استعلام خلافی خودرو ، انواع جرایم رانندگی، تخفیف ها و چگونگی پرداخت آن

خلافی و جریمه

در تمامی کشورها، قوانینی برای رانندگی وضع شده است، تا افراد بتوانند ایمنی خود و دیگران را حفظ نمایند. چرا که بی احتیاطی و حواس پرتی، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد. پلیس راهنمایی و رانندگی، برای اینکه این خسارات کمتر صورت بگیرد، برای رانندگان متخلف قدانین راهنمایی و در صورت عدم رفایت قوانین جریمه ی خودرو را در نظر گرفته است. کمتر افرادی را می‌ توان یافت که همیشه دارای مبلغ جریمه ی صفر باشند. به واقع ما برخی از تخلفات رانندگی را بدون آگاهی و غیر عمد انجام می‌دهیم. به طور نمونه، ممکن است شما از میزان سرعت مجاز در بزرگراهی، آگاهی نداشته و به این علت مشمول کد تخلف و جریمه ی سرعت غیر مجاز شوید.

تخلفات رانندگی چه چیزهایی است

تخلفات رانندگی موارد گوناگونی هستند، این تخلفات شامل مواردی چون: عبور از چراغ قرمز، انجام حرکات نمایشی، سبقت های غیرمجاز، تجاوز از سرعت های مجاز در مناطق مختلف ( از جمله خیابان ها، بزرگراه ها، آزادراه ها ) دور زدن در محل ممنوع، استفاده از تلفن همراه حین رانندگی، عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل، زیاد بودن تعداد سرنشینان از حد مجاز، بغل گرفتن بچه هنگام رانندگی، نداشتن پلاک خودرو یا ناخوانا بودن آن و … است.

جریمه ماشین

انواع جرائم رانندگی

اما تمام جریمه ها از یک نوع نیستند و انواع مختلفی دارند. مانند جریمه ی دو برگی، جریمه ی تسلیمی، جریمه ی الصاقی و ثبت تخلف با دوربین. در ادامه به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

جریمه ی دو برگی

هنگامی که پلیس راهنمایی و رانندگی، از شما تخلفی ببیند، به شما دستور ایست می‌دهد. اگر راننده چه از روی عمد و چه غیر عمد، از دستور پلیس، سرپیچی کند و توقف نکند، پلیس برای جریمه، از دو برگ، استفاده می کند. برگه ی اول مربوط به جریمه ی خودرو و برگه ی دوم مربوط به عدم توجه به فرمان پلیس است. در این شرایط، پلیس مشخصات کامل خودرو، اعم از پلاک، رنگ، نوع ماشین و … را در برگه ی جریمه درج می کند، تا در صورت نیاز، اطلاعات کافی وجود داشته باشد. پس در هنگام جریمه ی دو برگی، راننده علاوه بر جریمه ی خودرو، مبلغی را هم به علت بی توجهی به فرمان پلیس، جریمه می‌کند. اما در اعتراض به این جریمه، احتمال موفقیت در حذف و یا کاهش مبلغ، وجود دارد.

جریمه ی تسلیمی

در این نوع قبض، پس از اینکه تخلف، از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی دیده شد، به راننده دستور ایست می‌دهد. پس از اینکه راننده توقف کرد، پلیس، قبض جریمه را بعد از دریافت مدارک ماشین و گواهینامه ی راننده، تحویل می‌دهد. از جمله مواردی که باید در این برگه ی جریمه، نوشته شود، مشخصات راننده، مشخصات خودرو، تخلف و تاریخ دقیق آن است. در رابطه با اعتراض به جریمه ی تسلیمی، باید گفت که چون برگه به راننده تحویل می شود، کمترین احتمال برای کاهش و یا بخشش وجود دارد.

خلافی و جریمه خودرو


مطالعه مطالب زیر را از دست ندهید:

لیزینگ خودرو چیست؟


جریمه ی الصاقی

این جریمه، همیشه در زمانی انجام میشود که ماشین بدون راننده در پارک قرار دارد و افسر راهنمایی و رانندگی در صورت مشاهده ی تخلف، اطلاعات عمومی اعم از مدل، رنگ، شماره، پلاک و … را در برگه ی جریمه درج می‌کند و بر روی ماشین قرار می‌دهد. پس قبض هایی که بر روی شیشه ی اتومبیل، بدون آنکه حضور داشته باشید، چسبانده می‌شود، از این دسته، یعنی( الصاقی) هستند. در این نوع تخلف نیز به خاطر اینکه افسر بر روی موقعیت تسلط کامل داشته و ماشین ساکن بوده، کمتر در معرض اعتراضات ثانویه قرار می‌گیرد.

ثبت تخلف با دوربین

و اما نوع دیگر جریمه و ثبت تخلف، استفاده از دوربین است که به دو نوع، صورت می‌گیرد. یکی از آنها،ثبت تخلف با دوربین هوشمند ودیگری، ثبت تخلف با دوربین اپراتوری است.

خلافی و جریمه ماشین

جریمه های دوربین هوشمند

این دوربین ها، با استفاده از هوش مصنوعی و فرآیند یادگیری اطلاعات خودرو، به شکلی مکانیزه، اطلاعات پلاک را در خود ثبت می کنند. بیشترین جایی که از این دوربین ها استفاده می شود، ثبت تخلف سرعت غیر مجاز و ورود به محدوده ی طرح ترافیکی است. ثبت تخلف با دوربین، از نظر مبلغ و هزینه، از سنگین ترین نوع جریمه ها است.

جریمه های دوربین های اپراتوری

در این نوع دوربین ها اپراتوری که متصدی دوربین است، شما را جریمه می‌کند. در مراکز پلیس، تعداد زیادی اپراتور انسانی مسئول بررسی و نظارت بر دوربین های نصب شده در سطح معابر و خیابان‌ها هستند. اپراتورها می‌توانند در همان زمان اقدام به صدور قبض جریمه و یا اعزام نیرو به محل مورد نظر کنند. از آنجایی که در این نوع جریمه عکس پلاک در هنگام تخلف، خوانا باشد، اعتراض راننده به تخلف خود، رد خواهد شد. ولی اگر پلاک ناخوانا باشد، امکان درخواست تجدیدنظر وجود خواهد داشت.

خلافی خودرو

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” کاهش مصرف بنزین ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

دو برابر شدن جریمه ها

مهلت پرداخت جریمه های الصاقی، تسلیمی و دو برگی، ۶۰ روز است و در صورت عدم پرداخت آن در مدت زمان اعلام شده، میزان این جریمه ها، دوبرابر خواهد شد.

خلافی خودرو

این واژه برای مالکان خودرو و یا تمام کسانی که حداقل یک بار اقدام به خرید و فروش ماشین کرده‌اند، آشنا است. خلافی خودرو و پرداخت قبض جریمه، هزینه ای است که در هر صورت، راننده موظف به پرداخت آن است و هیچ راه گریزی برای عدم پرداخت آن وجود ندارد. در گذشته ای نه چندان دور، برای دریافت خلافی خودرو، هر شخص می بایست به راهنمایی و رانندگی و یا پلیس +۱۰، مراجعه می‌کرد. ولی هم اکنون، به صورت الکترونیک و به راحتی می توان برگ خلافی ماشین را دریافت نمود و میزان جریمه را پس از دریافت آن، به صورت آنلاین پرداخت کرد.

پرداخت خلافی و جریمه

روش های استعلام خلافی خودرو

در ابتدا، برای پرداخت خلافی خودرو، نیاز است که مقدار آن را استعلام کنیم. اینک قصد داریم به ۵ روش استعلام سریع دریافت خلافی خودرو، بپردازیم. توجه داشته باشید که برای استفاده ی هر یک از روشها، جهت دریافت خلافی، به شماره VIN یا کد ۸ یا ۹ رقمی خودرو، که در پشت کارت ماشین یا پلاک خودرو درج شده، نیاز خواهید داشت.

دریافت خلافی خودرو از طریق سامانه پیامکی

در صورتیکه تمایل به دریافت میزان خلافی خودرو از طریق سامانه پیامکی دارید، کافی است کد ۱۷ رقمی را که بر روی سند و کارت ماشین درج شده است، به شماره (۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰)، پیامک بزنید. پس از ارسال پیامک، این سامانه، میزان خلافی را به همراه شناسه ی پرداخت و قبض، برای شما ارسال خواهد کرد. با استفاده از شناسه ی ارسالی، شما می توانید قبض جریمه را پرداخت نمایید.

دریافت خلافی خودرو از طریق وب سایت پلیس راهور ناجا

در این روش، برای استعلام خلافی خودرو، می توانید به سایت پلیس راهور مراجعه نمایید. پس از مراجعه به سایت در سمت راست صفحه، بر روی خدمات، کلیک نمایید. برای استعلام خلافی از منوی خدمات، بر روی استعلام میزان تخلفات رانندگی کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این گزینه، به صفحه ی استعلام خلافی خودرو وارد میشوید. در صفحه ی باز شده، شماره بارکد پستی یعنی کد ۸ رقمی درج شده بر روی کارت ماشین را در کادر تعبیه شده وارد کنید. سپس گزینه ی امنیتی را وارد نمایید و بر روی دکمه ی جستجو کلیک کنید. پس از طی کردن این مراحل میزان خلافی خودرو به همراه شناسه ی قبض و شناسه ی پرداخت در اختیار شما قرار می گیرند. به کمک این شناسه ها، می توانید نسبت به پرداخت قبض جریمه اقدام نمایید.

برترین اپلیکیشن های پرداخت خلافی خودرو

برنامه های کاربردی و اپلیکیشن های زیادی در این راستا وجود دارد و بسیار می تواند به راننده ها کمک نماید. از جمله معروف ترین اپلیکیشن های استعلام خلافی و پرداخت آن می توان به مواردی مانند فرمون، خلافی و جدول جرایم، خلافی خودرو هوشمند، پلاک خوان، خلافی بگیر، خلافی و نمره منفی و استعلام خلافی اشاره نمود. در این بین برنامه های فرمون و خلافی خودرو هوشمند از مابقی معروف تر و شناخته شده تر هستند. اما در مجموع همه ی آنها به یک بانک اطلاعاتی مشترک متصل هستند.

 

خلافی و جریمه ماشین

دریافت خلافی خودرو با مراجعه به پلیس +۱۰

شما می توانید با در دست داشتن کارت خودرو، سند خودرو یا بیمه نامه، به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه نمایید.

دریافت خلافی خودرو با تماس تلفنی

در این روش شما می توانید با شماره تلفن (۸۸۲۸ ۸۸۸۸)، تماس بگیرید و با وارد کردن کد، از میزان جرائم و خلافی خودروی خود اطلاعات کسب کنید.

دریافت خلافی خودرو با کد ussd

با هر مدل گوشی که دارید بدون نیاز به اینترنت، می توانید کد #۱۱۰* را شماره گیری کرده و خلافی خودرو خود را دریافت و سپس پرداخت کنید.

پرداخت خلافی و جریمه ماشین

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”بررسی کیا اپتیما 2021 ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/kia-optima-2021%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

چگونگی پرداخت کردن خلافی خودرو توسط اینترنت

حال که به روش های استعلام و پرداخت خلافی خودرو آگاه شدید، نوبت آن رسیده که با روش آنلاین پرداخت آن آشنا شوید. برای پرداخت اینترنتی خلافی خودرو، ابتدا وارد سایت بانک ملی شده و از منوی بالای سایت خدمات الکترونیکی را انتخاب نمایید. در بخش خدمات الکترونیک، پرداخت قبوض را انتخاب کنید. در صفحه ی جدید، سه گزینه پیش روی شما است. از بین آنها مجددا پرداخت قبوض را فشار دهید. بعد از این مراحل صفحه برای شما باز خواهد شد و شما می توانید با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود، شناسه ی قبض و شناسه ی پرداخت، خلافی ماشین خود را به سادگی پرداخت کنید.

جرایم رانندگی ، تخفیف ها و چگونگی پرداخت آنها

هر از چند گاهی پلیس راهور به دلایلی مانند اعیاد و یا یادبودهای خاص اقدام به بخشودگی جرایم رانندگی می نماید. در این طرح ها اکثر مواقع آن دسته از جریمه هایی که به دلیل عدم پرداخت دو برابر شده اند بخشیده می شوند و دیگر لازم نیست جریمه ی دو برابر شده را پرداخت نمایید. البته برخی مواقع درصدی نیز از هزینه ی کلی جریمه ها کاسته می شود اما در عموم موارد بخشودگی جرایم به همان دسته ی جرائم دو برابر شده محدود می شود.

نحوه کم کردن خلافی خودرو

بسیاری از مالکان خودرو، زمانی که با لیست جریمه ی خودروی خود روبرو می شوند، معتقد هستند که برخی از جرایم غیر منصفانه است. بنابراین به دنبال اعتراض لیست خلافی و یا کم کردن آن هستند. برای رسیدگی به این شکایات دو فرآیند وجود دارد. اول اعتراض به قبض جریمه است. که برای این منظور فرد معترض، باید به مرکز اجرائیات منطقه و یا شهرستان محل سکونت مراجعه کند. و دوم اینکه، فرد معترض به دفاتر پلیس +۱ مراجعه نموده و درخواست اعتراض دهد. باید ظرف حداکثر ۲۴ ساعت، به موضوع رسیدگی شود و معمولا نتیجه ی اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می شود.

مقالات مرتبط

 • ثریا 07 . 12 . 2020

  خلافیمو از کجا متوجه شم؟

  پاسخ دهید !
  • امین 19 . 02 . 2024

   سلام هموطن گرامی
   چهل خط اینجا توضیح داده وو شهر هم تبلیغات تا دلت بخواد
   پلیس+١٠ یا اپلیکیشن های مختلف مثل آپ و غیره یا کد ussd و روش‌های دیگر که توضیح داده

   پاسخ دهید !

افزودن دیدگاه

×
منو