خودروی هیبریدی چیست؟ با انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی آشنا شوید

از خودروهای هیبریدی به عنوان وسایل نقلیه­ ی آینده نام می برند. خودروهایی که قرار است مصرف سوخت های فسیلی در وسایل نقلیه را به صفر برساند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تکنولوژی های خودروی هیبریدی ، مزایا و معایب آن و به طور خلاصه مهمترین ویژگی های آنها آشنا نماییم.

واژه هیبرید به چه معناست؟

به طور کلی واژه­ ی هیبرید به معنای ترکیبی است، در نتیجه خودروی هیبریدی به گونه ای از خودرو اطلاق می گردد که جهت تولید توان مورد نیاز برای نیروی محرکه، از سوخت و منابع انرژی چندگانه استفاده می کند. البته در اصطلاحات امروزی خودرو، خودرو هیبریدی به گونه ای از وسیله نقلیه گفته می شود که در کنار سوخت مرسوم فسیلی، از یکی از انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی الکتریکی استفاده کرده باشد. در نتیجه ما نیز در این مقاله، هدفمان همین گروه خودروهای ترکیبی است که یکی از ارکان انرژی آنها، نیروی الکتریکی باشد.

موتور هیبریدی

 

توجه به خودروهای هیبریدی در سال های اخیر توسط بزرگترین کمپانی های خودروسازی، نشان از این دارد که قطعا این گونه از خودروها، سهم بزرگی از آینده­ ی دنیای حمل و نقل را برعهده خواهند داشت. در حال حاضر نیز در بسیاری از کشورهای دنیا، مزایای زیادی برای استفاده و خریداری این خودروها وجود دارد که در کشورمان هم به تازگی و با برداشتن ممنوعیت واردات خودروهای هیبریدی به نظر می آید، احتمال به وجود آمدن یک اتفاق مثبت در این حوزه محتمل باشد. از جمله نمونه های حاضر در ایران سوناتا هیبرید و تویوتا پیریوس است.

با انواع اصلی خودروهای هیبریدی بیشتر آشنا شوید

فرآیند عملکرد سیستم خودروهای هیبریدی پیچیده نیست و در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی فعلی نیز وجود دارد. در این سیستم ها، انرژی ذخیره شده از منابع مختلف در یک باتری انباشته شده تا در هنگام درخواست یا نیاز مصرف شود. همین فرآیند ساده، پایه­ ی طراحی تمامی انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی را نیز شامل شده است. سه گونه­ ی اصلی خودروهای هیبریدی این فرآیند را با کمی تفاوت اجرا می کنند که در ادامه به طور خلاصه با هر کدام از آنها آشنا خواهید شد.

  • خودروی هیبریدی که به وسیله­ ی موتور احتراقی و انرژی حاصل از آن شارژ می شود.
موتور هیبریدی احتراقی
  • خودروی هیبریدی که انرژی مورد نیاز جهت ذخیره در باتری ها را از طریق جذب انرژی حاصل از ترمز خودرو به دست می آورد.
  • و گونه­ ی آخر، خودروی هیبریدی که به صورت مستقل و از درگاه های برق مخصوص شارژ می گردد.
شارژ هیبرید با برق

در این بین گونه ای دیگر از تفاوت نیز بین انواع خودروی هیبریدی وجود دارد. این موضوع مهم، نحوه­ ی مصرف انرژی ذخیره شده در باتری ها در هنگام نیاز است. برخی از خودروهای هیبریدی امکان استفاده­ ی همزمان از سیستم احتراقی سوخت فسیلی و باتری را ندارند. در جدیدترین خودروهای هیبریدی اما معمولا دو موتور احتراقی و الکتریکی به صورت همزمان و در جهت تکمیل یکدیگر، فعالیت می کنند. در این هنگام خودرو به صورت هوشمند و در شرایط مختلف، ترکیبی از توان هر دو موتور را به کار می گیرد. البته همیشه امکان انتخاب روش مصرف انرژی و توان حرکتی، توسط راننده نیز وجود دارد.

معایب خودروهای هیبریدی

تمامی مزایای خودروهای هیبریدی مانند سازگار بودن آنها با محیط زیست که کاملا حقیقی و غیر قابل انکار است؛ اما این خودروها معایبی نیز دارند. البته که حفظ محیط زیست و جلوگیری از مصرف بی رویه­ ی سوخت های فسیلی که اصلی ترین عامل گرمایش بیش از حد کره زمین در سال های اخیر بوده است، بسیار اهمیت دارد. قطعا همه­ ی ما نیز می دانیم که آینده­ ی خودروسازی در اختیار وسایلی با سوخت پاک خواهد بود؛ اما به منظور دست یابی به یک تصویر کامل از این گونه خودروها، می بایست به اندک معایب خودروهای هیبریدی نیز اشاره کرد. البته بسیاری از این معایب، ریشه در تازگی این تکنولوژی و امکان های جذاب متعددی است که خودروسازان در این گروه خودروها دنبال می کنند.

موتور هیبرید پیریوس

سال ها است از ورود شرکت های خودروساز، به تحقیق و توسعه در زمینه تکنولوژی خودروهای هیبریدی می گذرد، اما همچنان تکنولوژی ساخت آنها کمی پیچیده و البته هزینه بر است. این موضوع به ویژه در مورد باتری های اختصاصی و منحصر به فرد این خودروها، به خوبی به چشم می آید.

از دیگر معایب خودروهای هیبریدی می توان به امکان بروز خطر در هنگام حوادث و به ویژه تصادفات و همچنین سنگین تر بودن خودروها به علت وجود باتری های اختصاصی و بزرگ اشاره کرد.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

باتری خودروهای هیبرید

از آنجایی که گفتگو به باتری این خودروها رسید، بد نیست که بدانید باتری خودروهای هیبریدی عمری در حدود 10 سال دارد. این موضوع در کشورهای پیشرفته دغدغه ای برای خریداران خودرو ایجاد نمی کند زیرا به طور مرسوم آنها در دوره ای کمتر از 10 سال، خودروی خود را جایگزین می کنند.

 

 

انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی

برای آن که کمی تخصصی تر این خودروها را بشناسید، شما را با 4 گونه­ ی اصلی، بیشتر آشنا می کنیم :

  • پلاگین هیبریدی

اولین گروه که مجموعه ای کاملا اختصاصی است و تنها از طریق شارژ برقی با سوکت های مخصوص، انرژی خود را به دست می آورد، نوع پلاگین هیبریدی نام دارد. تقریبا بهترین و جدیدترین خودروهای هیبریدی از این گروه می باشند. در اصطلاح به خودروهای هیبریدی پلاگین ( PHEV ) می گویند. در این گروه، خودرو می توان به صورت مستقل و ترکیبی از هر دو سوخت استفاده کند. این گروه نسبت به 3 گروه دیگر مزایا و سازگاری بیشتری دارد.

  • هیبریدی سری

خودروهای هیبریدی سِری ابتدا بر روی مصرف انرژی الکتریکی حساب می کنند و به همین دلیل از تمامی انواع مختلف خودروی هیبریدی، میزان آلایندگی کمتری دارند. این خودروها تنها در هنگام اتمام شارژ باتری از موتور احتراقی بهره می گیرند. اما مشکل جایی است که به علت همین نوع عملکرد، آنها مجبورند باتری هایی بسیار بزرگتر از سایر گونه ها داشته باشند.

  • هیبریدی موازی

برعکس نوع سری، این گونه از خودروی هیبریدی به صورت پیش فرض، از موتور احتراقی کمک می گیرد و زمانی موتور الکتریکی به کار می افتد که خودرو نیازمند دریافت توان بیشتر باشد. این نوع کارکرد بدان معنا نیست که در این خودروها همواره می بایست از سوخت فسیلی استفاده کنید؛ اما در تکنولوژی خودروهای هیبریدی موازی، شما در هنگام استفاده از موتور الکتریکی، با محدودیت مسافت بیشتری مواجه هستید. البته این گروه نیز بسیار محبوب بوده و تکنولوژی های پیچیده و بسیار پیشرفته ای جهت مدیریت استفاده از منابع انرژی خود دارند.

  • سیستم هیبریدی ملایم

این سبک از خودروهای هیبریدی، محدودترین اما جذاب ترین گروه هستند. خودروسازان خودروهای سوپر اسپرت به تازگی از این تکنولوژی خودروهای هیبریدی استفاده کرده اند. جالب است بدانید فِراری یک خودروی فوق العاده جذاب و سریع در این گروه دارد. این سیستم تماما بر پایه­ ی انرژی فسیلی کار می کند و موتور الکتریکی و باتری های بسیار کوچک آن در جهت شتاب دهی و افزایش قدرت موتور نیرومند احتراقی آنها است. در این سری، خودرو نمی تواند تنها با استفاده از موتور الکتریکی حرکت کند.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید. اگر درباره خودروهای هیبریدی سوال و مسئله ای داشتید و یا قصد خرید خودروی هیبریدی دارید میتوانید با کارشناسان اتوخسروانی تماس بگیرید و از راهنمایی و مشاوره تخصصی ما به صورت رایگان استفاده کنید.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *