مالیات خودرو های گران افرایش یافت

  • دسته بندی
    اخبار خودرو
  • تاریخ انتشار مقاله
    20 بهمن 1398
  • به اشتراک بگذارید

مالیات خودرو در همه ی کشورهای جهان وجود دارد و کشوری نیست که بابت خرید خودرو مالیات مستقیم و یا غیر مستقیم دریافت نکند. امروزه خودروهای گران قیمت، نوعی از آثار هنری در ایران، و سایر کشورها محسوب می شود. خودروهایی بسیار لوکس و شیک که در ایران با توجه به محدودیت های گسترده قیمت های گرافی دارند. جذاب بودن این ماشینها، برای همه حیرت انگیز است. این خودروها بسیار کم و نادر هستند و ممکن است کسی تا به حال در طول عمر خود، یکی از آنها را از فاصله ی نزدیک مشاهده نکرده باشد.امکانات زیاد در کنار قدرت موتور و سرعت بالا از این خودروها شاهکارهای بی نظیر ساخته است.

پرداخت این پول برای افراد ثروتمند، مشکلی به وجود نمی آورد و به راحتی این هزینه را می پردازند. اما افرادی که این خودروهای گرانقیمت را خریداری می کنند، سالیانه باید مالیات آن را هم بپردازند. این قانون به تازگی مورد بازبینی و تغییرات قرار گرفته است. به این دلیل کمیسیون تلفیق مجلس، برای انواع خودروهایی که شماره انتظامی شخصی دارند و نرخ آنها یک میلیارد تومان یا بیشتر از آن هست، را ملزم به دادن مالیات می داند.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” خودرو های هیبریدی ایران ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%87%db%8c%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

هزینه ی مالیات خودروهای گران

حال این سوال پیش می آید که مالکان این خودروها چقدر هزینه ی مالیات بر دارایی خود باید بپردازند؟

تا کنون مالیاتی که برای خرید و فروش خودروی صفر کیلومتر در زمان معامله ی خودرو، پرداخت می شد، به میزان یک در صد بود، اما در اقدامی ناگهانی و افزایش ارز، نمایندگان مجلس رقم مالیات مربوط به خرید و فروش خودروهای وارداتی را در سال ۱۳۹۹ به میزان های متفاوتی افزایش داده اند که این افزایش عبارت است از: خودروهای یک تا یک و نیم میلیارد تومان، نیم درصد، یک و نیم تا سه میلیارد تومان، یک درصد و سه میلیارد تومان به بالا، یک و نیم درصد است.

یعنی مالیان های جدید عبارتند از: خودروهای یک تا یک و نیم میلیارد تومان 1.5 درصد، یک و نیم تا سه میلیارد تومان، 2 درصد و سه میلیارد تومان به بالا، 2.5 درصد است. البته بنا بر گفته ی رئیس کل سازمان امور مالیاتی، نرخ مالیات خودروهای وارداتی، لوکس و گران را 8 در صد ارزش گمرکی دانست. ایشان با اعلام اینکه میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده گفت : مالیات بر ارزش افزوده در قیمت تمام شده ی خودرو لحاظ می شود. یعنی هر قیمتی که تعیین شده باشد، مالیات از آن اخذ می شود. ایشان در ادامه افزود: سازمان امور مالیاتی هیچ گونه دخالتی در قیمت گذاری خودرو ندارد.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” معایب و مزایای کاور بدنه خودرو ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%da%a9%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%af%d9%86%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88-%d8%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%84%d9%88%da%a9%d8%b3%d8%9f%d8%9f-%d9%85%d8%b2%d8%a7%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

مالیات خودروهای کارکرده

برای خودروهایی که بین یک تا شش سال کار کرده اند، هر ساله از قیمت اعلامی دارایی ده در صد کاسته میشود. ولی برای خودروهایی با عمر بیش از شش سال، اعلامی دارایی که به عنوان مالیات خودرو اخذ میشود، ۴۰٪ است. بر اساس تبصره ی (1) ماده (30) قانون، مالیاتی که برای تولید داخل است، به میزان یک در صد (1٪) و وارداتی دو درصد (2٪) در سال ۱۳۹۹ است.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=” تویوتا لندکروز 2021 ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/toyota-landcruiser-2021%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

 

مالیات خودروها چگونه اخذ می شود؟

حال اگر این سوال پیش بیاید که مالیات خرید و فروش خودرو چگونه باید پرداخت شود، باید گفت که پرداخت مالیات این خودروها در پروسه ی ثبت سند دفتر خانه یا نقل وانتقال در مراکز تعویض پلاک انجام خواهد شد و این کار اجباری است. مثلا مالیاتی که برای خودروی صفر یک میلیاردی در نظر گرفته شده است، 15 میلیون تومان است که این قیمت خود، با برخی از خودروهای موجود در بازار کشورمان، برابر است. از سوی دیگر هم که به این قضیه نگاه کنیم، گرفتن این مالیات سنگین در شرایطی انجام میشود که خریداران این خودروهای وارداتی تعرفه ی گمرکی بسیار سنگینی را برای استفاده از خودروی خود پرداخت کرده اند.

همچنین افزایش این معیار مالیاتی میتواند منجر به رکورد گرانی و تورمی شدید در بازار خودروهای وارداتی شود. از طرفی به دلایل زیادی از جمله افزایش قیمت ارز و افزایش تقاضای خرید خودرو، قیمت خودروهای زیادی در حال حاضر بالاتر از یک میلیارد است. از جمله این خودروها می توان به آزرا و سورنتو که خودروهای معمولی در بازار جهانی محسوب می شوند اشاره نمود که در ایران قیمت بالای یک میلیارد تومان پیدا کرده اند.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده مشاوره رایگان