با مهمترین نکات خرید خودرو اقساطی آشنا شوید

خرید اقساطی خودرو نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا روشی معمول و مرسوم است که باعث شده بسیاری از افرادی که توانایی خرید نقدی خودروی مورد نظرشان را ندارند، بتوانند صاحب خودرو شوند. البته و متاسفانه بازار خودروی ایران به قدری دچار آشفتگی است که بدون اطلاع از نکات خرید خودرو اقساطی ، ممکن است متحمل ضرر و زیان های مالی هنگفتی شوید.

ما در این راهنمای خرید قصد داریم شما را با انواع نکات خرید خودرو اقساطی و روش های مختلف آن آشنا کنیم. شرایط بازار و همچنین تبلیغات رنگارنگ شرکت های مختلف، باعث شده است تا هر شخصی با کمترین اطلاع، وارد فرآیند خرید خودرو اقساطی شده که متاسفانه همین عدم آگاهی نیز آنها را دچار مشکلاتی نموده است.

نکات خرید خودرو اقساطی

با انواع روش های خرید خودرو اقساطی آشنا شوید

شرکت های مختلف از جمله خودروسازان و مجموعه های لیزینگ، شرایط متنوعی را در تحویل خودرو پیش روی خریداران می­گذارند. هر کدام از این شرایط، تعریف ها و نکاتی به همراه دارند که پیش از خرید باید به آنها آگاه باشید. در ادامه با برخی از مرسوم ترین روش های خرید خودرو اقساطی آشنا می گردید.

 • روش تحویل فوری

این روش فروش که معمولا در ایام خاصی از زمان سال و به صورت جشنواره های کوتاه مدت برگزار می گردد، مختص به خودروسازان بزرگ است. شرکت های خودروسازی در این بازه های زمانی، از مردم دعوت می کنند تا با شرایطی ثابت و البته کمی بهتر از وضعیت روز بازار، خودروی مورد نظرشان را به صورت تحویل فوری سفارش دهند.

اصول خرید ماشین اقساطی

متقاضیان پس از ثبت نام و انتخاب خودروی مورد نظر خود، وجه آن را به صورت کامل پرداخت کرده و خودروساز مکلف می گردد تا در بازه ای کمتر از یک ماه، خودرو را تحویل دهد. تنها بخش اندکی از مبلغ کل قیمت خودرو، به زمان تحویل خودرو و مدارک مربوط به آن محدود می گردد. در این روش امکان انصراف نیز وجود دارد و خودروساز می بایست سود همین مدت کوتاه را نیز مطابق با مصوبات بانک مرکزی، به ثبت نام کنندگان پرداخت نماید. ضمنا شرکت های خودروساز در صورت تاخیر در تحویل خودرو نیز ملزم به پرداخت سود مشارکت روزشمار با نرخی در حدود 2.5 درصد به مصرف کنندگان می باشد. از مزایای این روش می توان به ثابت ماندن قیمت خودرو از هنگام ثبت نام تا تحویل اشاره کرد.

 • روش پیش خرید قطعی

در میان نکات خرید خودرو اقساطی ، آشنایی شما با دو روش مرسوم پیش خرید خودرو می تواند بسیار کاربردی باشد. در هر دو روش پیش خرید، شما بخشی از مبلغ خودرو که حداکثر نیمی از قیمت تعیین شده­ی آن می باشد را پرداخت خواهید کرد. سود مشارکت و همچنین جبران خسارت خریداران در صورت تاخیر، با کمی تغییر، بسیار نزدیک به روش تحویل فوری است.

در روش پیش خرید قطعی قیمت خودرو ثابت خواهد بود اما مدت زمان تحویل آن ممکن است تا حدود یک سال نیز به طول انجامد و البته خودروساز مکلف به پرداخت سود مصوب در این دوران می باشد. این سود در بسیاری از شرکت های خودروساز، برابر با حداکثر میزان سود سپرده گذاری در بانک ها است.

 • روش پیش خرید عادی

تمامی فرآیند و امور اداری برای پیش خرید عادی همچون روش پیش خرید قطعی است؛ اما در این روش قیمت نهایی خودرو با خریدار بسته نشده و ثابت نخواهد ماند. خریداران در چند قسط، وجه درخواستی خودروساز را دریافت کرده و در زمان دریافت دعوتنامه و تعیین قسط آخر، قیمت خودرو نهایی می گردد. خودروساز نیز حداقل می بایست در طول این مدت، سودی معادل با 18 درصد را به خریداران پرداخت نماید.

 

اصول فروش ماشین اقساطی
 • مشارکت در سود و تولید خودروساز از طریق اوراق مشارکت و سرمایه گذاری

در این روش از نظر قانونی، شخص مشارکت کننده امتیازی مبنی بر امکان خرید خودرو اقساطی دریافت نمی کند؛ اما فرآیند این سرمایه گذاری به گونه ای است که در انتها می توانید خودرو مورد نظر خود را با روش های مناسب تری خریداری کنید.

شما با مشارکت در طرح های سرمایه گذاری در واقع اوراق قرضه­ی شرکت های خودروساز داخلی را خریداری می کنید. این اوراق می توانند به صورت بلند مدت و یا روزشمار باشند. پس از پایان دوران سرمایه گذاری و دریافت سود سرمایه گذاری و مشارکت خود، شما امکان انتخاب یکی از خودروهای شرکت را خواهید داشت. تفاوت قیمت خودرو انتخابی با وجه سرمایه گذاری شده­ی شما و سودهای آن محاسبه شده و شما در بازه ای کمتر از 30 روز می توانید خودروی خود را دریافت کنید.

این روش به صورت مستقیم، شباهتی به خرید اقساطی خودرو ندارد؛ اما در واقع شما برای مدتی نزدیک به 2 یا 3 سال با جمع آوری سودهای حاصل از مشارکت می توانید با هزینه ای اندک و در یک بازه­ی زمانی بلند مدت، خودروی مورد نظرتان را خریداری کنید.

 • خرید حواله­ ی خودرو

در این روش شما در واقع حق امتیاز شخص یا مشارکت کننده­ی دیگری را خریداری می کنید. این حواله می تواند تحویل فوری و یا خرید قطعی باشد. افرادی که می خواهند کمی بیشتر هزینه کنند اما در زمان کوتاه تری خودروی خود را دریافت نمایند، می توانند اقدام به خرید حواله­ی متقاضیان پیشین خودرو نمایند. مهمترین موضوع در این نوع خرید و یکی از مهمترین نکات خرید خودرو اقساطی ، عقد قرارداد و انتقال مدارک و وجه در یکی از نمایندگی های رسمی خودرو است. متاسفانه افراد زیادی بدون آشنایی به فرآیندهای قانونی روش خرید حواله، از این طریق مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.

اصول فروش اقساطی خودرو
 • خرید خودرو اقساطی از شرکت های لیزینگی

شرکت های لیزینگی در واقع رابطی بین خودروسازان و متقاضیان خرید خودرو اقساطی است. این شرکت ها خودروهای سفارش شده را به صورت نقدی از خودروسازان دریافت کرده و با شرایط قسطی مورد نظر خریدار، به آنها تحویل می دهند. این روش سریع ترین راهکار دریافت خودرو اقساطی است؛ اما چالش ها و مصائبی نیز به همراه دارد. مهمترین چالش در این بین، عدم تعهد برخی از موسسات لیزینگ به تاریخ تحویل و شرایط مندرج در قرارداد است. ضمنا بسیاری از شرکت های لیزینگ دارای مجوزهای رسمی انجام این فعالیت نبوده و سرمایه­ی ثبت شده­ی آنها به صورت قانونی به گونه ای است که هیچ گونه تعهد قانونی در قبال خریداران ندارند. تنها راهکار پیشگیری از این چالش، مراجعه به شرکت های لیزینگ قانونی، معتبر و خوشنام است.

The Car Buying Tips installment

ضمنا در این روش تمامی هزینه های نقل و انتقال بر عهده­ی خریدار بوده و شما ملزم به خرید بیمه بدنه خواهید بود. بسیاری از خریداران خودرو در هنگام عقد قرارداد با شرکت های لیزینگی، توجه کافی به بندهای آن نکرده و به صورت کامل متوجه دامنه­ی گسترده­ی تعهدات خود نیستند. ضمنا در این روش، قیمت تمام شده­ی خودرو بسیار بیشتر از پرداخت نقدی آن بوده و در اقساط بلند مدت می تواند تا 2.5 برابر قیمت آن باشد.

5 نکته مهم در خرید خودرو اقساطی

 • در هنگام عقد قرارداد، هیجان خود را از خرید خودروی نو کنار گذاشته و با دقت تمام بندهای قرارداد را مطالعه نمایید. ضمنا یکبار به صورت کامل، تعداد اقساط و سود آنها را حساب کنید تا گرفتار قرارداد ناعادلانه نگردید.
 • در صورت خرید قسطی، اقساط خود را به موقع پرداخت نمایید زیرا خودروسازان و شرکت های لیزینگ در قراردادهای خود این امکان را دریافت خواهند کرد که از شما جرائم پرداخت هنگفتی دریافت نمایند. ضمنا پس از گذشت مدت کوتاهی، آنها می توانند خودروی شما را توقیف کرده و چک ها و سفته های خودتان و ضامنان را نیز به اجرا بگذارند.
 • در صورتی که از دلالان یا فروشندگان شخصی، خودروی خود را به صورت اقساطی دریافت می کنید، حتما تمامی موارد را به صورت یک قرارداد قانونی در دفترخانه به ثبت برسانید. با رعایت این موضوع که یکی از مهمترین نکات خرید خودرو اقساطی است، شما در صورت بروز مشکل، بسیار آسانتر می توانید فرآیندهای قانونی را طی نمایید.
نکات خرید اقساطی خودرو
 • یکی از شگفتی های بازار خودروی ایران، وجود خودروهای معیوب و یا مشکل دار صفر کیلومتر است. پس در هنگام خرید خودروی صفر نیز، کارشناسی سلامت آن امری مهم و حیاتی است.
 • از آنجایی که هیچ کس از آینده خبر ندارد، با شریط فسخ قرارداد خود نیز به خوبی آشنا باشید. یکی دیگر از مهمترین نکات خرید خودرو اقساطی که عدم آگاهی به آن موجب خسران فراوان خریداران شده است، عدم توجه آنها به بندهای یک طرفه و غیرمنصفانه­ی فسخ قرارداد است.
 • در هنگام عقد قرارداد با شرکت های لیزینگ، توجه خود را دو چندان کرده زیرا معمولا قراردادهایی یک جانبه و غیر منصفانه ای پیش روی خریداران می گذارد که با تبلیغات آنها فاصله­ ی بسیاری دارد.

امیدواریم از این این مطلب استفاده کرده باشید. اگر قصد آگاهی از شرایط خودرو اقساطی دارید، روی این کلمه کلیک کنید 🙂

4/5 ( 1 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *