کیفیت خودروها در ایران

کیفیت خودروها در ایران | گزارش سال 2017

گزارش‌های سازمان مستقل ناظر بر کیفیت محصولات تولیدی، یکی از راه‌های کسب اطلاعات از میزان کیفیت خودروها و مشکلات احتمالی آن‌ها است. در ایران شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که یک موسسه خصوصی است، وظیفه کنترل کیفی تولیدات محتلف از جمله خودرو را بر عهده دارد. صنعت خودرو ایران 7 مدل خودرو باکیفیت مناسب را باقیمت‌های بین 13،600 تا 39،000 دلار ارائه می‌دهد.
اعداد و قیمت خودروهایی که در این گزارش مشاهده می کنید مربوط به سال 2017 است. هدف از این مقاله نشان دادن سطح قیمت ها در سال 2017 از دیدگاه نشریه معتبر فایننشنال تیریبیون که در حال حاضر قیمت ها قیمت ها افزایش سنگینی داشته اند و علاوه بر آن با کاهش کیفیت هم همراه بوده است. سازمان استاندارد ایران و شرکت بازرسی کیفیت (ISQI) آخرین گزارش خود را در مورد کیفیت ماشین‌های داخلی و مونتاژ در طول سومین ماه ایران (22 ماه مه – 21 ژوئن) منتشر کرده است و بسیاری از مدل‌ها را ضعیف اعلام کرده است.

 

قیمت و کیفیت خودروهای ایرانی

طبق گزارش شرکت بازرسی، خودروسازان 246,89 خودرو در طول دوره تولید کرده‌اند که شامل 38 مدل بود. خودروهای تولیدشده در داخل کشور با تغییر جزئی در کیفیت یک مدل ساخته‌شده توسط یک شرکت خصوصی، همچنان دارای کیفیت پایینی هستند و 39٪ از وسایل نقلیه ارزیابی‌شده، یک ستاره از پنج ستاره رتبه سیستم رتبه‌بندی ISQI را دریافت می‌کنند.

ماشین‌های باکیفیت

کرمان موتور، یک شرکت خصوصی و یکی از چندین شرکتی است که عملکرد مناسبی را نشان می‌دهد. این شرکت از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با هیوندای کره جنوبی، هیوندای i10 و i20 را تولید می‌کند که هر دو مدل موفق به کسب چهار ستاره شده‌اند. هیوندای i10 و هیوندای i20 باقیمت‌های 700 میلیون و 865 میلیون ریال (18،600 دلار و 23،000 دلار)، دو خودروی ارزان‌قیمت هستند که در بازار وجود هستند.


 

خودروهای با کیفیت بالا در ایران

رقیب اصلی این دو مدل هیوندای، رنو ساندرو پارس‌خودرو است که تقریباً 200 میلیون ریال ارزان‌تر به فروش می‌رسد؛ اما دو مدل هیوندا که همچنین دارای چهار ستاره است، باقیمت 530 میلیون ریال (14000 دلار) عرضه می‌شود.
علاوه بر این، تنها ماشین باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه» ای که توسط تولیدکنندگان داخلی ارائه می‌شود، لوگان رنو است که به نام Tondar یا L90 نام‌گذاری شده و توسط ایران‌خودرو با 510 میلیون ریال (13،600 دلار) فروخته می‌شود و ارزان‌ترین ماشینی است که توانسته است چهار ستاره به دست بیاورد. درحالی‌که لوگان از هر دو ارزان‌تر است و قیمت خوبی دارد، به‌اندازه رقبا زیبا و چشم‌نواز نیست.

سه مدل دیگر توانسته‌اند چهار ستاره را به دست آورند: Kia Cerato 2012 (که توسط سایپا ساخته‌شده است)، Mazda 3 (موتور بهمن) و گرند ویتارا ایرانخودرو؛ بااین‌وجود هر سه نسبتاً گران‌تر هستند. قیمت مدل‌ها از 26،000 تا 39،000 دلار است.

ماشین‌های با کیفیت متوسط

از 38 مدل ارزیابی‌شده، توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، 7 مدل توانسته‌اند دو یا سه ستاره را کسب کننده. کیفیت تولید JAC J5 بهبودیافته است و اکنون دارای سه ستاره است.

 

خودروهای با کیفیت متوسط در ایران

ماشین‌های بی کیفیت

بی‌کیفیت‌ترین اتومبیل ایران، پراید است که تقریباً یک‌چهارم قرن است که توسط سایپا تولید می‌شود. این خودرو، با توجه به گزارش‌های قبلی ISQI. یک ستاره به دست آورده است. پراید چند سال است که چندین نمایندگی رسمی را از آن خودکرده است و سایپا در حال حاضر از توقف تولید این مدل ناامن خودداری می‌کند. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (ISIRI) به‌تازگی استانداردهای کیفیت و ایمنی را مطرح کرده است که طبق گفته مدیرعامل SAIPA سایپا، پراید دارای استانداردهای ذکرشده نیست.

 

کیفیت پراید
مهدی جمالی، رئیس جدید شرکت سایپا، با اشاره به استانداردهای جدید گفت: ارتقاء پلت فرم تولید پراید برای برآورده ساختن معیارهای جدید نه مقرون‌به‌صرفه و نه امکان‌پذیر است.». بااین‌حال، در دفاع از مدل پراید، گفت: در سطح جهانی، هیچ ماشینی نمی‌تواند با قیمت پراید رقابت کند. این ماشین 210 میلیون ریال (5600 دلار) است. بااین‌حال، خودرویی ساخته‌شده از شرکت هند خودروساز Tata Motors به نام Nano ارزان‌ترین ماشین در جهان باقیمت 2000 دلار است. شش اتومبیل از هشت اتومبیل ساخته‌شده توسط سایپا از کیفیت پایین رنج می‌برند و فقط یک ستاره در ارزیابی ISQI دارند.

امیدواریم کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یابند. نظرات خود را برای افزایش کیفیت و سلامت و ایمنی خدروهای داخلی کامنت کنید. برای مطالعه سایر مقالات اتوخسروانی با ما همراه باشید.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده چه خودرویی؟ مشاوره رایگان