فروش خودرو در بازار بورس | راه نجات یا تیر خلاص به خودروسازی؟

قیمت خودرو در شرایط فعلی ایران آنچنان نابسامان شده است، که هر شخصی در هر جایگاهی راهکاری ارائه می دهد تا بتواند این هیولای افسار گسیخته را کنترل کند. قیمت بعضی از خودروها آنقدر عجیب و غریب است که بعد از شنیدن آنها احساس می‌کنید قصد دارند با شما شوخی کنند.

برای مثال یک دستگاه دنا توربو اتوماتیک بیش از ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد یعنی قیمتی که حدود دو سال پیش می توانستید بنز و بی ام و سوار شوید و الان باید یک ماشین داخلی با این پول بخریم. همین قیمت های شوکه کننده و عجیب موجب شده تا مسئولین کمی به فکر بیفتند.

عرضه ماشین در بورس

یکی از راهکارهایی که در چند وقت گذشته برای کنترل قیمت خودرو بیان شده ارائه خودرو در بازار بورس است. مهمترین و اصلی ترین دلیل بیان این راهکار و ایده، این بوده که سیستم قیمت گذاری خودرو شفاف شود و به جای شورای رقابت میزان عرضه و تقاضای واقعی قیمت ماشینها را تعیین کند.

عرضه در بورس باعث شفافیت قیمت

اولین مزیت این طرح این است که به صورت کاملا شفاف خودروسازها باید سیستم قیمت گذاری و هزینه های خودشان را در معرض نمایش بگذارند. تا همه افرادی که می خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند، بدانند هر خودرویی به چه دلیلی و با چه درصد سودی این قیمت را پیدا کرده است. البته شرکت های زیادی هستند که آنطور که باید دقیق و درست این کار را در بورس ایران انجام نمی‌دهند. اما با این حال با ورود به بورس شرایط از وضع فعلی بهتر و شفاف تر خواهد شد.


پیش از ادامه مطالعه این مقاله، درصورتی که قصذ ورود به صفحه اصلی سایت را دارید از لینک زیر کمک بگیرید:

صفحه اول اتوخسروانی

درصورتی که میخواهید سایر مقالات را مطالعه کنید از طریق لینک زیر:

مقالات اتوخسروانی

و درصورتی که میخواهید از قیمت خودروها آگاه شوید، از لینک زیر:

خرید خودرو


قیمت ها معاملاتی است یا نه؟

یکی دیگر از برتری هایی که عرضه یک کالا در بورس با خود به همراه دارد این است که افراد می بینند آیا قیمت ها فقط یک سری عدد و رقم بی پایه و اساس است یا واقعاً معاملات با این قیمت ها صورت می گیرد. به قول معروف میتوان فهمید قیمت‌ها معاملاتی است یا غیر معاملاتی.

خودروسازها موافق عرضه خودرو در بورس

دلیل اینکه خودرو ساز ها تا حدود زیادی موافق عرضه  خودرو در بورس هستند، این است که  تقریباً تمام مواد اولیه خودروها در بورس وجود دارد و با توجه به عرضه و تقاضا و قیمت دقیق روز معامله می شود. به همین دلیل هر روزی که کوچکترین نوسانی در قیمت دلار و بازار پیش بیاید کارخانه ها تولید مواد اولیه از جمله کارخانه های فولاد و مس و پلیمر ضرر چندانی نمی کنند. اما با افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت خودروها افزایش پیدا نمی کند و لازم است که در لحظه یا با فاصله خیلی کم قیمت خودرو هم متناسب بالا رود.

اما به دلیل اینکه قیمت خودرو با توجه به عرضه و تقاضا تعیین نمی‌شود و شورای رقابت و قیمت گذاری آن را تعیین کرده است خودروساز دچار ضرر می شود. با ارائه خودرو در بورس هر نوسانی در قیمت  ارز و مواد اولیه بلافاصله می تواند تاثیرش را در قیمت کارخانه هم بگذارند. اگر بخواهیم خلاصه بگوییم خودروسازها خوشحالند به دلیل اینکه نوسانات قیمت در بورس لحظه ای است و با افزایش قیمت مواد اولیه سریع می توانند قیمت خودرو را هم افزایش دهند.

رقابت در بورس باعث کنترل بازار می شود

یکی دیگر از دلایلی که ارائه یک کالا در بازار بورس دنیا جذاب است، این است که تا حدود زیادی رقابت ایجاد می‌شود و همین رقابتی شدن بازار موجب می‌شود قیمت کنترل شده و با توجه به میزان عرضه و تقاضا تعیین ‌شود. اما نکته ای که بسیار قابل توجه است، این است که برای کالایی مانند خودرو در ایران که کاملا انحصاری است، چنین رقابتی هیچ گاه به وجود نمی آید و عرضه این نوع کالاها در بورس فقط موجب میشود کنترل قیمت آنها از دست شورای رقابت و قیمت گذاری خارج شود.

در مجموع باید گفت اگر چنین اتفاقی بیفتد، به احتمال زیاد شاهد افزایش های عجیب و غریب قیمت خودرو خواهیم بود. راه حل های گوناگون که چند وقت گذشته دولت برای کنترل قیمت خودرو پیش گرفته است هیچ کدام نتیجه نداشته و قیمت خودرو همچنان بسیار بالا در رو به افزایش است حال باید دید اگر این طرح عملی شود می‌تواند باعث کنترل اختلاف قیمت کارخانه و بازار شود یا باز هم بهانه ای می شود برای قیمت های سرسام آور و شوکه کننده…

تاریخ 10 آبان 99

طرح عرضه ی ماشین در بورس فعلا اجرایی نخواهد شد

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو