میشه که گاز مایع خطرناکتر مزشه پایه علمی نداره فقط اینکه گاز مایع به دلایل دیگری که غیر علمی است غیر مجاز میباشد فشار درون مخزن سی ان جی همین بس که نیاز به مخزنی است یک تیکه با قطر ۳ سانت یابیشتر که تحمل ان فشار درون مخزن را تحمل کند حال در صوانح اگر با ت جه به فشار درون از بیرون هم ضربه ای وارد شود قطعا مانند در تیغه قیچی کپسول منهدم و خودرو پاره پاره میشود این در حالیست که گاز مایع با فشار درون مخزنی ۱۰ اتمسفر در صوانح اسیب انفجار نخواهد داشت لازم به ذکر است که گاز مایع حتی در درون کپسولهایی مانند اسپره ها هم قابل ذخیره و انتقال است مانند گاز فندکها در نتیجه فقط یک عامل غیر علمی گاز مایع را بر گاز سی ان جی مقدم و امنتر معرقی میکند .
  متشکرم

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   بله جناب حق با شماست
   مخازن و سيستم هاي گاز مايع بسيار بسيار كم خطر تر هستند
   اما مشكل از اون جايي شروع ميشه كه مردم به نصب و فعال سازي غير استاندارد گاز مايع رو ميارن و از سيستم هاي ايراد دار و كم استاندارد استفاده ميكنن
   به علاوه هنگام سوخت گيري هم گاز مايع پر خطر هستش چون جايگاه هاي استاندارد بسيار بسيار كم خستند

   1. رضا

    اگر پمپ گاز ال پی جی هم مثل سی ان جی زیاد بود و سوخت گیری آن هم مثل cng راحت باشه lpg خیلی بهتر از cng است. اما از آنجایی که گاز Lpg نیاز به حمل و مقل داره وبا ماشین جابه جا میشود و گاز طبیعی از طریق لوله انتقال پیدا می کنه و تقریبا هزینه ی حمل نقل آن صفر است بعید می دانم دولت پمپ گاز lpg را توسعه بده

   2. محمد احمدیان

    بله دقیقا درست میفرمایید

  2. سید رضا

   پاسخ دادن

   سلام به آقا مجید چرا آخرش رو اشتباه نوشتی؟

 3. حسین

  پاسخ دادن

  سلام اگر بخواهیم در سوخت گیری و غیره گاز مایع امنیت و خطر کمتری داشته باشد باید چیکار کنیم

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   در مقاله ای جداگانه ای کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

 4. مهدی

  پاسخ دادن

  داداش دمت گرم سایتتون فوقالعاده و تکمیل . سپاس گزارم

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   لطف دارید

 5. F

  پاسخ دادن

  خیلی عالی بود. سپاس

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   لطف دارید
   ممنون از شما

 6. مجتبی طاهری تفرشی

  پاسخ دادن

  مطلب cng lpg. خیلی عالی بود. سپاس

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   لطف دارید
   خوشحالیم که مفید بوده

 7. امیر

  پاسخ دادن

  جایگاه های ال پی جی باید توسعه پیدا کنه به نفع تمام کشور هست . دولت بسیار بسیار فهمیده ما باید اینو بدونه .
  شایدم بدونه اما چون می‌دونه گاز ال پی جی برای صادرات بسیار آسانتر هست ، ال پی جی رو صادر می‌کنه و پولشو به جیب میزنه و سی ان جی رو که صادراتش سخته رو به مردمش میده که استفاده کنن.
  سخن آخر اینکه ال پی جی قابل مقایسه با سی آن جی نیست و مقایسه این دو اشتباست.

 8. محمد

  پاسخ دادن

  سلام.بنده چند ساله ک ال پی جی مصرف دارم برای ماشین..ال پی جی چون گازی هست ک باید از نفت فناوری بشه و برای مثلا مسئولان هذینه بره غیر استاندارد شده.ولی گاز سی ان جی از چاه های مخصوص استخراج میشه بدون نیاز ب فناوری نفتی….متاسفانه در شهر زاهدان هر جایگاه ال پی جی بود جمع کردن و پلمپ کرد جالبه کپسول ها رو هم ثبت اموال دولتی کردن خخخ..ال پی جی تنها خطرش هنگام سوخت گیری با کپسول هست ک باید شیر تخلیه هوا باز باشد اگه کوچیکترین جرقه ای یا سیگاری باشد مساویست با خداحافظی

  1. محمد

   پاسخ دادن

   سلام لوله هوارم بزار تو سطل آب بعدش کنار سوخت گیری راحت ۳ سیخ جوج رو آتیش درست کن بزن به بدن

 9. سعید

  پاسخ دادن

  با سلام می خواستم بدونم که وقتی ۳تا از چراغ گاز مایع می مونه اون چراغ سوم میره می یاد یا ایراد از شناور است

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   سلام
   متاسفانه اطلاع ندارم
   امیدوارم دوستانی که کامنت رو میبینند اطلاع داشته باشند و کمکتون کنند

  2. حمید

   پاسخ دادن

   سلام.سعید خان دلیل خاموش روشن شدن چراغ بالا پایین شدن شناور داخل مخزن به خاطر مایع بودن گازه که در حال حرکت مثل اب به هر طرف حرکت میکنه

 10. amir

  پاسخ دادن

  سلام من اگه lpg رو موتور سمند EF7 نصب کنم خطر نداره ؟ بعدش قطع کن سوختش چطوریه که میگن موقع تصادف شعله ور میشه . میشه از این کار جلوگیری کرد ؟

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   سلام
   موتور اي اف 7 كاملا بهينه و مناسب سوخت سي ان جي طراحي شده و هيچ يك از مشكلات بيان شده در مقاله رو با اين موتور نخواهيد داشت و كاملا مناسب و بدون مشكل با سي ان جي كار ميكنه
   پس دليلي نداره كه شما بخواهيد سختي ها و خطرات سوخت گيري در سوخت ال پي جي رو به سي ان جي ترجيح بدين
   در مورد تصادفات هم ، توي تصادفات اگر تمام قسمت هاي مخزن ها استاندارد و با كيفيت باشه سوخت ال پي جي هيچگونه خطري نداره

 11. یونس مشکویی

  پاسخ دادن

  سلام من ۱ساله از ال پی جی استفاده میکنم بسیارعالی است فقط قبلا ماشینم۲۰۰تا میرفت حالا ۱۹۵وچیزی طبیعی است ومشکل فنی مثلا خرابی موتور رانداشتم روزی ۶۰۰ کیلومتر هم راه میبرمش با بی رحمی فروان اما نه روغن سوز شده نه اب روغن قاطی کرده نه سوپاپ و فیستون پوکیدن همه چیزش عالی عالی

 12. مهدی

  پاسخ دادن

  سلام.
  خسته نباشید.
  ماشین های هاشبک مانند:
  111، کوییک، تیبا2، 206 رو میشه گاز Lpg یا cng کرد؟
  اگه امکانش هست خیلی زود راهنمایی کنین چون خیلی خیلی نیاز به راهنمایی دوستان عزیز دارم.
  تشکر از عوامل این سایت..
  اطلاعات سایتتون فوقولادست. مخصوصا جواب دهی به سوالات مردم عالیه.
  ممنون از سایت خوبتون.
  اگر امکانش هست زود تر جواب سوال منم بدین ممنونتون میشم.

 13. مسعود

  پاسخ دادن

  سلام میخواستم بگم من ساینا دارم میخوام گازی کنم ال پی جی کنم بهتر یاسی ان جی کنم کدوم خطرش کمتر وکدوم روماشینم بهتر جواب میده

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   فشار مخزن گاز سی ان جی حدود ۱۵۰ و فشار مخزن گاز ال پی جی حدود 10 اتمسفر است. در نتیجه احتمال انفجار مخزن های گاز CNG به نسبت LPG بیشتر است. ولی مخازن کاملا استاندارد هستند و نیازی نیست نگران این مورد باشید. ولی نشتی سی ان جی خیلی کمتر هستش و در کل ایمن تر. همه جا هم وجود داره و نسبت به ال پی جی در دسترس تره

  2. مهدی دارم

   پاسخ دادن

   سلام منم ساینا دارم ال پی جی کردم راضیم شتابش عالیه درضمن گاز مایع مثل بنزین سوپر میمونه واسه ماشین

 14. محمدرضا

  پاسخ دادن

  باسلام
  ممنون از مطلب مفیدتون.و همچنین دوستان.خواستم بپرسم ایا میتوان ماشینx33 مدا 91رو سوختlpg کرد. ممنون

 15. مهدی

  پاسخ دادن

  با سلام
  گاز ال پی جی، بسیار کم خطر هست. همه ما کپسول های نارنجی و آبی دیدیم هیچوقت منفجر نمیشن. نکته بعدی این که شما هر ۴سال یکبار باید مخزن CNG تعویض کنید چون خورده میشه. من تعمیرکارم و تقریبا تمام خودروها موتور XU7 که باز کردم و سی ان جی سوز بودن باید کلا دور ریخته بشن و اکثر قطعات نو بشه در حالی که به نظر من ال پی جی از بنزینم بهتره برای موتور. با ۱ مخزن ۸۰ لیتری خودرو پژو پارس حدود ۸۰۰کیلومتر پیمایش داره با هزینه کمتر از ۴۰ هزار تومان!! نکته بعدیم این که ال پی جی آلایندگی بسیار کمتری داره و با سنسور خراب هم کار میده. جدیدا هم شنیدم مسئولین به اشتباه خودشون پی بردن و میخوان ال پی جی قانونی کنن و جایگاه اتو گاز ارائه بدن.

 16. مجتبی

  پاسخ دادن

  سلام میخواستم گاز ببندم روی ماشین، الان به این نتیجه رسیدم ال پی جی بهتره سپاس

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   ممنون از شما که وقت گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید
   خوشحالیم که براتون مفید بوده

 17. سعید

  پاسخ دادن

  سلام ممنون از سایت خوبتون منم گاز lpgاستفاده میکنم خیلی هم راضیم خدا رو شکر تو شهر ما دوتا جایگاه سوخت lpgهست که همیشه هم گاز با قیمت مناسب دارن من مخزن ۸۰کیلو رو هر بار پر میکنم ۳۰تومن در میاد

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   ممنون از شما که مقاله رو مطالعه کردید

  2. مسلم

   پاسخ دادن

   سلام ببخشید ۱. کپسول ۸۰ کیلویی ال پی جی رو پراید مسافت چند کیلومتری میبره ؟؟؟
   ۲. واسه روشن کردن ماشین باید با بنزین روشن کنی یا همون گاز ال پی جی جواب میده؟؟
   ممنون راهنمایی کنید

   1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

    میزان مسافت پیمایش به خیلی موارد بستگی داره مثل مصرف بنزین که به عوامل زیادی وابسته هستش
    اما در مورد سوال دوم این که گاز ال پی جی با توجه به اشتعال بالاتر در مقابل گاز سی ان جی ، اگر همه ی بخش های موتور تنظیم باشه و درست کار کنه بله میشه روشن کرد

 18. Rasoul

  پاسخ دادن

  بسیار عالی بود بی نهایت سپاس

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطالعه کردید

 19. محمد

  پاسخ دادن

  سلام.خودروی من پژو slx با موتورtu5هست.دو سوال دارم
  اول اینکه این موتو رو میشه lpgنصب کرد
  دوم اینکه موقع معاینه فنی به خاطر نصب تجهیزات lpgمشکلی پیش میاد؟

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   سلام
   در مورد سوال اول بله میشه
   در مورد سوال دوم بله گاز ال پی جی موجب میشه که معاینه فنی شما صادر نشه

 20. پوریا

  پاسخ دادن

  سلام ممنون از شما بابت اطلاعات مفید
  من بتازگی یک پژو پارس سال صفر گرفتم خیلی دوست دارم ال پی جی نصب کنم روش تو شهر ما ساوه دوتا شرکت گاز LPG هست و کلی مغازه که کارشون اینه و با شلنگ و پمپ مخصوص هم باک ماشینارو پر میکنن البته تا قبل از فصل سرما زمستون که سر میرسه خیلی نایاب میشه اگه مغازه ها داشته باشن دوبرابر شرکت میفروشنش وگرنه باید بری تو صف نوبت چندین ساعت وایستی تا تانکر گاز مثلا از شرکت اصلی که اراک باشه بیاد برسه که سوخت رسانی رو خیلی هم کند عمل میکنند گاهی یک الی دو هفته گاز نیست سوال من اینجاست که میخواستم بدونم آیا میشه کپسول CNG نصب کنم که به قولی مقاوم تره و در همین حال مابقی قطعات رو طوری نصب کرد که در مواقع نبودن گاز مایع از CNG هم استفاده بکنم؟ اینم بگم من دانشجوام تقریبا اوقات بیکاریم رو با ماشین کار میکنم وخیلی به سوخت ارزان نیازمندم بدشانسیمون هم منزلمون فعلا گازکشی نشده اونم باید همیشه گاز مایع بخرم فعلا
  ممنون اگه زودتر راهنمایی بکنید.

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   خیر این امکان وجود نداره به دلیل این که به کلی سیستم های ساختاری در دو کپسول متفاوت هستن

 21. مسلم

  پاسخ دادن

  سلام لطفا راهنمایی کنید ببینم اگه کپسول ال پی جی نو ببندم بوی داخل اتاق ماشین بوی گاز میده یا نه؟

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   در هر صورت گاز ال پی جی به نسبت سی ان جی دارای بو هستش و قطعا زمان سوخت گیری و کمی بعد بوی گاز رو احساس خواهید کرد

 22. سعید

  پاسخ دادن

  دوستان در مورد معاینه فنی ال پی جی سوال کردن اون یه راه حل ساده داره اونم اینه که کپسول رو وقتی خالی شد از رو ماشین باز کنید برید معاینه رو بگیرید و مجددا اقدام به بستن و کنترل اصول ایمنیش و نشتی های احتمالیش کنید که به کارگاههای مجاز نصب مراجعه کنید اونا این کارو به نحو احسن انجام میدن.

 23. بهزاد

  پاسخ دادن

  سلام.من میخوام گاز ال پی جی نصب کنم.خواستم بپرسم که چجوری میشه فهمید که نصاب کپسول نو نصب میکنه و نه کارکرده…؟؟
  چون شنیدم بعضی ها این کار و میکنن…
  ممنون.

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   در حال حاضر به دلیل پشتیبانی خیلی کم استفاده از گاز ال پی جی مشکلات زیادی داره و توصیه نمیشه
   در مورد سوالتون باید بگم که توی این موارد تنها راه اعتماد به فروشندست وگر نه اگر نوسازی شده باشه و شیرهاش نو شده باشه تشخیصش خیلی مشکله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *