کشور سازنده :

فرانسه

شرکت وارد کننده :

سایپا سیتروئن

نام کمپانی :

سیتروئن

سال تاسیس :

1919

فروش اقساطی سیتروئن

سیتروئن یک کمپانی خودروسازی فرانسوی است که خودروهای آن به نرمی و راحتی مشهور هستند. دوتا از خودروهایی که از این برند در ایران حضور دارند و بسیار فروش درخشانی را در کارنامه خود دارند می‌توان به سیتروئن ژیان و سیتروئن زانتیا اشاره نمود. هر دو خودرو در زمان عرضه  جزء محبوب ترین های بازار ایران محسوب می‌شده‌اند و از فروش بسیار خوبی برخوردار بودند. کمپانی دی اس در سال ۲۰۰۹ به عنوان زیر مجموعه لوکس ساز از شرکت سیتروئن معرفی شد و خودروهای آن لوکس ترین خودروهای فرانسه به حساب می آیند.

 کمپانی سیتروئن در سال ۱۹۱۹ شروع به کار نمود و در سال ۱۹۳۴ تولید انبوه خودرو را آغاز نمود. این کمپانی در سال ۱۹۷۴ با کمپانی پژو ادغام شد. دو علامت ۸ که به عنوان لوگوی این خودرو مورد استفاده قرار می گیرد، نشان از پیش زمینه فعالیت این  کمپانی در ساخت چرخ دنده های حلزونی است.

سیتروئن به دلیل مشکلات مالی فراوان از لحاظ مدیریت دچار فراز و نشیب های بسیار زیادی در مدت زمان فعالیتش شده است و شرکت های مختلفی از جمله میشلن، بانک لازارد، کمپانی پنهارد، کمپانی فیات و در نهایت کمپانی پژو مدیریت آن را برای مدتی به دست گرفته اند. که این تغییر مدیریت های پیاپی موجب ضررهای زیاد این کمپانی شد. در نهایت پژو سیتروئن توانست با کمک دولت فرانسه این بحران را از بین ببرد و تا به امروز نیز مدیریت کمپانی سیتروئن در دست شرکت پژو سیتروئن میباشد.

سیتروئن ژیان، موفق ترین سیتروئن در ایران

سیتروئن ژیان یک خودروی بسیار کوچک و اقتصادی است از سال ۱۹۶۷ تا سال ۱۹۸۳ توسط  سیتروئن تولید می شد و توانست با فروش بالای حدود ۲ میلیون دستگاه سود بسیار زیادی داشته باشد. نام اصلی این خودرو سیتروئن دایان بود اما در ایران به نام سیتروئن ژیان شناخته می شد در مدل‌های متفاوتی از جمله وانت، مهاری و بدون سقف به بازار عرضه شد. سیتروئن ژیان با موتور 600 سی سی دو سیلندر 35 اسب بخاری می ‌توانست به سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. وزن این خودرو کوچک تنها ۵۷۰ کیلوگرم بود و مصرف بنزین آن حدود ۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بود. ژیان به نرمی بسیار زیاد معروف بود و بسیاری می گفتند چپ کردن آن کار بسیار سختی است و از هر کسی بر نمی آید.

خودروهای سیتروئن در ایران

شاید سیتروئن ژیان خودرویی چندان دلچسب و دلربا نبود اما خودرو بعدی از این کمپانی که در ایران معروف شد، سیتروئن زانتیا بود که طرفداران پروپاقرص بسیاری در ایران دارد. ایران خودرو جذاب و دوست داشتنی از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۲ توسط کمپانی سیتروئن تولید و عرضه شد. پس از توقف تولید در فرانسه شرکت سایپا بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ اقدام به  تولید و عرضه این خودرو در داخل ایران نمود. یکی از معروف ترین ویژگی های سیتروئن سیستم تعلیق هیدرو پنوماتیک آن است که جزء پیشرفته ترین و به روز ترین سیستم‌های تعلیق در زمان خودش به حساب می آمد. شهرت دیگر این خودرو برای سرعت بسیار زیاد و شتاب بسیار خوب این خودرو به نسبت دیگر رقبا در رده قیمتی برابر است. سیتروئن زانتیا در مسابقات رالی بسیاری نیز شرکت کرد و توانست مقام های بسیار با ارزشی نیز در این مسابقات کسب کند و شهرت زیادی از این لحاظ به دست آورد.

 مدل های زیادی از خودروهای ساخت شرکت سیتروئن در ایران وجود ندارند و شاید تعداد  مدل ها به انگشتان یک دست ختم شوند. اما این موضوع به توانایی های این کمپانی  خودروسازی مربوط نیست و موفقیت بسیار زیاد مدلهای ژیان و زانتیا نشان می دهد که سیتروئن تا چه اندازه محبوب است.

سیتروئن C5 نیز از جمله خودروهایی است که چندین سال پیش وارد بازار ایران شد و با توجه به پیشینه بسیار قوی سیتروئن زانتیا در ایران توانست خیلی سریع به یک خودروی محبوب تبدیل گردد. اما حضور c5 در بازار ایران بسیار کوتاه بود و تعداد زیادی از آن به ایران وارد نشد. به همین دلیل شاید کمتر در خیابانها شاهد یک سیتروئن C5 باشید. صاحبان ایران خودرو بسیار از نرمی رفاه خودروی  خود راضی هستند.

 از جمله خودروهای  سیتروئن که در حال حاضر در بازار ایران وجود دارد می‌توان به سیتروئن C3 اشاره نمود. سیتروئن C3 با طراحی بسیار خاص و زیبا در کنار امکانات قابل قبول و طراحی به روز کابین خودرو و همچنین  شتاب بالا توانسته دل جوانان را به دست آورد و به یک خودروی جوان پسند و اسپرت در بازار فعلی ایران تبدیل شود. در یک بررسی جرمی کلارکسون این خودرو را از همه لحاظ در مورد تست و بررسی قرار داد و حتی با آن از پله ها نیز بالا و پایین شد و در نهایت نظر او این بود که یکی از بهترین خودروهایی که می توان برای پلیس فرانسه انتخاب نمود سیتروئن c۳ می باشد.

سیتروئن C3

شرایط خرید اقساطی و قیمت سیتروئن C3

سی 3 یک خودروی کوچک شهری با ظاهری بسیار متفاوت و جذاب است و حتی افرادی که علاقه چندانی به خودرو ندارند هم با دیدن C3 در خیابان از تماشای آن لذت می برند. ترتیب دو رنگ سفید با سقف قرمز بسیار زیبا است و می توان گفت یکی از بهترین رنگ های این خودرو به ایران راه پیدا کرده است. جذابیت ظاهری بالا در کنار کیفیت زیاد قطعات و قدرت مناسب موتور از جمله دلایل محبوبیت این خودرو به حساب می آیند.