کولر ماشین چگونه کار می کند ، چطور کولر ماشین را خنک تر کنیم

کولر ماشین در هوای گرم

با گرم شدن هوا و  فرا رسیدن تابستان مهم ترین آپشن هر خودرویی سیستم تهویه و کولر آن تلقی می‌شود.  اگر سیستم تهویه و کولر در هوای گرم به خوبی عمل نکند دیگر فرقی نمی‌کند که چه آپشن هایی بر روی خودروی شما نصب است. چون هیچ یک به چشم نخواهد آمد جز ضعف در سیستم کولر و تهویه.

سیستم کولر و تهویه در اتومبیل های مختلف با ساختارها و تکنولوژی های متفاوت حضور دارد و هر سال سعی شده در ماشین های جدید تر معایب سیستم های قبلی پوشیده شود. در ادامه این مقاله به نحوه عملکرد سیستم‌های کولر  ماشین و تکنولوژی های مربوط به آن می پردازیم و به این اشاره می کنیم که اگر سیستم کولر شما به خوبی خنک نمی کند ایراد می تواند از چه بخشهایی از این مجموعه باشد.

اولین کولر ماشین 80 سال پیش

در سال ۱۹۳۹ برای اولین بار یک شرکت آمریکایی به نام پاکارت اولین بار خودروی مجهز به سیستم کولر را رونمایی نمود. اما تنها پس از دو سال یعنی سال ۱۹۴۱ اولین کمپانی معروفی که اقدام به استفاده از کولر در خودروهایش نمود کمپانی کادیلاک بود. حالا که ۸۰ سال از اولین خودروهای مجهز به کولر می گذرد تقریباً تمامی اتومبیل های تولیدی توسط همه کمپانی های دنیا مجهز به این سیستم هستند و دیگر نمی توان آن را یک آپشن در نظر گرفت. بلکه نبود آن یک نقس بزرگ برای یک خودرو به حساب می آید.

کولر محافظ سلامتی شما

جالب است بدانید در یک آزمایش که بین خودروهای دارای کولر و بدون کولر انجام شد به این نتیجه رسیدند که ماشین های دارای کولر با شرایط درست و کارکرد بهینه حدود ۸۰ درصد از خودروهای بدون کولر ذرات معلق و میکروب کمتری در داخل اتاق دارند. پس کولر تا حد زیادی به سلامت سرنشینان نیز در فصول گرم کمک می کند.

اجزای تشکیل دهنده کولر ماشین

کولر خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که ایراد و نقص در هر یک از آنها می تواند موجب کار نکردن صحیح سیستم کولر شود. مهمترین بخش‌های یک سیستم کولر و وظایف آنها را در ادامه بیان می کنیم:

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” راهنمای تعویض لنت ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%d8%aa%d8%b9%d9%88%db%8c%d8%b6-%d9%84%d9%86%d8%aa%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

 کمپرسور کولر

 کمپرسور وظیفه به حرکت درآوردن و گرداندن گاز ‌کولر در کلیه سیستم کولر را بر عهده دارد. همچنین وظیفه ی پرفشار کردن گاز خروجی از اپراتور نیز برعهده کمپرسور کولر است. در واقع کمپرسور همان موتور اصلی کولر خودرو است.

 کندانسور کولر

کندانسور در واقع همان رادیاتور کولر خودرو به حساب می آید. که وظیفه دارد گرمای ایجاد شده توسط سیستم کولر را دفع نماید. در عموم تصادفات و ضربه های ماشین از جلو ، اولین بخش کولر که آسیب میبیند کندانسور کولر  یا رادیاتور کولر است.

 اپراتور کولر

اپراتور یکی از اصلی ترین قطعه‌ های کولر اتومبیل به حساب می آید. این سیستم وظیفه  دارد گرمای داخل اتاق را گرفته و با استفاده از گازی که از طریق کمپرسور کولر دریافت می کند اقدام به خنک کردن داخل خودرو نماید. اپراتور همچنین وظیفه دارد رطوبت داخل اتاق را کنترل و هوای مطبوع ایجاد نماید.

فن کندانسور کولر خودرو

این فن روی رادیاتور  کولر خودرو یا همان کندانسور کولر نصب می شود و وظیفه به حرکت در آوردن هوا در اطراف کندانسور را به عهده دارد.

رسیور درایر کولر خودرو

 به عنوان یک کپسول برای ذخیره گاز کولر خودرو استفاده می شود. معمولاً شیشه‌ای جهت مشاهده گاز درون آن در بالای آن تعبیه شده است. تا بتوان از این طریق گردش و میزان گاز موجود در سیستم را کنترل نمود. اگر گاز به اندازه کافی در آن وجود داشته باشد هنگام کارکرد کولر مایعی پرفشار و پر از حباب از زیر شیشه عبور خواهد نمود.

دیگر بخش های کولر

کولر از بخش های متفاوتی دیگری از جمله لوله ها و شیرهای کنترل فشار و همچنین سیستم های برقی از جمله کلیدهای اتوماتیک قطع و وصل فشار ساخته شده است. که مواردی به نسبت تخصصی محسوب می‌شوند و از حوصله بحث خارج است. به همین دلیل به آنها اشاره نمی کنیم.

نحوه عملکرد سیستم کولر خودرو

به طور خلاصه می توان سیستم کولر خودرو را اینطور تشریح نمود. گاز خنک کننده داخل کمپرسور کولر متراکم می شود و با فشار زیادی به سمت کندانسور کولر حرکت میکند. در داخل کندانسور یا همان رادیاتور گرمای خود را تا حد زیادی از دست می دهد و به مایع تبدیل می شود. در مسیر حرکت به سمت شیر انبساط از رسیوردرایر عبور کرده و گاز وارد سیستم می شود.

این مایع به دلیل فشاری که دارد زمانیکه به شیر فشار یا شیر انبساط می رسد دارای افت فشار شدید شده و سرد می شود. به دلیل افت فشار شدید تا حدود زیادی از حالت مایع  خارج شده و فازی دوگانه بین مایع و گاز به خود می گیرد. هنگامی که این مایع گاز ایجاد شده به اپراتور یا تبخیر کننده کولر می رسد سرمای خود را به داخل اتاق خودرو می دمد و با گرم شدن دوباره به سمت کمپرسور کولر حرکت می کنند و این چرخه دوباره تکرار می شود.

 دکمه A/C در کولر ماشین

دکمه A/C در واقع  دکمه اصلی روشن و خاموش کردن سیستم کولر به حساب می آید. زمانی که فن های خودرو در حال کار کردن باشد و دکمه A/C خاموش باشد در واقع کولری در کار نیست و فقط هوا در حال گردش در داخل اتاق است.

البته لازم به ذکر است در ماشین های مدرن که سیستم تهویه ی آنها تمام اتوماتیک شده ، گاهی شاهد حضور این دکمه نیستیم و با تنظیم درجه دمای سیستم به طور خودکار سیستم کولر فعال می شود و لازم نیست شما دستی کولر خودرو را روشن و خاموش کنید. در برخی خودروها نیز در فصل سرما با روشن کردن بخاری گاهی شاهد روشن شدن سیستم A/C هستیم که در واقع وظیفه کاهش رطوبت اتاق و جلوگیری از بخار کردن شیشه ها را به عهده دارد.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”چرا بخاری ماشین گرم نمی کند؟ ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%ae%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%85%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%86-%da%af%d8%b1%d9%85-%d9%86%d9%85%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%af%d8%9f%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

 گاز کولر ماشین چیست

 گاز کولر ماشین گازی خاص با ویژگی های منحصر به فرد است که به اصطلاح به گاز r۱۳۴ معروف است. که وظیفه خنک کاری سیستم و ایجاد فشار مناسب برای کمپرسور و کندانسور را داشته باشد و همچنین در دمای سیستم یخ نزند. علاوه بر موارد گفته شده این گاز نباید اشتعال زا باشد، نباید سمی باشد و نباید برای محیط زیست آسیب رسان باشد.

شارژ کولر خودرو

گاز خنک کننده موجود در سیستم کولر خودرو یا همان گاز کولر هر از چند گاهی دچار افت فشار می شود و لازم است با پر کردن دوباره ی مخزن به عملکرد بهینه ی آن کمک کنید. به پر کردن دوباره ی مخزن گاز کولر ماشین اصطلاحاً شارژ کولر و یا شارژ گاز کولر گفته می شود. میزان حجم گازی که در هر خودرو زده می‌شود با توجه به نوع خودرو متفاوت است.

تاثیر کولر بر مصرف سوخت ماشین

بدون شک همه می دانند که روشن کردن کولر موجب افزایش مصرف بنزین در خودرو میشود. بسته به اندازه و نوع کمپرسور کولر ، میزان تاثیر روشن بودن یا نبودن کولر اتومبیل بر مصرف بنزین متفاوت است. به طور میانگین روشن بودن کولر چیزی حدود ۲ تا ۳ لیتر مصرف بنزین را در هر ۱۰۰ کیلومتر افزایش می دهد.

البته باید به این مورد توجه کنید که در سرعت های بالا پایین بودن شیشه ها مقدار فشار زیادی از لحاظ ایرودینامیکی به خودرو وارد میکند و روشن بودن کولر یا پایین بودن شیشه ها تقریباً به یک اندازه مصرف سوخت ماشین را بالا میبرد. زمانی که کولر خودرو روشن است به دلیل اینکه مقداری از نیروی موتور توسط کولر گرفته می شود سعی کنید در سربالایی ها خیلی به موتور فشار نیاورید. چون ممکن است موجب آسیب به موتور خودرو شود.

نکات مهم استفاده از کولر

با رعایت برخی نکات می توان استفاده بسیار بهینه تر و صحیح تری از سیستم کولر خودرو داشت که هم برای سرنشینان آسیب نداشته باشد و هم اینکه به سیستم کولر آسیب نرسد.

وقتی ماشین در زیر نور خورشید قرار گرفته است داخل اتاق  بسیار دمای بالایی پیدا می‌کند. همین دمای زیاد باعث می شود گازهای مضر و سمی در داخل کابین منتشر شوند. به همین دلیل پس از مدتی که خودرو در داخل آفتاب قرار دارد بوی نامطبوعی در داخل ماشین پخش می شود. در اینگونه مواقع از کولر استفاده نکنید و سعی کنید کولر را خاموش نموده و شیشه ها را برای مدتی پایین دهید تا این هوای نامطبوع خارج شود سپس اقدام به روشن کردن کولر نمایید.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”ارتباط داغ کردن موتور با گرم شدن باد کولر خودرو چیست ؟ ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7-%d8%af%d8%a7%d8%ba-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%a7-%da%af%d8%b1%d9%85-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%af-%da%a9%d9%88%d9%84%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

با کولر روشن سیگار نکشید

 هنگامی که کولر ماشین روشن است سعی کنید از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا سیستم کولر به این صورت است که هوا را از داخل ماشین میگیرد و پس از خنک کردن و تهویه کردن هوا آن را به داخل اتاق باز می گرداند. این مورد باعث می‌شود زمانی که با روشن بودن کولر خودرو اقدام به سیگار کشیدن میکنید فیلترهای موجود در سیستم کولر دود سیگار را جذب کرده و بوی سیگار بگیرند. به همین دلیل پس از مدتی کولر شما بوی سیگار میدهد و اگر آن را روشن کنید بوی سیگار در داخل خودرو پخش می شود.

در باد مستقیم کولر نباشید

 کولر ماشین به دلیل اینکه سرمای زیادی دارد معمولا اگر مستقیم به سمت کتف و گردن قرار گرفته باشد موجب گرفتگی عضلات می شود. به همین دلیل سعی کنید باد کولر را به طور مستقیم به سمت سر و صورت و گردن خود تنظیم نکنید و سعی کنید با تنظیم دریچه ها هوای داخل اتاق را به‌طور مطبوع خنک کنید.

فشار روی موتور را کم کنید

سعی کنید جاهایی که فشار زیادی به موتور خودرو وارد می‌شود مانند سربالایی ها و یا شتاب گیری ها به طور موقت کولر ماشین را خاموش کنیم تا فشار شدید به سیستم موتور وارد نشود.

فیلتر ها را عوض کنید

فیلترهای تصفیه سیستم تهویه را حتماً چند وقت یک بار تعویض کنید. زیرا این فیلترها با توجه به رطوبتی که دارند محل بسیار خوبی برای رشد قارچ و باکتری به حساب می آیند و به همین دلیل ضروری است که فیلتر های آنها تعویض شوند.

گاز را چک کنید

اگر کولر گاز کافی ندارد حتما آن را شارژ کنید زیرا کارکردن گولر با گاز کم فشار موجب آسیب به کمپرسور کولر می شود.

قبل از خاموش کردن خودرو و هنگام استارت زدن کولر باید خاموش باشد در صورتی که با روشن بودن کولر استارت بزنید ممکن است به کمپرسور کولر فشار وارد شود و آسیب ببیند.

در ترافیک کولر را خاموش کنید

در ترافیک ها سعی کنید هر چند وقت یکبار کولر را خاموش کنید. زیرا استفاده از کولر در ترافیک می‌تواند فشار اضافی زیادی به موتور وارد کند و حتی بعضی مواقع مصرف بنزین را تا دو برابر افزایش دهد. همچنین به دلیل اینکه هوا یه اطراف خودرو در زمان ترافیک بسیار آلوده است این آلودگی جذب فیلترهای تصفیه سیستم کولر شده و به سرعت می تواند آن ها را کثیف نمایند.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو