مقایسه هیوندای سانتافه و کیا سورنتو ، دو رقیب بسیار قدرتمند

سورنتو یا سانتافه

هیوندای سانتافه و کیا سورنتو دو تا از بهترین و پر طرفدارترین شاسی بلندها در بازار ایران به حساب می‌آیند و هر کدام  نقاط قوت بسیاری دارد. که موجب می شود تا این اندازه معروف و پر طرفدار باشند. در چند سال اخیر خودروهای شاسی بلند و کراس آور آنقدر طرفدار پیدا کرده اند که کمتر کسی را می توان یافت که شاسی بلند را به دیگر انواع خودرو ترجیح ندهد.

بدون شک خودروهای شاسی بلند و کراس اوور در حال حاضر پرطرفدارترین کلاس خودرو در ایران و سایر کشورهای جهان میباشند. به همین دلیل در این مقاله به مقایسه و بررسی دو تا از پرطرفدار ترین شاسی بلند ها در بازار ایران پرداخته ایم. سانتافه و سورنتو هر دو کره ای هستند و شاهد رقابتی بین دو هم وطن هستیم.

البته باید گفت از لحاظ بازار فروش سانتافه شرایط بسیار مساعد تری به نسبت سورنتو دارد و سورنتو  بازه قیمتی بالاتری به نسبت سانتافه به خود اختصاص داده است. اما با این حال میتوان آنها را رقبای مستقیم دانست. زیرا از لحاظ ابعاد و موتوری و حتی بازه قیمتی شباهت های آنها بسیار بیش از تفاوت‌های آنهاست.

طراحی ظاهری

انتخاب در بخش طراحی در اکثر مواقع به سلیقه افراد وابستگی دارد و ممکن است افرادی عاشق و شیفته طراحی سورنتو باشند اما عده‌ای در مقابل کاملاً از طراحی آن بیزار باشند. پس نمی توان گفت در بخش طراحی کدام یک از این دو خودرو بهتر عمل کرده و تنها جمله ای که می‌توان در مورد طراحی دو خودرو به کار برد این است که هر دو بسیار زیبا و دلربا طراحی و ساخته شده اند و به واقع می توان هر دوی آنها را از جمله زیبا ترین خودرو های شاسی بلند موجود در بازار ایران دانست.

هر دو خودرو با ابعادی بزرگ و طراحی خشن و جسورشان حس بسیار خوبی به همه القا می کنند. در بخش طراحی به طور خلاصه می توان گفت کیا سورنتو طراحی خشن تر و مردانه تری به نسبت هیوندای سانتافه دارد. اما سانتافه به دلیل طراحی مرسوم تر بیشتر در بین مردم مورد توجه قرار گرفته و طرفداران بیشتری دارد به نظر شما کدام یک از این دو خودرو زیباتر است؟

 طراحی داخلی

برای عده بسیاری اهمیت طراحی داخلی خودرو بسیار کمتر از طراحی خارجی آن است و ترجیح می دهند یک خودروی با ظاهر زیبا سوار شوند تا خودرویی که از لحاظ طراحی داخلی جایگاه بهتری دارد. از بین این دو خودروی هیوندای سانتافه و کیا سورنتو در نگاه اول بدون شک می‌توان طراحی داخلی هیوندای سانتافه را جذاب تر و به روز تر خطاب نمود. زیرا کیا  چند سالی است از طراحی های یکسانی در محصولات خود بهره می برد و کمی این طراحی قدیمی و کسل کننده شده است.

اما در مورد سانتافه اینگونه نیست و بسیار طراحی داشبورد مدرن و جذابی برای این خودرو در نظر گرفته شده است به خصوص اگر نسخه فول سانتافه را انتخاب کنید شاهد شاهد طراحی داشبورد بسیار مدرن و پر امکاناتی هستیم. اما توجه به این نکته بسیار با اهمیت است که از لحاظ کیفیتی سورنتو به نسبت سانتافه شرایط مساعدتری دارد و پس از گذشت مدت زمانی شاید سانتافه کمی دل شما را بزند.

اما بدون شک کیفیت بالای قطعات استفاده شده در سورنتو پس از مدتی نمود بیشتری پیدا می‌کند. البته به این معنی نیست که کیفیت کابین سانتافه کم است بلکه در جایگاه مقایسه کمی ضعیف تر عمل نموده. در مجموع می توان در بخش طراحی داخلی هیوندای سانتافه را زیبا تر و مدرن تر و کیا سورنتو را مقدار کمی با کیفیت تر قلمداد نمود.

 مشخصات فنی

در بخش مشخصات فنی نیز مانند دیگر بخش ها ، شباهت های این دو خودرو بیش از تفاوت‌های آنهاست. تا حد زیادی می‌توان آنها را مشابه یکدیگر دانست هر دو خودرو از موتورهای چهار سیلندر ۲۴۰۰ سی سی بهره می برند. البته باید گفت که هر دو در خارج از ایران دارای نمونه ۶ سیلندر نیز می باشند. که به دلیل شرایط گمرکی اجازه واردات به ایران را دریافت نکرده و نمونه های موجود در ایران به همان نمونه ۲۴۰۰ سی سی محدود می شوند. اما باید گفت با وجود شباهت بسیار زیاد موتور، کیا سورنتو موفق‌تر از هیوندای سانتافه ظاهر شده است چراکه به دلیل وزن پایین تر شتاب بهتری را ارائه می‌دهد.

مصرف بنزین کیا سورنتو در هر ۱۰۰ کیلومتر ۸.۸ لیتر به طور میانگین است و شتاب صفر تا صد آن ۹.۷ ثانیه می باشد. که ارقام قابل قبولی برای خودرویی با این ابعاد به حساب می آیند. همچنین این خودرو دارای استاندارد آلایندگی یورو ۶ نیز می باشد. در مقابل هیوندای سانتافه به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۹.۴ لیتر سوخت مصرف می کند و شتاب صفر تا صد آن ۱۰.۵ ثانیه می‌باشد. که هم از لحاظ مصرف بنزین و هم از لحاظ شتاب به نسبت کیا‌سورنتو شرایط ضعیف تری دارد و از استاندارد آلایندگی یورو ۵ بهره می برد.

هر دو خودرو از جعبه دنده شش سرعته خودکار با قابلیت تعویض دنده با پدالهای پشت فرمان مجهز هستند. در مجموع می توان گفت در بخش مشخصات فنی با وجود شباهت بسیار زیاد در موتور می ‌توان با قطعیت کیا سورنتو را برتر میدان دانست.

امکانات رفاهی

در هر دو خودرو آنقدر امکانات رفاهی گنجانده شده که در عموم موارد نمی توانید از همه ی آنها استفاده کنید و هر دو خودرو مانند کلکسیونی کامل از امکانات رفاهی در دسترس خریداران قرار گرفته اند. از صندلی ها و داشبورد چرمی، صندلی‌های برقی و دارای حافظه گرفته تا رادارهای تشخیص نقطه کور و کروز کنترل هوشمند و پارک اتوماتیک همه و همه در هر به خودرو گنجانده شده و نمی توان هیچ یک در بخش امکانات فنی مجهز تر و کامل تر از دیگری قلمداد نمود.

آپشن ها

از جمله آپشن های مشترک دو خودرو می ‌توان به مواردی نظیر ۶ عدد کیسه هوا، سیستم صوتی تصویری مجهز به ۶ عدد بلندگو و صفحه نمایش لمسی، سیستم ترمز پارک برقی، حافظه تنظیم صندلی ها، سیستم ورود و استارت بدون کلید، گرمکن صندلی ها، روکش چرم صندلی ها، کروز کنترل هوشمند، سقف پاناروما، نشان دهنده باد لاستیک ها، سیستم کمک در سربالایی و ترمز در سرپایینی، سیستم هوشمند تنظیم ارتفاع و تعادل خودرو با قابلیت ثابت نگه داشتن ارتفاع هنگام حمل بار، صندلی های تاشو در ردیف دوم و سوم، سیستم پارک اتوماتیک درمدلهای فول، چراغهای گردشی در سر پیچ ها، سرد کن صندلی های جلو، سنسور نور و سنسور باران  و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود. می‌توان گفت در نسخه‌های فول از هردو خودرو شاهد امکانات کاملاً برابری هستیم و هیچ یک برتری خاصی به نسبت دیگری ندارد.

بازار خرید و فروش

از جمله موارد دیگری که باید در خرید خودرو به آن اشاره نمود هزینه های نگهداری و بازار فروش دست دوم خودرو هستند. که در هر دو مورد یاد شده شرایط سانتافه به نسبت سورنتو مساعد تر و قابل قبول تر است. هرچند هزینه های نگهداری خودرویی مانند سانتافه نیز در ایران بسیار بالاست اما با این حال با توجه به اینکه مخاطبان بیشتری در بازار ایران دارد شرایط بازار دست دوم و قطعات یدکی مناسب تر ازسورنتو می‌باشد.

نتیجه گیری

 در مجموع می توان گفت در اکثر موارد این دو خودرو شباهت های شان بیش از اختلاف های آنهاست و این امر زمانی نمود بیشتری پیدا می‌کند که بدانید کمپانی کیا در اصل زیرمجموعه‌ای از هیوندای به حساب می آید و چیزهای زیادی در بین این دو خودرو یکسان است. اما در مجموع می توان گفت سورنتو  دارای پیشرانه بهینه تر و کیفیت اتاق کمی بهتر می باشد. اما در مقابل سانتافه دارای هزینه های نگهداری پایین تر و بازار دست دوم بسیار بهتری است.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو