۱

اطلاعات کلی

مینی کوپر S یک هاچبک داغ انگلیسی است که نسل اول آن در سال ۲۰۰۰ معرفی و عرضه شد و در ابتدا با نام‌های مینی، مینی وان و یا مینی کوپر شناخته می‌شد. اما این هاچبک جذاب تاکنون سه نسل متفاوت را تجربه کرده که نسل دوم در سال ۲۰۰۶ و نسل سوم آن در سال ۲۰۱۴ معرفی شدند. اما مدلی که وارد ایران شده از نوع ۴ در مینی کوپر است که به تازگی و با معرفی نسل سوم وارد سبد محصولات مینی شده و تا قبل از معرفی نسل سوم، مینی کوپر تنها در نسخه ۳ در یا ۲ در عرضه می‌شد و مینی برای بالا بردن کارایی این هاچبک، نسخه ۵ در را در دسترس قرار داد. این مدل علاوه بر فضای بیشتر برای سرنشینان عقب، حجم بیشتری در فضای بار در اختیار شما قرار می‌دهد. مینی کوپر S در بازارهای جهانی با موتورهای متعددی عرضه می‌شود اما خوشبختانه پرشیا خودرو قدرتمندترین مدل را برای بازار ایران در نظر گرفته است.

۲

طراحی

برند مینی از جمله برندهایی است که سابقه بسیار زیادی در صنعت خودروسازی داشته و از دهه پنجاه میلادی وارد بازار خودروسازی در اروپا شد و توانست با ارایه خودروی مینی کوپر انقلابی در بازار خودروهای زمان خود ایجاد کند که از استقبال فوق‌العاده بالایی روبرو شد. شاید این برند را بتوان یکی از برندهای مستحکم از قرن پیش نام برد که با محصولات متفاوت، سهم خود از بازار را پیدا کند.

در پیشانی خودرو چراغهای گرد و بزرگ که از مشخصه های اصلی محصولات مینی محسوب می گردد بصورت مایل بر روی کلگیر های جانبی تعیبه شده است . تنها فرق این چراغهای با نسل های پیش افزایش سایز و اریب شدن آن است. در بین چراغهای اصلی ،جلو پنجره بزرگ حضور دارد که توسط حاشیه فلزی نستبا ضخیم از بدنه جدا شده است.همچنین در مرکز این جلو پنجره دو نوار فلزی تعبیه شده و باعث تقسیم شدن جلو پنجره به دو بخش گردیده است که در بخش بالایی شاهد یک صفحه سیاه مشبک هستیم و در قسمت پایین به محل قرار گیری پلاک تعلق گرفته است. در پایین سپر و در قسمت میانی آن یک صفحه مشبک دیگر حضور دارد که در طرفین آن به منظور تقارن دو مربع با حاشیه فلزی به چشم می خورد. چراغهای مه شکن بصورت دایره ای کاملا ساده در طرفین سپر جا نمایی شده است.مهندسان آلمانی به منظور زیبایی و هر چه بهتر رسیدن هوا به پیشرانه در نسخه کوپر S یک دریچه هوای دیگر هم بر روی کاپوت خودرو در نظر گرفته اند که علاوه بر کارایی فوق نمایی جذابی هم بوجود آورده است. حضور دو خط مشکی رنگ عریض بر روی درب موتور که به تبعیت از دوج واپیر انجام شده به منظور القای حس اسپرت انجام گرفته است. در نمای جانبی کوپر S سعی شده است همانند نسل های ابتدایی کاملا ساده طرحی شود. پنل های حجیم شده که هیچ گونه خط بر روی آنها مشاهده نمی شوند باعث گردید این خودرو بزرگتر نشان داده شود. از نکات ضعف نمای جانبی باید به پلاستیک حاشیه پایین خودرو اشاره کرد که تا حدودی شبیه به محصولات اقتصادی به نظر می رسد.تفاوت رنگ سقف با رنگ بدنه اصلی که این روزها تا حدودی مد شده است در مینی کوپر قابل مشاهده است. در نمای جانبی کوپر معمولی به جز نوع و اندازه رینگ تغییر دیگر مشاهده نمی شود . قابل ذکر است درب باک در نسخه کوپر S با روکش فلزی کار شده است در صورتی که در نسخه کوپر بدون پسوند S درب باک هم رنگ بدنه است.نمای عقب مینی کوپر S هم به مانند نمای جلو از نوار و حاشیه فلزی زیادی استفاده شده است. چراغهای عقب ،دستیگری درب صندوق ،سر اگزوزها ،قسمت مشکی رنگ روی سپر عقب همگی توسط فلز براق تزیین شده اند. ازدیگر نکات قابل توجه نمای عقبی کوپر باید به گرافیک چراغهای عقب اشاره کرد که به منظور هماهنگ سازی با چراغهای اصلی بصورت بیضی طراحی شده است.تفاوت نمای عقب کوپر و کوپر S هم می توان در سپر عقب و خروجی اگزوز جستجو کرد.جایی که از قسمت مشکی رنگ با حاشیه فلزی در کوپر S حذف شده و چراغ مه شکن بجای آن نصب شده است. همچنین خروجی دو گانه اگروز مرکزی در کوپر S به خروچی تکی و در کنار خودرو تغییر کرده است .

مینی کوپر S در داخل کابین هم شکلی بسیار شبیه سایر خودروهای مینی دارد و یک کنسول مرکزی پر از کلیدهای عملکردی و یک نمایشگر در مرکز داشبورد دیده می‌شود. کیفیت متریال به کار رفته در کابین بدون شک عالی است به علاوه سرنشینان عقب مشکلی برای فضای پا و سر ندارند .حجم فضای بار ۲۷۸ لیتر است اما با خواباندن صندلی‌های عقب این حجم به ۹۴۱ لیتر افزایش پیدا می‌کند.

۳

مشخصات فنی

سیستم صوتی هارمن کاردون با امکان اتصال بلوتوث، شارژ بدون سیم گوشی هوشمند، اسپویلر سقف، سقف پانوراما، آینه داخلی الکتروکرومیک، آینه‌های جانبی ضد انعکاس نور، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین عقب، سیستم کمکی پارک، نمایشگر هدآپ، صندلی‌های جلو مجهز به حافظه و گرمکن، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین عقب، سیستم کمکی پارک، نمایشگر هدآپ و کروز

حداکثر قدرت
۱۹۲

اسب بخار

حداکثر گشتاور
۲۸۰

نیوتن متر

حداکثر سرعت
۲۳۰

Km/h

حجم موتور۱۹۹۸ سی سی
 تعداد سوپاپ۱۶
جعبه دنده۶ سرعته اتوماتیک
شتاب ۰ تا ۱۰۰۶.۸ ثانیه
 وزن خالص
۱۳۱۵ کیلوگرم
فاصله محورها
۲۵۶۷ میلیمتر
دیفرانسیلدیفرانسیل جلو
برقی حساس به نور
پارک جلو و عقب و باران
اسپرت و مجهز به سیستم گرمکن

مشاوره جهت خرید خودرو
شعبه نیاوران : ۲۲۲۹۹۰۱۵
شعبه کاشانک: ۸-۲۶۱۱۱۱۹۶
شعبه کاشانی : ۴۴۰۰۴۳۵۵
شعبه بام لند : ۴٠۴۴٧٨۴١
شعبه هنگام : ۷۷۲۴۱۵۶۱
شعبه پاسداران : ۲۶۱۵۴۵۰۱
شعبه عباس آباد : ٨٨٧٠٠٢٨٩