۱

اطلاعات کلی

کیا سراتو ۲۰۱۸ که با نام‌هایی مانند کیا فورته (Forte) و اسپکترا (Spectra) نیز شناخته می‌شود، برای سال ۲۰۱۸ میلادی با تغییراتی در پیشرانه و نمای ظاهری مواجه شده است.در یک دهه گذشته توجه خریداران بیشتر به سمت نمونه های کلاس بدنه شاسی بلند (SUV) بوده ولی هنوز هم رانندگانی هستند که تمایلی به قرار گرفتن پشت رل خودروهای با ارتفاع نسبتا بالا نداشته و به دنبال یک خودروی ساده، ایمن با قدرت و امکانات مناسب برای استفاده روزانه هستند. کیا سراتو ۲۰۱۸ (یا کیا فورته ۲۰۱۸) که در دو گونه سدان و هاچ بک (با نام Forte5) در بازارهای جهانی وجود دارد، یکی از این نمونه‌ها به حساب می‌آید.

۲

طراحی

کیا سراتو یک نمونه در کلاس بدنه خودروهای سدان سایز کوچک شهری (Compact Sedan) بوده که از سال ۲۰۰۳ میلادی در خط تولید شرکت خودروسازی کره‌ای کیا موتورز قرار دارد. این خودرو که با نام کیا فورته (Kia Forte) نیز در بازارهای جهانی شناخته می‌شود، تا کنون دو نسل را پشت سر گذاشته و از سال ۲۰۱۳ نسل سوم این خودرو تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌گردد. برای سال ۲۰۱۸ میلادی فیس لیفت (Facelift – ایجاد تغییرات ظاهری اندک بدون تغییر در ساختار کلی شاسی و کابین) جدیدی از این خودرو عرضه گردید.

کیا سراتو ۲۰۱۸ در بخش جلویی از یک جلو پنجره با طراحی مشابه خودروهای چند سال گذشته این شرکت استفاده کرده و چراغ‌های جلویی کشیده با طراحی زیبا و لوکس در کنار ورودی‌های هوای عمودی در دو بخش کناری سپر جلویی (مانند نمونه‌های موجود در کیا استینگر ۲۰۱۸)، چراغ‌های مه شکن لوزی شکل و ورودی هوای کم ارتفاع تعبیه شده بر روی بخش پایینی سپر، نمایی نسبتا اسپرت را از خود به نمایش می‌گذارد.در نمای جانبی، چراغ‌های جلویی کشیده هماهنگی قابل قبولی با شیب کلی جانبی خودرو داشته و خط جانبی طراحی شده که از بخش بالایی گلگیرهای جلویی آغاز شده و با شیب ملایمی تا چراغ‌های عقبی امتداد پیدا می‌کند، زاویه‌ای اندک به خودرو داده که ظاهر اسپرت آن را تقویت می‌کند. خط جانبی تحتانی نیز که از بخش میانی گلگیر جلو شروع شده و تا بخش میانی گلگیر عقبی امتداد می‌یابد، انحنای زیبایی داشته که توانسته با ایجاد قوس‌ها متعدد در امتداد گلگیرها، نمای سه رخ این خودرو را بسیار زیباتر نماید.در بخش عقبی ،چراغ‌ها حالتی سه گوش و کشیده داشته و شرکت کیا سعی داشته که با استفاده از خروجی اگزوز قطور و سپر عقبی برجسته به همراه چراغ‌های مه شکن کشیده و دیفیوزر کم ارتفاع، ظاهر جنگنده‌ای برای آن به وجود آورده است.

کابین کیا سراتو ۲۰۱۸ ساده ولی شکیل بوده است. صفحه نمایش اصلی در بخش میانی داشبورد واقع شده که با خروجی های با طراحی بسیار ساده سیستم تهویه مطبوع احاطه شده است. ابزار کنترلی سیستم تهویه نیز به شکل کلاسیک مدور بوده که در بخش پایینی این صفحه نمایش تعبیه شده اند.طراحی صندلی‌ها نیز به گونه‌ای بوده که سرنشینان را به خوبی در بر گرفته و مانع از تکان‌های زیاد در هنگام حرکت‌های مارپیچی و تغییر مسیرهای نسبتا سریع می‌گردد.غربیلک فرمان نیز سه شاخه و با بخش پایی صاف (به شکل حرف D لاتین) بوده که دکمه‌های کنترلی مختلف سیستم صوتی و سیستم‌های کمکی رانندگی مانند سیستم کنترل سرعت بر روی آن تعبیه شده اند. صفحه کیلومتر شمار ساده بوده و از دو دایره مدرج برای نمایش سرعت و دور موتور تشکیل شده و یک صفحه نمایش TFT در بخش میانی به نمایش اطلاعات ضروری خودرو مانند مسافت قابل پیمایش تا اتمام سوخت، مصرف سوخت و دنده در حال استفاده و … اختصاص یافته است.

۳

مشخصات فنی

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تیپ ۱:این موتور نمونه استاندارد مورد استفاده در تیپ‌های LX و S بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۴۷ اسب بخار در دور موتور ۶.۲۰۰ RPM و حداکثر گشتاور ۱۳۲ پاوند بر فوت (معادل ۱۷۹ نیوتون متر) در دور موتور ۴.۵۰۰ RPM را دارد که برای یک خودروی کوچک شهری رقم قابل قبولی به حساب می‌آید. این نیرو توسط دو جعبه دنده ۶ سرعته دستی و ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلویی (FWD) منتقل می‌گردد. این موتور پایه موجود برای کیا سراتو ۲۰۱۸ عملکردی قابل قبول داشته و در زمانی در حدود ۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و توانایی رسیدن به حداکثر سرعت ۱۲۲ مایل در ساعت (معادل ۱۹۶ کیلومتر در ساعت) را دارد.موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تیپ ۲:این موتور یک نمونه قدرتمندتر از موتور پایه بوده و با حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی سی و سیستم پاشش مستقیم سوخت (Direct Injection) توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۶۴ اسب بخار در دور موتور ۶.۲۰۰ RPM و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۵۱ پاوند بر فوت (معادل ۲۰۴ نیوتون متر) در دور موتور ۴.۰۰۰ RPM را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلویی منتقل شده و در زمانی در حدود ۸.۵ ثانیه کیا سراتو ۲۰۱۸ را به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعتی در حدود ۱۲۵ مایل در ساعت (معادل ۲۰۱ کیلومتر در ساعت) می رساند.
موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربو:این موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپه با حجم دقیق ۱.۵۹۱ سی سی قدرتمندترین موتور کیا سراتو ۲۰۱۸ بوده که با استفاده از سیستم توربو شارژر توانایی تولید نیرویی برابر با ۲۰۱ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ RPM و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۹۵ پاوند بر فوت (معادل ۲۶۴ نیوتون متر) را دارد. نیروی تولیدی موتور نیز توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی و یا ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد. عملکرد این موتور کیا سراتو ۲۰۱۸ قابل توجه بوده و برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به زمانی کمتر از ۷ ثانیه نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعت ۱۴۰ مایل در ساعت (معادل ۲۲۵ کیلومتر در ساعت) را دارد.
تیپ پایه LX:موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تیپ ۱/
ابزار و ادوات کنترلی سیستم صوتی بر روی غربیلک فرمان/
صفحه نمایش ۴.۳ اینچی/
کامپیوتر سفری/
سیستم صوتی با قابلیت پخش رادیو، CD و فایل‌های MP3/
ورودی USB و AUX/
اتصال به گوشی‌های تلفن همراه از طریق فناوری بدون سیم بلوتوث/
سیستم کنترل سرعت/
ورود به خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)/
آیینه‌های جانبی با قابلیت تنظیم به صورت الکتریکی و مجهز به گرم کن/
رینگ‌های ۱۵ اینچی فولادی با روکش (قالپاق)/
سیستم تهویه مطبوع نسل قدیم (Air Conditioning)/
سیستم یخ زدایی شیشه عقب/
پوشش پارچه‌ای صندلی‌ها/تیپ S:سیستم تعلیق بهینه سازی شده اسپرت/
جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک/
اهرم‌های تعویض دنده (شیفتر) در پشت غربیلک فرمان/
رینگ‌های ۱۶ اینچی آلیاژی/
چراغ‌های جلویی اتوماتیک/
باله عقب (Spoiler)/
سیستم صوتی با ۶ بلندگوی مجزا/
سیستم چند رسانه‌ای مجهز به صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی رنگی/
پشتیبانی از نرم افزارهای Android Auto و Apple CarPlay/
دوربین کمکی دنده عقب/
دو خروجی برق ۱۲ ولت/
قابلیت انتخاب دو مدل رانندگی Active Eco و Standard/
پوشش چرمی غربیلک فرمان و دسته دنده/تیپ EX:ستگیره‌های در مجهز به لامپ‌های LED/
در باک با قابلیت باز شدن به صورت الکتریکی/
برف‌ پاک‌کن‌های مجهز به سیستم یخ زدایی/
رینگ‌های ۱۷ اینچی آلیاژی اسپرت/
چراغ‌های مه شکن/
صندلی‌های جلویی مجهز به سیستم گرم‌کن/
ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید/
چراغ‌های عقبی مجهز به لامپ‌های LED/
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه (Dual Zone Climate Control)/
سیستم نمایش نقاط کور/
سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warning)/
سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو/
آیینه‌های جانبی با قابلیت جمع شدن به صورت الکتریکی/
محفظه خنک کننده در داخل کابین (Cool Box)/
پوشش چرمی صندلی‌ها/تیپ SX:جعبه دنده ۷ سرعته اتوماتیک دوکلاچه/
رینگ‌های ۱۸ اینچی اسپرت آلیاژی/
پدال‌های گاز و ترمز با روکش فلزی/
خروجی‌های اگزوز دوگانه با روکش کرومی

مشاوره جهت خرید خودرو
شعبه نیاوران : ۲۲۲۹۹۰۱۵
شعبه کاشانک: ۸-۲۶۱۱۱۱۹۶
شعبه کاشانی : ۴۴۰۰۴۳۵۵
شعبه بام لند : ۴٠۴۴٧٨۴١
شعبه هنگام : ۷۷۲۴۱۵۶۱
شعبه پاسداران : ۲۶۱۵۴۵۰۱
شعبه عباس آباد : ٨٨٧٠٠٢٨٩