مقایسه ی اپتیما هیبرید و سوناتا هیبرید

هر چقدر هم که تنوع بازار خودروهای وارداتی افزایش یابد و برندهای جدید با محصولات جدید به ایران بیاید، باز هم کره ای ها سهم فراوانی از بازار خودروهای وارداتی دارند. در بین کره ای ها، هیوندای بیشترین سهم خودروهای وارداتی را به خود اختصاص داده است. خوشبختانه سبد خودروهای هیبریدی بازار ایران، روز به روز در حال متنوع شدن است. استارت حضور خودروهای هیبریدی در ایران، با محصولات تویوتا و لکسوس زده شد. یکی از زیباترین نماینده های خودروهای هیبریدی هیوندای سوناتا هیبرید است که در بازار کشورمان است.

این در حالی است که کیا اپتیما هیبرید به عنوان یک هم وطن برای هیوندای عرصه را تنگ کرده است. حال قرار است این دو سدان کره ای هیبرید را در مقابل یکدیگر قرار دهیم. هیوندای سوناتا و کیا اپتیما، تفاوت هایی از نظر شرایط حضور در بازار ایران دارند. مدل قبلی سوناتا هیبرید در بازار حضور داشته و مدل جدید نیز به تازگی راهی خیابان های کشور شده است. اما کیا اپتیما، در نخستین نمایشگاه خودروی تهران در سال ۹۶رونمایی شد و دیگر خبری از این خودرو در بازار نشد. در حال حاضر تعداد اپتیما هیبرید در بازار بسیار کمتر از سوناتا هیبرید است.

مشخصات فنی

سوناتا هیبرید جدید، کوچکترین تفاوتی با نسل قبل خود از نظر فنی ندارد. این خودروی محبوب از همان پیشرانه ی ۲ لیتری ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه، بهره میبرد که این پیشرانه مشترکا در کیا اپتیما هم به کار رفته است. این دو خودرو با تکیه بر این پیشرانه قادر هستند که تا ۱۹۳ اسب بخار قدرت تولید کنند که توسط یک گیربکس ۶ سرعته تیپ ترونیک به چرخ های جلوی خودرو منتقل میشود.

شتاب صفر تا صد سوناتا هیبرید ۹.۳ ثانیه  و حجم موتورش ۱۹۹۸ سی سی است. حداکثر سرعت سوناتا هیبرید ۱۹۲ کیلومتر در ساعت است. این در حالی است که حجم موتور اپتیما هیبرید، ۲۰۰۰ سی سی است و گشتاور زیاد موتور الکتریکی این خودرو، باعث شده تا کیا اپتیما هیبرید، شتابگیری بهتری داشته باشد و صفر تا صد 8.7 ثانیه را ثبت نماید.

طراحی خارجی

نمای بیرونی اپتیما هیبرید، از همان زبان طراحی اپتیمای استاندارد، ساخته شده اما تفاوت هایی با آن دارد. جلوی پنجره ی آن طرح مشبک ندارد و به جای آن، خطوط افقی، مورد استفاده قرار گرفته است. طراحی رینگ های آن تغییر کرده و در نمای عقب، تفاوت های بیشتری را در مقابله با اپتیمای استاندارد میبینیم. بر روی سپر عقب آن، چراغ های عمودی کوچکی دیده میشود و دیفیوز عقب آن، هم اکنون صاف و بدون شیار است. این در حالی است که در سوناتا هیبرید جدید، اورهنگ های کوتاه جلو، شیب سقف، و صندوق عقب کم عرض، سه ویژگی مهمی است که طراحی این خودرو را زیبا کرده است. همچنین زه های کرومی روی سپر و جلو پنجره، باعث شده تا ظاهر سوناتا هیبرید جدید، کشیده به نظر بیاید.

کیا اپتیما هیبرید فروش بالاتری از هیوندا سوناتا هیبرید در بازار های جهانی دارد و لیست آپشن های آن کامل تر است. کیفیت ساخت و متریال اپتیما، بهتر به نظر می آید. البته این نکته قابل ذکر است که اپتیما هیبرید تازه وارد است و از همه لحاظ، موفقیت آن در ایران تضمین شده میباشد. اما در مجموع  با توجه به مسائلی چون یکسان بودن در بخش فنی و پلتفرم، کیا اپتیما هیبریدی به خاطر آیرودینامیک بهتر، مصرف سوخت کمتر، شتابگیری بیشتر و سواری آرام تر،باعث شده ارزش خریدش کمی بیشتر از سوناتا هیبرید باشد.

 


مطالب زیر را از دست ندهید:

مقایسه تالیسمان و اپتیما

اپتیما 2021

مقایسه هیوندای آزرا جدید و رنو تالیسمان

معرفی کامل آزرا 2021


طراحی داخلی

از نظر جذابیت ظاهری، سطح سوناتا هیبرید و اپتیما هیبرید برابر است. اما خوب هر کدام میزان متفاوتی را از لحاظ سبک اسپرت، خانوادگی، لوکس و جوان پسند بودن را به نمایش میگذارند. یکی از ویژگی های مشترک این دو خودروی کره ای، آیرودینامیک عالی آنهاست. طراحی داخل کابین سوناتا هیبرید، در اوج سادگی و آرامش انجام شده است و جلوه ی لوکس دارد.

طراحی کابین سوناتا با طراحی خارجی آن هماهنگ است. کیفیت متریال به کار رفته در کابین بالا است. همچنین صندلی ها، در جلو و عقب کاملا راحت است. اما در داخل کابین اپتیما که نگاه میکنیم، نمایشگر ابعاد کوچکتری دارد و ورودی های هوا، طراحی خود را حفظ کرده اند. همچنین کیفیت متریال به کار رفته در هر دو خودرو بسیار عالی است.

امکانات رفاهی

هیوندای سوناتا هیبرید، در سه نسخه ی GL, GLS, و GLS+، عرضه شد. این سه مدل از نظر تجهیزات رفاهی، تفاوت های اندکی با هم دارند. فول ترین مدل آن جی ال اس پلاس است. این خودرو از آپشن هایی چون رینگ ۱۷ اینچی، مجموعه ی کامل کیسه هوا، مجموعه ی سیستم های ترمز و پایداری، ورود و استارت بدون کلید، آینه ی الکتروکرومیک، سانروف پانوراما، گرمکن تمام صندلی ها و سرد کن صندلی های جلو، چراغ های جلو زنون اتوماتیک به همراه سیستم شست و شو، خروجی ۱۲ ولتی در جلو و عقب، نمایشگر ۱۸ اینچی، دوربین دید عقب، کروز کنترل و بسیاری از امکانات دیگر که به همراه خود دارد.

و اما  اپتیما نیز همه ی این آپشن ها را به همراه دارد اما در کل، خودروی ایده آل تر با کیفیت بالاتر است که حرف های بیشتری برای گفتن دارد. اما نکته ی منفی آن، کمبود خدمات پس از فروش اپتیما هیبرید است. در این بین سوناتا هیبرید، به دلیل قیمت پایین تر، ارزش خرید بالاتری دارد و در اولویت خرید قرار میگیرد. از مهم ترین رقبای هیوندای سوناتا هیبرید و کیا اپتیما هیبرید، باید به تویوتا کمری هیبرید ۲۰۱۶، اشاره کرد.


راهنمای دسترسی به صفحات اصلی سایت

صفحه اصلی سایت

خرید خودروی اقساطی

خرید خودرو


مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو