شوتی کیست؟

شوتی کیست؟ نگاهی به شغل خطرناک و غیرقانونی شوتی

قاچاق کالا در ترمینولوژی حقوق، به معنی حمل و نقل کالا، از نقطه ای به نقطه ی دیگر، بدون پرداخت حقوق دولتی، تعریف شده است. پس از قاچاق مواد مخدر، پرسودترین معامله ی غیر قانونی، برای افراد و سازمان های تبهکار، تجارت غیر قانونی کالاست. خودروهای سواری موسوم به شوتی، که حامل بار قاچاق هستند، عمدتا شبانه و بلافاصله پس از بارگیری، به سمت مقاصد خود، بدون استراحت کافی و با سرعت بالا حرکت میکنند. جاده ها پر شده از این خودروهای شوتی که مثل برق و باد از کنار دیگر خودروها، میگذرند.

شوتی کیست ؟

آنها نه از پیچ و خم جاده هراسی دارند و نه از جریمه شدن توسط پلیس. این خودروها که اغلب گران قیمت نیستند، حتی از شلیک گلوله هم هراس ندارند. خودروهای شوتی بیشتر شامل سمند، پژو ۴۰۵، و پرشیا است. موتور این خودروها تقویت شده است. یکی دیگر از مشخصات آنها، این است که کمک فنرهای عقب آنها، از حد استاندارد، بالاتر است. به این دلیل است که پس از بار زدن محموله، سنگینی بار شاسی، خودرو را از حد مجاز پایین نیاورد. بار هم میتواند مجاز باشد هم غیر مجاز، یعنی همه چیز میتواند باشد. به همین خاطر، به خودروهای شوتی، قاچاق بر هم گفته میشود‌.

شوتی ها

شوتی ها چه میکنند ؟

راننده های شوتی، چه زن چه مرد، اکثرا پیش از طلوع یا پس از نیمه شب، هول زده، صندلی عقب ماشین خود را در می آورد، به شیشه ی پنجره های عقب ماشین خود، روکش دودی میچسباند، از کف تا سقف فضای خالی پشت صندلی راننده را از بسته های ریز و درشت باری که مجاز به خروج نیست، پر میکند.البته در سال های اخیر، قاچاق خودروهای شوتی، محدود به اجناس خارجی نبوده، بلکه در مرزهای شرقی کشور، ورود اتباع خارجی و ورود غیر قانونی آنها به کشور ماموریتی بوده که در مقابلش، پول های هنگفتی به جیب میزنند.این خودروها، معمولا قطاری راه می افتند و بر میگردند. به این معنی که هر ماشین با فاصله ی ۵ دقیقه از ماشین بعدی و سپر به سپر حرکت میکنند. قانون مشترک آنها این است که اگر یک ماشین گیر افتاد، توقف بقیه ممنوع است‌. صندوق عقب ماشین های آنها، نیز به طرز مسخره ای بالاتر از باقی بدنه است.


مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

انواع مدل های پژو پارس

موتور های جدید ایرانخودرو

موتور TU5 بهتر است یا EF7

معرفی پژو 206 آر سی ( 206 RC )


 

قرار دادن بار در ماشین شوتی

شوتی ها بیشتر در کدام شهر ها هستند ؟

پدیده ی اتومبیل های شوتی، چند سالی است که در استان بوشهر، به صورت زیادی رشد کرده است. متاسفانه همین عامل، ضمن نا امن بودن راه های استان، باعث بی نظمی در جاده هایش نیز شده است. شهر گچساران، نیز به واسطه ی قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و نزدیکی به بندرهای همسایه، هر روز شاهد تردد خودروهای شوتی، در جاده های این شهرستان میباشد.

قاچاق موبایل با شوتی

واژه ی شوتی، برای مردم بوشهر، لرستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و… بسیار آشناست. یکی از اصلی ترین مبدا حرکت شوتی ها، استان بوشهر و بندر گناوه است. البته از دیگر مرزهای غربی وبنادر هم بار شوتی منتقل میشود. بیشترین محموله ی خودروهای شوتی، پوشاک است. جالب است بدانید که بسیاری از فروشگاههای پوشاک، در سراسر کشور، اجناس خود را از همین شوتی ها تامین میکنند. اجناسی که قیمت آنها را بسیار پایین تر از مبلغی که باید از راه قانونی بپردازند، خریداری میکنند. به خاطر همین هم پول خیلی خوبی، به شوتی ها میدهند.

 

حرکت شوتی ها

خطرات برای شوتی ها

راننده های این خودروها، به معنای واقعی، جان بر کف هستند‌‌. به این معنی که هیچ مانعی سد راهشان نمیشود، مگر تصادف یا شلیک پلیس. دیوانه وار رانندگی میکنند و سالیانه تعداد زیادی از آنها، در جاده ها کشته میشوند. در حال حاضر آنقدر این خودروها زیاد شده اند که سیستم کاری شان تغییر کرده و گروهی فعالیت میکنند. چندین خودرو با هم شروع به حرکت میکنند و وقتی به چند صد متری پلیس راه میرسند، متوقف میشوند. وقتی دیده بان، که از قبل در کنار پلیس راه ایستاده، دستور امن بودن جاده را داد، شروع به حرکت میکنند.

تصادف شوتی

این همه به خطر افتادن و آمار بالایی که شوتی ها، تلفات میدهند، نشان میدهد این رانندگان به ناچار روی به این کار می آورند. در این چند سال اخیر، که مشکلات بیکاری و اقتصادی، رشد بالایی داشته است، تعداد این شوتی ها هم زیاد شده است. به گونه ای که خود به تنهایی تبدیل به شغل شده است. یکی از نتایج بحران اقتصادی، نیز شوتی است. به این دلیل که هیچ فرد هوشیاری، با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، جان خود را در معرض خطر نمیگذارد، مگر اینکه مجبور به این کار شده باشد‌‌. قربانی تصادف این خودروها، شامل راننده، عابران پیاده، سرنشینان خودروهای شوتی و همچنین سرنشینان خودروهای دیگر بوده است.

گاهی در خودروهای شوتی، کاتالیزور اگزوز حذف شده است. همچنین برخی از این خودروها، به دودزا مجهز هستند‌. آنها با انتشار دود غلیظ سفید، مانع دید خودروهای تعقیب کننده میشوند. گاهی نیز پلاک خود را مخدوش میکنند. یکی از علت های سرعت بالای شوتی ها، شناسایی نشدن و فرار آنها از دست پلیس است‌. آنها به طور معمول، در جاده ها توقف نمیکنند.

 

 

تصادف شوتی ها


راهنمای اطلاع از قیمت خودرو:

قیمت النترا

قیمت گرنجور

قیمت اسپورتیج

قیمت سوناتا هیبرید

قیمت مزدا 3 جدید صندوقدار


 

نظرات کاربران

 • Sajjad 22 . 07 . 1400
  پاسخ دهید !

  منم کار میکنم خرج خودم در بیارم یه پارس ELXشوتی تقویه شته دارم

 • سالار 18 . 03 . 1400
  پاسخ دهید !

  میدونی اگر شما شوتی هارو بگیرن چیکارتون میکنن؟جرتون میدن تیکه تیکتون میکنن

 • پویا 01 . 03 . 1400
  پاسخ دهید !

  من که ری** 😖😖

 • 👑ELX👑 08 . 02 . 1400
  پاسخ دهید !

  شوتی ها فقط 200تا نمیرن اونا حتی سرعتشون به 240 و 260 هم میرسه اگر 220 کیلومتر برن یعنی موتور تقویت نیست فقط چیز های اضافی ماشین بر میدارن بیشتر شهر هایی که کار میکنن هم سیستان وبلوچستان هم هست بیشتر سن شوتی ها هم از 17 تا 30 هست

  • REPLY
   09 . 02 . 1400
   پاسخ دهید !

   ممنونم از اطلاعات کاملتون. اگر بازم اطلاعات دقیق تری دارید بفرمائید در نوشته اخیر اصلاح کنیم

 • ~Masoomeh ~ 29 . 12 . 1399
  پاسخ دهید !

  راننده فقط ب همینا باید گفت،نمیدونم ب وجودشون باید افتخار کرد یا تاسف خورد
  200 کیلومتر بر ساعت یعنی فوت شدی حلواتم خوردن ، نمیشه اسمشو زندگی گزاشت این روزا تلاش میکنیم تا فقط زنده بمونیم امثال ما زیاده هر کدوم ب طریقی آیندمون رو ندیده ارزون فروختیم …
  دمتون گرم هرجا در هر موقعیتی ک هستین موفق و سلامت باشید.💙

 • امید 14 . 12 . 1399
  پاسخ دهید !

  سخت بود هزمش !؟؟؟پاک کردین!

  • REPLY
   15 . 12 . 1399
   پاسخ دهید !

   نه دوست عزیز. چرا پاک کنیم. ما فقط کامنت هایی که الفاظ رکیک دارن پاک میکنیم

  • REPLY
   قهرمانی 02 . 08 . 1400
   پاسخ دهید !

   هزم ؟ ! هضم !

 • امید 13 . 12 . 1399
  پاسخ دهید !

  میشه لطفا چرتو پرت تحویل مردم ندین شاید به نحوی همه حرفاتون درست باشه چون خود من یکی از اونام ولی ی برچسب از سر ناچاری خطر کردن بزنین رو همه این حرفا کافیه و باور کنین من هیچ لذتی از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت تو ی جاده باریکه رفتن با ماشینای گوه تو گوه ایرانی نمیبرم هر سری که میرم تعداد ترسام تو دو روز رفتو برگشت اندازه تعداد ترسای ی ادم با درامد عادی تو چند ساله (من مجبووووووورم چون اینده ای ندارم و اینده ای نمیبینم دارم زندگیمو در بدترین حالت ممکن میگذرونم و به خطر میندازم که بتونم حداقل چند روز ته جیبم پول باشه )و کسانی که باعث این وضعیت من هستین از ته دلم دعا میکنم که تک تک روزای زندگیتون پر بشه از ترسایی که من از سر ناچاری تو کیلومتر به کیلومتر راهم میگذرونم واسه یک بیستم حقوق شما الانم که کل ایران دم عیدی(که شکی نیست ک عیدی نیست) بسیج شدن که منو امثال من که کولبر ماشینی هستیم نتونیم خرج خودمونو خونوادمونو تو این روزای گوه که اسمش عیده در بیاریم من یه جوونم که خرج خودمو مادرمو دارم میدم البته الان که گیر کردیم چون مشکلات همه شده ما و هیچ شکی نیست که یه روز بر نمیگردم خونه.

  • REPLY
   Sajjad 22 . 07 . 1400
   پاسخ دهید !

   اخ اخ چند سال ته ماشینت چیه

 • مهدی 09 . 10 . 1399
  پاسخ دهید !

  خیلی بزرگش می کنی تو این اطلاعات رو از کجا در آوردی همش اشتبه

 • مجتبی 20 . 08 . 1399
  پاسخ دهید !

  ماشیناشون معمولا تقویت شدست. خیلی خفنه

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده چه خودرویی؟ مشاوره رایگان