با چراغ روشن بنزین چقدر میتوانیم حرکت کنیم؟

چراغ بنزین

با اینکه اکثرمون سعی میکنیم تا همیشه مخزن بنزین‌مون پر باشه اما گاهی اتفاق میفته که چراغ هشدار سوخت روشن میشه. اطلاع از این مطلب که با چراغ روشن بنزین چند کیلومتر میتوانیم رانندگی کنیم باعث میشه که توی دردسر کمتری بیفتیم و هر چه سریعتر خودمون رو به نزدیک ترین محل برای پر کردن باک برسانیم.

پمپ بنزین

رانندگی با چراغ روشن بنزین خطرناک است؟

چراغ بنزین روشن

سوالی که ممکن است برای خیلی از شما پیش بیاید اینست که آیا رانندگی با چراغ روشن بنزین خطرناک است؟ از آنجایی که رانندگی با چراغ هشدار سوخت، احتمال خاموش شدن اتومبیل بطور ناگهانی و در هر مکانی را باعث میشود، مثلا ممکن است اتومبیل‌ وسط اتوبان و یا در پیچ جاده خاموش شود در نتیجه احتمال تصادف را بسیار افزایش می دهد و یا ممکن است وسط یک بیابان گیر بیفتید. علاوه بر اینها رانندگی در این حالت به خودرویتان آسیب زیادی وارد میکنه که هزینه‌های بالایی را برایتان در پی خواهد داشت. مثلا باعث می شود آلودگی و رسوبات زیادی به فیلتر بنزین وارد شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند. همچنین دمای پمپ بنزین افزایش می یابد و به کاتالیزور نیز آسیب وارد می‌کند.

 

 

مسافت پیمایش با چراغ به چه عواملی بستگی دارد

هر کدام از وسایل نقیله یک مسافت تقریبی را بعد از روشن شدن چراغ بنزین و قبل از خاموش شدن ماشین طی می‌کنند که مقدار آن بیشتر از تصور عمومی مردم است. توجه داشته باشید که این مسافت خیلی دقیق نیست و با توجه به شرایط تغییر می کند. مسافتی که اتومبیلتان پس از روشن شدن چراغ بنزین طی می‌کند به مدل اتومبیل، شرایط جاده‌ای، نوع رانندگی شما، سلامت ماشین  و کیفیت قطعات ماشین و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. مثلا اگر در ترافیک گیر کنید این مسافت شدیدا کاهش می یابد.

باک خالی

بهتر است که هیچ موقع تا تمام شدن آخرین قطره بنزین رانندگی نکنید چرا که در اینصورت آسیب‌های جدی را به اتومبیلتان وارد می کنید. طبق استانداردهای جهانی با باقی ماندن چیزی حدود 10 لیتر بنزین چراغ هشدار سوخت روشن می‌شود و مسافتی تقریبی حدود 60 کلیومتر را میتوان طی کرد که این عدد با توجه به موارد ذکر شده در بالا تغییر می‌کند.

البته برخی خودروها چراغ های دو مرحله ای دارند. به این صورت که یک چراغ هشدار زرد در ابتدا روشن می شود که حدود 60 کیلومتر مسافت را می پیماید و سپس چراغ قرمز که حدود 15 کیلومتر مسافت را پاسخگو خواهد بود. در برخی خودروهای دیگر نیز چراغ دوم وجود ندارد اما همان چراغ اولیه در حالت ضرورت به صورت چشمک زن در می آید و حکایت از وخامت ش

سعی کنید که هیچ گاه رانندگی با چراغ روشن بنزین را به یک عادت تبدیل نکنید چرا که در طولانی مدت مجبور به تعویض بسیاری از قطعات اتومبیلتان می شوید و هزینه ی بسیار بالاتری را باید پرداخت کنید.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو