چگونه عمر تایر ماشین خود را افزایش دهیم؟

با توجه به هزینه ی بالای تعویض لاستیک‌های ماشین اکثر رانندگان از این موضوع شکایت دارند. در حالیکه هیچ تایری برای همیشه دوام نخواهد داشت اما شما می‌توانید با چند اقدام ساده عمر آنها را افزایش دهید و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. در ادامه به این چند گام ساده اما کاربردی اشاره خواهیم کرد.

بررسی و تنظیم هفتگی فشار هوای لاستیک‌ها

با استفاده از فشار سنج، فشار درون تمامی لاستیک ها را بصورت استاندارد تنظیم کرده(فشار استاندارد بر روی برچسب قسمت داخلی درب راننده و در کتابچه راهنما قید شده است) و با یکدیگر بالانس کنید. توجه داشته باشید که این فشار نباید از فشار حداکثری قید شده بر روی لاستیک ها بیشتر باشد چرا که باعث سایش آج‌های آن می‌شود. فشار لاستیک چه کم باشد و چه زیاد باشد موجب آسیب به لاستیک خودرو می شود. پس باید به این موضوع دقت ویژه کنید. باد استاندارد لاستیک بسته به نوع خودرو و فصل متغیر است. این میزان را میتوانید دقیق در دفترچه خودرو مشاهده نمایید اما این میزان حدود 30 الی 32 psi مناسب است.

فشار باد لاستیک

مشاهده لاستیک‌ها

از آنجایی که در اطراف جاده‌ها قطعات تیز و ریز بسیاری وجود دارد بنابراین بهتر است که هر چند هفته یکبار سطح لاستیک ها را بررسی کنید تا قطعات تیزی مانند شیشه، میخ و …. وجود نداشته باشد. این ذرات با اینکه بلافاصله باعث خراب شدن لاستیک نمی‌شود اما طی زمان با سوراخ کردن لاستیک، فشار هوا را کاهش داده و در نتیجه عمر لاستیک‌های اتومبیلتان را کاهش می‌دهد. همچنین بررسی وضعیت آج لاستیک ها بسیر مهم و ضروری است.

بررسی آج لاستیک

جابه‌جا کردن لاستیک‌ها

پس از طی مسافت 10 هزار کیلومتر جای لاستیک‌های عقب و جلو خودرو باید تعویض شود. از آنجایی که وظیفه چرخش خودرو بر عهده‌ی لاستیک های جلوی اتومبیل می‌باشد بنابراین زودتر سابیده میشوند. بنابراین پس از طی مسافت قید شده در دفترچه راهنما، جای لاستیک‌ها را تعویض کنید. اینکار به افزایش عمر تایر کمک بسیاری می‌کند. الگوی جابجایی لاستیک ها بر اساس نوع خودرو و نوع لاستیک ها متغیر است. خودروهای محور جلو و محور عقب و چهار چرخ متحرک هر کدام الگوی خاص خود را برای جابجایی دارند.

جابجایی لاستیک ماشین

تنظیم کردن چرخ‌ها

لاستیک‌های شما باید بصورت موازی با یکدیگر و عمود بر سطح زمین باشند. اینکار به دقت زیادی نیاز دارد که اکثرا مکانیک های باتجربه از پس آن بر می‌آیند. یکی از نشانه های تراز نبودن لاستیک‌ها کشیده شدن مداوم اتومبیل به سمت راست و یا چپ می‌شود. شما می‌توانید با رفع این مشکل از سابیده شدن سریع لاستیک‌ها جلوگیری کنید و باعث استفاده بهینه از آنها شوید. خودروهایی که چرخ های آنها به صورت زاویه دار قرار دارد مثل اتومبیل های مسابقه ای بسیار سریع دچار پوسیدگی لاستیک می شوند.

بررسی ساییدگی لاستیک

در صورتی که سابیدگی تایر بصورت یکطرفه اتفاق بیفتد این نشانگر بروز مشکل در جلوبندی آن می‌باشد. شما بارفع این مشکل می‌توانید عمر تایرها را به طرز قابل توجهی افزایش دهید. همچنین کم باد بودن یا پر باد بودن نیز موجب ساییدگی غیر نرمال در خودرو می شوند. به این صورت که اگر لاستیک بیش از اندازه پر باد باشد وسط لاستیک و اگر بیش از اندازه کم باد باشد کناره ها دچار ساییدگی می گردند.

ساییدگی لاستیک ماشین

نحوه رانندگی

ترمزهای مداوم و ناگهانی میزان سابیدگی لاستیک‌ها را به شدت افزایش می‌دهد و عمر آنها را کاهش می‌دهد. سرعت بالا در سر پیچ ها نیز فشار بالایی به لاستیک ها وارد می سازد. شما با رانندگی صحیح و ایمن خود می‌توانید علاوه بر جلوگیری از بروز حوادث، در هزینه ها نیز صرفه جویی کنید.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو