سی ان جی برای خودرو بهتر است یا ال پی جی؟

با بالا رفتن قیمت بنزین بسیاری از افراد به فکر افتاده اند که خودروی خود را گازسوز نمایند. تا با استفاده از این سوخت بتوانند کمی در هزینه‌های حمل و نقل خود صرفه‌ جویی کنند. اما سوالی که پیش می آید این است که از بین دو گاز پر مصرف که در ایران بسیار معروف هستند کدام یک بهتر است و مزایای بیشتری دارد.

 CNG و LPG دو گاز بسیار معروف هستند که در ایران نیز برای همه شناخته شده اند. حال به بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو می پردازیم و می بینیم که اگر بخواهید خودروی خود را گازسوز کنید بهتر از آن را CNG کنید یا LPG?

سوخت گیری و جایگاه سوخت

 اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که بدون شک تعداد جایگاه های CNG با اختلاف فاحشی بیشتر از تعداد جایگاه های LPG است و تقریبا تمام دارندگان خودروهای LPG خودروی خود را از طریق کپسولهای گاز و شلنگ پر میکنند. که روش استانداردی نیست و خطرات زیادی در پی دارد. در ابتدای امر باید گفت با اختلاف زیاد گاز CNG هنگام سوخت گیری بهتر از گاز LPG است و بسیار راحت تر می توانید به سوخت دسترسی پیدا کنید.

 اما پس از سوخت گیری در مابقی بخش‌ها چطور؟ آیا همچنان سی ان جی از ال پی جی برتری دارد یا خیر؟

سی ان جی یا ال پی جی

مسافت پیمایش با یک باک

خودروهای سی ان جی به نسبت خودروهای ال پی جی مسافت بسیار کمتری را با هر باک پر می توانند طی نمایند. این اختلاف تا حدود سه برابر نیز می‌رسد یعنی تقریباً با هر بار پر کردن باک سی ان جی میتوانید حدود ۱۵۰ کیلومتر و با هر با که ال پی جی حدود ۴۰۰ کیلومتر جابجا شوید که اختلاف فاحش مسافت پیمایش به ازای هر بار شارژ را نشان می دهد. حال تصور کنید مسافتی بسیار طولانی برای یک مسافرت را می‌خواهید با گاز بپیمایید. اگر این فاصله هزار کیلومتر باشد با گاز CNG حدود شش یا هفت بار نیاز به سوختگیری خواهید داشت در صورتی که با گاز LPG تنها دو بار نیاز به سوختگیری دارید. پس در مسافت پیمایش با اختلاف زیاد گاز ال پی جی برتری بسیاری دارد.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

سی ان جی یا ال پی جی

شتاب و قدرت

 شتاب و قدرت ایجاد شده توسط LPG بسیار از CNG بالاتر است و خودروهای سی ان جی در مسیرهای شیبدار بسیار ضعیف عمل می کند و فشار زیادی به آنها می آید. حتی در اغلب موارد نیاز دارند تا از سوخت بنزین استفاده کنند در صورتی که این اتفاق در خودروهای ال‌پی‌جی بسیار کمتر می افتد و در بسیاری مسیرها می‌توانند با گاز حرکت کنند. خودروهای LPG کم پیش می‌آید که به استفاده از بنزین نیاز جدی پیدا کنند.

 هر دو گاز سی ان جی و ال پی جی موجب خوردگی و آسیب به بخش‌های مختلف موتور می شوند. اما این میزان فشار و خوردگی در خودروهای LPG درصد بسیار کمتری دارد. زیرا گاز سی ان جی گاز خشک تری است در نتیجه فشار بیشتری به سوپاپ ها و پیستون های خودرو وارد می کند. در نتیجه خوردگی و آسیب ناشی از سوخت CNG بیش از خودروهای LPG است.

سی ان جی یا ال پی جی

فشار داخل مخزن سوخت

فشار مخزن گاز سی ان جی بسیار بالا و حدود ۱۵۰ اتمسفر است. اما فشار مخزن گاز ال پی جی حدود 10 اتمسفر است. در نتیجه احتمال انفجار مخزن های گاز CNG به نسبت LPG بیشتر است. البته باید بیان کرد که مخزن های گاز آنقدر محکم هستند که به این سادگی ها منفجر نمی شوند و اتفاقاتی که هنگام سوختگیری تا به حال همه افراد در فیلم‌ها شاهد آن بوده اند، ایرادات در بخش‌های مختلف سیستم گازسوز است نه مخزن. زیرا مخزن با استاندارهای بالایی تهیه می‌شود و احتمال انفجار آن کم است.

سی ان جی یا ال پی جی

قابلیت دسترسی

سی ان جی همان گاز داخل لوله های منازل است و این بدین معناست که بسیار زیاد قابل دسترس است. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که این گاز باید با فشار حدود ۱۵۰ اتمسفر داخل مخزن فشرده شود. این کار توسط پمپ های برقی صورت می گیرد و استفاده بیشتر از گازهای cng به این معناست که مصرف برق در این جایگاه ها نیز بسیار بالا است.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

امنیت و معاینه فنی

میزان اشتعال گاز CNG بسیار کمتر از اشتعال گاز LPG است و در صورت نشتی اتفاقات حاصل از گاز سی ان جی بسیار کمتر از گاز ال پی جی هستند. از طرفی به دلیل این که سوخت گیری خودروهای ال پی جی عموما چندان استاندارد انجام نمی شود و با توجه به اشتعال پذیری بالا امنیت این گاز هنگام سوخت گیری بسیار پایین و خطرساز است.

دریافت معاینه فنی تنها برای گاز سی ان جی امکان پذیر است و به گازهای ال‌پی‌جی معاینه فنی اعطا نمی‌شود. و این یعنی اگر از گاز ال پی جی استفاده نمایید هر بار که بخواهید معاینه فنی بگیرید باید آن را باز نموده و دوباره ببندید که این یعنی یک مشکل بسیار بزرگ.

هزینه ی راه اندازی

تجهیزات لازم برای png کردن خودرو بسیار گرانتر از اپی جی کردن خودروها است و چیزی حدود سه برابر برای شما هزینه دارد. دلیل این اختلاف قیمت بالا این است که فشار مخزن خودروهای سی ان جی بسیار بالاست و حتما باید مخازن خاص و بسیار گران قیمت استفاده شود تا از انفجار جلوگیری نمایید.

روشن کردن خودرو

 خودروهای cng سوز برای روشن شدن نیاز دارند که بر روی حالت بنزین قرار بگیرند و پس از روشن شدن و حرکت می توان خودرو را به حالت سی ان جی بازگرداند. اما ال پی جی جز در فصول سرد سال نیاز به این کار ندارد و می‌تواند با همان گاز شروع به حرکت نمود.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

جایگزین بنزین

نتیجه گیری

در مجموع می‌توان گفت که گاز ال پی جی با هر بار پر کردن باک مسافت بیشتری را طی می‌کند و آسیب کمتری به موتور می رساند و همچنین افت شتاب و افت قدرت در خودروهای با سوخت ال پی جی بسیار کمتر از خودروهای با سوخت سی ان جی است. بسیار نرم تر و روان تر کار می کند.

اما سوخت سی ان جی بسیار در دسترس تر است و ایمنی آن هنگام سوختگیری بسیار بیشتر از ال پی‌ جی محسوب می شود. همچنین خودروهای ال پی جی هنگام معاینه فنی بسیار با دشواری روبرو می شوند.

3.6/5 ( 41 نظر )

21 Replies to “سی ان جی برای خودرو بهتر است یا ال پی جی؟”

 1. کوروش

  پاسخ دادن

  درود,خداکند,مسولین با ایجادجایگاههای قانونی واستانداردسازی وافزایش ال پی جی به مردم کمک کنند.

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   درود بر شما
   ما هم امیدواریم

 2. مجید

  پاسخ دادن

  سلام فشار گاز در سیستم مایه به مراتب کمتر از فشار گاز در مخزن سی ان جی است و تمام لوله هایی که در گاز مایع و سی ان جی مورد استفاده قرار میگیره یکسان هستند چطور میشه که گاز مایع خطرناکتر مزشه پایه علمی نداره فقط اینکه گاز مایع به دلایل دیگری که غیر علمی است غیر مجاز میباشد فشار درون مخزن سی ان جی همین بس که نیاز به مخزنی است یک تیکه با قطر ۳ سانت یابیشتر که تحمل ان فشار درون مخزن را تحمل کند حال در صوانح اگر با ت جه به فشار درون از بیرون هم ضربه ای وارد شود قطعا مانند در تیغه قیچی کپسول منهدم و خودرو پاره پاره میشود این در حالیست که گاز مایع با فشار درون مخزنی ۱۰ اتمسفر در صوانح اسیب انفجار نخواهد داشت لازم به ذکر است که گاز مایع حتی در درون کپسولهایی مانند اسپره ها هم قابل ذخیره و انتقال است مانند گاز فندکها در نتیجه فقط یک عامل غیر علمی گاز مایع را بر گاز سی ان جی مقدم و امنتر معرقی میکند .
  متشکرم

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   بله جناب حق با شماست
   مخازن و سيستم هاي گاز مايع بسيار بسيار كم خطر تر هستند
   اما مشكل از اون جايي شروع ميشه كه مردم به نصب و فعال سازي غير استاندارد گاز مايع رو ميارن و از سيستم هاي ايراد دار و كم استاندارد استفاده ميكنن
   به علاوه هنگام سوخت گيري هم گاز مايع پر خطر هستش چون جايگاه هاي استاندارد بسيار بسيار كم خستند

   1. رضا

    اگر پمپ گاز ال پی جی هم مثل سی ان جی زیاد بود و سوخت گیری آن هم مثل cng راحت باشه lpg خیلی بهتر از cng است. اما از آنجایی که گاز Lpg نیاز به حمل و مقل داره وبا ماشین جابه جا میشود و گاز طبیعی از طریق لوله انتقال پیدا می کنه و تقریبا هزینه ی حمل نقل آن صفر است بعید می دانم دولت پمپ گاز lpg را توسعه بده

   2. محمد احمدیان

    بله دقیقا درست میفرمایید

  2. سید رضا

   پاسخ دادن

   سلام به آقا مجید چرا آخرش رو اشتباه نوشتی؟

 3. مهدی

  پاسخ دادن

  داداش دمت گرم سایتتون فوقالعاده و تکمیل . سپاس گزارم

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   لطف دارید

 4. F

  پاسخ دادن

  خیلی عالی بود. سپاس

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   لطف دارید
   ممنون از شما

 5. مجتبی طاهری تفرشی

  پاسخ دادن

  مطلب cng lpg. خیلی عالی بود. سپاس

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   لطف دارید
   خوشحالیم که مفید بوده

 6. امیر

  پاسخ دادن

  جایگاه های ال پی جی باید توسعه پیدا کنه به نفع تمام کشور هست . دولت بسیار بسیار فهمیده ما باید اینو بدونه .
  شایدم بدونه اما چون می‌دونه گاز ال پی جی برای صادرات بسیار آسانتر هست ، ال پی جی رو صادر می‌کنه و پولشو به جیب میزنه و سی ان جی رو که صادراتش سخته رو به مردمش میده که استفاده کنن.
  سخن آخر اینکه ال پی جی قابل مقایسه با سی آن جی نیست و مقایسه این دو اشتباست.

 7. محمد

  پاسخ دادن

  سلام.بنده چند ساله ک ال پی جی مصرف دارم برای ماشین..ال پی جی چون گازی هست ک باید از نفت فناوری بشه و برای مثلا مسئولان هذینه بره غیر استاندارد شده.ولی گاز سی ان جی از چاه های مخصوص استخراج میشه بدون نیاز ب فناوری نفتی….متاسفانه در شهر زاهدان هر جایگاه ال پی جی بود جمع کردن و پلمپ کرد جالبه کپسول ها رو هم ثبت اموال دولتی کردن خخخ..ال پی جی تنها خطرش هنگام سوخت گیری با کپسول هست ک باید شیر تخلیه هوا باز باشد اگه کوچیکترین جرقه ای یا سیگاری باشد مساویست با خداحافظی

  1. محمد

   پاسخ دادن

   سلام لوله هوارم بزار تو سطل آب بعدش کنار سوخت گیری راحت ۳ سیخ جوج رو آتیش درست کن بزن به بدن

 8. سعید

  پاسخ دادن

  با سلام می خواستم بدونم که وقتی ۳تا از چراغ گاز مایع می مونه اون چراغ سوم میره می یاد یا ایراد از شناور است

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   سلام
   متاسفانه اطلاع ندارم
   امیدوارم دوستانی که کامنت رو میبینند اطلاع داشته باشند و کمکتون کنند

  2. حمید

   پاسخ دادن

   سلام.سعید خان دلیل خاموش روشن شدن چراغ بالا پایین شدن شناور داخل مخزن به خاطر مایع بودن گازه که در حال حرکت مثل اب به هر طرف حرکت میکنه

 9. amir

  پاسخ دادن

  سلام من اگه lpg رو موتور سمند EF7 نصب کنم خطر نداره ؟ بعدش قطع کن سوختش چطوریه که میگن موقع تصادف شعله ور میشه . میشه از این کار جلوگیری کرد ؟

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   سلام
   موتور اي اف 7 كاملا بهينه و مناسب سوخت سي ان جي طراحي شده و هيچ يك از مشكلات بيان شده در مقاله رو با اين موتور نخواهيد داشت و كاملا مناسب و بدون مشكل با سي ان جي كار ميكنه
   پس دليلي نداره كه شما بخواهيد سختي ها و خطرات سوخت گيري در سوخت ال پي جي رو به سي ان جي ترجيح بدين
   در مورد تصادفات هم ، توي تصادفات اگر تمام قسمت هاي مخزن ها استاندارد و با كيفيت باشه سوخت ال پي جي هيچگونه خطري نداره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امکان لیزینگ تا 36 ماه
دو سال گارانتی
اقساط بدون بهره تا 8 ماه
فروش ویژه بایک سابرینا
مشاهده بروشور
مشاهده بروشور
فروش ویژه بایک سابرینا
اقساط بدون بهره تا 8 ماه امکان لیزینگ تا 36 ماه
پیشنهاد شما هنوز اینجاست