رانندگی درشب

راه های جلوگیری از خواب آلودگی حین رانندگی | راهنمای رانندگی در شب

در هر ساعت روز می‌تواند لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشد اما طبیعتاً در زمان شب خطرات بیشتر و مخصوص خود را به دلیل تاریکی هوا دارد ولی اگر نکات ایمنی آن رعایت شود، خطرات آن به مراتب پایین می‌آید. در این مقاله به شما نکات رانندگی در شب را آموزش می دهیم.

چگونه در شب رانندگی کنیم

از جایی که تشخیص سایه‌ها در جلوی چراغ‌های جلو شما در هنگام رانندگی راحت نمی‌تواند باشد، درک این‌که چرا رانندگی در شب می‌تواند برای بسیاری از رانندگان این‌قدر دلهره‌آور باشد، سخت نیست. علیرغم اینکه اکثر رانندگی‌ها در طول روز انجام می‌شود، حدود 40-50 درصد تصادفات در شب اتفاق می‌افتد. خوشبختانه، دلیلی وجود ندارد که رانندگی در شب ناامن باشد – با چند اقدام پیشگیرانه ساده، می‌توانید با خیال راحت رانندگی کنید، دید خود را بالا نگه‌دارید و حتی از رانندگی شبانه لذت ببرید!

با آرامش از رانندگی لذت ببرید

راهنمای اول برای رانندگی در شب

 1. هنگامی‌که شک دارید، چراغ‌های ماشین خود را روشن کنید

ازآنجاکه روز در خیابان‌ها و بزرگراه‌های یک شهرکم کم شروع به تاریک شدن می‌کند، تقریبا همیشه یک یا دو ساعت در آخر روز بعضی از اتومبیل‌ها چراغ‌های جلو خود را روشن می‌کنند. به‌عنوان یک قاعده کلی، اگر متوجه تاریک شدن روز شدید حتی کمی حتی اگر در این مواقع نیازی به چراغ‌های ماشین برای دیدن جاده ندیدید بهتر است که چراغ‌های جلو را روشن کنید بقیه رانندگان ممکن است زمانی که شمارا با چراغ‌های جلو روشن می‌کنند، راحت‌تر ببینند (به‌خصوص اگر خورشید در پشت شما باشد، دید شمارا مبهم می‌کند). علاوه بر این، در بسیاری از حوزه‌های قضایی، رانندگی بدون چراغ‌های جلو در عصر یا صبح می‌تواند خلاف قانون باشد. به‌عنوان‌مثال، در برخی کشورها، چراغ‌های جلو باید از نیم ساعت قبل از غروب آفتاب تا نیم ساعت بعد از طلوع آفتاب (و در هر شرایط کم دید دیگر) روشن باشد.

چراغ‌های مه شکن را تنظیم کنید

 1. سرعت را کم کنید

به‌عنوان یک قاعده کلی، رانندگی در شب به‌سرعت کمتری از رانندگی در روز نیاز دارد. ازآنجاکه دید در شب بسیار کمتر از روز است (حتی در جاده‌های روشن و روشن شهری) واکنش در برابر خطرات ترافیکی، عابر پیاده و سایر موانع بیشتر طول می‌کشد.

اگرچه شما نمی‌توانید انواع خطرات رانندگی را کنترل کنید اما می‌توانید در رانندگی خود احتیاط کنید. هوشمندانه‌ترین کار شما رانندگی با سرعت کمتر است و به خود زمان بیشتری می‌دهید تا در برابر هر مشکلی که با آن روبرو شوید، واکنش نشان دهید.

یک قانون خوب برای رانندگی در شب این است: حد مجاز سرعت، بالاترین سرعت قانونی است – بیشترین سرعت ایمنی نیست.

از اینکه نمی‌توانید خیلی جلوتر از ماشین خود را ببینید، کندتر از حد مجاز سرعت برانید. به‌خصوص اگر در حال دور زدن هستید یا از یک تپه عبور می‌کنید، جایی که دید شما بیشتر مبهم است به رانندگان دیگر اجازه دهید تا در. صورت لزوم از شما عبور کنند.

سرعت را کم کنید

 1. مواظب رانندگان مست و خسته باشید

ازنظر آماری، رانندگان مست در شب بیشتر از روز در طول جاده رانندگی می‌کنند. این می‌تواند عواقب مهلکی داشته باشد – به‌عنوان‌مثال، در سال 2011، حوادث رانندگی مست در شب، بیش از چهار برابر حوادث طول روز رخ‌داده بود. هردوی این شرایط می‌تواند سرعت واکنش راننده را به طرز چشمگیری کاهش دهد و تصادف منجر شود؛ بنابراین مراقب رانندگان مست در جاده باشید.

به خاطر داشته باشید که در شب‌های آخر هفته معمولاً رانندگان مست بیشتری نسبت به شب‌های معمولی در حال رانندگی هستند؛ زیرا بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند آخر هفته خود را با یک یا دو نوشیدنی شروع کنند. به‌عنوان‌مثال، برخی از تحلیل‌ها نشان داده‌اند که ساعات اولیه اول ژانویه می‌تواند مرگبارترین زمان سال برای حوادث رانندگی باشد.

مواظب رانندگان مست و خسته باشید

همچنین پیشنهاد میکنمی از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”چگونه پیچ لاستیک را باز کنیم | همراه با آموزش تصویری” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/loosen-lug-nuts%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column][/vc_row]

 1. مقابله با خستگی استراحت کنید

خستگی و کمبود خواب ممکن است موجب اختلال در بدن شما شود و در زمان رانندگی خطرناک باشد. پس خواب کافی داشته باشید.

خستگی در جاده می‌تواند خطرناک‌تر از خطرات ناشی از مست بودن باشد، ازجمله کاهش آگاهی، واکنش کندتر، رانندگی داخل و خارج از خط و غیره، برای مقابله با این مشکلات، حتماً توقف کنید، به خودتان فرصتی دهید که ورزش کنید، مقداری غذا و یا کافئین بخورید و قبل از بازگشت به جاده مجدداً تمرکز کنید.

اگر برای رانندگی ایمن بیش‌ازحد خسته‌اید – به‌عنوان‌مثال، اگر درباز نگه‌داشتن چشمان خود مشکلی دارید – توقف کنید، استراحت کنید و بخوابید. ایمن بودن بهتر از تأسف است و خطرات تهدیدکننده خواب رفتن هنگام رانندگی، بسیار مهم‌تر از ناراحتی دیر رسیدن به مقصد هستند.

مقابله با خستگی استراحت کنید

 1. مراقب حیوانات، مخصوصاً در مناطق روستایی باشید

حیواناتی که از جاده عبور می‌کنند، به‌خصوص در شب می‌توانند خطرناک باشند. تصادفات ناشی از دیدن حیوانات پیش روی شما در جاده‌های کم‌نور هنگام رانندگی با سرعت زیاد و حیوانات بزرگی مانند گوزن بسیار خطرناک است و یا می‌تواند خسارت بزرگی برای راننده، حیوان و ماشین به بار آورد. وقتی در مکان‌هایی هستید که احتمالاً گوزن‌ها یا حیوانات دیگر از جاده عبور می‌کنند، مانند مناطق روستایی، هوشیار باشید. به هر علامت عبور حیوانات که در نزدیکی جاده قرار دارد توجه کنید و سرعت خود را کاهش دهید. علاوه بر این بیشتر حوادث مربوط به آهو در اواخر پاییز و اوایل زمستان بیشتر از روزهای دیگر سال اتفاق می‌افتد.

اگر یک حیوان را در مقابل خود دیدید، بهترین واکنش معمولاً عدم جابجایی است. درواقع جابه‌جا شدن علت اصلی صدمات و تلفات ناشی از تصادفات گوزن است. در عوض، با فشار دادن ترمزها سرعت خود را تا حد امکان پایین بیاورید و اجازه دهید حیوان عبور کند.

یکی از ترفندهای مفید برای پیدا کردن حیوانات پیش روی شما، چشم‌های آن‌ها است. اگرچه معمولاً دیدن بدن حیوانات قبل از نزدیک شدن به چراغ‌های جلو دشوار یا غیرممکن است، غالباً می‌توانید نوری که در چشمانشان بازتاب می‌شود را از خیلی دورتر مشاهده کنید. اگر دونقطه درخشان از فاصله نزدیک را در تاریکی پیش رو دیدید، سرعت را کم کنید.

مراقب حیوانات، مخصوصاً در مناطق روستایی باشید

 1. به طرفین جاده نگاه کنید

دیدن راه دور می‌تواند یک مشکل بزرگ برای رانندگان شبانه باشد. برای اینکه متمرکز شوید، سعی کنید به طرفین جاده نگاه کنید و گاهی آینه‌های خود را بررسی کنید تا از محیط اطراف خودآگاه شوید. تمرکز بر روی خط تقسیم در وسط جاده دید شمارا دقیق و قوی نمی‌کند و می‌تواند شمارا به حالت کاهش آگاهی، هیپنوتیزم کند.

فضای نسبتاً ساکت و آرام اکثر رانندگی‌های شبانه و یکنواختی محیط پیرامون تاریک می‌توانند عاملی شوند تا رانندگان شب را در حالت خلسه خطرناک قرار دهند. حتی اگر راننده کاملاً خواب نرود، این حالت پریشان که می‌تواند باعث کاهش زمان واکنش، فراموشی و سایر مشکلات خطرناک شود و بسیار ناامن باشد. همیشه هوشیار و هوشیار باشید. زندگی شما و زندگی سایر رانندگان ممکن است به آن بستگی داشته باشد.

به طرفین جاده نگاه کنید

 1. تمام موارد احتیاط رانندگی در روز را رعایت کنید

به نظر بدیهی می‌رسد، اما ذکر این نکته ضروری است که کلیه موارد احتیاطی که در طول روز انجام می‌دهید، در شب نیز بسیار مهم هستند. صندلی و آینه‌های خود را تنظیم کنید. اقدامات احتیاطی ساده و روزمره باعث می‌شود رانندگی ایمن‌تر باشد و تصادفات، در شب و روز کمتر باشد.

بستن کمربند ایمنی

راهنمای دوم برای رانندگی بهتر در شب

 1. روشن کردن چراغ ها  افزایش دید

چراغ‌های جلو، آینه‌ها و شیشه جلو اتومبیل خود را بهترین حالت تنظیم کنید. چراغ‌های جلو مهم‌ترین راه نجات شما هنگام رانندگی در شب است. چراغ‌های جلو خود را با شستن هرچند هفته یک‌بار تمیز نگه‌دارید؛ که میزان روشنایی و وضوح آن‌ها را بالا نگه می‌دارد. اگر چراغ جلو می‌سوزد، هرچه سریع‌تر در طول روز آن را تعویض کنید و از رانندگی در شب پرهیز کنید تا زمانی که بتوانید از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که رانندگی بدون چراغ‌های مناسب اغلب غیرقانونی است.

علاوه بر این، برای دید بالاتر، شیشه جلو و آینه خود را تا حد امکان پاک و تمیز نگه‌دارید. از دست خود برای پاک کردن این قسمت‌های مهم اتومبیل خودداری کنید – روغن‌های طبیعی پوست شما می‌توانند لک‌های مبهمی باقی بزارد در عوض از یک حوله روزنامه یا میکرو فیبر استفاده کنید.

به طرفین جاده نگاه کنید

همچنین پیشنهاد میکنمی از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”چگونه از جک ایستاده ماشین استفاده کنیم؟” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/how-to-use-standing-car-jack%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column][/vc_row]

 1. برای موقعیت‌های کم‌نور از چراغ‌های نوربالا استفاده کنید

چراغ‌های پرنور اتومبیل شما می‌تواند ایمنی شمارا هنگام رانندگی در شب به‌طورجدی تقویت کند، اما تنها در صورت استفاده صحیح از آن‌ها. در هنگام رانندگی در مناطق بسیار تاریک و کم دید که در آن رفت‌وآمد زیادی وجود ندارد باید از نورهای بالا استفاده شود. در این موارد تلفن همراه خود را کنار بگذارید و رانندگی کنید. این نورها می‌توانند زمینه بینایی شمارا گسترده‌تر و عمیق‌تر کنند، بنابراین در صورت لزوم از آن‌ها استفاده کنید.

حتماً هنگام تعقیب ماشین دیگر، نوربالای چراغ ماشین خود را خاموش. در این موارد، چراغ روشن نوربالا می‌تواند سایر رانندگان را منحرف کند و رانندگی ایمن را برای آن‌ها سخت‌تر می‌کند.

اگر در حال دور زدن هستید و از بالای تپه عبور می‌کنید و شروع به دیدن نور ضعیف چراغ‌های دیگر خودروها از اطراف می‌کنید، نوربالاهای خود را از قبل خاموش‌کنید تا راننده دیگر ناگهان دیدشان ضعیف نشود.

برای موقعیت‌های کم‌نور از چراغ‌های نوربالا استفاده کنید

 1. فراموش نکنید که چراغ‌های جلو را تنظیم کنید

بعضی‌اوقات، چراغ‌های جلو اتومبیل در زاویه پایین‌تر از حد لازم هستند یا کاملاً متقارن تنظیم‌نشده‌اند. بهترین چراغ‌های جلو دنیا هم اگر درست تنظیم نشوند، مفید نیستند و اگر به‌طور صحیح زاویه نداشته باشند، آنجا که لازم است جاده را در جلوی شما روشن کنند، شما در هنگام رانندگی در هنگام شب سخت می‌بینید و ممکن است بخواهید که چراغ‌های جلو را مجدداً تنظیم کنید. برای یک مکانیک حرفه‌ای، این روش معمولاً بسیار سریع و ارزان است.

همچنین می‌توانید چراغ‌های جلو خود را تنظیم کنید. ازآنجاکه هر خودرو متفاوت است، اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، حتماً با توجه به دفترچه راهنمای اتومبیل خود دستورالعمل‌ها را رعایت کنید. صبور باشید، ممکن است مدتی طول بکشد تا تمام چراغ‌های جلو کاملاً هماهنگ شود.

تنظیم چراغ های جلو

 1. با نگاه کردن به کنار جاده، نوربالای ماشین‌های دیگر را ببینید

سایر رانندگان همیشه هنگام دیدن شما، چراغ‌های نوربالای خود را کم‌نور می‌کنند، دقیقاً همان‌طور که شما برای آن‌ها این کار را می‌کنید. متأسفانه گاهی اوقات رانندگان این کار را فراموش می‌کنند. اگر یک ماشین دارای نوربالای زیادی است، از نگاه کردن به آن‌ها خودداری کنید، زیرا چراغ روشن آن‌ها می‌تواند لحظه‌ای شمارا کور کند. در عوض، نگاهی به سمت راست‌خط خود یا در کشورهایی که در سمت چپ جاده رانندگی می‌کنند، سمت چپ، نگاه کنید. این امر باعث می‌شود ضمن حفظ بینایی، خطرات اطراف خود را تا حد ممکن کاهش دهید.

با نگاه کردن به کنار جاده، نوربالای ماشین‌های دیگر را ببینید

همچنین پیشنهاد میکنمی از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”تحلیل سایت Metro درباره صنعت خودروسازی در ایران” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/automotive-industry-in-iran/%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column][/vc_row]

 1. فراموش نکنید که چراغ‌های مه شکن را تنظیم کنید

اگر پیش‌بینی می‌کنید رانندگی زیادی در شب و وجود مه انجام می‌دهید، ممکن است بخواهید از چراغ‌های مه شکن استفاده کنید. غالباً این چراغ‌ها روی سپر جلوی پایین نصب می‌شوند و بیشتر از پیش ممکن جاده را روشن کنند ) مه غالباً بالاتر از جاده است) بااین‌حال، همه چراغ‌های مه شکن باهم برابر نیستند، بنابراین قبل از انجام این خرید با یک متخصص خودرو صحبت کنید.

هرگز از نور پیش‌فرض اتومبیل خود در مه استفاده نکنید. ذرات منعکس‌کننده آب که مه ایجاد می‌کنند می‌توانند نور را به چشم شما منعکس کنند و دید شمارا نسبت به جاده بیشتر از زمانی که از چراغ استفاده نمی‌کنید، مبهم می‌کند.

چراغ‌های مه شکن را تنظیم کنید

 1. اگر عینک دارید، از روکش ضد انعکاس استفاده کنید

چراغ‌های جلو دیگر خودروها و به‌خصوص نوربالا می‌توانند برای رانندگانی که از عینک استفاده می‌کنند مشکلی بزرگ ایجاد کنند. شیشه‌ها گاهی اوقات می‌توانند نورهایی را به روش‌هایی منعکس کنند که باعث ایجاد درخشش مبهم و ضعیف کردن دید راننده می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله، سعی کنید از مجموعه‌ای از عینک‌هایی که دارای یک پوشش ضد انعکاس هستند خریداری کنید که باید این اثرات را به حداقل برساند.

اگر یک جفت عینک مخصوص زمان رانندگی خریداری می‌کنید، آن‌ها را در ماشین خود نگه‌دارید تا در هر زمان که بخواهید رانندگی کنید، در دسترس شما باشد.

اگر عینک دارید، از روکش ضد انعکاس استفاده کنید

راهنمای سوم برای لذت رانندگی در شب

 1. با صحبت کردن با مسافر بیدار بمانید

ازآنجاکه شما به اصول رانندگی در شب ایمن تسلط پیداکرده‌اید، این تجربه درواقع می‌تواند یک سرگرمی برای شما باشد، به‌خصوص اگر بیشترین استفاده را صحبت کردن با مسافران داشته باشید، به شما در رانندگی ایمن نیز کمک می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر در حال رانندگی در شب هستید، ممکن است بخواهید تا حدی خود را با مکالمه‌ای عادی با مسافر سرگرم کنید. صحبت با افراد دیگر یک روش عالی برای جلوگیری از خستگی رانندگی است و می‌تواند یک مکالمه آرام و سرگرم‌کننده را به وجود آورد.

بااین‌حال مطمئن باشید که خود را بیش‌ازحد در گفتگو درگیر نکنید. به‌عنوان‌مثال، وارد شدن به یک گفت‌وگو بحث‌برانگیز، می‌تواند شمارا از مهم‌ترین وظیفه، یعنی رانندگی ایمن، دور کند.

با صحبت کردن با مسافر بیدار بمانید

 1. به موزیک گوش دهید

رانندگی در شب می‌تواند یک‌زمان خارق‌العاده برای گوش دادن به موسیقی موردعلاقه خود در ماشین باشد. آرامش نسبی در هنگام رانندگی در شب، شنیدن یک آهنگ را دل‌نشین‌تر می‌کند و موسیقی خوب را به‌خصوص لذت‌بخش می‌کند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند شب‌ها به قسمت‌هایی از دیسکو یا موسیقی‌های پرهیجان گوش دهند، درحالی‌که برخی دیگر از آهنگ‌های آرام طرفداری می‌کنند. هیچ نوع موسیقی خاص و مشخصی برای گوش دادن به شب وجود ندارد و این بستگی به شما دارد.

به موزیک گوش دهید

همچنین پیشنهاد میکنمی از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”راهنمای سفر آفرود” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/most-important-offroad-tips/%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column][/vc_row]

 1. با آرامش از رانندگی لذت ببرید.

رانندگی در شب می‌تواند تجربه‌ای خاص باشد. با آرامش، خلوت و آرام بودن موتور و تاریکی محیط شما، رانندگی می‌تواند تقریباً مانند پرواز در فضا باشد. رانندگی در شب برای برخی افراد احساس اسرارآمیز، سرگرم‌کننده و حتی مهیج است. این‌یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال اعتیادآورترین شادی‌های زندگی است. لذت بردن از یک رانندگی خوب در شب بسیار خوب است، اما فراموش نکنید که بر روی مهم‌ترین چیز – یعنی ایمنی و امنیت خود و سایر رانندگان – تمرکز کنید. همیشه به یاد داشته باشید که حواس‌پرتی و تمرکز کم و دید ضعیف و سهل‌انگاری هنگام رانندگی می‌تواند کشنده باشد به‌خصوص در شب، بنابراین تمرکز خود را در جاده حفظ کنید. اگر به عادت‌های رانندگی ایمن خود اطمینان دارید، می‌توانید با مسئولیت‌پذیری رانندگی خود را تنظیم کرده و از رانندگی خود در شب لذت ببرید.

 

اصول رانندگی در شب

امیدواریم نکاتی که در این آموزش به شما انتقال دادیم برایتان مفید واقع شده باشد. سفر سالم و لذتبخشی داشته باشید. با اتوخسروانی همراه باشید.

منبع : wikihow

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده چه خودرویی؟ مشاوره رایگان