چطور بفهمیم کیلومتر ماشین دستکاری شده است ؟ تشخیص کارکرد واقعی ماشین

کارکرد واقعی ماشین؟! احتمالاً تا به حال پیش آمده که بخواهید برای خودتان یا یکی از اطرافیان یک ماشین کارکرده بخرید و با سوالاتی مثل اینکه ماشین رنگ شدگی دارد یا نه و یا اینکه میزان کارکرد ماشین چند کیلومتر است روبرو شده اید. هر دو مورد گفته شده هنگام خرید ماشین کارکرده اهمیت خیلی زیادی دارند و روی قیمت ماشین بسیار تاثیر می  گذارند. به همین دلیل لازم است موقع خرید ماشین کارکرده کمی بیشتر حواستان را جمع کنید تا خدای نکرده کلاه سرتان نرود.

زیرا در بسیاری از موارد افراد کیلومتر ماشین را دستکاری می کنند تا میزان واقعی را نشان ندهد و به این روش ماشین را به قیمت بالاتری به شما می فروشند. راه های متفاوتی وجود دارد که می شود به کمک آن‌ها کارکرد واقعی ماشین را تا حدودی تشخیص داد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

تشخیص کیلومتر واقعی ماشین

اولین چیزی که باید توجه داشت این است که بسیاری از قسمتهای ماشین به مرور زمان دچار ساییدگی می‌شوند و تا زمانی که از ماشین استفاده نشود این ساییدگی ها بسیار ناچیز هستند. پس با یک بررسی ساده در مورد قسمت های در معرض سایش ماشین، می‌توان تا حدودی به کیلومتر واقعی ماشین پی برد. از جمله این قسمتها باید به پدال های ماشین بخصوص پدال گاز، دسته دنده ماشین، قربیلک فرمان ماشین، دستگیره های در و صندلی های ماشین اشاره کرد.

برای مثال اگر ماشینی خواستید بخرید که پدالها و دسته دنده آن ساییده شده و ظاهر اولیه را ندارند اما در مقابل کیلومتر شمار ماشین عدد 40 یا 50 هزار را نشان می‌دهد حتماً باید شک کنید که کیلومتر ماشین دستکاری شده چون معمولاً زیر ۱۰۰ هزار کیلومتر این بخش های ماشین دچار ساییدگی نمیشوند.

 تشخیص از روی ECU

امروزه تقریبا تمام ماشین ها کامپیوتر مرکزی یا همان ECU دارند که از طریق آن و استفاده از دستگاه دیاگ می‌شود به کیلومتر واقعی ماشین پی برد. البته بعضی از افراد آنقدر حرفه ای کیلومتر ماشین را دستکاری می‌کنند که با دستگاه دیاگ و بررسی ECU هم نمی‌توان متوجه شد که کیلومتر ماشین دستکاری شده است.

اما حتی اگر به حرفه ای ترین شکل ممکن این کار انجام شده باشد یک تعمیرکار خبره به راحتی می تواند متوجه این موضوع شود. پس سعی کنید اگر خودتان توانایی های لازم را ندارید حتماً از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا در تشخیص کارکرد واقعی ماشین به شما کمک کند.

تشخیص کارکرد واقعی ماشین

قطعات مصرفی ماشین مانند تسمه تایم و لاستیک ها یک عمر مشخصی دارند و اگر عوض شده باشند، می تواند نشانه‌ای از کیلومتر بالای کارکرد ماشین باشد. برای مثال تسمه تایم حدود ۶۰ هزار کیلومتر کار میکند و اگر ماشینی خریدید که کیلومتر آن عدد 30 هزار را نشان می داد اما متوجه شدید که تسمه تایم اش کم شده باید به کیلومتر ماشین شک کنیم.

برای این کار تسمه تایم و رادیات ماشین جز بهترین و قابل اعتمادترین گزینه‌ها هستند. زیرا گزینه های دیگری مانند لاستیک ها و لنت ها با توجه به نوع رانندگی فرسایش و خرابی متفاوتی پیدا می‌کند و نمی‌توانند چندان قابل استناد باشند.

تشخیص از روی عمر ماشین

به طور میانگین هر خودرو در هر سال حدود ۲۰ هزار کیلومتر مسافت طی میکند و اگر تعداد سالهای کارکرد خودرو با کیلومتر پیمایش همخوانی نداشت احتمال دارد که دچار دستکاری شده باشد. برای مثال یک خودروی که چهار سال از عمرش می گذرد باید حدود ۸۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته باشند و اگر مقدار قابل توجهی با این عدد فاصله داشت باید شک کنیم.


مطالب زیر را از دست ندهید:

ECU چیست؟

سی ان جی یا ال پی جی (CNG یا LPG)

کولر ماشین چگونه کار می کند

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض روغن


البته باید گفت بعضی افراد هستند که استفاده بسیار کمی از ماشین شان می کنند و یا بعضی ماشین ها برای مدتی بدون استفاده نگهداری می شوند یا به اصطلاح می خوابند. به همین دلیل کم بودن کیلومتر همیشه نشانه دستکاری کیلومتر توسط فروشنده نیست. پس بد نیست در مورد شغل فروشنده و تعداد اعضای خانواده و میزان استفاده اعضای خانواده از ماشین سوال بپرسید تا خیالتان راحت شود.

شناسایی از روی سرویس و نگهداری

از دفترچه های تعمیر و سرویس ماشین اطلاعات زیادی می توان متوجه شد. به همین دلیل سعی کنید از فروشنده برگه های سرویس های دوره ای ماشین را درخواست کنید. زیرا از این طریق هم به کیلومتر واقعی ماشین می‌توان پی برد و هم اینکه متوجه می شوید چه بخش هایی از ماشین تعویض و یا تعمیر شده. برای مثال تعداد دفعات تعویض روغن و یا تعویض لنت می تواند کیلومتر تقریبی پیمایش ماشین را برای شما مشخص کند.

تشخیص از روی کیفیت رنگ ماشین

رنگ ماشین به مرور زمان کدر و کمرنگ و ساییده می شود اما این ساییدگی کم است. پس اگر دیدید رنگ ماشین تغییر قابل توجهی به نسبت یک ماشین نو دارد، بدانید که کارکرد ماشین بالاست زیرا رنگ ماشین به سادگی آسیب نمی بیند. پس اگر ظاهر رنگ ماشین با میزان کیلومتر پیمایش ماشین همخوانی نداشت احتمال دارد کیلومتر شمار ماشین دستکاری شده باشد.

حتما ماشین را به یک متخصص نشان دهید

حتماً از یک یک فرد متخصص و توانا در این زمینه کمک بگیرید. زیرا معمولاً افراد اطلاعات کافی در مورد موارد گوناگون که می تواند کیلومتر کارکرد واقعی یا ماشین را نشان دهد ندارد. اما یک مکانیک به سادگی می‌تواند موارد گفته شده در بالا را بررسی و تشخیص دهد و اگر فروشنده از نشان دادن ماشین به یک متخصص اجتناب کرد و خواست شما را پشیمان کند، به کیفیت ماشین شک کنمید و حواستان بیشتر باشد.

مجازات دستکاری کیلومتر ماشین

دستکاری کیلومتر ماشین یک مجازات محسوب می‌شود و اگر بتوانید ثابت کنید که فروشنده کیلومتر ماشین را دستکاری کرده است می توانید جریمه نقدی از او بگیرید. دستکاری کیلومتر ماشین یک کلاهبرداری به حساب می‌آید و ۱۰ روز تا ۲ ماه حبس و ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی در پی دارد.


راهنمای دسترسی به صفحات اصلی سایت

صفحه اصلی سایت

خرید خودروی اقساطی

قیمت خودرو


 

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو