با مهمترین نکات سفر آفرود در شرایط مختلف آشنا شوید

مهم ترین نکات سفرهای افرودی

در این مقاله قصد داریم شما را با مهمترین نکات سفر آفرود آشنا کنیم. جذابیت های فوق العاده ی سفر آفرود و نقاط متنوعی که می توان به آنها سفر کرد، باعث شده است تا استقبال از این سبک طبیعت گردی مدام در حال افزایش باشد؛ اما تازه واردان به این سرگرمی باید بدانند که آشنایی با نکات مهم آفرود در شرایط مختلف آب و هوایی و در جغرافیای مختلف، متفاوت است.
ما در این مقاله کوتاه به صورت اجمالی شما را با مفهوم آفرود آشنا کرده و سپس برخی از مهمترین نکات آفرود در کویر، جنگل، کوهستان و شرایط برفی را مرور خواهیم کرد. در انتها نیز اشاره ای کوتاه داریم به برخی نکات مهم کمپ زدن در آفرود. همچنین در مقاله دیگری درباره مهم ترین نکات خرید خودروی آفرودی توضیح داده ایم. با اتوخسروانی همراه باشید.

آفرود چیست؟ 

آفرود بر پایه ی طبیعت گردی و بوم گردی استوار است. در سفرهای آفرود خبری از مسیرهای مرسوم و اقامت گاه های لوکس و از پیش آماده وجود ندارد. در نتیجه لذت و هیجان این سفرها در پیمودن مسیرهایی است که تا به امروز کمتر توسط سایر گردشگران امتحان شده است. همان گونه که از نام آفرود پیدا است، مسیرهای طی شده با خودروهای آفرودی، خارج از جاده ها و خیابان های اصلی است و شکل عجیب و تیون شده ی این خودروها نیز جهت عبور از موانع دشوار این راه ها است. به طور کلی رانندگی و بوم گردی در مسیرهای آفرود را می توان به چهار گروه اصلی زیر تقسیم کرد :
• آفرود در کویر
• آفرود در کوهستان
• آفرود در جنگل
• آفرود در برف

نکات سفر آفرود در کویر

در پاسخ به سوال « آفرود چیست؟ » می توان گفت هر کدام از شرایط جغرافیایی یاد شده می توانند مقصدی هیجان انگیز و کاملا بکر برای سفرهای آفرودی باشند؛ اما هر کدام از این انتخاب ها دارای چالش ها و دشواری هایی است که هر راننده ی آفرود، پیش از سفر باید نسبت به آنها آگاهی کامل داشته باشد. در ادامه با مهمترین نکات در هر گروه بیشتر آشنا خواهید شد.

مهمترین نکات سفر آفرود در کویر

آفرود در کویر به ویژه در اواسط بهار و همچنین فصل پاییز، بیشترین مخاطبان خود را تجربه می کند؛ اما انتخاب وسیله نقلیه مناسب و همچنین به همراه داشتن تجهیزات کافی، یک نکته ی بسیار با اهمیت در طی کردن این مسیر به صورت ایمن است. در ادامه به صورت تیتروار به برخی از مهمترین نکات اشاره خواهیم داشت.
1- پیش از هر چیز باید خاک منطقه ی کویری مورد نظر جهت آفرود را بشناسید. راه های سنگ ریزه ای، آسان ترین مسیر برای خودروهای آفرودی است و در نقطه¬ی مقابل، کویرهایی با خاکی ضعیف یا شنی می توانند برای سفر شما چالش آفرین باشند.
2- یکی از نکات مهم آفرود در کویر، انتخاب وسیله نقلیه مناسب است. برای سفرهای کویری شما باید خودرویی قدرتمند و البته با وزن کم را انتخاب کنید. خودروهایی همچون پاترول و بلیزر با وزن بسیار بالای خود به راحتی می توانند در خاک های سبک گرفتار شوند. در نقطه مقابل، لندکروزر و انواع جیپ ها از جمله جیپ میول گزینه ای فوق العاده برای آفرود در کویر هستند.

نکات آفرود در کویر
3- همچون هر سفر دیگری، شما باید خودروی خود را قبل از عزیمت به صورت کامل سرویس و تون آپ نمایید. در سفرهای کویری رعایت آمادگی خودرو اهمیت دو چندان دارد زیرا تردد در برخی از راه های کویری آفرود بسیار محدود بوده و در عین حال دسترسی شما به اولین سایت های ارائه ی خدمات ممکن است چند ده کیلومتر باشد که پیمودن آن با پای پیاده امکان پذیر نیست.
4- در سفرهای کویری میزان باد لاستیک ها نیز بسیار با اهمیت است و فشار آن باید بر مبنای نوع مسیر تعیین گردد. عاج لاستیک ها نیز در سفرهای آفرود کویری بسیار با اهمیت است. لاستیک شما نه باید خیلی قدیمی و نه کاملا نو باشد.
5- حتما قبل از سفر از عملکرد صحیح رادیات و سیستم خنک کننده ی آن مطلع باشید و آب رادیات را با مایع ضد جوش پر کنید.
6- به همراه داشتن آب و آذوقه ی مازاد با توجه به سختی شرایط و امکان بروز حوادث پیش بینی نشده بسیار مهم است.

اگر قصد خرید خودروهایی با قابلیت آفرود دارید، شما به صفحات زیر دعوت می کنیم:

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”فروش اقساطی میتسوبیشی اوتلندر” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/mitsubishi-model/%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%a7%d8%b7%db%8c-%d9%88-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d9%85%db%8c%d8%aa%d8%b3%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%a8%d8%b4%db%8c-%d8%a7%d9%88%d8%aa%d9%84%d9%86%d8%af%d8%b1/%2F|||”][/vc_column][/vc_row]


مهمترین نکات سفر آفرود در برف 

قطعا پس از سفرهای آفرودی در کویر، سخت ترین و پرچالش ترین سفر آفرود اختصاص به مناطق زیبای برفی دارد. جایی که سطح جاده یا دامنه ی کوهستان با برف تازه و نکوبیده پوشش داده شده است. در این مسیرهای زیبا و چشم نواز اما خطرات پنهان فراوانی در کمین خودروی شما است. یکی از مرسوم ترین چالش هایی که می تواند به سفر شما آسیب بزند، گودال های یخ و برفی است که در زیر جاده یا دامنه ی کوهستان از دید راننده پنهان است. حتما قبل از آفرود در جاده های برفی نکات زیر را در نظر بگیرید :

نکات سفر آفرود در برف

1- سلامت فنی خودرو اولین نکته و مهمترین آن در آفرود جاده های برفی است. به علت سختی شرایط و سرمای شدید محیط، قطعا شما کارایی تعمیر خودرو را همچون شرایط عادی نخواهید داشت. بنابراین قبل از سفر تمامی نکات فنی از جمله عملکرد موتور، باتری ها، چراغ ها و برف پاک کن را چندین باز آزمایش کنید.
2- لاستیک ها در این نوع سفر نیز همچون سایر آفرودها نقشی کلیدی دارند. ابتدا میزان عاج آنها را بررسی کرده و قبل از ورود به جاده ی برفی، حجم باد آنها را تا حد میانگین کاهش دهید. به همراه داشتن زنجیر چرخ و لاستیک های یخ شکن با عاج مضاعف، قطعا ضروری است.
3- از عملکرد دقیق سیستم تعویض دنده، گیربکس و امکان ” های رنج ( High Range ) ” یا ” لو رنج ( Low Range ) ” اطمینان حاصل کنید.
4- به همراه داشتن تجهیزات کمکی همچون وینچ و بیل جهت باز کردن مسیرهای صعب العبور الزامی است.
5- به خاطر داشته باشید سیستم ترمز شما شرایط کاملا متفاوتی نسبت به شرایط عادی و حتی جاده های کویری خواهد داشت، پس حتما با سرعت مطمئنه رانندگی کنید.

مهمترین نکات سفر آفرود در جنگل و کوهستان

بدون شک سفرهای آفرود در جنگل و کوهستان های سرسبز، پرمخاطب ترین و جذاب ترین نوع آفرود است. ما به تمام تازه واردان به این سرگرمی جذاب توصیه می کنیم برای کسب تجربه، ابتدا سفرهای اولیه¬ی خود به صورت آفرود را گروهی و در مسیرهای جنگلی تجربه کنند. مخاطرات این سفرهای کم نیست؛ اما معمولا دسترسی شما به نزدیک ترین آبادی راحت تر بوده و قطعا خطر طی کردن مسیر با پای پیاده، از جاده های برفی و یا کویری بسیار کمتر است. نکات عمومی سفر آفرود در جنگل نیز همچون تمامی سفرهای آفرود است؛ اما رعایت این چند نکته می تواند چالش های پیش روی شما را به حداقل برساند.

نکات سفر آفرود در جنگل و کوهستان

1- در سفرهای آفرود جنگلی و یا کوهستانی ممکن است بارها برای طی مسیر مجبور به عبور از رودخانه ها، حاشیه¬ی دریاچه ها و یا حوضچه های کوچک و بزرگ آب باشید. قبل از ورود حتما از حداکثر عمق آب آگاهی پیدا کنید. ضمنا این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که بسیاری از خودروهای آفرودی نیز به ویژه در سیستم های الکترونیکیشان در مقابل ورود آب، حساس و آسیب پذیر هستند. پس با آگاهی به توانایی های خودروی خود خطر کنید.
2- باد لاستیک ها مجددا یک نکته ی حیاتی است. کاهش باد لاستیک ها موجب چسبندگی بیشتر خودرو به مسیر شده و این موضوع همواره یکی از مهمترین نکات سفر آفرود است. اگر در مسیر عادی با فشار باد 25 تا 30 PSI حرکت می کنید، قطعا باید میزان آن را در مسیرهای صخره ای و باتلاق ها و رودخانه ها به چیزی در حدود 15 تا 23 PSI کاهش دهید. در کنار وسایل مرسوم، وجود یک ارّه ی کارا می تواند به شما در جمع کردن شاخه های خشک و قرار دادن آنها در زیر لاستیک ها بسیار کمک کند.
3- به علت احتمال گیر افتادن در باتلاق و مسیرهای صعب العبور، وجود یک وینچ قدرتمند ضروری است.

اگر قصد خرید خودروهایی با قابلیت آفرود دارید، شما به صفحات زیر دعوت می کنیم:

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”فروش اقساطی سانگ یانگ رکستون” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/ssang-yong-model/%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%a7%d8%b7%db%8c-%d9%88-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%86%da%af-%db%8c%d8%a7%d9%86%da%af-%d8%b1%da%a9%d8%b3%d8%aa%d9%88%d9%86/%2F|||”][/vc_column][/vc_row]


مهمترین نکات در کمپینگ آفرود

پس از یک رانندگی هیجان انگیز، داشتن یک کمپ مناسب می تواند خستگی سفر را برطرف نماید. بهتر است قبل از بر پا کردن کمپ آفرود، به این نکات کوتاه توجه کنید.

نکات در کمپینگ آفرود
1- محل کمپ بسیار اهمیت دارد. با توجه به قدرت خودروی خود و همچنین صخره های اطراف محل کمپ، جایی مناسب را انتخاب کنید. خودرو باید با تخته سنگ هایی مهار شده و بهتر است در شیب رو به پایین قرار بگیرد. همچنین از برپایی چادر در زیر صخره های بزرگ و ناپایدار در خاک های سست جدا خودداری کنید.
2- دسترسی به آب همواره یک نکته ی مهم در محل برپایی کمپ آفرود است.
3- یکی از مهمترین نکات سفر آفرود ، عدم تخریب محیط طبیعی پیرامون و برجای گذاشتن حداقل اثر بر روی آن است. پس کمپ خود را به گونه ای برپا کنید که کمترین تغییر را در محیط طبیعی پیرامونتان ایجاد نماید.

نکات کمپ زدن
4- در برپایی آتش بسیار دقت کنید زیرا کوچکترین بی توجهی می تواند به وجود آورنده ی خسارت های جبران ناپذیری به طبیعت اطرافتان باشد.
5- وجود نفتالین می تواند حشرات موذی و حتی برخی از انواع عقرب و مارها را از چادر شما دور کند.
6- بسیاری از آفرودبازان تازه کار در راه یافتن محل کمپ، از مسیر اصلی خود بسیار فاصله می گیرند که این موضوع باعث گم شدن بسیاری از آنها در طبیعت می گردد. بهتر است همواره یک GPS و قطب نمای کارا و قابل اطمینان به همراه داشته باشید.

اگر قصد خرید خودروهایی با قابلیت آفرود دارید، شما به صفحات زیر دعوت می کنیم:

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”فروش اقساطی تویوتا راو 4″ style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/toyota-model/%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%a7%d8%b7%db%8c-%d9%88-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%aa%d9%88%db%8c%d9%88%d8%aa%d8%a7-%d8%b1%d8%a7%d9%884/%2F|||”][/vc_column][/vc_row]


 

سفرهای آفرود به قدری جذاب و لذت بخش هستند که بسیاری از افراد با کمترین میزان تجربه قصد تجربه کردن آن را دارند. به شما توصیه می کنیم تنها با خودرویی قابل اطمینان، وسایل و تجهیزات کافی و همچنین همراهان باتجربه اقدام به سفر آفرود نمایید و همواره نکات سفر آفرود را جدی گرفته و به خاطر داشته باشید.

امیدواریم از این مطلب استفاده مناسب ببرید. با سایر مقالات بلاگ اتوخسروانی همراه باشید.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو