خرید لاستیک مناسب

چگونه تایر مناسب را برای ماشین خود انتخاب کنیم؟

لاستیک‌های اتومبیل تنها بخشی از خودرو هستند که در تماس مستقیم با سطح زمین هستند و فشار عمودی بالایی را تحمل می‌کنند همچنین نقش مهم تایرها در ترمزگیری، فرمان‌پذیری و ایمنی غیرقابل انکار است. بنابراین انتخاب لاستیک‌هایی مناسب و با کیفیت و تعویض به موقع آنها حائز اهمیت است. اگر قصد خرید لاستیک برای اتومبیلتان را دارید و دنبال انواع با کیفیت آنها می‌گردید باید یکسری نکات را مدنظر داشته باشید که در ادامه به هر کدام از آنها اشاره میکنیم.

دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید

اولین گام برای انتخاب یک لاستیک مناسب مطالعه کتابچه راهنما و توجه به کاربری اتومبیلتان است. معمولا خودروهایی که بطور مستقیم از کارخانه خارج می‌شوند دارای لاستیک‌های فابریک و استانداردی هستند. بهتر است اگر قصد تعویض پیدا کردید لاستیک‌هایی با همان ویژگی لاستیک اولیه را انتخاب کنید. مورد بعدی اطلاع از سال تولید لاستیک است.

دفترچه راهنمای خودرو

اعداد روی لاستیک به چه معناست

قبل از خرید لاستیک شما باید با توجه به اعداد درج شده بر روی آن، سال تولید را پیدا کنید. اعداد چهار رقمی درج شده بر روی لاستیک نشانگر هفته و سال تولید لاستیک هستند. دو رقم اول نشانگر هفته، و دو رقم دوم نشانگر سال تولید است مثلا اگر این عدد به صورت 1015 باشد نشانگر هفته دهم از سال 2015 است. تایرهایی که خریداری می‌کنید نباید بیشتر از 5 سال از سال تولید آنها گذشته باشد چرا که لاستیک های قدیمی‌ که بیشتر در معرض نور خورشید بوده‌اند، خیلی سریعتر دچار پوسیدگی و خراب شدن می‌شوند. لاستیک‌هایی انبار شده هیچ تفاوت ظاهری با لاستیک های تازه تولید شده ندارند و شما فقط از روی تاریخ درج شده بر روی آن می توانید به این نکته پی ببرید.  همچنین برای تعیین میزان پوسیدگی لاستیک انگشت شست‌تان را برروی آن فشار دهید تا کمی به سمت داخل فرو برود سپس ترک‌ها، پوسیدگی‌ها و هرگونه تغییر رنگی را مورد بررسی قرار دهید. وجود این علائم نشانگر کیفیت پایین لاستیک و خرابی سریعتر آنست. علاوه بر اینها شما باید قسمت داخلی تایر را نیز چک کنید تا علائمی از آسیب دیدگی وجود نداشته باشد.

اعداد روی لاستیک ماشین

چه لاستیکی بخریم؟؟

اگر قصد خرید جفت لاستیک را دارید حین خرید تایر باید مطمئن باشید که از نظر الگوی آج، اندازه آج، پهنای تایر و نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای تمامی لاستیک های ماشین‌تان مشابه یکدیگر باشند تا سایش کمتری ایجاد شود. انتخاب لاستیک هایی با ارتفاع مناسب آج، فرمان‌پذیری خودرو را به شدت افزایش می‌دهد که این ارتفاع در لاستیک های نو حدود 1 سانتی‌متر است و تا حد 2 میلیمتر نیز قابل قبول است. همچنین الگوهای مناسب آج، برای تخلیه آب و گل بسیار با اهمیت است.

لاستیک بایاس یا لاستیک رادیال؟

اخرین نکته ای که برای انتخاب لاستیک باید به آن توجه کرد نوع لاستیک است. لاستیک ها به دودسته بایاس و رادیال تقسیم می‌شوند. تایرهای بایاس از الیاف و رشته های نخی ساخته شده‌اند در حالیکه تکنولوژی تولید تایرهای رادیال،رشته های سیمی است. با توجه به جنس تایرها، انواع رادیال ساختار محکمتری داشته و دیرتر دچار سابیدگی و تغییر شکل می‌شوند.

لاستیک رادیال یا بایاس

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده مشاوره رایگان