تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت خودرو

تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت خودرو! خودرو به قیمت واقعی خودش برمی گردد؟

  • دسته بندی
    اخبار خودرو
  • تاریخ انتشار مقاله
    11 مهر 1397
  • به اشتراک بگذارید

تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت خودرو: در روز های اخیر بازار خودروهای وارداتی با عدم ثبت‌ سفارشات، قیمت‌های باورنکردنی و سرسام آوری را شاهد بود! این روند با وجود سیر نزولی ارزش دلار و کاهش قیمت خودرو، هنوز به ثبات کامل نرسیده است.

روز گذشته روند کاهش قیمت محصولات داخلی و وارداتی را در بازار خودرو مشاهده کردیم. بازار ارز کشور از دوشنبه گذشته روند نزولی داشته است. به‌طوری‌ که دیروز این روند تشدید شده و ارزش دلار در برخی سایت ‌ها و منابع تا ۱۱ هزار تومان کاهش یافته است. به گزارش دنیای اقتصاد، در این بین هر چند تحلیل‌های متفاوتی در مورد کاهش نرخ ارزهای خارجی ارائه می شود، با این حال دیروز بسیاری از بازارها از جمله بازار خودرو شاهد کاهش قیمت در بسیاری از محصولات خود بود.

تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت خودرو

قیمت خودروهای داخلی همزمان با اعمال تحریم‌های بین‌المللی به‌طور غیر قابل تصوری به اوج قیمتی خود رسید! این در حالی است که متاسفانه برخی تولیدکنندگان سودجوی داخلی، با کاهش عرضه محصولات خود به بازار سهم قابل ‌توجهی در التهابات بازار داشتند. با ورود دلالان و واسطه‌گران و همچنین سرمایه‌های سرگردان، بازار خودرو با آشفتگی بیشتری همراه شد و این آشفتگی همچنان در معاملات خودرویی قابل مشاهده است. در عین حال دو خودروساز بزرگ کشور با فشار وزارت صنعت برای کاهش التهابات بازار تعدادی از محصولات خود را پیش‌فروش کردند؛ به‌طوری‌که شرکت سایپا در دو دوره اقدام به پیش‌فروش خودروهای تولیدی خود کرد و همچنین شرکت ایران خودرو هفته گذشته پیش ‌فروش ۵۳ هزار دستگاه از محصولات خود را در دستور کار قرار داد. هر چند این پیش‌فروش‌ها با اهدافی همچون کاهش قیمت و خروج دلالان از بازار صورت گرفته است، این اقدام خودروسازان نه ‌تنها تاثیری بر التهابات بازار نداشته، بلکه بیشتر متقاضیان پیش‌فروش خودروسازان دقیقا همان دلالان بودند!

به این ترتیب طی یک ماه گذشته اگرچه نرخ ارزهای خارجی با اعلام برخی اخبار داخلی و خارجی روند نزولی به خود می‌گرفت، اما قیمت خودرو روند صعودی خود را حفظ می‌کرد. از سوی دیگر بازار خودروهای وارداتی نیز که با توقف ثبت‌سفارش، قیمت‌های باورنکردنی را به خود دیده بود هنوز به ثبات نرسیده و هرازگاهی به تبعیت از برخی رویدادهای بین‌المللی و نرخ ارز روند صعودی به خود می‌گیرد. با این اوصاف دیروز همزمان با افت شدید نرخ ارزهای خارجی، بازار خودرو نیز تکانی خورد و قیمت بسیاری از خودروها به‌خصوص وارداتی‌ها نزول پیدا کرد. در این حین بسیاری از دلالان، با نگرانی از روند کاهشی قیمت‌ها، به بازار آمده بودند و قصدشان نیز تنها فروش خودرو آن هم با قیمت‌هایی پایین ‌تر از هفته ‌های گذشته بود. در این زمینه یکی از فعالان بازار خودرو عنوان می‌ کند که در طول دو ماه گذشته قیمت خودروهای داخلی افزایش زیادی داشته که می‌توان گفت با کاهش نرخ دلار متقاضیان باید به روند کاهشی بیشتر قیمت خودروهای داخلی امیدوار باشند!

به اعتقاد وی  بازار با ادامه روند فعلی و کاهش قیمت‌ها به جای فروشنده، خریدار قیمت نهایی خودرو را تعیین و این فروشنده است که با قیمت پیشنهادی موافقت یا مخالفت می‌کند!

همچنین رئیس اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه و فروشگاه خودروی تهران از کاهش یک و نیم تا ۱۲میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی و کاهش قیمت در خودروهای خارجی از ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان خبر داد. سعید موتمنی در توصیف بازار خودرو که همزمان با کاهش نرخ ارز با شوک همراه بوده تاکید کرد که دیروز فروشنده در این بازار زیاد بود، ولی خریداری وجود نداشت.

این در حالی است که روز گذشته، بعد از مدت زیادی، خریداران به جای فروشندگان قیمت را تعیین می‌کردند. افزود: با ادامه این روند قیمت خودرو باز هم کاهش می‌یابد. در کنار کاهش قیمت خودرو، اگر خودروسازان عرضه را بیشتر کنند، این کاهش قیمت چشمگیر خواهد بود.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه و فروشگاه خودروی تهران اظهار کرد: وقتی نرخ دلار افزایش می‌یابد، فروشندگان خودرو هم کم می‌شوند، اما به محض اینکه دلار حالت ریزشی پیدا می‌کند، فروشنده زیاد می‌شود! موتمنی در نهایت اضافه کرد که ما برای کاهش بیشتر قیمت خودرو از خودروسازان می‌ خواهیم تا عرضه خودرو به بازار را افزایش دهند.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده مشاوره رایگان