دلایل داغ کردن موتور اتومبیل و بالا رفتن آمپر

داغ کردن ماشین

چرا موتور ماشینم داغ می‌کند و آمپر می‌زند؟ احتمالا شما هم این تجربه ‌را داشتید که حین رانندگی کولر ماشین رو روشن کردید و کولر در ابتدا هوای سرد رو وارد محیط ماشین کرده اما بعد از مدتی احساس گرما می‌کنید و کولر به جای هوای سرد، هوای گرم را خارج میکند. در صورتی که برای هر کدام از قطعات کولر مشکلی پیش بیاید در نتیجه موتور با شدت بیشتری کار خواهد کرد و گرمای بیشتری را تولید می‌کند که سیستم تهویه قادر به خنک کردن آن نیست. اگر شما هم این مشکل را دارید با صرف کمی وقت و به کمک راهکارهای زیر می‌توانید این مشکل را حل کنید. چرا که این مشکل، به مرور سبب خراب شدن موتور شده و هزینه گزافی را برایتان در پی خواهد داشت. زیرا داغ کردن موتور موجب آسیب به سیلندر خودرو می شود. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل اصلی بروز این مشکل و می‌پردازیم.

دلایل داغ کردن ماشین

علت گرمای شدید اتومبیل حین روشن کردن کولر

کمپرسور

کمپرسور به عنوان قلب تپنده سیستم تهویه محسوب می شود و وظیفه حرکت گاز مبرد را در کولر اتومبیل دارد. اکثر مواقع دلیل اصلی کار نکردن کولر به کمپرسور برمی‌گردد بنابراین اولین موردی که باید رفع شود ایرادات مربوط به کمپرسور است. زمانیکه کمپرسور به درستی کار نکند در نتیجه فشار زیادی به موتور وارد می‌شود و این خود باعث ایجاد گرمای اضافی می‌شود.

کارکرد نامناسب کندانسور(رادیاتور اتومبیل)

وظیفه کندانسور تبادل حرارت و خارج کردن گرمای جذب شده توسط اوپراتور از گاز مبرد داخل سیستم، به محیط خارج از اتومبیل است. در صورتی که هر یک از لوله‌ها و یا باله های کندانسور مسدود شده باشند در نتیجه مایع خنک کننده به درستی جریان نخواهد داشت و دمای کندانسور بالا رفته و در نهایت به مرور سبب داغ شدن موتور و تولید گرما می‌شود.

سیستم خنک کننده ماشین

فن الکتریکی

اگر با وجود سرعت پایین و یا توقف اتومبیل باز هم کولر هوای گرم خارج می‌کند احتمالا مشکل به فن کولر برمی‌گردد. فن کولر در صورتی که خراب شود باعث عدم جریان هوا به کندانسور و داغ شدن موتور خودرو می‌شود. همچنین مشکل ممکن است به سوئیچ فن مرتبط باشد.

خطا در سنسور دما

این احتمال با اینکه بعید است اما گاهی ممکن است پیش بیاید. دمای مایع خنک کننده که قابل اندازه‌گیری است باید با شاخص دما داشبورد مقایسه شود. گاهی به علت اشکال در سنسور دما، شاخص دمای داشبورد نیز اشتباه قرائت می‌شود. در صورتی که این دما حالت نرمال داشته باشد اما دمای موتور در حال افزایش باشد موتور شما داغ می‌کند. اگر فکر می‌کنید که این مشکل مربوط به نشانگر دما است باید ترموستات را چک کنید.


مطالب زیر را از دست ندهید:

انواع روغن موتور

موتور TU5 یا موتور EF7 ؟

موتورهای جدید ایران‌خودرو

معرفی موتور TU5

گازسوز کردن خودرو به موتور اسیب می زند؟

داغ کردن و کولر ماشین


راهکارهای رفع گرمای شدید اتومبیل حین روشن کردن کولر

همخوانی سیستم خنک کننده با ماشین

گاهی پیش میاید که سیستم تهویه‌ای که انتخاب کرده‌اید با نوع خودرو شما سازگاری ندارد. بنابراین اگر به تازگی کولر ماشین‌تان را تعویض کرده‌اید باید سازگاری آن را بررسی کنید. شما می‌توانید اینکار را خودتان نیز انجام دهید اما مراجعه به مکانیک و متخصص شما را بسیار زودتر به نتیجه می‌رساند.

بررسی سیستم رادیاتور ماشین

در هنگام سرد بودن موتور درپوش رادیاتور را برداشته و چک کنید که آیا به درستی عمل می‌کند و یا خیر! رسوبات درون رادیاتور را را تمیز کنید. در صورت لزوم شلنگ‌ و گیره های فرسوده را تعویض نمایید و با استفاده از کیت تست رادیاتور، فشار رادیاتور را کنترل کرده و از هرگونه نشتی مطلع شوید.

ضد یخ مناسب

برای جلوگیری از مشکل گرمای شدید اتومبیل حین روشن کردن کولر، ضدیخ خود را هر دو سال یکبار عوض کنید. تحقیقات نشان داده که اینکار برای جلوگیری از خوردگی و افزایش دوام اتومبیل بسیار موثر است.

مایع خنک کننده موتور

هواگیری سیستم خنک کننده

گاهی اوقات هوا در سیستم خنگ کننده گیر می‌افتد و این منجر به افزایش دمای اتومبیل می‌شود. در نتیجه ابتدا باید این هوای به دام افتاده را رها کنید تا اتومبیل‌تان دمای طبیعی خود را از سر بگیرد.

از آب مخصوص رادیات استفاده کنید

در زمان داغ بودن رادیاتور هرگز به آن دست نزنید و صبر کنید تا خنک شود. سپس مطمعن شوید که رادیاتور با مخلوط آب و خنک کننده (کولنت) پر شده است. سعی کنید فقط در شرایط اضطراری فقط از آب معمولی استفاده کنید.

کم شدن آب رادیات

اگر موتور داغ کرد ابتدا صبر کنید تا موتور سرد شود و سپس سطح مایع درون رادیاتور را چک کنید. اگر سطح مایع پایین بود رادیاتور را با نسبت 50 درصد خنک کننده و 50 درصد آب مقطر پر کنید.

کمپرسور را بررسی نمایید

به توجه به صداهای تولید شده، چک کردن سیم‌ها، اتصالات و ولتاژ کمپرسور از آسیب های احتمالی کمپرسور مطلع شده و سپس آنها را رفع کنید.

کندانسور و پمپ آب را بررسی نمایید

در صورت کثیف بودن باله های کندانسور آنها را تمیز کرده و هر گونه انسدادی را برطرف کنید.

پمپ آب را از نظر هر گونه نشتی، سایش و ضربه بررسی و مشکل احتمالی را رفع کنید.

 

در صورتیکه ماشین شما در ترافیک داغ کرد چه کارهایی باید انجام دهید

  • اولین کار و مهم‌ترین کار اینست که ماشین را کنار بزنید.
  • در صورتیکه نتوانستید کنار بزنید کولر را بلافاصله خاموش کرده تا به چراغ قرمز و یا جایی ایمن رسیده و ماشین را خاموش کنید اما سوئیچ را در حالت روشن نگه‌دارید تا فن کار کند. اینکار به خنک شدن موتور کمک بسیاری می‌کند.

داغ کردن ماشین در ترافیک

  • دمای سیستم تهویه را روی هوای گرم تنظیم کنید. اینکار با اینکه در ابتدا ممکن است شما را اذیت کند اما به پایین آمدن دما کمک بسیاری می‌کند.
  • برای خارج شدن گرمای اضافه ی موتور میتوانید کاپوت ماشین را باز کنید. البته اگر از ماشین بخار خارج می‌شود بهتر است کمی صبر کنید تا خطری شما را تهدید نکند.
  • بعد از خنک شدن موتور که احتمالا 30 دقیقه طول بکشد می توانید احتمال وجود نشتی‌ را بررسی کنید و گیره ها و بست ها را محکم کنید. سپس رادیاتور را با آب و مایع خنک کننده پر کنید.

البته تمامی این راه‌حل ها موقتی است و برای جلوگیری از مشکلات بعدی بهتر است که یک بررسی کلی برای موتور انجام دهید.


همچنین اگر قصد خرید خودرو دارید از راهنمای زیر کمک بگیرید:

صفحه اصلی سایت

خودروی اقساطی

قیمت خودرو


 

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو