مصاحبه آقای علی خسروانی در مورد قیمت خودرو بعد از کرونا

یک نویسنده در حوزه خودرویی مصاحبه ای با آقای علی خسروانی، به عنوان یکی از اعضای اتحادیه نمایشگاه داران و از جمله نمایندگان برتر فروش خودرو در ایران، داشته است. موضوع این مصاحبه در مورد قیمت خودرو و نوسانات آن پس از مشکل کرونا در کشور می باشد و آقای خسروانی نظر شخصی و تحلیلی خود را در مورد قیمت خودرو پس از کرونا در ایران بیان می کند.

بسیاری از افرادی که تصمیم به خرید خودرو گرفته اند، در یک دو راهی کاهش و افزایش قیمت پس از پایان کرونا قرار دارند و نمی دانند که پس از اتمام این مشکل، وضعیت قیمت چگونه خواهد بود. و آیا اگر اقدام به خرید خودرو کنند تصمیم درستی در این برهه گرفته اند یا خیر؟

فرمول ساده ی قیمت

نظر آقای علی خسروانی بر این است که نوسان قیمت تابع یک فرمول بسیار ساده است. هرچه عرضه بیشتر باشد قیمت پایین تر و هرچه تقاضا بیشتر باشد قیمت بالاتر است. بر اساس همین نظریه ی نه چندان پیچیده ی اقتصادی، با توجه به اینکه پیک خرید خودرو قبل از سال نو با توجه به شرایط کرونا به تعویق افتاد و همچنین پا پیش رو بودن مسافرت های تابستانی بلافاصله پس از شروع کار و اتمام شرایط نابسامان کرونا، تقاضا برای خرید خودروهای جدید افزایش بسیار چشمگیری خواهد داشت و از طرفی با توجه به اینکه عرضه چه از طرف واردات و چه از طرف خودروهای داخلی تغییری نمی کند، پس شاهد یک رشد قیمتی غیر قابل انکار پس از پایان کرونا خواهیم شد.

پس از کرونا افزایش تقاضا داریم

در شرایط کنونی حجم تقاضای شب عید به عقیده ایشان به صورت معلق درآمده و بلافاصله پس از اتمام شرایط کرونا این تقاضای بالقوه، قوای عمل به خود می پوشاند و با حجم زیادی تقاضا برای خرید رو به رو خواهیم شد. که تقاضای پایان ماه رمضان و تقاضای شروع تابستان را نیز اگر به آن اضافه کنیم کاملاً ساده متوجه دلیل پیش بینی ایشان از آینده ی بازار می شویم.

به عقیده آقای خسروانی و بسیاری دیگر از فعالان در زمینه ی خودرو، ترخیص خودروهای موجود در گمرک با توجه به اینکه حجم چندان قابل توجهی ندارند و تعداد آنها معدود است نمی ‌توانند تاثیر مثبتی در قیمت بازار خودرو داشته باشد. زیرا با توجه به حجم کم نمی‌ توانند میزان عرضه و تقاضا را کنترل کند.

 در حال حاضر قیمت خودرو در بازار ایران بسیار بالا و دور از انتظار است و به عقیده بسیاری تصمیم گیری ها و سیاست های قانونگذاری در جامعه موجب این افزایش قیمت شده. به صورت برنامه ریزی شده خودرو به یک کالای لوکس در ایران بدل شده است و کمتر اقشاری در جامعه توان خرید یک خودرو قابل قبول و مناسب را در حال حاضر دارند و تمام اینها نتیجه ی تصمیمات و برنامه ریزی های از پیش تعیین شده است.

نقش نمایشگاه داران در افزایش قیمت

 در این مصاحبه در مورد نقش نمایشگاه داران در افزایش قیمت خودرو نیز از آقای علی خسروانی سوال شد و نظر ایشان این است که افزایش قیمت خودرو موجب کوچک شدن بازار هدف نمایشگاهداران و در نتیجه کاهش فروش آنها می‌شود. پس دسته ای از جامعه که هیچ نقشی در تصمیم گیری های جدی مانند منع واردات خودرو و همچنین تعرفه های واردات ندارند، نمیتوانند تاثیری در افزایش افسار گسیخته قیمت خودرو داشته باشد.

راه کاهش قیمت خودرو

به عقیده آقای خسروانی تنها راه کاهش قیمت خودرو در بازار ایران آزاد کردن واردات خودرو و حتی خودروهای کار کرده است. زیرا تنها با این کار می‌توان عرضه و تقاضا را به حد تعادل رساند و بر طبق همان فرمول ساده ی اقتصاد با افزایش عرضه و به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا قیمت معقول و مناسب برای هر ماشینی مشخص می شود.

خودرو یک کالای لوکس نیست و نباید مانند یک کالای لوکس با آن برخورد کرد. زیرا با جان مردم سر و کار دارد و باید سعی  شود سیاست‌ها به گونه ‌ای تعیین شود که هر کسی بتواند خودرو ایمن و مناسب خود را تهیه کند. زیرا داشتن خودرو در جامعه ی مدرن امروزی اجتناب ‌ناپذیر است. پس می‌توان تصمیماتی گرفت که در زمان محدود بتواند تعادلی در بازار عرضه و تقاضا ایجاد نماید و پس از اینکه به ثبات نسبی رسید تصمیم را دوباره تغییر داد.

5/5 ( 2 نظر )

2 Replies to “مصاحبه آقای علی خسروانی در مورد قیمت خودرو بعد از کرونا”

 1. nemat karami

  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید من میخواستم به اقای خسروانی بگم که یه نمایندگی تو کردستان باز کنم . در این باره با کی باید تماس گرفت . ممنون میشم رسیدگی کنید با تشکر
  نعمت کرمی هستم از کردستان شهر مرزی مریوان مرز بین المللی باشماق
  09330223032

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   سلام
   لطفا به بخش همکاری در سایت مراجعه نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *