معرفی انواع مدل های پژو پارس + تفاوت کلاس ها

پژو پارس جزء محبوب ترین خودروهای  تولید شده در ایران به حساب می آید. که نزدیک به ۲۰ سال است در خط تولید ایران خودرو قرار دارد و استقبال بی نظیری در این سال ها از این خودرو شده است. به دلیل استقبال زیاد و طرفداران پرتعداد این خودرو، انواع مختلفی از آن در سال های متفاوت تولید و عرضه شده است. از جمله مدل های مختلف پژو پارس می توان به پژو پارس معمولی، پژو پارس سال، پژو پارس ELX، پژو پارس ۱۶ سوپاپ، پژو پارس اتوماتیک، پژو پارس دوگانه سوز و پژو پارس LX اشاره نمود. در ادامه به توضیح مختصر از هر کدام از آنها می پردازیم.

پژو پارس معمولی

پژو پارس نمونه ای تغییر چهره یافته از پژو ۴۰۵ بود که به عنوان نمونه لوکس تر و گران قیمت تر۴۰۵ در نظر گرفته شده بود. طراحی داخلی آن به نسبت پژو ۴۰۵ زیبا تر، امکانات آن کمی بیشتر، صندلی های آن با کیفیت تر و در کل خودرویی بهبود یافته و سطح بالاتر از پژو 405 بود.

پژو پارس قدیمی

پژو پارس 16 سوپاپ

پژو پارس ۱۶ سوپاپ نمونه تقویت یافته از پژو پارس معمولی بود که با تعداد معدود به بازار عرضه شد و از موتور قوی تر با شتاب و سرعت  بیشتر برخوردار بود اما چندان طول نکشید که تولید آن متوقف شد.

پژو پارس ELX

بدون شک ELX محبوبترین پژو پارس است که تا به حال تولید شده. استفاده از امکانات بیشتر همچون صندلی خلبانی،  ترمز abs و کامپیوتر سفری در کنار موتور بسیار قدرتمند سیتروئن زانتیا موجب شد نمونه ELX از پژو پارس فروش فوق العاده ای را کسب کند و به سلطان معروف شود. هنوز هم بعد از گذشت چند سال و قطع شدن خط تولید پژو پارس ELX همچنان محبوب‌ ترین پژو پارس تولید شده در ایران محسوب می شود.

پژو پارس دنده اتوماتیک

به دلیل موفقیت های بی اندازه ی فروش انواع تولیدی پژو پارس، کمپانی ایران خودرو تصمیم گرفت نمونه ی دنده اتوماتیک با آپشن های بیشتری نظیر ترمز abs و موتور قدرتمندتر  را به بازار عرضه کند. تا بار دیگر بتواند تصاحب گر بازار خودروی ایران باشد. اما نمونه اتوماتیک پژو پارس چندان موفق ظاهر نشد و با وجود اینکه هنوز هم  پارس اتوماتیک تولید و عرضه می‌شود اما طرفداران آن به نسبت به انواع دیگر پژو پارس ها کم است و مهمترین دلیل آن را می‌توان به قیمت بالای این نمونه از پژو پارس و همچنین رقبای چینی جذاب در رده قیمتی دانست.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

پژو پارس

پژو پارس سال

در سال ۱۳۹۲ به دلیل قدیمی شدن ظاهر داخلی، ایران خودرو تصمیم گرفت دست به تغییراتی برای طراحی داشبورد و کنسول پژو پارس بزند و نتیجه ی آن پژو پارس سال شد که از سال ۹۲ در بازار با ظاهری جدید در بازار حضور دارد.

پژو پارس کلاس 15

پژو پارس ال ایکس

به دلیل طرفداران بسیار زیادی که موتور TU5 یا همان موتور پژو ۲۰۶ دارد ایران خودرو تصمیم گرفت در خودروهای جدید پژو پارس از این موتور نیز بهره ببرد. که به دلایلی همچون مصرف پایین سوخت و قدرت قابل قبول توانست سریعاً طرفداران بسیار زیادی را برای پارس های با موتور TU5 یا همان پارس های ال ایکس  کسب کند و فروش بالایی را به دست آورد. پژو پارس LX در کلاس های مختلفی عرضه می شود که هر کدام از ویژگی‌ها و آپشنهای متفاوتی برخوردار هستند و همینطور قیمت های متفاوتی در بازار خرید و فروش می‌شوند. در ادامه با کلاس های مختلف پژو پارس LX آشنا می شویم.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

پژو پارس LX در ایران خودرو با کد ۲۸۵ شناخته می شود. پارس های موتور tu۵ از کلاس ۱۲ با کد 28512 شروع شده و همینطور بالا می رود و بالا بودن کلاس به معنای بهتر بودن آپشن ها و امکانات نیست بلکه هر تغییری در سیستم و قطعات می تواند موجب تغییر کد کلاس باشد. تمامی مدل های پژو پارس ال ایکس با موتور ۱۶۰۰ سی سی tu۵ با ۱۰۸ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور و آلایندگی یورو ۴ و شتاب حدود ۱۳ ثانیه ای عرضه می‌شوند و اختلاف‌ها فقط به امکانات و تجهیزات آنها محدود می شود و هیچ گونه تفاوتی در مشخصات فنی و موتوری وجود ندارد.

پژو پارس کلاس ها

پژو پارس کلاس 12

اولین پژو پارس که با موتور tu۵ عرضه شد پژو پارس ال ایکس کلاس ۱۲ نام گرفت از جمله امکانات این خودرو می توان به چراغ های مه شکن جلو و عقب، سیستم صوتی مجهز به بلوتوث و ورودی های AUX و USB و همچنین دکمه های کنترل سیستم صوتی روی فرمان، ترمزهای جلو دیسکی و خنک شونده و ترمزهای عقب دیسکی، رینگ های اسپرت آلومینیومی ۱۵ اینچی، آیینه های جانبی برقی با تاشوندگی اتوماتیک، فرمان چرمی و طراحی دو رنگ داخل خودرو، سنسور دنده عقب، بازکن درب صندوق عقب از داخل خودرو، پشتی های صندلی برقی و قفل مرکزی با ریموت اشاره نمود.

پژو پارس کلاس 13

پس از مدت زمانی مدل پارس کلاس ۱۳ عرضه شد که تنها تفاوت آن با پارس کلاس ۱۲ استفاده از سیستم برق کشی مالتی پلکس بود و تفاوت چندانی با پژو پارس کلاس ۱۲ نداشت .

پژو پارس کلاس 15

پارس کلاس ۱۵ به عنوان نمونه پر آپشن تر پژو پارس عرضه شد از امکانات بیشتری برخوردار بود. از جمله امکانات برتر پارس کلاس ۱۵ به نسبت پارس کلاس ۱۲ و کلاس ۱۳ می ‌توان به مواردی از جمله اتولاک یا سیستم قفل شدن درب ها پس از حرکت، مسترلاک یا سیستم باز و بسته شدن قفل ها با یک دکمه، سیستم اتو فلاشر یا فعال شدن فلاشر های خودرو با ترمز ناگهانی، تایمر چراغ سقف، سیستم اخطار سرقت با استفاده از بوق خودرو، استفاده از دریچه گاز برقی به جای دریچه گاز سیمی، استفاده از ECU بوش به جای ECU ایرانی، استفاده از سوئیچ طرح پژویی و تاشونده به جای سوئیچ معمولی و طرح ۲۰۶ میباشد. کلاس 15 به دلیل استفاده از ECU آلمانی و همچنین دریچه گاز برقی از مصرف بنزین کمتری برخوردار است اما در عوض شتاب آن کمی ضعیف‌تر از پارس کلاس ۱۳ میباشد.

پژو پارس کلاس 15

پژو پارس کلاس 16

از اواسط سال ۱۳۹۷ به دلیل کمبود رینگ های آلومینیومی کمپانی ایران خودرو تصمیم گرفت آپشن رینگ های آلومینیومی را از خودروهای خود حذف نماید. پارس کلاس ۱۶ همان پارس کلاس ۱۳ می باشد با این تفاوت که رینگ های آن از حالت آلومینیومی اسپرت ۱۵ اینچی به فولادی ۱۴ اینچی تبدیل شده اند.

پژو پارس کلاس 17

پارس کلاس ۱۷ نمونه پر آپشن تر کلاس ۱۶ به حساب می آمد و تعداد زیادی از امکانات آن با پارس کلاس ۱۵ برابر است. اما دریچه گاز برقی ECU بوش آلمان و رینگ های آلومینیومی از آن حذف شده اند.

پژو پارس کلاس 18 و کلاس 19

پس از گران شدن خودرو در در اوایل سال ۹۸ ایران خودرو تصمیم  گرفت برخی امکانات پژو پارس را حذف کند. از این ‌رو کلاس‌های ۱۸ و ۱۹ ایجاد شدند. پژو پارس کلاس ۱۸ همان پژو پارس کلاس ۱۶ میباشد با این تفاوت که ترمز عقب دیسکی به ترمز کاسه ای تبدیل شده است. پارس کلاس ۱۹ نیز همان پارس کلاس ۱۷ میباشد با این تفاوت که ترمزهای عقب از ترمزهای دیسکی به ترمزهای کاسه های تغییر یافته اند.

پژو پارس کلاس 21

با تغییراتی بسیار کوچک همچون اضافه کردن سیستم مسترلاک، اتولاک و اتوفلاشر به پژو پارس کلاس ۱۸، پارس کلاس ۲۱ ایجاد شد که از کلاس ۱۸ امکانات بیشتر و از کلاس ۱۹ امکانات کمتری داشت.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

پژو پارس کلاس 23

با حذف شدن کلاس ۱۸ از خط تولید پارس کلاس ۲۳ با امکاناتی دقیقاً برابر با پارس کلاس ۱۸ جایگزین آن شد و تنها تفاوت آنها را می توان حذف سیستم رادیو پخش سی دی خوان از کلاس 23 دانست.

پژو پارس کلاس 24

پارس کلاس ۲۴ همان کلاس ۱۹ میباشد با این تفاوت که همچون کلاس 21 سیستم رادیو پخش دارای سی دی خوان از آن حذف شده است.

پژو پارس کلاس 25

کلاس ۲۵ نیز با کلاس ۲۱ تفاوتی ندارد. جز اینکه در  آن از سیستم  رادیو پخش دارای سی دی خوان  خبری نیست.

در جدول زیر به صورت خلاصه تفاوت های انواع مختلف کلاس های پژو پارس را می بینیم.

کد کلاس مشخصات و امکانات
پارس کلاس 12 موتور tu۵، ترمزهای جلو دیسکی و خنک شونده و ترمزهای عقب دیسکی، رینگ های اسپرت آلومینیومی ۱۵ اینچی، آیینه های جانبی برقی با تاشوندگی اتوماتیک و …
پارس کلاس 13 مشابه کلاس 12 و استفاده از سیستم برق کشی مالتی پلکس
پارس کلاس 15 اتولاک، مسترلاک، سیستم اتو فلاشر ، تایمر چراغ سقف، سیستم اخطار سرقت با استفاده از بوق خودرو، استفاده از دریچه گاز برقی به جای دریچه گاز سیمی، استفاده از ECU بوش به جای ECU ایرانی
پارس کلاس 16 همان پارس کلاس ۱۳با رینگ فولادی ۱۴ اینچی به جای آلومینیومی اسپرت ۱۵ اینچی
پارس کلاس 17 همان پارس کلاس 15 با رینگ فولادی ۱۴ اینچی به جای آلومینیومی اسپرت ۱۵ اینچی و حذف دریچه گاز برقی و ECU بوش
پارس کلاس 18 همان پارس کلاس 16 با ترمز کاسه ای عقب به جای ترمز دیسکی
پارس کلاس 19 همان پارس کلاس 17 با ترمز کاسه ای عقب به جای ترمز دیسکی
پارس کلاس 21 کلاس 18 با تغییراتی همچون اضافه کردن سیستم مسترلاک، اتولاک و اتوفلاشر
پارس کلاس 23 کلاس 18 با حذف سیستم رادیو پخش سی دی خوان
پارس کلاس 24 کلاس 19 با حذف سیستم رادیو پخش سی دی خوان
پارس کلاس 25 کلاس 21 با حذف سیستم رادیو پخش سی دی خوان
3.8/5 ( 63 نظر )

32 Replies to “معرفی انواع مدل های پژو پارس + تفاوت کلاس ها”

 1. پیام

  پاسخ دادن

  دراصل درهر روز با اضافه شدن هرکلاس قطعه ای ازخودرو به سرقت میرود .بدون اینکه سیستم ضد سرقتش فعال شود .😂😂😂😂😂

  1. نازنین غقاری

   پاسخ دادن

   متاسفانه

  2. اریا

   پاسخ دادن

   دهنتون سرویس
   ترکیدم از خنده
   حقا که حقیقت رو گفتی بشر😂😂😂

 2. مهدی

  پاسخ دادن

  سلام .ببخشین شما امتحان کردین ببینین کلاس ص۵ همه اپشنارو داره یا نه؟.اون اپشنایی که تو کلاس ۱۵ نوشتین به جز دریچا گاز برقی همشون تو کلاس ۱۳ هستش نه۱۵

  1. محمد احمدیان

   پاسخ دادن

   سلام
   این اطلاعات رو خود ایران خودرو اعلام کرده

   1. زهرا

    الان یعنی همه کلاس ها سیستم مالتی پلکس رو ندارن?
    و آیا کلاس ۲۳ سایز رینگ ۱۴ داره یا ۱۵?

   2. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

    خیر کلاس های قدیمی مالتی پلکس نیستن
    رینگ 15 اینچ فولادی برای کلاس 23 در نظر گرقته شده

  2. Papiyon

   پاسخ دادن

   خاک بر سرتون با این اپشن ها. من یه خر دارم پنج مدل صدا گوز در میکنه اص اپشن حسابش نمیکنم. راهنما یه اپشن بوق یه اپشن.شیشه ها بالا پایین میرن یه اپشن. چرخها میچرخن یه اپشن. چراغها نوربالا دارن یه اپشن. ای بقربون شاه سلطان حسین

 3. مرتضی

  پاسخ دادن

  خداییش ماشین خیلی با کلاسیه! با مدل معمولی و اتومات و ال ایکس و دوگانه میشه 15 کلاس! خداییش باید تو گینس ثبت بشه! من فقط موندم خودشون موقع ساخت اشتباه نمیکنن! چون یک پیچ اضافه یا کم بسته بشه یک کلاس تفاوت پیدا می کنه!!!

  1. وحید

   پاسخ دادن

   عجب داستانیه,آدم متاثر میشه
   من چند وقت با همه ماشینهای ایران خودرو سر و کار داشتم,همه شون تقریبا یکی هستن

 4. محمد

  پاسخ دادن

  باسلام
  خیلی جالبه دوستان در خودروهای خارجی هر چه کلا می ره بالاتر یک آبشن اضافه می شه اما در پارس آبشن ها کم می شه.الله اکبر از این همه تکنولوژی و صداقت

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   ایشالا در این روند و مسیر یه تغییری حاصل بشه.

 5. مرتضس

  پاسخ دادن

  آنتن رو هم حذف کنید بشه کلاس…. 😂

 6. سعیدحسن زاده

  پاسخ دادن

  سلام مشخصات فنی کدکلاس ۲۸۵۲۰خودرودرپژوپارسtu5 چیست؟

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   دو رقم آخر نشان دهنده کلاس خودرو است پس 28520 کلاس 20 به حساب می آید.

   1. شهروند

    منظور اینه که کلاس ۲۰ چه فرقی داره، چون تو متن به کلاس ۲۰ اشاره‌ای نشده

   2. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

    متاسفانه اطلاعاتی در مورد این کلاس در جایی پیدا نکردیم.

 7. ارتین

  پاسخ دادن

  خداوکیلی هرچه میرفتم پایین تر میدیدم میگه حذف شده از ماشین چه وضعشه

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   متاسفانه درسته

 8. h

  پاسخ دادن

  کلاس ۴۵ فک کنم در کارخونه یه فرمون بدن دستت بگن صدای ماشین دربیار و برو😊😊

 9. رضی

  پاسخ دادن

  سلام مشخصات فنی کدکلاس ۲۸۵۲۰خودرودرپژوپارسtu5 چیست؟

 10. علي يوسفي

  پاسخ دادن

  28530 چی داره؟ …

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   در زمان تنظیم این مقاله کلاس 25 آخرین کلاس بوده
   به زودی در یک آپدیت مابقی کلاس ها اضافه خواهند شد

 11. ممدرضام

  پاسخ دادن

  ده سال دیگ یه فرمون پژو پارس میدن بهمون میگن این پارس کلاس ۱۰۹ هستش بقیش با خودته دیگه

 12. علی طاهری

  پاسخ دادن

  یه سوال داشتم اول اینکه تو این سری که ایرانخودرو ثبت نامه کرده تحویل یه ساله
  کدوم کلاس هست
  اگر کلاس 25 باشه
  سیستم گاز برقی داره یا همون سیمی قدیمیه
  چون الان سمند lx سیستم برقی داره
  قاعدتا اینم باید باشه مگر اینکه ایرانخودرو بازی دربیاره

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   خیر توی جدید ها گاز برقی حذف شده

   1. مهاجر

    ایران خودرو کارش درسته تو دزدی سرامد تمام دزدهای دنیا هست ، فقط متاسفم برای اون دسته از ادمهایی که میرن دویست ملیون پول بابت این اشغال به پدر دزدان دنیا پرداخت میکنن ، تا زمانی که بابت این اشغال دویست ملیون پول میدید حال و روزتون همینه

 13. رضا

  پاسخ دادن

  وقتی جدولو خوندم یاد یرویس بهداشتی عمومیه شهر مون افتادم رو دیوارش نوشته بود سمت رایت رو نگاه کن نگاه کردم نوسته بود سمت چپی رو نگا کن نگا کردم نوشته بود حالا بالا رو نگاه کن نگاه کردم نوشته بود ورزش برای سلامتی مفیده این جدولم دقیقا مثل همونه کلاس هیجده همون کلاس ۱۳ کلاس ۱۶ همون ۱۲😐😐🤔🤔

 14. hosain2000

  پاسخ دادن

  سلام من اصلا نفهمیدن کدوم کلاس بهتره کلاس11 یا 25؟

  1. محمد باقری پور (نویسنده نوشته)

   پاسخ دادن

   به طور کلی بهترین ماشین های ایرانخودرو در سال های 1396 و 1397 تولید شدند و کمترین ایرادات رو داشتن پس میشه گفت تا حدودی کلاس 11

 15. محمد

  پاسخ دادن

  با خوندن این مقاله خیلی متاسف شدم که توی مملکتی زندگی میکنم که منافع عده ای خاص باعث متضرر شدن همه ی ملت ایران شده البته تقصیر خودمونه تا این آشغالا رو بخریم اونا هم تولید میکنند.

 16. مهاجر

  پاسخ دادن

  ایران خودرو کارش درسته تو دزدی سرامد تمام دزدهای دنیا هست ، فقط متاسفم برای اون دسته از ادمهایی که میرن دویست ملیون پول بابت این اشغال به پدر دزدان دنیا پرداخت میکنن ، تا زمانی که بابت این اشغال دویست ملیون پول میدید حال و روزتون همینه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *