راهنمای جامع خرید و فروش خودرو کار کرده | هر آنچه باید در رابطه با معامله خودرو بدانید.

در کنار تمامی نکات فنی مهم و جایگاه آن در مراحل خرید خودرو ، این فرآیند اما پیچیدگی و موضوعات حقوقی مختلفی دارد که پیش از خرید لازم است به آنها آگاهی داشته باشید. ما در این مقاله تلاش داریم تا در راهنمایی گام به گام، شما را با مهمترین مراحل خرید خودرو و همچنین نکات حقوقی خرید خودرو آشنا کنیم.

خرید خودرو دست دوم مزایای غیر قابل انکاری دارد که آشنایی شما با نحوه انجام معامله می تواند از نظر اقتصادی بسیار به صرفه باشد. در این بین اما عدم آگاهی برخی از خریداران موجب شده است تا متحمل ضرر و زیان و یا بدقولی هایی در قرارداد خریدشان شود. پس بهتر است در صورتی که در بازار خرید خودرو دست دوم تازه کار هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

پیش از هر چیز از سلامت فنی و بدنه­ ی خودرو انتخابی مطمئن شوید.

ما در مقاله­ های پیشین در یک چک لیست کامل، شما را با سرفصل های مهم فنی در هنگام خرید خودرو دست دوم آشنا کرده‌ایم. به طور کلی می توان گفت در هنگام خرید خودرو دست دوم شما باید تمامی آن نکات را با دقت و ترجیحا به همراه یک متخصص امین، بررسی کنید تا خیالتان به طور کامل از سلامت فنی خودروی انتخابی، راحت باشد.

نکات خرید ماشین

برخی از نکات حقوقی خرید خودرو و مراحل فروش خودرو

 • نوشتن قولنامه رسمی و پرداخت بیعانه

متن قولنامه خودرو یک قرارداد عمومی است که درآن، طرفین معامله تمام شرایط و ضوابط انجام معامله را به صورت دقیق درج می کنند. به شما توصیه می کنیم از یک قولنامه رسمی که مورد تایید کارشناسان حقوقی نیز باشد استفاده کنید و تمامی بخش های آن را با دقت و حوصله تکمیل نمایید.

 • مطابقت دادن دقیق سرفصل های قولنامه با مدارک خودرو

یکی از مهمترین موضوعاتی که می تواند مشکلات خرید و فروش خودرو را تا حد زیادی برطرف نماید، مطابقت دادن سرفصل های قولنامه با سند و برگ سبز خودروی انتخابی است. شماره شاسی، مشکلات فنی و عیوب ظاهری باید به طور کامل در قولنامه قید گردد. همچنین میزان کیلومتر و شرایط بیمه نیز از نکات حقوقی خرید خودرو می باشد.

نکات حقوقی خرید خودرو
 • از شرایط پرداخت بیعانه آگاه باشید.

شما تنها زمانی می بایست وجه پیش پرداخت را به فروشنده تحویل نمایید، که قولنامه ای رسمی و کامل با امضای طرفین قرارداد داشته باشید. ضمنا وجه پرداختی می بایست متعارف و مطابق با عرف معامله­ خودروی انتخابی شما باشد.

 • داشتن وکالتنامه به تنهایی کفایت نمی کند.

همان طور که گفتیم، نوشتن مبایعه نامه مهمترین گام در معامله خودرو است. هرگز و تنها به دلیل دریافت وکالتنامه از فروشنده، اقدام به پرداخت وجه ننمایید.

 • داشتن وکالت فروش، ملاک و سندی جهت پرداخت وجه شما نخواهد بود.

وجوه پرداختی می بایست برمبنای مبایعه نامه طرفین باشد و ضمنا تمامی پرداختی ها می بایست تنها به حساب مالک سند واریز گردد.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه زیر بازدید کیند :

 

مرحله تعویض پلاک

در عرف مراحل خرید خودرو شما پس از اطمینان از سلامت فنی و نوشتن مبایعه نامه فروش، می بایست به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. رعایت این گام ها، مراحل خرید خودرو را برای شما کاملا حقوقی و قابل پیگیری می نماید.

تعویض پلاک خودرو

جهت مراجعه به مرکز تعویض پلاک، چه مدارکی باید به همراه داشته باشید؟

 • اصل شناسنامه و کارت ملی طرفین معامله
 • نشانی دقیق به همراه کد پستی طرفین معامله ( همراه داشتن سند ملکی یا اجاره نامه الزامی است )
 • برگه تسویه جرائم راهنمایی و رانندگی ( پرداخت جرائم به عهده فروشنده می باشد )
 • کارت خودرو

همان طور که بارها توصیه کرده ایم، از معامله وکالتی صرف نظر کرده و تمامی مراحل تعویض پلاک را به همراه فروشنده انجام دهید.

آخرین و مهمترین گام جهت تثبیت خرید خودرو، مراجعه به دفترخانه و تنظیم سند رسمی انتقال است

نحوه نقل و انتقال سند خودرو در چند گام ساده قابل اجرا است. حال سوال این جا است که چرا بسیاری از خریداران در مراحل خرید خودرو دچار مشکل می شوند؟

تنظیم سند رسمی خرید حودرو

عمده­ ی مشکلات خرید و فروش خودرو ریشه در عدم آگاهی خریدار یا فروشنده از مراحل قانونی این کار دارد. در صورتی که مراحل خرید خودرو به درستی طی شوند و به نکات معرفی شده در این مقاله توجه کنید، قطعا با مشکلی در این فرآیند مواجه نخواهید شد.

پس از تعویض پلاک طرفین می بایست به دفترخانه مراجعه کرده و معامله خود را نهایی کنند. در این مرحله تمامی وجوه تسویه شده و فروشنده برگه نقل و انتقال خودرو و سند آن را امضاء می کند. ضمنا مدارک باقیمانده همچون کارت سوخت را نیز به خریدار تحویل می دهد. نحوه پرداخت حق تنظیم سند معمولا بین دو طرف معامله تقسیم می گردد.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه زیر بازدید کیند :

مدارک مورد نیاز برای خرید خودرو در مرحله نهایی و تنظیم سند رسمی

 • برگه سبز خودرو
 • مدارک شناسایی دو طرف معامله ( شناسنامه و کارت ملی )
 • برگه تسویه حساب کامل عوارض شهرداری ( که کاملا برعهده فروشنده است )
 • تحویل قولنامه اولیه
معامله خودرو

در آخرین مرحله توجه به چند نکته ضروری است. حتما تمامی مدارک خودرو از جمله مدارک بیمه و معاینه فنی را از فروشنده درخواست نمایید. ضمنا برای آخرین بار لوازم فنی خودرو شامل انواع آچارها، جک و زاپاس را نیز بررسی کنید. از فروشنده سوئیچ یا ریموت دزدگیر یدکی را درخواست کنید.

امیدواریم مطالعه­ ی این مقاله به شما در انجام یک معامله سودمند و لذت بخش کمک کرده باشد. توجه به نکات حقوقی خرید خودرو و به صورت کلی آشنایی با نحوه نقل و انتقال سند خودرو می تواند از شما در برابر بسیاری از چالش های احتمالی در این مسیر محافظت نماید.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *