کاهش آلودگی هوا

راه های کاهش آلودگی هوا ، از خودمان شروع کنیم

افزایش شدید آلودگی هوا در شرایط فعلی جهان و ایران موجب شده تا افراد و سازمان های گوناگون به دنبال راهکارها و ایده هایی برای کاهش آلودگی هوا و بهبود وضعیت هوا باشند. بدون شک آلودگی هوا یک معضل جمعی است و افراد گوناگونی باید دست در دست هم دهند تا این مشکل حل شود. بخش بسیار با اهمیت این افراد شهروندان هستند. که می توانند بیش از هر چیزی در بهبود شرایط آب و هوایی تاثیر گذار باشند. سازمان های مختلف، ارگان ها و دولت نیز وظیفه اساسی در این زمینه دارند.

ایده ها و راهکارهای بسیار متفاوت و مختلفی در جای جای جهان به کار رفته تا هر چه بیشتر بر این مشکل فائق آیند. استفاده از پیشرفت ترین فیلتر ها در کارخانه ها و همچنین استفاده از خودروهای برقی و انواع مختلف خودروهای پاک دیگر از جمله راهکارهای سازمان ها به حساب می آیند. همچنین برخی شرکت ها و کمپانی ها برای کارمندانی که از دوچرخه و یا حمل و نقل های پاک برای عبور و مرور خودشان استفاده می کنند، مزایای را در نظر می‌گیرند. که یکی از جالب ترین ایده ها از طرف شرکت ها برای کاهش آلودگی هوا هستند. در ادامه به برخی از اصلی‌ترین راهکارهای شخصی و جمعی و دولتی برای کاهش آلودگی هوا اشاره می‌کنیم.

تاثیر سلامت خودرو در کاهش آلودگی هوا

سالم بودن خودرو از هر لحاظ موجب می شود کمترین میزان آلودگی وارد محیط شود. زیرا احتراق ناقص به هر دلیلی می تواند باعث انتشار بسیار زیاد گازهای مضر در هوا شود. که کیفیت هوا را تا حد زیادی کاهش می دهد.  سیستم موتوری خودرو باید در بهینه ترین حالت ممکن قرار داشته باشد و سیستم اگزوز خودرو نیز در شرایط مطلوب باشد تا گازهای خروجی از اگزوز در کمترین وضعیت مخرب قرار بگیرند.

کاهش مصرف سوخت

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”حل مشکل گم شدن کارت سوخت ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/replica-fuel-card%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

استفاده از خودروهای پاک

خودروهای مختلفی با سوخت های گوناگون وجود دارند که هدف آن ها کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا می باشد. هرچه استفاده از این دست خودروها در یک شهر یا کشور افزایش یابد بدون شک می توان انتظار داشت که میزان آلودگی در آن منطقه نیز کاهش یابد. از جمله انواع خودروهای پاک می توان به خودروهای برقی، خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی، خودروهای پیل سوختی و خودروهای گازسوز اشاره نمود. که همگی به نسبت بنزین آلودگی کمتری به همراه دارند.

اما باید توجه کنید که در برخی از کشورها تولید سوخت این خودروها، خود موجب ایجاد آلودگی بسیار زیاد می شود. برای مثال در کشورهای زیادی تولید برق از روش های سنتی و منسوخ انجام می شود. که می توانند آلودگی بسیار زیادی برای محیط زیست ایجاد کنند. پس در اینجا وظیفه دولت است که بهینه ترین و پاک ترین شکل ممکن سوخت های مختلف را فراهم کرده و در اختیار شهروندان قرار دهد تا بتوانند از سوختی  واقعاً پاک استفاده کنند.

کاهش آلودگی هوا

حمل و نقل عمومی

 استفاده از خودروهای چند سرنشینه و حمل و نقل عمومی یکی از از ابتدایی ترین و مهمترین راهکارهای کاهش آلودگی هوا به حساب می آید. به طور میانگین در هر اتوبوس حدود ۴۰ مسافر جای می گیرند و می توانند جلوی راه افتادن ۴۰ خودروی تک سرنشین در خیابانها را بگیرند. پس تا جای ممکن از حمل و نقل های عمومی استفاده کنید و از خودروهای تک سرنشین پرهیز کنید. دولت نیز در این خصوص وظیفه دارد تا حد ممکن حمل و نقل های عمومی را گسترش دهد تا افرادی که تصمیم می‌گیرند از این راهکار استفاده کنند، دچار مشکل و دردسر نشوند و مشقت های زیادی را متحمل شوند.

بدون شک اگر کسی به سادگی و بدون دردسر بتوانند مسیر منزل تا محل کار خود را بدون پیاده روی های طولانی و یا انتظارهای زیاد برای رسیدن اتوبوس و یا تاکسی بپیماید به سراغ استفاده از خودروی شخصی نخواهد رفت. اما بسیاری مواقع شخص برای مسیر روز رفت و آمد اش اتلاف وقت و خستگی زیادی را متحمل شود و همین موجب می شود تصمیم بگیرد از خودروی شخصی استفاده کنند.

کاهش آلودگی هوا

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”حل مشکل فراموش کردن رمز کارت سوخت ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%b2-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%8c-%d8%a7%da%af%d8%b1-%d8%b1%d9%85%d8%b2-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%b3%d9%88%d8%ae%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی

هر کاری که موجب شود مصرف بنزین در خودرو کاهش یابد، بدون شک در کاهش آلودگی هوا نیز تاثیر خواهد گذاشت. پس می توانید با مطالعه ی مقاله ی راه های کاهش مصرف بنزین ، در کاهش آلودگی هوا نیز نقش بسزایی داشته باشیم. از جمله این موارد می توان به رانندگی با سرعت ثابت، بررسی مداوم کیفیت کارکرد خودرو، بررسی سیستم ترمز و زیر و بند، فشار باد تایر های خودرو و همچنین اجتناب از رانندگی در ترافیک از جمله مواردی هستند که موجب کاهش مصرف سوخت خودرو و در نتیجه کاهش آلودگی هوا خواهند شد.

کاهش آلودگی هوا

 هر کسی می داند گیاهان و درخت ها تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا و تمیز کردن هوا دارند. پس تا جایی که در توانتان هست در حیاط، باغ و منزل خودتان گیاهان و درخت های مختلفی نگهداری کنید تا هوا را تمیز کنند. برخی از گیاهان تاثیر بسیار بیشتری در کاهش آلودگی هوا و پاک کردن هوا دارند پس هنگام خرید یا برای این منظور با تحقیق کوتاه می توانید گیاهان مناسب تری را انتخاب کنید.

 در مصرف برق صرفه جویی کنید

شاید از این مورد کمی شوکه شده باشید اما باید بدانید در کشورهای بسیاری از جمله ایران برق چندان تمیز و از روشهای سبز تهیه نمی شود و خودش مقدار زیادی آلودگی برای هوا ایجاد می کند. پس با کاهش مصرف برق می توانید در کاهش آلودگی نیز تاثیر گذار باشید. روش های تولید برق بدون استفاده از سوخت های فسیلی زغال سنگ از جمله مهمترین کارهایی است که یک کشور و دولت می‌تواند برای بهبود وضعیت هوا انجام دهد. استفاده از صفحات خورشیدی و توربین های بادی و سد های آبی برای تولید برق از جمله مهمترین کارهایی است که بدین منظور می توان انجام داد.

کاهش آلودگی هوا

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” کاهش مصرف بنزین ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

در برخی موارد شاید چندان مستقیم آلودگی هوا مربوط نباشند برای مثال عدم استفاده از پلاستیک و مواد شیمیایی مضر و یا کاغذ از این دست می باشد. تمام موارد گفته شده آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کند و آسیب به محیط زیست به معنای از بین رفتن پوشش های گیاهی و درخت ها می شود پس بدون شک تمام این موارد به طور غیر مستقیم موجب افزایش آلودگی هوا می شود.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده چه خودرویی؟ مشاوره رایگان