چگونگی عبور از بحران اقتصادی کرونا با علی خسروانی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ماهنامه تجارت طلایی مصاحبه‌ ای ویدئویی با جناب علی خسروانی به عنوان یکی از فروشندگان بسیار موفق خودرو داشته است. که در این مصاحبه مباحثی نظیر تاثیر کرونا بر شرایط اقتصادی فعلی و راه های عبور از این بحران مطرح شده اند. آقای خسروانی با توجه به سابقه طولانی که در فروش خودرو دارد و با توجه به بحران های اقتصادی متفاوتی که در پنجاه سال فعالیت خود، با آنها دست و پنجه نرم کرده راه حلهای عبور از چنین بحران هایی را مطرح می نمایند.

ایشان در این خصوص بیان کردند که برند ها و شرکت هایی که سابقه ای طولانی دارند، طی سالیان فعالیت توانسته اند بحران های زیادی را پشت سر گذاشته و هر یک با این بحران ها، بر اساس سیاست ‌های خودشان رفتار کرده اند. همین تجربه در شرایط این چنینی تا حد زیادی می‌تواند به آنها کمک کند تا از  بحران کرونا و تبعات اقتصادی آن نیز بتوانند با حداقل آسیب خارج شوند.

برای مثال ممنوع شدن ناگهانی واردات خودرو در سال 96 آن چنان بر فروشندگان خودرو و نمایندگی های فروش تاثیر گذاشت که با بحران کرونا قابل مقایسه نیست و شرایط بسیار بدی برای نمایندگی های فروش ایجاد نمود. اما با سیاست های متفاوت هر شرکت تا حدود زیادی با این مشکلات و تبعات آن کنار آمد.

 در بحران سال ۹۶ در شرایطی که بسیاری از مشاغل تصمیم به تعدیل نیرو گرفتند، مجموعه خسروانی با سیاستی متفاوت و با  همکاری تمامی کسانی که در این مجموعه کار می کردند و با مشورتی دسته جمعی، تصمیم گرفت به جای تعدیل نیرو تمامی پرسنل خود را همچنان در مجموعه نگه دارد و برای عبور از آن شرایط تصمیم متفاوتی اتخاذ نمود.

در ایام کرونا با توجه به تغییر نوع خرید افراد و همچنین تغییر اولویت ها برای خرید، آسیب زیادی به  شغل های مختلف وارد کرده و بسیاری از افراد اولویت های خرید خود را با توجه به بحران به وجود آمده کاملاً تغییر دادند و همین تغییر اولویت موجب شد خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای در ایران کاملاً از لیست خرید ها خارج شود.

متاسفانه در ایران همیشه نسبت به بخش توزیع بی توجهی صورت گرفته و حتی در شرایط فعلی که بخش توزیع از جمله پیک ‌های موتوری، که در حال حاضر با توجه به شرایط قرنطینه یکی از مهمترین مشاغل شده‌اند و وظیفه بزرگی را برعهده دارند، به چشم نمی آیند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

در جامعه امروز و در در زندگی های مدرن خودرو نیاز جامعه محسوب می شود و به هیچ وجه یک کالای سرمایه‌ ای و یک کالای لوکس نبوده و نیست. اما تصمیمات اشتباهی که برای صنعت خودرو گرفته شده خودرو را  به این سمت سوق داده است. در صورتی که به هیچ وجه نباید خودرو این گونه باشد. زیرا وسیله ای است که به طور مستقیم با جان مردم سر و کار دارد.

خودرو جزء کالاهایی محسوب می شود که افزایش قیمت آن بار روانی به تورم کشور وارد می کند. زیرا مردم در مورد آن زیاد صحبت می کنند. برای مثال اگر لوله یا آهن افزایش قیمت پیدا کند، کمتر پیش می‌آید در مورد آن جایی صحبتی را بشنوید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اما بلافاصله با افزایش و کاهش قیمت خودرو بحث و گفتگو در مورد این نوسان قیمت آغاز می شود. پس می‌توان با مهار کردن تورم چند کالای جزئی بار روانی تورم را تا حد زیادی کنترل نمود.

به عقیده آقای خسروانی برند یک موجود زنده است و تمامی مجموعه در هر شرایط بحرانی باید تلاش کنند این موجود را همچنان زنده نگه دارند و از فروپاشی آن جلوگیری کنند. حتی اگر شده با فعالیت هایی غیر اقتصادی و حتی پرداخت هزینه، مهم است در شرایط  این چنینی برند و نام خود را زنده نگه دارند تا بتوانند پس از عبور بحران کنترل بهتری بر اوضاع داشته باشند.

 به عقیده علی خسروانی و بسیاری دیگر از فعالان حوزه اقتصادی سال ۹۹ سال نه چندان خوبی از لحاظ اقتصادی خواهد بود و دلیل این موضوع تنها کرونا نیست و بسیاری موارد گوناگون موجب همچنین نتیجه ای خواهد شد. برای ادامه حیات مشاغل در این شرایط نامساعد لازم است مشاغل تجارت هوشمندانه تری را در پیش گیرند و گاهی هم حتی لازم است بازار هدف خود را تا حدودی تغییر دهند. تا بتوانند با  جذب مشتریان جدید، مشتریان از دست رفته  ناشی از شرایط اقتصادی را پوشش دهند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات کاربران

  • amir abbas 21 . 12 . 1399
    پاسخ دهید !

    aghaye khosravani. tajrobeye shoma baraye ghemet mashin too sal 1400 chi mige

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده چه خودرویی؟ مشاوره رایگان