اگر كارت سوخت گم شد چه كنيم، راهنماي گرفتن كارت سوخت المثني

با تک نرخی شدن بنزین در سالهای پیش اهمیت استفاده از کارت سوخت به کلی از بین رفت و پس از چند سال افراد بسیار زیادی به دلیل عدم استفاده از کارت سوخت خودرویشان، آن را گم کردند. به همین دلیل پس از تصمیم دوباره دولت در استفاده از کارت بنزین و سهمیه بندی کردن دوباره ی بنزین تعداد زیادی از افراد اقدام به بازیابی دوباره کارت سوخت خودرو خود نمودند. در حال حاضر پس از گذشت حدود دو ماه از گران شدن بنزین و سهمیه بندی شدن بنزین، دوباره کارت بنزین همچون گذشته بسیار با ارزش شده است و تقاضاهای مربوط به کارت سوخت بالا رفته است.

بدون شک بسیار اتفاق خواهد افتاد که کسی کارت سوخت خودرو خود را گم کند و یا کارت وی دچار مشکلی مانند شکستن شود. و یا اتفاقات دیگری مانند فراموش کردن رمز عبور اتفاق بیفتد. در ادامه به راهکارهای این اتفاقات می پردازیم تا بدانید هنگام هر یک از این اتفاقات برای کارت سوخت شما چه کاری لازم است انجام دهید.

رمز پیش فرض کارت سوخت

رمز کارت در حالت پیش فرض چهار رقم آخر شماره ملی مالک خودرو می باشد. اما برخی افراد آن را حذف می کنند و یا رمز را تغییر می دهند. برای این منظور با استفاده از هر یک از پمپ بنزین ها شما می توانید این کار را انجام دهید. بدین صورت که پس از وارد کردن کارت سوخت به دستگاه پمپ دو گزینه تغییر رمز و حذف رمز وجود دارد. که می توانید هر یک از آنها را انتخاب نموده و با زدن رمز قبلی رمز را حذف نموده و یا به رمز جدید تغییر دهید.

اما اگر این کار را کردید و پس از مدت زمانی رمز خود را فراموش نمودید می توانید آن را بازیابی نمایید و نیاز نیست که اقدام به گرفتن کارت سوخت المثنی کنید. پس از انجام بازیابی رمز عبور شما به حالت پیشفرض یعنی چهار رقم آخر کد ملی مالک خودرو بازگردانده می شود. برای این منظور باید به مراکزی که برای رمز گشایی کارت سوخت در نظر گرفته شده اند مراجعه نمایید که برای هر شهر آدرس مشخصی در نظر گرفته شده است.

کارت سوخت ماشین صفر

افرادی که ماشین صفر خریداری می کنند لازم نیست اقدامی به منظور دریافت کارت سوخت ماشین صفر خودشان انجام دهند و از طرف شرکتی که ماشین را خریداری کرده‌اند این اقدامات صورت می‌گیرد. بعد از چند وقت کارت سوخت به آدرسی که در پرونده ثبت کرده اند ارسال میشود. اما اگر بعد از مدت حدود دو ماه کارت سوخت ماشین صفر شما به دستتان نرسید می توانید از طریق مراجعه به سایتwww.epolice.ir   پیگیر کارت سوخت ماشین صفر و یا تازه خریداری شده ی خودتان شوید.

کارت سوخت المثنی

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده که افرادی که کارت سوختشان گم شده ، فقط از طریق دفاتر پلیس+10 می توانند اقدام به ثبت نام و دریافت کارت سوخت المثنی نمایند. و هر گونه سایت و یا شرکت دیگری که ادعا کند می‌تواند این کار را انجام دهد ممکن است با اهداف کلاهبرداری و دستیابی به اطلاعات شخصی اقدام به این کار نموده باشد. پس در صورتی که کارت سوخت خود را گم کرده اید و میخواهید کارت سوخت المثنی بگیرید حتما با در دست داشتن مدارک شخصی و مدارک خودرو به مراکز پلیس+10 مراجعه کنید.


مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

استعلام خلافی خودرو

مالیات خودروهای میلیاردی از سال 1400

کاهش مصرف سوخت

بازیابی رمز کارت سوخت

فروش خودرو در بازار بورس

مزایا و معایب استفاده از مکمل سوخت


 

گم کردن کارت سوخت

اگر کارت سوخت ماشین خودتان را گم کردید و یا  در پمپ بنزین آن را جا گذاشتید نگران نباشید. اکثر مواقع به دلیل اینکه سوخت گم شده دارای رمز عبور است و استفاده خاصی ندارد، افرادی که آن را پیدا می‌کنند به صندوق‌های پستی تحویل می‌دهند و ممکن است بعد از چند وقت پیدا شود. برای پیگیری کارت سوخت گم شده می‌توانید به سایت سامانه خدمات دولت و یا دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید.

سوزاندن کارت سوخت گم شده

اگر کارت خود را گم کرده باشید و یا دچار آسیب شده باشد باید اقدام به دریافت المثنی برای کارت سوخت خود نمایید. برای این کار می‌توانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و یا نرم افزار تعبیه شده برای این کار از طریق نشانی “www.mob.gov.ir” اقدام نمایید. لازم به ذکر است برای اقدام به این کار نیاز به کارت خودرو و کارت شناسایی مالک خودرو می باشد. حدود ۲۴ ساعت پس از این اقدام، کارت  مفقودی شما باطل می شود یا به اصطلاح میسوزد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

کم شدن بنزین از کارت سوخت

اتفاق عجیبی که در این مدت برای کارتهای سوخت اتفاق افتاده است، این است که افراد مراجعه می‌کنند و از کم شدن سهمیه بنزین شان شکایت دارند. برای مثال می گویند من از ۶۰ لیتر سهمیه ۳۰ لیتر را مصرف کرده ام و اما در حال حاضر به جای ۳۰ لیتر ۲۷ لیتر بنزین در کارت من وجود دارد. اگر بلافاصله پس از گذاشتن نازل کارت را خارج کنید 2 الی 3 لیتر از سهمیه شما کم خواهد شد. کاری که باید انجام دهید این است که پس از انجام سوختگیری و گذاشتن نازل بنزین باید صبر کنید تا پیام ” کارت را خارج کنید ” روی نمایشگر ظاهر شود. در این صورت دیگر شاهد این اتفاق نخواهیم بود.


راهنمای ورود به سایر صفحات سایت اتوخسروانی:

خانه اتوخسروانی

خرید اقساطی

خرید نقدی


تک نرخی شدن بنزین

چندی پیش اخباری مبنی بر این که بنزین تک نرخی با قیمت ۱۷۰۰ یا ۱۸۰۰ تومان در فضای مجازی گسترش یافته بود و وزارت نفت اعلام کرد این خبر صحت ندارد و  صحبت از چنین طرحی به هیچ وجه به میان نبوده است. بر اساس این صحبت حذف کارت سوخت بی معنا خواهد بود و همچنان بنزین از سیستم دو نرخی در جایگاه‌ها عرضه خواهد شد و از تک نرخی شدن بنزین خبری نیست.

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو