آموزش کامل موتور سواری | آموزش راندن موتور همراه با تصویر

اموزش رانندگی با موتور

موتورسیکلت وسیله نقلیه هیجان‌انگیزی است که به شما این امکان را می‌دهد که جاده آزاد را با آن تجربه کنید. بااین‌حال، بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه موتور سواری کنید. شما باید یک دوره ایمنی موتورسیکلت را طی کرده و در صورت نیاز در منطقه خود گواهینامه موتورسواری را دریافت کنید. قبل از شروع رانندگی، وسایل ایمنی را خریداری کرده و با نحوه برخورد با موتورسیکلت خود آشنا شوید. باکمی وقت و تمرین، شما آماده خواهید بود تا با موتورسیکلت خود سفر کنید! با ما همراه باشید تا آموزش موتور سواری را با هم یاد بگیریم.

دریافت گواهی‌نامه

 1. ثبت‌نام در یک دوره ایمنی موتورسیکلت

به‌صورت آنلاین جستجو کنید تا یک دوره آموزش رانندگی در نزدیکی خود پیدا کنید تا بتوانید اصول کار و کنترل موتورسیکلت را بیاموزید. این کلاس‌ها به‌طورمعمول یک بخش ایمنی در کلاس و یک قسمت عملی را ارائه می‌دهند. برخی از کلاس‌ها دارای موتورسیکلت‌هایی هستند که می‌توانید سوار یکی از آنها شوید.

اموزشگاه موتور

در صورت نیاز به گواهینامه موتورسیکلت در منطقه خود، کلاس‌های گواهی‌نامه را بررسی کنید. این کلاس‌ها چند روز بیشتر از یک کلاس بدون مجوز طول می‌کشند؛ اما شما پس از پایان، مجوزهای مناسب دریافت خواهید کرد.

قوانین رانندگی موتورسیکلت بسته به مکان زندگی شما متفاوت است. برای تعیین پیش‌نیازهای لازم برای دریافت مجوز با بخش محلی خود در زمینهٔ وسایل نقلیه مشورت کنید. در ایران، برای گرفتن مجوز، شما باید 18 سال داشته باشید. در غیر این صورت، شما باید تحت نظارت یک مدرس دارای مجوز باشید.

بینایی در موتور سواری

 

 1. در صورت لزوم امتحان کتبی و آزمون بینایی بدهید

زمان آزمون را برای بهترین زمان ممکن برنامه‌ریزی کنید. آزمون کتبی مفاهیم اساسی و قوانین جاده را پوشش می‌دهد، درحالی‌که آزمون بینایی مشخص می‌کند که آیا بدون عینک می‌توانید رانندگی کنید یا نه. قبل از امتحان عملی موتورسیکلت، باید ابتدا امتحان کتبی را بگذرانید.

برای دریافت گواهی‌نامه شما امتحانات کتبی و عملی لازم است. سؤالات مربوط به امتحان کتبی شامل اطلاعات ایمنی، تکنیک های سواری و نحوه عملکرد موتورسیکلت شما است. شما باید با نحوه کار موتورسیکلت و قوانین منطقه برای سوارشدن به موتورسیکلت آشنا شوید. یک نسخه از کتابچه راهنمای موتورسیکلت خود را بخوانید تا خود را با نکات ایمنی، قوانین و مقررات آشنا شوید.

مربی موتور سواری

برای یافتن آزمون‌های عملی آنلاین برای امتحان کتبی به وب‌سایت شرکت تولید کننده موتورسیکلت خود بروید.

 1. برای گرفتن گواهی‌نامه، آزمون را بگذرانید

زمان آزمون وسایل نقلیه موتوری خود را برنامه‌ریزی کنید. تمام مراحل احتیاطی را که قبلاً آموخته‌اید را بگذرانید. پس از گذراندن امتحان، می‌توانید هزینه ثبت‌نام برای گواهی‌نامه خود را بپردازید.

امتحان عملی موتورسیکلت شامل مشخص شدن محل کنترل موتور شما و همچنین سوارشدن آهسته در یک دایره و الگوی مارپیچ است. قبل از امتحان حتماً این فن‌ها را تمرین کنید.

در طول امتحان، حواستان به اطراف خود باشد و همیشه زیر حد مجاز سرعت حرکت کنید.

ازمون موتور

 

بسته به موقعیت مکانی شما، این کار را می‌توانید در بخش وسایل نقلیه موتوری یا با یک گواهینامه شخص ثالث انجام دهید.

در ایالات‌متحده، اگر کمتر از 16 سال دارید برای دریافت گواهی‌نامه خود باید گواهی راهنمایی را 12 ماه نگه‌دارید.

 1. موتورسیکلت خود را ثبت کنید

به‌منظور ثبت دوچرخه خود به بخش محلی وسایل نقلیه موتور خود مراجعه کنید. شما باید اسم خود را برای موتورسیکلت خود ثبت کنید و همچنین پرداخت هزینه لازم را انجام دهید. ضمن ثبت موتورسیکلت خود، سایر مشخصات موردنیاز خود را به‌صورت آنلاین بررسی کنید.

اگر آن را از نمایندگی یا یک فروشگاه خصوصی خریداری کرده باشید، ممکن است روش ثبت‌نام در منطقه شما متفاوت باشد. مقررات محلی خود را به‌صورت آنلاین بررسی کنید.

گواهینامه موتور

 1. موتورسیکلت خود بیمه کنید

برای اینکه به‌طور قانونی در برخی مناطق رانندگی کنید، باید بیمه داشته باشید. برای مطلع شدن از اینکه آیا به بیمه احتیاج دارید، با آیین‌نامه محلی خود بررسی کنید. اگر چنین است، با ارائه‌دهنده بیمه فعلی خود صحبت کنید تا ببینید که آیا آن‌ها گزینه‌ای برای موتورسیکلت دارند یا خیر.

اموزش رانندگی موتور

 1. موتورسیکلت خود را برسی کنید که آیا در شرایط رانندگی است یا خیر.

فشار هوای لاستیک موتور خود را با فشارسنج موتور بررسی کنید و در صورت کم بودن آن‌ها را پرکنید. به سطح مایع و روغن ترمز خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها به‌درستی پرشده‌اند. برای چک کردن لنت و زنجیره‌های ترمز خود، مطمئن شوید که آن‌ها فرسوده یا زنگ‌زده نمی‌شوند. اگر چیزی در موتورسیکلت شما اشتباه است، سوار آن نشوید.

چراغ‌های خود را روشن کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌کدام از لامپ‌ها سوخته نیستند.

 

لباس مناسب موتورسواری

 1. خرید کلاه ایمنی

آسیب‌دیدگی براثر حوادث جدی، برای موتورسواران خطرناک و کشنده است و کلاه ایمنی می‌تواند خطر آسیب را تا حد زیادی کاهش دهد. یک کلاه ایمنی با پوشش کامل پیدا کنید که دارای یک دیدگاهی باشد که دید شمارا محدود نمی‌کند تا بتوانید از محیط اطراف خودآگاه باشید. اطمینان حاصل کنید که کلاه محکم در اطراف سر شما قرار می‌گیرد تا سر شما ایمن بماند. به دنبال برچسب وزارت حمل‌ونقل (DOT) یا کمیسیون اروپایی (ECE) باشید تا ببینید که آیا کلاه ایمنی شرایط لازم برای سواری ایمن را برآورده می‌کند یا خیر.

کلاه کاسکت

در هنگام کم بودن دید یا شب‌هنگام سوارشدن، کلاه ایمنی باروکش رنگی نپوشید. کلاه ایمنی معمولاً دارای سیستم تهویه است بنابراین سر شما در هوای گرم خنک خواهد ماند. نیازی نیست که در همه مکان‌ها هنگام سوارشدن، کلاه ایمنی بپوشید. برای اطلاع، قوانین محلی خود بررسی کنید.

 

 1. یک ژاکت کتانی از جنس محکم بپوشید

کاپشن‌های ساخته‌شده از چرم یا یک ماده مصنوعی قوی، بهترین کار را برای بیشترین محافظت انجام می‌دهند. کاپشن‌هایی با زره‌های سبک‌وزن را بر روی شانه‌ها و آرنج‌های خود بپوشانید تا در صورت تصادف در معرض آسیب‌دیدگی قرار نگیرید.

لباس مناسب موتورسواری

یک ژاکت پیدا کنید که دارای پارچه بازتاب‌کننده نور باشد، بنابراین برای رانندگان دیگر قابل‌مشاهده‌تر خواهید بود. اگر نمی‌توانید یک ژاکت را که در آن دوخته‌شده است پیدا کنید، از نوار بازتابی در قسمت جلویی، پشتی و بازوهای ژاکت خود استفاده کنید.

 

 1. از شلوارهای بلند استفاده کنید تا از پاهای خود محافظت کنید

در صورت سقوط، شلوار از پای شما محافظت می‌کند. برای داشتن بهترین محافظت هنگام سوارشدن بر موتورسیکلت خود، یک جنس ضخیم‌تر مانند جین بپوشید.

شلوار مناسب موتور سواری

برای محافظت از شلوار، شلوارهای چرمی را روی شلوار خود بپوشید.

 1. چکمه و دستکش را انتخاب کنید

چکمه‌هایی باپاشنه‌های کوتاه بگیرید تا در هیچ سطحی گیر نکنند. مطمئن شوید که دستکش همه انگشتان شمارا پوشانده است و چکمه‌ها بالای مچ پا هستند. یک ماده بدون لغزش را که از دوام بالایی برخوردار باشد مانند چرم پیدا کنید که نگه‌داشتن فرمون موتورسیکلت خود را در هر شرایط آب و هوایی آسان‌تر می‌کند. بندهای داخل چکمه خود را ببندید تا آن‌ها به هر چیزی آویزان نشوند و گیر نکنند. دستکش نه‌تنها هنگام سوارشدن یا هنگام تصادف از دستان شما محافظت می‌کند بلکه به جلوگیری از خشک شدن پوست شما نیز کمک می‌کند.

 

آموزش کنترل موتورسیکلت خود

 1. گاز را در قسمت سمت راست موتورسیکلت خود پیدا کنید

گاز را روی دست راست موتور خود بیابید. گاز سرعت موتورسیکلت را کنترل می‌کند. برای زیادشدن سرعت موتور، گاز را به سمت خود بچرخانید.

 

 1. ترمزهای بالای دسته راست و نزدیک پای راست خود را پیدا کنید

ترمز چرخ جلو را در بالای گاز پیدا کنید. شما اغلب از ترمز جلو استفاده می‌کنید. درحالی‌که روی موتور خود نشسته‌اید، ترمز چرخ عقب را با پای راست خود پیدا کنید. اهرم را فشار دهید تا ترمز را درگیر کنید.

اموزش موتور سواری

بیشتر قدرت متوقف شدن شما از ترمز تایر جلو شما ناشی می‌شود. اگر اهرمی را در نزدیکی پای راست خود برای ترمز چرخ عقب نمی‌بینید، باراهنمای مالک خود برای موتورسیکلت خود مشورت کنید تا بدانید کنترل‌های خاص در کجا یافت می‌شود.

 

۳. با کلاچ و دنده آشنا شوید

بیشتر موتورسیکلت‌ها گیربکس دستی هستند و باید با شتاب و کاهش سرعت، به بالا یا پایین جابجا شوید. کلاچ در بالای فرمان سمت چپ است؛ و شبیه به دسته کنترل ترمزهای شما خواهد بود. دنده را در جلوی پای چپ خود پیدا کنید و آن را با اهرم بالا و پایین کنترل کنید. دوچرخه خود را با استفاده از کیک پشت خود در حالت خنثی نگه ندارید و وقتی از آن استفاده نمی‌کنید. معمولاً خنثی بین دنده اول و دوم یافت می‌شود.

راهنمای استفاده از موتور سیکلت

بسیاری از موتورسیکلت‌ها با الگوی تغییر “1 پایین، 5 به بالا کار می‌کنند. از پایین‌ترین به بالاترین، چرخ‌دنده‌ها معمولاً به حالت اول، خنثی، دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم حرکت می‌کنند.

 

تمرین فن‌های رانندگی

۱. سوار موتورسیکلت خود شوید

موتور خود را از سمت چپ ببندید و روی فرمان سمت چپ نگه‌دارید. هر دوپایتان را روی زمین صاف کنید و در صندلی موتور خود بنشینید.

نجوه موتور سواری

 

۲. موتور خود را روشن کرده و بگذارید حدود 1 دقیقه کار کند

کلید را به‌گونه‌ای بچرخانید که روشن شود و سوئیچ را بر روی فرمان سمت راست خود روشن کنید. قبل از زدن دکمه که معمولاً در زیر سوئیچ است، کلاچ را نگه‌دارید و بگذارید موتور روشن باشد تا هنگام موتورسواری گرم باشد و به‌درستی کار کند.

همیشه روی داشبورد موتورسیکلت خود به مقیاس سنج نگاه کنید تا از خنثی بودن آن اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، دنده را هنگام نگه‌داشتن کلاچ در وضعیت خنثی تنظیم کنید.

چگونگی راندن موتور

اگر کلاچ خود را در هنگام روشن کردن موتورسیکلت خود نگه‌دارید مانع از حرکت موتور در صورت عدم خنثی بودن آن می‌شود.

 

۳. چراغ‌های جلو را روشن نگه‌دارید و از راهنما استفاده کنید

کنترل‌های چراغ‌های جلو را پیداکرده و راهنماهایی را که معمولاً در فرمان سمت چپ قرار دارند، پیدا کنید. هر وقت در جاده‌های پرجمعیت سوار می‌شوید از آن‌ها استفاده کنید تا رانندگان دیگر بتوانند شمارا ببینند.

نحوه راندن موتور

اگر موتور شما راهنماهای چرخشی ندارد، باید از راهنماهای دستی استفاده کنید. دست چپ خود را مستقیماً به بیرون بچسبانید تا به‌موازات زمین باشد، کف آن رو به پایین باشد تا چرخش سمت چپ را نشان دهد. آرنج سمت چپ خود را خم‌کنید تا ساعد شما در حالت ۹۰٫ درجه نسبت به بدن شما باشد ) که باید به‌موازات زمین باشد(و مشت خود را ببندید تا یک چرخش از راست داشته باشید.

 

۴. چرخ‌دنده‌ها را حرکت دهید و به‌آرامی موتور خود را سوار شوید

پای چپ خود را طوری قرار دهید که پاشنه پا روی پدال باشد و انگشتان پا نزدیک اهرم باشد. کلاچ را به پایین نگه‌دارید و با فشار دادن به پایین با پای چپ خود، به دنده اول تغییر دهید. موتور شما بدون فشار دادن گاز به‌محض اینکه کلاچ را به‌آرامی آزاد می‌کنید، به‌تنهایی حرکت می‌کند. تمرین خود را حفظ کنید تا تعادل خود را با سرعت کم پیش ببرید. در صورت از دست دادن کنترل، دست خود را روی ترمز نگه‌دارید.

اموزش رانندگی با موتور سیکلت

اگر در یک قسمت جدا از جاده یا یک پارکینگ که دارای ترافیک کمی است تمرین کنید، لازم نیست نگران سایر رانندگان باشید. اگر خیلی سریع کلاچ‌ها را رها کنید، ممکن است موتور را بکشید. اگر این اتفاق افتاد، به حالت خاموش برگردید و موتور خود را دوباره روشن کنید.

 

۵. کلاچ را فشار داده و دنده‌ها را با پای چپ خود تغییر دهید

وقتی احساس راحتی بیشتری درحرکت می‌کنید، گاز را بیشتر فشار دهید؛ زیرا کلاچ را آزاد می‌کنید تا سرعت بیشتری پیدا کند. هنگامی‌که بیش از ۵٫ مایل در ساعت بروید، گاز را رها کنید، کلاچ را فشار دهید و دنده را به سمت خلاص به سمت دنده دوم بکشید. هنگامی‌که دنده را به ۲ جابجا کردید، کلاچ را رها کنید و دوباره گاز دهید.

راهنمای رانندگی با موتور سیکلت

با افزایش سرعت خود، باید به دنده‌های بالاتر بروید. با کاهش سرعت، به دنده پایین بروید. هنگامی‌که کلاچ خود را فشار می‌دهید، حتماً گاز را رها کنید.

با فشار دادن فرمان در طرف مقابل به جلو بچرخانید. به‌جای اینکه مستقیم به جلو نگاه کنید، به مسیری که می‌چرخید نگاه کنید. برای چرخش چپ، فرمان سمت چپ را به سمت خود نزدیک کنید و فرمان راست را به جلو بکشید. برای چرخش راست، فرمان راست را به سمت خود بکشید و چپ را به جلو بکشید.

اگر چرخش را خیلی تیز کنید، باعث افتادن شما می‌شود.

6. کاهش سرعت را تمرین کنید

هنگامی‌که گاز را آزاد می‌کنید، کلاچ را به‌آرامی بکشید و ترمز جلو را فشار دهید تا کند شود. پای خود را روی ترمز عقب قرار دهید و کمی فشار دهید تا کند شود. پس توقف، پای چپ خود را روی زمین گذاشته و پای راست خود را روی ترمز عقب نگه‌دارید.

موتور راندن

اگر سوار شدید، موتور خود را به حالت خنثی قرار دهید. ترمز جلویی را فشار ندهید وگرنه چرخ‌ها خود را قفل کرده و باعث لغزندگی یا تصادف می‌شود.

 

 1. به سمت جاده‌های پرجمعیت‌تر حرکت کنید

ازآنجاکه با اصول اولیه سوارشدن و کنترل موتورسیکلت خود احساس راحتی بیشتری می‌کنید، روی جاده‌هایی باکمی شلوغی بیشتر تمرین کنید. در هنگام موتورسواری حواستان به رانندگان دیگر نیز باشد.

موتور سواری چگونه است

پس از تغییر دنده دوم، دیگر نیازی به تغییر دنده اول نیست تا اینکه به یک توقف کامل برسید. رانندگی با موتورسیکلت لذت خود را دارد اما به شرطی که دارای گواهی‌نامه باشید و دوره یادگیری و تمرین آن را گذرانده باشید.


راهنمای اطلاع از قیمت خودرو:

قیمت النترا

قیمت گرنجور

قیمت اسپورتیج

قیمت سوناتا هیبرید

قیمت سراتو وارداتی

قیمت مزدا 3 جدید صندوقدار


منبع: ویکی هو

مقالات مرتبط

 • امیر 28 . 05 . 2023

  سلام تعویض دنده موتور تریل چجوری هست ۲۰۰ سی سی یا ۲۵۰ سی سی فرقی داره تعویض دنده هاش؟؟؟

  پاسخ دهید !
 • Sami 28 . 08 . 2022

  یکی بگه این کله قندی ها رو چجوری رد کنم

  پاسخ دهید !
 • عرفان 15 . 10 . 2021

  سلام خسته نباشید من مطالب شما رو خوندم عالی بود. ولی یه سوال دارم وقتی گاز موتور موقع رانندگی گیر میکنه باید چیکار کنیم چون تو اون لحظه موتور از کنترل خارج میشه.

  پاسخ دهید !
  • Amir 26 . 11 . 2021

   باید کلاج رو بگیری و دنده رو خلص کنی و موتورو نگاه داره و خانوش کنی

   پاسخ دهید !
 • مرتضی 21 . 04 . 2021

  سلام چطوری برای عوض کردن دنده باید اونو به پایین بدیم یا بالا

  پاسخ دهید !
  • امین 01 . 02 . 2022

   مونده چه موتوری سوار شی اگه هوندا سوار میشی این آموزش واسه اون نیست اگه ۲۰۰ سی سی به بالا سوار میشی دنده یکی پایین سه تا بالاست که بین ۱ و ۲ خلاصی هست و کامل نباید بدی بالا یه دقه آروم بزنی اوکیه خلاص میشه

   پاسخ دهید !
   • مسعود 14 . 04 . 2022

    داداش چرا چرت میگی آپاچی ۱۸۰ دارم من ، دندش ۱ پایین ۴تا بالاس

    پاسخ دهید !
 • امیر حسین خاکباز 05 . 01 . 2021

  سلام من 10 سالم هس ولی دوست دارم موتور بلد شم مطالب شما عالی بود👍

  پاسخ دهید !
  • mehdi 09 . 01 . 2021

   خواهش میکنم دوست عزیز… خوشحالم

   پاسخ دهید !
  • مدیریت سایت 21 . 02 . 2021

   ایشالا در آینده موتورسوار موفقی بشید

   پاسخ دهید !
 • یاسمن خاکباز 05 . 01 . 2021

  خیلی جالب بود عالی بود

  پاسخ دهید !
 • یاسمن خاکباز 05 . 01 . 2021

  خیلی باحاله مطالب شما عالیه✌️👍👌

  پاسخ دهید !
 • زهرا 26 . 11 . 2020

  من بابام بهم یاد داده تو جاده های خلوت با لباس پسرونه موتور سواری میکنم کلاه هم میپوشم تا موهام مشخص نباشه
  به امید ازادی

  پاسخ دهید !
  • الینا 07 . 07 . 2021

   موفق باشی گل💪🏻♥️

   پاسخ دهید !
   • ... 30 . 04 . 2023

    سلام من براوو دارم این آموزش اصن شامل اون هست؟😑

    پاسخ دهید !
 • علی 08 . 11 . 2020

  سلام، برای اولین بار در ایران مدرسه موتورسواری حرفه ای راه اندازی شد. برای آموزش مبتدی تا حرفه ای موتورسواری زیر نظر آکادمی بین المللی آموزش فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ج.ا.ا . دوستان علاقمند می توانند مدرسه موتورسواری را گوگل کنند تا از طریق سایت tehransuperbikeschool اطلاعات تکمیلی را دریافت و در دوره ها ثبت نام کنند.

  پاسخ دهید !
 • سلمان 04 . 11 . 2020

  سلام اگر در حین حرکت، دنده را عوض کنیم کلاج نگیریم برای موتور مشکلی پیش نمی آید؟

  پاسخ دهید !
  • هادی 02 . 04 . 2021

   خاموش میشه اونم با کمی به جلو انداختن مثلا نیم تا یک متر

   پاسخ دهید !
 • طاهره 16 . 10 . 2020

  عاالی بود من بااینکه دخترم خیلی خوب یادگرفتم ودیگه نیازی نیست کسی کمکم کنه

  پاسخ دهید !
  • محمد باقری پور 17 . 10 . 2020

   خوشحالیم که کمک کردیم

   پاسخ دهید !
 • ابوالفضل 28 . 09 . 2020

  اقا ترو خدا مواظب باشید اگ اول کارتونه وسط سربالایی واینسید موتور سنگینه کنترلش سخت.. الان من خوردم زمین شانس اوردم سپهر داش وگرنه ده تومن خسارت خورده بودم

  پاسخ دهید !
  • بهمن 05 . 04 . 2024

   من بقل جوب بودم رو دنده 4 یهو از دست ول شد نزدیک بود —- برم

   پاسخ دهید !
 • سنگین باز 26 . 09 . 2020

  یه موتور 100 بخرم ایشالا

  پاسخ دهید !
 • mohamadhossin 23 . 09 . 2020

  سلام یعنی موقعی که موتور روشن میکنم ۱ دقیقه وایسم بعد کلاجو بگیرم کلاجو گرفتم اروم ول کنم خودش حرکت میکنه؟ اخه من ول میکنم گازو میگیرم موتور میپره

  پاسخ دهید !
  • zahra 28 . 06 . 2022

   باید مثل پدال کلاچ ماشین ک وقتی میخوایم شروع ب حرکت کنیم آروم پامونو برمیداریم موتورم یکم گاز بدیمو آروم آروم کلاچو ول کنیم
   تو احتمالا زیاد گاز میگیری کلاچو تند ول میکنی

   پاسخ دهید !
 • مهدی مرادی 11 . 09 . 2020

  ممنونم از آموزش شما ..
  اموزش خیلی کامل و عالی داشتید واقعارممنون

  پاسخ دهید !
 • Mina 27 . 08 . 2020

  سلام. من دختر هستم چطوری میتونم گواهینامه ی موتور رو بگیرم؟ بشدت علاقه دارم به موتورسواری

  پاسخ دهید !
 • TAHA 27 . 07 . 2020

  سلام عالی بود حاجی اگر فیلم آموزشی بزارین چ بهتر

  پاسخ دهید !
  • محمد باقری پور 29 . 07 . 2020

   سلام چشم در اولین فرصت برای دوستان فیلم هم تهیه میکنیم

   پاسخ دهید !
 • ال 15 . 06 . 2020

  سلام من دخترم و رانندگی و اسب سواریم عالیه فقط عشقمه و موتورسواری ولی موتور نداریم من یاد بگیرم ، خدایاااا چکار کنم ، بخدا آرزومه موتور داشتم , پدرم بخاطر من برای داداشم که ۱۵سالشه هم نمیخره ، کاش کلاسش بود یاد میگرفتم

  پاسخ دهید !
  • طاهره 16 . 10 . 2020

   منم دخترم سوارکاری دوچرخه سواریم خوبه ولی موتور بلد نیستم ب چندتا ازاموزشگاهام زنگ زدم ولی گفتن ب دختراموزش نمیدیم😔😞

   پاسخ دهید !
   • محمد باقری پور 17 . 10 . 2020

    به امید روزی که نه تنها توی این زمینه بلکه تمام موارد آزادی زنان بیشتر بشه

    پاسخ دهید !
   • زهرا 26 . 11 . 2020

    من بابام بهم یاد داده تو جاده های خلوت با لباس پسرونه موتور سواری میکنم کلاه هم میپوشم تا موهام مشخص نباشه

    پاسخ دهید !
 • shahram 14 . 06 . 2020

  چطوری میشه فهمید که دنده ۲،یا۳،یا۴شده؟؟زیرا همه این دندهها که رو به بالآ عوض میشوند!!؟؟

  پاسخ دهید !
 • ahmad 14 . 06 . 2020

  هنگامی‌که موتورسیکلت را جابجا کردید، کلاچ را رها کنید و دوباره گاز دهید. ////غلط است…..
  هنگامی‌که دنده را به ۲جابجا کردید، کلاچ را رها کنید و دوباره گاز دهید. صحیح این است،لطفا در متن اصلتان ؛تصحیح کنید

  پاسخ دهید !
  • محمد احمدیان 25 . 07 . 2020

   ممنون از تذکر شما
   اصلاح شد

   پاسخ دهید !
 • امیر حسین 06 . 06 . 2020

  عاللللللللللییییییی

  پاسخ دهید !
 • Iman 16 . 05 . 2020

  بلاخره باید یاد گرفت
  الان من ۱۵ سالمه چه الان چه ده سال دیگه

  پاسخ دهید !
 • وحید 03 . 05 . 2020

  با تشکر فراوان…..

  پاسخ دهید !
 • گرگ شب ها 14 . 03 . 2020

  ممنون عالی بود مرسیییییی

  پاسخ دهید !
  • محمد احمدیان 14 . 03 . 2020

   نظر لطف شماست

   پاسخ دهید !
  • امیر 27 . 11 . 2020

   سلام خیلی عالی بود من رارندگی را با موتور سیکلت یاد گرفتم زنده باشید

   پاسخ دهید !
 • امیرحسین 10 . 03 . 2020

  خیلی ممنون من موتور سواری یاد گرفتم دیگه نیاز نیست کسی بشین پشتم یاد بگیرم

  پاسخ دهید !
  • محمد احمدیان 14 . 03 . 2020

   بلاخره تئوری هم خالی از لطف نیست
   امیدواریم کمک کننده بوده باشه

   پاسخ دهید !
 • مهرشاد 06 . 10 . 2019

  ممنون از توضیحات کاملتون ❤😊

  پاسخ دهید !

افزودن دیدگاه

×
منو