تعویض لاستیک ماشین

لاستیک اتومبیل را چه زمانی باید تعویض کرد؟

کیفیت لاستیک‌ها برای حفظ ایمنی و بهبود عملکرد و کارایی وسیله نقلیه بسیار با اهمیت است به همین علت باید هر چند مدت یکبار تعویض شوند. عدم تعویض به موقع لاستیک ها و یا استفاده از لاستیک های نا مناسب برای خودرو می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد. در کنار زمان تعویض مناسب انتخاب لاستیک مناسب نیز بسیار با اهمیت است. اگر نمی‌دانید که چه زمانی دست به تعویض لاستیک هایتان بزنید با ما همراه باشید تا شما را با نکاتی که در این امر راهنمایی می‌کند آشنا کنیم.

بررسی آج لاستیک ماشین

آج لاستیک از لیزخوردن ماشین حین بارندگی جلوگیری کرده و در ترمز گیری نقش مهمی را ایفا می‌کند.برای اینکه بفهمید که آیا آج لاستیک سابیده شده یا نه، در همه لاستیک‌ها در قسمت فرورفتگی آج، نشانگر تعویض قرار داده‌اند. زمانیکه آج‌ها با این نشانگر هم‌سطح شدند باید اقدام به تعویض لاستیک کنید. در صورتی که لاستیک اتومبیل‌تان فاقد عمق سنج بود می‌توانید آن را با سکه و یا خط اندازه‌گیری کنید. در اکثر مناطق جهان اگر ارتفاع اج‌ها به کمتر از 0/16 سانتی مترکاهش یابد لاستیک فرسوده محسوب شده و رانندگی با آن غیرقانونی و غیرایمن است. البته میزان ساییدگی لاستیک در قسمت‌های مختلف متفاوت است و برای اینکه مطمئن شوید بهتر است که اندازه ی آج های چندین قسمت مختلف را اندازه‌گیری کنید.

بررسی آج لاستیک

نشانه های آسیب و فرسوده بودن تایر

اگر متوجه سایش نامنظم و یکطرفه قسمت هایی از آج لاستیک شدید، بهتر است که ماشین را سرویس دهی کرده و جلوبندی و کمک فنرهای آن را چک و در نهایت لاستیک ها را با یکدیگر جابه‌جا کنید. اگر ساییدگی لاستیک ها خیلی سریعتر از حد انتظار و یا خیلی نامنظم بود مطمئن باشید که مشکل مربوط به سایر قطعات ماشین است و حتما باید به تعمیرگاه مراجعه کنید، چراکه قطعات فرسوده و نامناسب عمر لاستیک ها را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

ساییدگی های خارج از حالت عادی انواع مختلفی دارند. از این دست ساییدگی ها می توان به ساییدگی کناره ها، ساییدگی وسط تایر، ساییدگی یک طرف از تایر و یا ساییدگی تکه تکه و نا منظم اشاره نمود که هر کدام دلیلی مثل مشکل در سیستم تعلیق و یا تنظیم نبودن باد لاستیک ها دارند.

خرابی لاستیک خودرو

هر گونه برآمدگی و یا بالاآمدگی لاستیک غیرطبیعی بوده و نشانگر آسیب دیدگی و ترک‌خوردگی قسمت داخلی لاستیک است و باید بلافاصله تعویض شود. چرا که احتمال خرابی و یا ترکیدن لاستیک در طی رانندگی و تصادف به شدت افزایش می‌یابد. دلیل این برآمدگی ها احتمالا بخاطر رانندگی با فشار پایین تایر و در مسیرهای ناهموار با دست اندازهای بزرگ است.

احساس لرزش فرمان

یکی از علائم نامتعادل بودن لاستیک ها است که با افزایش سرعت خودرو میزان آن نیز افزایش می‌یابد. برای حل این مشکل باید لاستیک ها را بالانس کنید. اما اگر لرزش فرمان با علائمی مانند سایش نامنظم و غیرطبیعی لاستیک‌ها همراه باشد حتما باید آنها را تعویض کرد.

خرابی لاستیک ماشین

وجود ترک هایی در سطح لاستیک، دلیلی بر پوسیدگی لاستیک‌هاست که باید قبل از مسافرت و طی مسیرهای طولانی این مشکل حل و لاستیک‌ها تعویض شوند تا طی مسیر مشکلی برایتان پیش نیاید. در نهایت باید توجه داشته باشید که عمر مفید لاستیک ماشین 6 سال است و با توجه به تاریخ قید شده بر روی لاستیک و بعد از گذشت این زمان حتما باید آن ها را تعویض کنید.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده مشاوره رایگان