۱

اطلاعات کلی

خودرویی که تنها در ۱۵ نسخه به ایران آمده است.
کار سختی است وصف خودرویی که برخی سوپر اسپرت ها را به جدالی تمسخر آمیز دعوت می کند. خودرویی که در قالب یک سدان به نسبت کوچک، شوخی را با بزرگان خودرویی دنیا آغاز می کند. اول فکر می کردیم که این خودرو گول برند خود را می خورد و تنها فخر فروشی را به دیگران نشان می دهد. بعد از چند دقیقه رانندگی، باورش سخت بود که این مقدار از هیجان از در یک سدانی لوکس تجربه کنیم. تجربه و هیجانی که هیچ ربطی به لوکس بودن ندارد و تنها با فشار دادن پدال گاز، حس مسابقه و اسپرت را به سرنشینان القا می کند. مرسدس بنز CLA 45A که در نسخه AMG و MEC Design فابریک مهمان ما بود، معرفی جدیدی از حس هیجان را به ما یاد داد. CLA 45A در عین تجمل، موجودی است وحشی و خطرناک که به اشاره رام می شود.

۲

طراحی

مرسدس بنز CLA خودرویی است که به نوعی برادر کوچک CLS محسوب می شود و این جمله از روی تشابه ظاهری در طراحی این دو خودرو برانگیخته می شود. CLA در سال ۲۰۱۳ به بازار جهانی معرفی شد و کمی بعد با مدل ۲۰۱۴ به بازار جهانی عرضه شد. نسخه های مختلف CLA به نسبت قدرت خوبی دارند و تا حدی در بازار جهانی نظر مشتریان را به سمت خود کشانده است.صحبت ما در خصوص CLA 45 است. ولی نه هر سی ال اِی چهل و پنجی! بلکه نسخه ای سفارشی که امضا اصلی AMG و MEC را در کالبد و بدنه خود دارد. این خودرو با موتور دو لیتری Twin Scroll Turbo توان تولید ۳۹۳ اسب بخار را با گشتاوری بیش از ۴۶۰ نیوتن متر دارد و این بدان معناست که چیزی حدود ۱۲ تا ۴۰ اسب بخار از سایر CLA های نسخه ۴۵ قوی تر است. همچنین این خودرو به سیستم ۴matic مجهز است که از نظر هندلینگ در سطح بالایی قرار دارد و چهار چرخ این خودرو با توجه به نوع گازدهی، قدرت موتور در آن ها دمیده می شود. گیربکس CLA 45 از نوع ۷ دنده اتوماتیک است که قدرت را به چرخ های جلو و عقب منتقل می کند. شاید جالب باشد بدانید که این گیربکس مکانیکی به مراتب از گیربکس هایی با فناوری های متفاوت قوی تر بوده و تا حد زیادی مرسدس بنز نوع فعالیت آن را متمایز از تمام گیربگس های موجود در صنعت خودرو دنیا کرده است. عملکرد این جعبه دنده به قدری دقیق است که باور مکانیکی بودن این گیربکس برای هر فردی در برخورد اول سخت می شود. امروز مرسدس بنز کلاس CLA به عنوان یکی از پرفروش ترین خودرو بنز شناخته می شود و در اکثر نقاط دنیا طرفداران خاص خود را دارد. وقتی که حرف از نسخه فول AMG و MEC می شود، کمتر کسی است که قابلیت های این خودرو را نقض کند و آن را کم بشمارد.

شکل ظاهری اش همان چیزی است که همیشه از یک بنز توقع داشته ایم. چهره ای متین با چشمانی مصمم، جلو پنجره ای بزرگ و خطوطی عضلانی که جدیت و غرور از سر و رویش میبارد. البته با کمی دقت میتوان به باطن شرور CLA45 نیز پی برد. مثلاً در قسمت جلو ورودی های بزرگ هوا و اسپویلر کوچکی که با ظرافت تمام در زیر سپر کار شده، ضمن حفظ استایل متشخص مرسدس، توانسته خشونت باطنی AMG را به رخ بیننده بکشاند. در زاویه کناری هم رینگ های بزرگ و خطوط پررنگی که با طرح گوه ای اتومبیل همانگ است جلب توجه میکنند. یکی از نکات جالب طراحی این قسمت، حالت نیم دایره سقف می باشد که قیافه متفاوتی به این محصول بخشیده. این سقف منحنی در انتها با شیب تندی به صندوق میرسد و صندوق هم با شیبی شدید به سمت اگزوزها سُر میخورد. لازم است بگوئیم که این زوایای تند و نسبتاً عجیب با هدف بهبود آیرودینامیک به این شکل درآمده اند و همین نکات CLA را به یکی از آیرودینامیک ترین محصولات سدان حال حاضر جهان تبدیل نموده.

با ورود به داخل کابین با محیطی اصیل و شیک روبرو میشویم. در طراحی داشبورد، خطوط سنتی مرسدس به خوبی با مدرنیته تلفیق شده اند و این ترکیب جذاب توانسته شور جوانی را با اصالت پیوند دهد. نکته مثبت دیگری که البته در اکثر محصولات آلمانی مشترک است، رعایت سادگی و اصول ارگونومیک می باشد که این امر باعث شده در میان انبوه امکانات CLA سردرگم نشویم.غربیلک خوش دست و پشت آمپر جذاب CLA حتی قبل از استارت هم به ما وعده لذت و هیجان را میدهند و واکنش تند و تیز پدال گاز در شروع حرکت این احساس را به واقعیت تبدیل کرد.پشت فرمان میتوانید ۴ حالت رانندگی پیش فرض (کامفورت/اسپرت/اسپرت پلاس/ریس) را انتخاب نمائید و حتی یک گزینه جداگانه نیز برای تنظیمات شخصی شما در نظر گرفته شده. در واقع با استفاده از هر کدام از اینها میتوان عملکرد سیستم تعلیق، گیربکس، فرمان و پدال گاز و حتی کنترل پایداری را بسته به نیاز و کاربرد تغییر داد. دید به اطراف هم کافی است و با توجه به ابعاد جمع جور خودرو خیلی زود کنترل کامل ماشین بدست می آید.

۳

مشخصات فنی

رادارهای حرکت بین خطوط - هشدار نقطه کور و پیشگیری از تصادف - سقف پانوراما و سانروف برقی - تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه - صندلی های برقی بهمراه حافظه و گرمکن - امکان انتخاب حالت های مختلف رانندگی - کروز کنترل هوشمند - برف پاک کن و چراغ های اتوماتیک - ترمز پارک الکترونیکی - نورپردازی داخلی - پدال های پشت فرمان - سیستم Start/Stop - ورود و استارت بدون کلید - سیستم کمکی پارک - آینه الکتروکرومیک

حداکثر سرعت
حداکثر قدرت
۳۸۱ اسب بخار

در ۶۰۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور
۴۷۵ نیوتن متر

در ۲۲۵۰ دور در دقیقه

موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه
حجم موتور ۱۹۹۱سی سی
جعبه دنده ۷ سرعته دو کلاچه
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۴.۲ ثانیه
وزن ۱۵۸۵ کیلوگرم
مصرف سوخت داخل شهر ۹.۶ لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر ۶ لیتر در هر صد کیلومتر
۱۷۱ گرم در هر کیلومتر
۵۶ لیتر

مشاوره جهت خرید خودرو
شعبه نیاوران : ۲۲۲۹۹۰۱۵
شعبه کاشانک: ۸-۲۶۱۱۱۱۹۶
شعبه کاشانی : ۴۴۰۰۴۳۵۵
شعبه بام لند : ۴٠۴۴٧٨۴١
شعبه هنگام : ۷۷۲۴۱۵۶۱
شعبه پاسداران : ۲۶۱۵۴۵۰۱
شعبه عباس آباد : ٨٨٧٠٠٢٨٩