خودروی کانسپت چیست و ماشین های کانسپت چرا ساخته می شوند؟

کانسپت در لغت به معنای مفهوم و تصور می باشد. کانسپت در کل به معنای طرحی که بر اساس یک ایده بزرگ شکل گرفته است اطلاق می شود. کانسپت معمولاً اولین مرحله از مراحل ساخت به حساب می آید و به نوعی استارت اولیه ی طرح باکانسپت انجام می شود. این کلمه در صنعت های مختلفی به کار می رود که از آن جمله می توان به صنعت ساختمان صنعت خودروسازی و نقاشی اشاره نمود.

خودروی کانسپت یعنی چه؟

خودروی کانسپت یا خودروی مفهومی به خودروهایی بیان می شود که کمپانی های مختلف برای بیان ایده و نظرات خودشان به مشتریان استفاده می کنند. همچنین یه منظور نمایش آینده ی طراحی ها و ایده آل های هر کمپانی از کانسپت استفاده می شود. به همین دلیل عموم خودروهای کانسپت از طراحی های بسیار آینده نگرانه ای برخوردار هستند و مدت زمانی طول میکشد تا به واقعیت تبدیل شود. حتی برخی مواقع نیز هیچگاه خودروهای کانسپت به واقعیت تبدیل نمی شود. در واقع یکی از کارها و هدف های خودروهای کانسپت این است که نظر عموم مردم را در مورد طراحی های جدید جویا شود.

جلوگیری از هزینه های گزاف تولید

برای مثال کمپانی های مختلف هر وقت می‌خواهند خودرویی با طراحی بسیار عجیب تولید و عرضه کنند و نمی دانند مردم از این طراحی جدید استقبال خواهند کرد یا نه آن را در قالب یک کانسپت عرضه می‌کنند. اگر مورد استقبال واقع شد با کمی تغییرات به عنوان خودروی اصلی رونمایی می‌کند و اگر چندان موفق نبود از عرضه خودروی با این ظاهر و هزینه های هنگفت ناشی از آن جلوگیری کرده اند.

کانسپت ، نمایشی از قدرت و توانایی

در خودروهای کانسپت همیشه نهایت تکنولوژی و نهایت خلاقیت و هنر کمپانیها مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی کانسپت ها راهی برای ابراز قدرت در بین بقیه کمپانی ها به حساب می آیند.  در سال های اخیر اکثر خودروهای کانسپت کمپانیهای مختلف به صورت برقی و سازگار با محیط زیست ساخته می‌شوند و این نشان از این دارد که در آینده ای نه چندان دور همه ی کمپانی ها پا در عرصه ی ماشین های الکتریکی خواهند گذاشت. زیرا در حال حاضر برای عموم کمپانی ها و حتی عموم مردم محیط زیست به نسبت گذشته اهمیت دو چندانی پیدا کرده و برای همین کمپانی ها نیز برای جلب رضایت مردم اقدام به رونمایی از چنین خودروهای کانسپتی می کنند.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”کلکسیون خودروی مانی خوشبین ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/manny-khoshbin-cars%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

چرا ماشین های کانسپت عجیب هستند

همانطور که گفتیم خودروی  کانسپت معمولاً برای نمایش طراحی و توانایی در ساخت به کار می رود و بسیاری موارد خودروهای کانسپت با موتورهای معمولی و یا حتی بعضی مواقع بدون موتور در نمایشگاه ها حاضر می شوند. معمولاً کمپانی ها سعی می کنند در رونمایی از خودروهای کانسپت خود یک ویژگی عجیب و غریب و خاص را در آن ها بگنجانند تا توجه همگان را بیشتر جلب کند و در مقابل دیگر کمپانی ها قدرت نمایی کنند.

قیمت ماشین های کانسپت

 برخی مواقع این خودروهای کانسپت پس از مدتی در مزایده ها به فروش میرسند و همیشه قیمت های بسیار بالایی برای آنها در نظر گرفته می شود. اما با توجه به اینکه تعداد این خودروها بسیار کم است همه ی آنها بعد از چند سال خودروهای خاص و عتیقه می‌شوند و قیمت چندین برابری پیدا می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از کمپانی ها اقدام به فروش خودروهای کانسپت خود نمی نمایند و سعی می کنند آنها را در موزه نگهداری کنند. برخی کمپانی ها خودروهای کانسپت بسیار عجیب و غریبی تولید می کنند که در واقع هدف از آنها فقط و فقط نمایش توانایی هاست. اما ماشین کانسپت برخی کمپانی ها مانند بی ام و VISION آنقدر هنرمندانه ساخته می شود که تنها دو سال بعد به یک خودروی واقعی با تولید انبوه تبدیل می شود.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”کوروش منصوری کیست ؟ ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%da%a9%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%85%d9%86%d8%b5%d9%88%d8%b1%db%8c-%da%a9%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%aa%db%8c%d9%88%d9%86%db%8c%d9%86%da%af-%d9%85%d9%86%d8%b5%d9%88%d8%b1%db%8c%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

چند تا از خاص ترین کانسپت های دنیا

از جمله خاص ترین ماشین های کانسپت دنیا که در سال های اخیر رونمایی شده اند می توان به مرسدس بنز میباخ 6 ، آئودی ای ترون ، بی ام و آی نکست ، استون مارتین لاگونا ، تویوتا ال کیو ، بایتون ام بایت ، تسلا رودستر و برخی خودروی خاص و دوست داشتنی دیگر اشاره نمود که همگی نوید دنیایی پاک و بدون سوخت فسیلی را می دهند.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”تانک رضوانی ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/rezvani-tank-customize%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

تفاوت کانسپت با پروتوتایپ چیست؟

خودروهای پروتوتایپ نیز خودروهایی هستند که همچون خودروی کانسپت در جهت نمایش توانایی ها و آینده نگری های یک کمپانی انجام می گیرد. اما معمولاً خودروهای پروتوتایپ شباهت بیشتری به خودروهای حال حاضر دارند و در اکثر مواقع با چند سال فاصله روی خط تولید می‌روند. به همین دلیل کمپانی ها زمانی که اطمینان دارند خودروی مورد نظر با کمی تغییرات جزئی در آینده نه چندان دور به تولید خواهد رسید به جای خودروی کانسپت از نام پروتوتایپ برای آن محصول استفاده می کنند تا نشان دهند که به زودی این خودرو را در خط تولید این کمپانی خواهید دید.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو