کشور سازنده :

فرانسه

شرکت مونتاژ کننده :

ایرانخودرو

نام کمپانی :

پژو

سال تاسیس :

1810

فروش اقساطی پژو

پژو بدون شک یکی از معروفترین برندهای خودرو در ایران به حساب می‌آید و  کمتر کسی در ایران می‌توان یافت که خودرویی از پژو را نشناسد. این شناخته شدن و پر آواز بودن پژو در ایران به همکاری ایران خودرو با کمپانی پژو در سالهای اخیر باز می ‌گردد. معروف ترین خودروهای پژو که در ایران حضور دارند پژو ۲۰۶ و پژو ۴۰۵ و پژو پارس هستند که هر ۳ توسط ایران خودرو عرضه می شوند.

کمپانی خودروسازی پژو یکی از قدیمی ترین خودرو ساز های دنیا به حساب می آید. پژو قبل از تولید خودرو نیز در زمینه تولیدات وسایل صنعتی دیگر مانند آسیاب های قهوه و تولید دوچرخه فعالیت داشت. این کمپانی خودروسازی در حال حاضر زیر مجموعه گروه PSA و پژو سیتروئن می باشد.  شرکت پژو در سال ۱۸۱۰ تاسیس شده است اما در سال ۱۸۸۲ اولین وسیله نقلیه اش که یک دوچرخه بود به بازار عرضه نمود و تا آن زمان در زمینه تولید قطعات صنعتی دیگری فعالیت داشت. اولین خودرو تولیدی توسط پژو در سال  1889 ساخته شد که از موتور بخار بر آن استفاده می‌شد. با ممنوعیت استفاده از موتور بخار در ماشین ها در سال ۱۸۹۰ این کمپانی مجبور شد موتور خودروهای خود را از کمپانی دایملر خریداری کند. در سال ۱۸۹۶ کمپانی پژو اولین موتور درون سوز خود را تولید نمود که حدود ۱۱ اسب بخار قدرت داشت و دیگر نیاز نبود از کمپانی دایملر موتور برای وسایل خود تهیه کند.

پژو در مسابقات

کمپانی پژو در مسابقات مختلفی در زمینه خودرو مقام های ارزشمندی را کسب نموده است و یکی از نام آورترین کمپانی ها در مسابقات رالی محسوب می شود. در زمان جنگ جهانی کمپانی پژو به ساخت خودروهای نظامی مختلف پرداخت و حتی در این زمان تانک نیز در خط تولید این خودرو قرار گرفت.  پس از پایان جنگ جهانی اول کمپانی پژو آرام آرام بحرانهای اقتصادی و مشکلات را کنار زد و بار دیگر شروع به تولید انبوه خودرو نمونه که پژو ۲۰۱  اولین خودروی تولید انبوه این کمپانی به حساب می آید. جنگ جهانی دوم بسیار سریع اتفاق افتاد و باز هم پژو مجبور به تولید کامیون و وسایل نظامی برای جنگ شد. اما بلافاصله پس از اتمام جنگ جهانی دوم کمپانی پژو با همکاری شرکت  طراحی پینین فارینا اقدام به تولید خودروهایی جذاب و دوست داشتنی نمود.

خودروهای پژو

 یکی از معروف ترین خودروهای پژو که در همین زمان عرضه شد پژو ۵۰۴ بود که در همه جای دنیا بسیار شناخته شده بود و در ایران نیز از محبوبیت و فروش بالای برخوردار بود. موفقیت های بی شمار و متوالی موجب شد این شرکت از لحاظ مالی در وضعیت بسیار خوبی قرار بگیرد و در سال ۱۹۷۵ پژو کمپانی سیتروئن را خریداری نمود و شرکت پژو سیتروئن رسماً اقدام به فعالیت نمود.

یکی دیگر از موفق ترین خودروهای تولیدی توسط  این کمپانی خودرو پژو ۲۰۵ بود که بسیار توانست فروش خوبی را کسب کند و سود زیادی برای شرکت به ارمغان بیاورد. پس از آن این شرکت مدل ۲۰۶ را عرضه کرد که باز هم همچون ۲۰۵ توانست رکورد خوبی از لحاظ فروش به دست آورد.

نام گذاری خودروهای پژو

نامگذاری مدل های خودرو های پژو به جز برخی موارد خاص از یک فرمول یکسان پیروی می کند. در این فرمول عدد اول نشان از سایز خودرو و عدد آخر نشان از سال تولید خودرو دارند. یعنی هرچه عدد اول بزرگتر باشد خودرو ابعاد بزرگتری دارد و هر چه عدد آخر بزرگتر باشد یعنی خودرو جدید تر و به روز تر است. برای مثال پژو ۲۰۵ و ۲۰۶ از ابعاد تقریباً برابر ای برخوردار هستند اما پژو ۲۰۶ جدیدتر از پژو ۲۰۵ است. همانطور که گفته شد این خودرو در برخی موارد از این سیستم نامگذاری پیروی نکرده است اما می توان گفت در اکثر خودروهایش این سیستم رعایت شده. به تازگی این کمپانی تصمیم گرفته برخی مدل‌های خاص را به جای عدد های سه تایی با عدد های ۴ تایی عرضه کند برای مثال پژو ۲۰۰۸ و پژو ۴۰۰۲  از این دسته هستند.

در حال حاضر خودروهای پژو موجود در ایران را می توان به دو دسته تقسیم نمود که دسته اول خودروهای مونتاژ در ایران هستند که در ایران خودرو تولید و یا مونتاژ می شوند و دسته دوم خودروهایی هستند که به طور مستقیم وارد می شوند.

خودروهای پژو در ایران

از جمله خودروهای پژو که در ایران توید می‌شوند و طرفداران بسیار زیادی نیز دارند می‌توان به پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶، پژوپارس و پژو ۲۰۷ اشاره نمود. که هرکدام در مدلها و تیپ های مختلفی تولید و عرضه شده اند. موتور استفاده شده در خودروی ۲۰۶ یکی از بهترین موتورهای موجود در بازار ایران است که با نام tu5  شناخته می شود و در بسیاری از خودروهای تولیدی توسط ایران خودرو از این موتور استفاده می شود. به دلیل کیفیت بالا و مصرف پایین و همچنین قدرت قابل قبول این موتور تا این اندازه محبوب شده است. از جمله خودروهای وارداتی پژو در بازار ایران نیز می توان بهپژو ۴۰۷، پژو ۵۰۸، پژو ۲۰۰۸ و پژو ۳۰۱ اشاره نمود که  شاید با توجه به بازه قیمتی از رقبایی مانند کیا و هیوندای فروش کمتری را تجربه کردند اما از کیفیت ساخت بسیار بالا و قابل قبولی برخوردار هستند.

پژو 2008

شرایط خرید اقساطی و قیمت پژو 2008

پژو ۲۰۰۸ یکی از جدیدترین خودروهای مونتاژی توسط ایران خودرو به حساب می آید که همین امر موجب شده به سرعت بازار خوب و مناسبی در ایران کسب نماید. طراحی ظاهری متفاوت و خاص این کراس آور کوچک در کنار قدرت موتور بالا و شتاب خوب آن موجب شده اند تا  نظر تعداد زیادی از جوان ها به این خودرو جلب شود. این خودرو همچنین از کیفیت ساخت قطعات بالایی برخوردار است که موجب می شود از حضور در آن احساس راحتی و خوشایندی داشته باشید.