کیفیت خودروها در ایران | گزارش سال ۲۰۱۷

گزارش‌های سازمان مستقل ناظر بر کیفیت محصولات تولیدی، یکی از راه‌های کسب اطلاعات از میزان کیفیت خودروها و مشکلات احتمالی آن‌ها است. در ایران شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که یک موسسه خصوصی است، وظیفه کنترل کیفی تولیدات محتلف از جمله خودرو را بر عهده دارد. صنعت خودرو ایران ۷ مدل خودرو باکیفیت مناسب را باقیمت‌های بین ۱۳،۶۰۰ تا ۳۹،۰۰۰ دلار ارائه می‌دهد.
اعداد و قیمت خودروهایی که در این گزارش مشاهده می کنید مربوط به سال ۲۰۱۷ است. هدف از این مقاله نشان دادن سطح قیمت ها در سال ۲۰۱۷ از دیدگاه نشریه معتبر فایننشنال تیریبیون که در حال حاضر قیمت ها قیمت ها افزایش سنگینی داشته اند و علاوه بر آن با کاهش کیفیت هم همراه بوده است. سازمان استاندارد ایران و شرکت بازرسی کیفیت (ISQI) آخرین گزارش خود را در مورد کیفیت ماشین‌های داخلی و مونتاژ در طول سومین ماه ایران (۲۲ ماه مه – ۲۱ ژوئن) منتشر کرده است و بسیاری از مدل‌ها را ضعیف اعلام کرده است.

 

قیمت و کیفیت خودروهای ایرانی

طبق گزارش شرکت بازرسی، خودروسازان ۲۴۶,۸۹ خودرو در طول دوره تولید کرده‌اند که شامل ۳۸ مدل بود. خودروهای تولیدشده در داخل کشور با تغییر جزئی در کیفیت یک مدل ساخته‌شده توسط یک شرکت خصوصی، همچنان دارای کیفیت پایینی هستند و ۳۹٪ از وسایل نقلیه ارزیابی‌شده، یک ستاره از پنج ستاره رتبه سیستم رتبه‌بندی ISQI را دریافت می‌کنند.

ماشین‌های باکیفیت

کرمان موتور، یک شرکت خصوصی و یکی از چندین شرکتی است که عملکرد مناسبی را نشان می‌دهد. این شرکت از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با هیوندای کره جنوبی، هیوندای i10 و i20 را تولید می‌کند که هر دو مدل موفق به کسب چهار ستاره شده‌اند. هیوندای i10 و هیوندای i20 باقیمت‌های ۷۰۰ میلیون و ۸۶۵ میلیون ریال (۱۸،۶۰۰ دلار و ۲۳،۰۰۰ دلار)، دو خودروی ارزان‌قیمت هستند که در بازار وجود هستند.

اگر قصد خرید هیوندای i20 را دارید از صفحه ی زیر بازدید فرمائید:


 

خودروهای با کیفیت بالا در ایران

رقیب اصلی این دو مدل هیوندای، رنو ساندرو پارس‌خودرو است که تقریباً ۲۰۰ میلیون ریال ارزان‌تر به فروش می‌رسد؛ اما دو مدل هیوندا که همچنین دارای چهار ستاره است، باقیمت ۵۳۰ میلیون ریال (۱۴۰۰۰ دلار) عرضه می‌شود.
علاوه بر این، تنها ماشین باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه» ای که توسط تولیدکنندگان داخلی ارائه می‌شود، لوگان رنو است که به نام Tondar یا L90 نام‌گذاری شده و توسط ایران‌خودرو با ۵۱۰ میلیون ریال (۱۳،۶۰۰ دلار) فروخته می‌شود و ارزان‌ترین ماشینی است که توانسته است چهار ستاره به دست بیاورد. درحالی‌که لوگان از هر دو ارزان‌تر است و قیمت خوبی دارد، به‌اندازه رقبا زیبا و چشم‌نواز نیست.

سه مدل دیگر توانسته‌اند چهار ستاره را به دست آورند: Kia Cerato 2012 (که توسط سایپا ساخته‌شده است)، Mazda 3 (موتور بهمن) و گرند ویتارا ایرانخودرو؛ بااین‌وجود هر سه نسبتاً گران‌تر هستند. قیمت مدل‌ها از ۲۶،۰۰۰ تا ۳۹،۰۰۰ دلار است.

ماشین‌های با کیفیت متوسط

از ۳۸ مدل ارزیابی‌شده، توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، ۷ مدل توانسته‌اند دو یا سه ستاره را کسب کننده. کیفیت تولید JAC J5 بهبودیافته است و اکنون دارای سه ستاره است.

 

خودروهای با کیفیت متوسط در ایران

ماشین‌های بی کیفیت

بی‌کیفیت‌ترین اتومبیل ایران، پراید است که تقریباً یک‌چهارم قرن است که توسط سایپا تولید می‌شود. این خودرو، با توجه به گزارش‌های قبلی ISQI. یک ستاره به دست آورده است. پراید چند سال است که چندین نمایندگی رسمی را از آن خودکرده است و سایپا در حال حاضر از توقف تولید این مدل ناامن خودداری می‌کند. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (ISIRI) به‌تازگی استانداردهای کیفیت و ایمنی را مطرح کرده است که طبق گفته مدیرعامل SAIPA سایپا، پراید دارای استانداردهای ذکرشده نیست.

 

کیفیت پراید
مهدی جمالی، رئیس جدید شرکت سایپا، با اشاره به استانداردهای جدید گفت: ارتقاء پلت فرم تولید پراید برای برآورده ساختن معیارهای جدید نه مقرون‌به‌صرفه و نه امکان‌پذیر است.». بااین‌حال، در دفاع از مدل پراید، گفت: در سطح جهانی، هیچ ماشینی نمی‌تواند با قیمت پراید رقابت کند. این ماشین ۲۱۰ میلیون ریال (۵۶۰۰ دلار) است. بااین‌حال، خودرویی ساخته‌شده از شرکت هند خودروساز Tata Motors به نام Nano ارزان‌ترین ماشین در جهان باقیمت ۲۰۰۰ دلار است. شش اتومبیل از هشت اتومبیل ساخته‌شده توسط سایپا از کیفیت پایین رنج می‌برند و فقط یک ستاره در ارزیابی ISQI دارند.

امیدواریم کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یابند. نظرات خود را برای افزایش کیفیت و سلامت و ایمنی خدروهای داخلی کامنت کنید. برای مطالعه سایر مقالات اتوخسروانی با ما همراه باشید.

۰/۵ ( ۰ نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-48421