موتور TU5 بهتر است یا EF7 ، کدام یک را بخریم ؟

دربین موتور های مختلفی که ایران خودرو بر روی خودروهای تولیدی اش می گذارد، دو تا از آنها از معروفیت بسیار زیادی برخوردار هستند. این دو خودروی پرطرفدار و معروف عبارتند از موتور tu۵ و موتور ef۷. خودروهای مختلفی با این دو موتور در بازار عرضه شده و حضور دارند که هر کدام مزایا و معایب متفاوتی را در اختیار راننده قرار می‌دهد. در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت های این دو موتور بپردازیم و ببینیم کدام یک مناسب تر برای استفاده های گوناگون میباشند.

جزئیات موتور TU5

موتور TU5 برگرفته از گروه خودروسازی پژو است و اولین بار در خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در بازار ایران حضور یافت. هر چند در خودرو های متفاوت دیگری نیز ز در سراسر دنیا شاهد این موتور کم استهلاک و پر شتاب هستیم، اما اولین خودروی ایران که مجهز به این موتور بود، محبوب ترین خودرو نزد جوانان یعنی همان پژو ۲۰۶ بود. از مهمترین ویژگی های این موتور می توان به استهلاک کم، مصرف بنزین پایین، قدرت و شتاب خوب و قابل قبول اشاره نمود.

 موتور tu۵ یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ  با حجم کم ۱۵۸۷ سی سی می باشد که می تواند ۱۰۹ اسب بخار قدرت ایجاد نماید. این موتور در کنار خودروی کوچک اندامی مانند پژو ۲۰۶ به یک شاهکار تبدیل شد. بعدها ایرانخودرو تصمیم گرفت در خودروهای مختلف دیگری مانند پژو ۴۰۵ ، پژو پارس، رانا، ۲۰۶ صندوقدار و سمند صادراتی نیز از این موتور استفاده نماید. که در همه آنها موتور TU5 بسیار مورد قبول واقع شد و طرفداران بسیاری برای این خودروها جمع نمود. به خصوص پژو پارس LX یا همان پژو پارس TU5 که به یکی از پر فروش ترین خودروهای حال حاضر ایران خودرو تبدیل شده است.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

جزئیات موتور EF7

 در مقابل موتور ef۷ قرار داردT که یک پروژه ملی محسوب می شود و تا حد زیادی توسط مهندسین ایران خودرو طراحی و تولید شده است. هدف اصلی تولید این موتور تطبیق پذیری بالا با سوخت گاز طبیعی یا CNG می باشد و در ابتدای معرفی با عنوان اولین موتور پایه گازسوز ملی عرضه شد و بر روی سمند ef۷ قرار گرفت. که بلافاصله پس از معرفی توانست فروش بسیار خوبی کسب نماید.

موتور ef۷ یک موتور چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجم ۱۶۴۸ سی سی می باشد که می تواند 114 اسب بخار قدرت و ۱۵۵ نیوتن متر گشتاور را ایجاد نماید. این موتور اوایل سال ۲۰۱۸ به کمک تیم طراحی و تولید آلمانی GMBH ساخته شد و یک موتور دوگانه سوز به حساب می آید. همگام شدن بسیار مناسب این موتور با سوخت گاز ز طبیعی موجب شد تا سریعاً مورد توجه قرار بگیرد. از افتخارات این موتور می توان به جایگاه سوم در لیست برترین موتور دوگانه سوز در زمان عرضه و همچنین قرار گرفتن در لیست ده موتور برتر در سال معرفی را اشاره نمود.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

مزایای موتور EF7 و TU5

 از جمله ویژگی های موتور تیو ۵ میتوان به مواردی از جمله مصرف پایین، استاندارد آلایندگی مناسب، استهلاک کم، شتاب خوب، قدرت مناسب، صدای کم، لرزش کم و قیمت مناسب اشاره نمود.

 از جمله ویژگی های موتور ef۷ میتوان به مواردی از جمله پایه گازسوز بودن، مصرف سوخت مناسب، توان و گشتاور خوب، قابلیت روشن شدن با سوخت گاز، صدای کم و استاندارد آلایندگی بالا اشاره نمود.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

معایب موتورEF7 و TU5

از جمله معایب موتور TU5 می توان به سیستم توزیع سوخت ضعیف، تکنولوژی قدیمی، حساسیت بسیار بر تسمه تایم، حساسیت زیاد به تعویض روغن، آسیب در دور موتور های بالای ۴۰۰۰ و بالا بودن همیشگی دما اشاره نمود.

از جمله  معایب موتور ef۷ میتوان به مواردی از جمله هزینه های بالای نگهداری، کمبود لوازم و قطعات، کمبود مکانیک مناسب که بتوانند با کیفیت بالا آن را تعمیر کند اشاره نمود.

 در  در مجموع می توان گفت موتور TU5 موتور کم دردسر تر و تا حدود زیادی کم هزینه تر می باشد. اما EF7 به دلیل قدرت بالاتر و امکان کارکرد مناسب به صورت دوگانه سوز و همچنین کیفیت بالای قطعات استفاده شده، موتور بهتری به نسبت TU5 محسوب می‌شود و باید توجه کرد که بسیار موتور مدرن تر و جدیدتری به نسبت TU5 می باشد.

3.9/5 ( 27 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *