راهنمای کامل خرید خودروی آفرودی

آفرود یا طبیعت گردی با ماشین با بیراهه نوردی، یکی از تفریحات فوق العاده جذاب است. بدون شک اصلی ترین المان این تفریح یک خودروی آفرودی مناسب و کارا است. ما در این راهنمای خرید قصد داریم شما را با مهمترین نکات خرید خودروی آفرودی آشنا کنیم. آشنایی به این نکات می تواند انتخاب های بیشتر و بهتری با توجه به بودجه­ ی شما در اختیارتان قرار دهد.

ضمنا در انتهای این مقاله اشاره ای مختصر به چند نکته­ ی کلیدی در هنگام خرید خودروی شاسی بلند خواهیم داشت. با اتوخسرانی همراه باشید.

با انواع امکان ها و انتخاب های خودروی آفرودی در ایران آشنا شوید

پیش از آن که به سراغ نکات خرید خودروی آفرودی برویم، بهتر است ابتدا با گزینههای موجود در بازار ایران آشنا شوید. تنوع خودروی آفرودی نسبت به بازارهای جهانی بسیار محدودتر بوده و این موضوع برای خودروبازان ایرانی امری پذیرفته شده است. در این بازار محدود اما همچنان خودروهای جذابی وجود دارند که می توان با کمی آگاهی و البته با توجه به بودجه­ ی مورد نظرتان، خودروی آفرود مناسبی تهیه کنید.

نکات خرید خودروی آفرودی

قطعا این خودرو گران ترین و بهترین انتخاب در لیست خودروهای آفرودی بازار ایران است. در کنار تویوتا لندکروزر، تویوتا پرادو نیز وضعیت مشابهی دارد و از هر لحاظ برای یک سفر آفرود ایده آل است. تویوتا لندکروزر با شاسی و موتوری قدرتمند، مدت ها است لقب بهترین خودروی SUV همچنین آفرود بازار ایران را در اختیار دارد. ویژگی های این خودرو به ویژه در گذر از موانع صعب العبور بیش از همیشه به چشم می آید.

تویوتا لندکروز آفرود

این خودرو نیز در کلاس قیمتی نزدیک به لندکروزر بوده و مناسب برای آفرود بازهایی است که محدودیتی در بودجه­ی خرید خودرو ندارند. پرادو نسبت به تویوتا لندکروزر، فرمان و شاسی خشک تری دارد؛ اما از نظر استحکام و ایمنی بدنه و همچنین قدرت عبور از مسیرهای دشوار، عملکردی تقریبا یکسان دارد.

 

 

برای آن که کمی محدوده­ ی قیمت خودروی آفرود مورد نظرتان را کاهش دهید می توانید از میان خودروهایی قدیمی تر انتخاب کنید. یکی از نکات خرید خودروی آفرودی توجه به سال ساخت خودرو است که قطعا در قیمت آن موثر خواهد بود. میتسوبیشی پاجرو یکی از خودروهای باکیفیت قدیمی در میان آفرودبازان ایرانی است. از ورود این خودرو به بازار ایران سال ها می گذرد اما همچنان می توان نمونه های سالم و از نظر فنی قابل اتکایی را یافت.

میتسوبیشی پاجیرو آفرود
  • نیسان رونیز

نیسان رونیز نیز در گروه خودروهای آفرود با قیمت متوسط وجود دارد. این خودرو با قطعات در دسترس و با قیمت مناسب می تواند ماشینی مطمئن و با هزینه­ ی نگهداری متوسط برای سفرهای آفرودتان به شما هدیه دهد. نیسان پیکاپ نیز شرایطی نزدیک به رونیز داشته و در هر دو مدل تک کابین و دو کابین، دارای شاسی مشابهی با رونیز است. البته کمی سیستم تعلیق آن نسبت به رونیز خشک تر بوده اما از نظر فرمان پذیری در راه های صعب العبور، عملکردی مناسب دارد.

نیسان رونیز آفرود
  • پاژن

پاژن نیز یک خودروی فوق العاده از گروه لندروورها است. این خودروی با سابقه در بازار ایران طرفداران پر و پا قرص خود را دارد که تقریبا تمامی آنها از عملکرد پاژن در جاده های آفرودی رضایت دارند. این خودرو ظاهری بسیار شبیه به لندروور دیفندر دارد.

پاژن آفرود

 

 

مهمترین نکات خرید خودروی آفرودی

  • میزان و نوع مسیرهای معمول آفرود خود را بشناسید

یکی از مهمترین فاکتورها در میان نکات خرید خودروی آفرودی ، روش و محل استفاده از این وسایل است. در صورتی که آفرود، بخش عمده ای از زمان شما را به خود اختصاص می دهد، در نتیجه باید در میان خودروهای مقاوم تر و با شرایط نگهداری ارزان تر به دنبال ماشین مورد نظرتان باشید.

  • با توجه به بودجه خود چند خودرو را کاندید کنید

خودروهای آفرود بازار ایران با تمام محدودیت های موجود دارای تنوع نسبی نیز می باشند. به شما توصیه می کنیم با توجه به بودجه­ ی خود چند خودروی مختلف را در میان انتخاب های خود قرار دهید. تمرکز تنها بر روی یک خودروی خاص به ویژه اگر از مدل های قدیمی باشد، ممکن است در نهایت باعث شود تا خودروی مناسبی در بازار نیابید.

  • اگر با مسائل فنی آشنایی کامل دارید، به سراغ خودروهای قدیمی بروید

خرید از میان خودروهای با سال ساخت بالاتر، یکی از گزینه های همیشگی میان آفرود بازان حرفه ای است؛ اما یکی از مهمترین نکات خرید خودروی آفرودی به ویژه اگر به دنبال مدل های قدیمی تر بازار هستید، آشنایی کامل شما با نحوه بررسی، عیب یابی و امور فنی خودرو است. به طور کلی علاقه مندان به آفرود می بایست با مکانیک خودرو به خوبی آشنا باشند. در صورتی که به این شرایط مسلط باشید، قطعا شما یک مزیت فوق العاده در هنگام خرید خودروی آفرود خواهید داشت.

افرود
  • تجهیزات جانبی آفرود را به خوبی بشناسید

تغییر رینگ ها، قدرتمندتر نمودن شاسی و همچنین تنظیم ارتفاع مناسب، از مهمترین نکات جانبی در هنگام خرید خودروی آفرودی است. سفرهای آفرود چالش های متفاوتی را پیش روی شما خواهد گذاشت که برای عبور از آنها در کنار یک خودروی خوب، نیاز به تجهیزات قدرتمند نیز دارید.

  • یافتن قطعات یدکی خودروهای آفرود همیشه کار آسانی نیست

اگر به دنبال خودرویی خارج از عرف های مرسوم برای آفرود هستید، قطعا باید آمادگی مواجهه با چالش یافتن قطعات یدکی را نیز پذیرفته باشید. به طور مثال اگر شما هم یکی از بی شمار طرفداران خودروهایی همچون بلیزر برای سفرهای آفرود می باشید، باید بدانید که قطعات این خودرو به سختی و با قیمت بالا در بازار یافت می شود.

افرود امریکایی

چند نکته کلیدی در هنگام خرید خودروی شاسی بلند

از آنجایی که تمامی خودروهای آفرود، در گروه ماشین های شاسی بلند و به ویژه SUVها قرار می گیرند، لازم دانستیم در انتهای معرفی نکات خرید خودروی آفرودی اشاره ای کوتاه به چند سرفصل مهم در هنگام انتخاب خودروی شاسی بلند نیز داشته باشیم.

  • پیش از هر چیز بهتر است بدانید شما برای سفرهای آفرود خود نیازمند به یک خودروی شاسی بلند از گونه­ی SUV می‌باشید. خودروهای SUV نسبت به کراس اُورها قدرتمندتر بوده و به علت مجزا بودن شاسی و بدنه، در مسیرهای صعب العبور، عملکرد بسیار بهتری دارند.
  • یکی دیگر از مهمترین نکات خرید خودروی آفرودی که در زمان انتخاب ماشین شاسی بلند نیز اهمیت بسزایی دارد، توجه به میزان سواری شما در شهر نسبت به سفرهای آفرود است. اگر سفرهای آفرود شما با این خودرو در اولویت است، حتما از میان SUVهای قدرتمند باید ماشین خود را انتخاب کنید؛ اما اگر آفرود بخش کوچکی از میزان مصرف این ماشین را به خود اختصاص می دهد، دایره­ی انتخاب شما می تواند تا انواع کراس اورها نیز گسترده باشد.
  • تنوع امکانات و گزینه های رفاهی خودروها در هر کلاسی، بخش عمده ای از هزینه­ی نهایی آن را تعیین می کند. پس بهتر است با توجه به نوع مصرف خود، خودرویی با سطح امکانات متناسب را انتخاب کنید. مجددا یادآوری می کنیم در صورتی که قصد شما تنها سفرهای آفرود است، بیش از امکانات رفاهی و آپشن ها، به توان موتور و قدرت شاسی توجه کنید.
جیپ افرود

امیدواریم از این مطالب استفاده کامل برده باشید. اگر پیشنهادی دارید که به دوستانی که این مطلب را خوانده اند،کمک بیشتری می کند، برای ما کامنت بگذارید. ما بلاگ اتوخسروانی همراه باشید.

5/5 ( 1 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *