راهنمای رانندگی در برف و آب و هوای نا مساعد

در این چند سال اخیر، زمستان ها چندان سرد و یخبندان نبوده، اما این بدان معنی نیست که احتمال طوفان و برف وجود نداشته باشد. به این دلیل ماشین شما همیشه باید برای مواجهه با هوای سرد آماده باشد. حال اگر بارش برف به صورت نسبتا آرام و عادی باشد، رانندگی در آن خطر زیادی نخواهد داشت. یک راننده ی خوب کسی است که نسبت به شرایط آب و هوایی محیط آگاهی و مهارت بالایی داشته باشد. این مهارت باید در هوای برفی دو برابر باشد.

در کل قانون طلایی رانندگی در برف این است که هنگام برف و کولاک، توقف کردن در کنار جاده همیشه بهتر از تصادف کردن است. نکته ای که قبل از همه چیز در هوای برفی شدید، باید به آن توجه کنیم این است که اگر کار ضروری نداریم در منزل بمانیم. در این شرایط هوایی خطر تصادف و ترافیک خیلی بیشتر از مواقع دیگر است.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” راهنمای رانندگی در شب ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/drive-at-night%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

سرعت خود را در هوای برفی کم کنید

از لازمه های رانندگی در برف و یخبندان، اطلاع داشتن از قوانین مخصوص رعایت کردن سرعت، است. در کشورمان سرعت مجاز، (در جاده های اصلی ۸۵ کیلومتر در روز و ۷۵ کیلومتر در شب)(در بزرگراه ها حداکثر ۱۰۰ کیلومتر)( و در آزاد راه ها حداکثر ۱۲۰ و حداقل ۷۰ کیلومتر) بر ساعت است. ولی حداکثر این سرعت مجاز اعلام شده در روزهای برفی و بارانی کاهش پیدا می کند. حال اگر مجبور به رانندگی در برف و یخبندان شدید، باید به مسائلی توجه کنید:

نکات ضروری رانندگی در برف

اول از همه باید وسایل و تجهیزات مورد نیاز در ماشین جاسازی شود. مثل یک دستمال یا برس مخصوص پاک کردن برف و یخ از روی شیشه و بدنه، داشتن یک بیل یا چوب برای خالی کردن اطراف چرخ، برای زمانی که ممکن است در برف گیر بیفتید. داشتن زنجیر چرخ، نیز به خاطر لغزنده بودن زمین، الزامیست.یکی از مهمترین نیازها، برای رانندگی در برف و یخبندان، داشتن لاستیک مناسب و تنظیم باد آن است. این لاستیک ها بهتر است آج های عمیقی داشته باشد. حتما اگر از لاستیک های مخصوص آب و هوای برفی استفاده می کنید، باید هر چهار لاستیک از یک نوع باشد.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” راهنماي گرفتن كارت سوخت المثني ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/replica-fuel-card%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

نکته ی ضروری دیگر این است که آینه های بغل، چراغ ها، شیشه ها، برف پاک کن و شیشه گرمکن ها را تست کنید. بهتر است شیشه های ماشین را قبل از رانندگی با محلول های ضد بخار، تمیز کنید که با مشکلی مواجه نشوید. از اصلی ترین مشکلات رانندگی در برف این است که چسبندگی چرخ ها با زمین کم می شود و ممکن است کنترل ماشین از دست شما خارج شود.

کنترل خودرو در هنگام لغزش

اگر ماشین در حال لغزیدن روی برف بود، فرمان را به جهتی که عقب ماشین در حال لیز خوردن است، به همان سمت بچرخانید و سرعت خود را کم کنید. حتما قبل از رانندگی در این هوا، باید سیستم ترمز خود، مانند لنت و روغن را بررسی کنید. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که مدت زمان اثر ترمز، بر روی برف چند برابر بیشتر است. یعنی اگر شما در هوای معمولی، با سرعتی پایین ترمز کنید، پس از ۵ متر خودرو می ایستد. ولی اگر در برف و یخبندان با همان سرعت، پدال ترمز را فشار دهید، خودروی شما پس از ۴۵ متر متوقف می شود.

ترمز ناگهانی ممنوع

از ترمز ناگهانی نیز بپرهیزید. زیرا ترمز ناگهانی به دلیل اصطکاک کم بین لاستیک ها و سطح زمین، باعث قفل شدن چرخ ها می شود و اتفاق ناگواری می افتد. خودرو از مسیر خارج شده و اگر هم این اتفاق نیفتد، زمان و مسافت بیشتری می خواهد که خودرو متوقف شود. پس حتما احتیاج است که فاصله ی خود را با خودروهای دیگر حفظ کنید.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” ابزار تعمیر ماشین در خانه ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/car-repair-at-home%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

نور پایین رانندگی کنید

در هنگام رانندگی در برف و یخ، برای نتیجه ی بهتر در دید، از نور پایین استفاده شود و با دنده ی سنگین حرکت کنید. سعی کنید باک خود را کاملا پر کنید تا از تمام شدن سوختتان و گیر افتادن در جاده جلوگیری شود. پای خود را روی پدال گاز زیاد فشار ندهید و با آرامش و صبوری رانندگی کنید. از موارد دیگری که در رانندگی در هوای برفی باید رعایت شود، اطمینان حاصل پیدا کردن از توان باتری ها، بررسی کردن برف پاک کن و تیغه ی آن و پوشیده نشدن لوله ی اگزوز خودرو از برف و یخ و… می باشد تا از خفگی جلوگیری شود.

در ضمن انعکاس نور در شرایطی که همه جا سفید و پوشیده از برف است بیشتر می شود. در این صورت بهتر است از عینک آفتابی استاندارد با uv مناسب استفاده کنید. جالب است بدانید که رانندگی در برف و یخبندان، با ماشین های دنده ای راحت تر است. چون می توان تصمیم گرفت که چه میزان از قدرت موتور، برای به حرکت در آوردن خودرو، لازم است. البته این بدان معنی نیست که ماشین های اتوماتیک در برف ناتوان هستند.

از حالت برفی خودرو سود ببرید

یک مزیتی که در بیشتر ماشین های روز و مدرن اتوماتیکی، وجود دارد، برنامه ای به نام snow mode یا حالت برفی است. این حالت شرایط را برای راننده هنگام رانندگی در برف و یخ آسان می کند و از هرز گشتن چرخ خودرو جلوگیری می کند. در کلام آخر، باید برای رانندگی در برف و یخبندان، اعتماد به نفس لازم داشت. زیرا این واکنش ها هستند که تعیین کننده اند. این شما هستید که تصمیم می گیرید بدون مشکل خاصی، این شرایط آب و هوایی را پشت سر بگذارید یا نه.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده چه خودرویی؟ مشاوره رایگان