مکمل بنزین بخریم یا نه | مزایا و معایب استفاده از مکمل سوخت

مکمل سوخت

حتماً تا به حال برای شما نیز پیش آمده که به پمپ بنزین مراجعه کنید و متصدی پمپ بنزین  به شما پیشنهاد استفاده از انواع مکمل های سوخت جهت بهبود عملکرد خودروی  شما را ارائه کند و پافشاری شدیدی و پیشنهادش داشته باشد. از طرفی بارها و بارها شنیده باشید که استفاده از مکمل های سوخت آسیب های متفاوتی به خودروی شما وارد می کند.

قیمت هر بسته از مکمل های سوخت بسته به نوع، حجم و کشور تولید کننده از ۱۰ هزار تومان تا ۱۳۰ هزار تومان و حتی گاهی مواقع بالاتر می رود. این یعنی اصلاً قیمت مقرون به صرفه و پایینی برای این محصولات در نظر گرفته نشده است. پس با دقت زیادی باید اقدام به خرید آنها نمود. زیرا اگر تصمیم بگیرید و طبق گفته متصدیان پمپ بنزین هر سه باک یکبار از این مکمل ها در باک خود استفاده کنید، تقریباً به ازای 3 بار سوخت گیری باید بیشتر از 50 تومان هزینه کنید.

مکمل بنزین مفید است یا نه؟

در ادامه به توضیح اینکه آیا مکمل ها می توانند برای خودرو مفید یا مضر باشد. و یا اینکه همانطور که متصدیان پمپ بنزین می گویند برای خودرو ضرورت دارند یا خیر اشاره خواهیم نمود. در ابتدا باید بگویم که تبلیغ و فروش هرگونه مکمل سوخت در جایگاه های سوخت به دستور شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی غیرمجاز است و بارها سخنگویان شرکت ملی نفت اعلام نموده اند که فروش و عرضه این مواد در جایگاه های سوخت تحت نظر شرکت نیست و عرضه آنها را مجاز نمی داند. وی همچنین بیان نمود این دست اقدامات تخلف میباشد و در صورت مشاهده می توانید با شماره 09627 موضوع را اطلاع رسانی نمایید تا برخورد شود.

شرکت ملی نفت اعلام نموده بنزین موجود در جایگاه ها از از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و هیچ نیازی به استفاده از این دست افزودنی ها در بنزین وجود ندارد. در مورد کیفیت سوخت موجود در ایران حرف و سخن ها بسیار زیاد است که بررسی این مورد از موضوع بحث خارج است.

مکمل سوخت استفاده کنیم یا نه


همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحات زیر بازدید فرمایید :

راهنماي گرفتن كارت سوخت المثني

جزئیات سهمیه بنزین برای سفرهای نوروز

بهترین و معروف ترین جایگزین های بنزین

با چراغ روشن بنزین چقدر میتوانیم حرکت کنیم؟

بازیابی رمز کارت سوخت

چرا شتاب خودرو کم می شود؟

راه های کاهش مصرف سوخت


بیگدار به آب نزنید

از طرفی بسیاری از کارشناسان تاکید بسیار دارند که کوچکترین اشتباهی در میزان استفاده از مکمل های سوخت می‌تواند به ساختار خودرو آسیب برساند و موجب خوردگی در بخش‌های مختلف خودرو شود. به همین دلیل استفاده نکردن از آنها را بسیار بهتر از استفاده کردن می دانند و تاکید ویژه دارند که از انواع مکمل ها به خصوص انواع رسوبزدای آنها استفاده نکنید.

حتی در بسیاری موارد سازندگان خودرو تاکید می کنند که استفاده از مکمل های سوخت موجب باطل شدن گارانتی می شود و این تاکیدی بر مفید نبودن و حتی مضر بودن این دست مکمل ها می باشد. همچنین این کارشناسان به صورت دقیق و علمی ثابت کرده اند که مکمل هایی مانند شوینده انژکتور و یا پاک کننده سیستم سوخت هیچگونه تاثیر در پاک کردن سیستم انژکتور و سوخت رسانی خودرو ندارند. زیرا در اکثر مواقع دوده‌هایی که مسیرها را پوشانده اند هیچ گونه تماسی با بنزین و مکملی که در داخل بنزین ریخته شده ندارند تا بتوانند حل شده و پاک شوند. در نتیجه استفاده از این مکمل ها هیچ تاثیری در پاک کردن سیستم انژکتور و سوخت رسانی خودرو ندارند.

مکمل سوخت استفاده کنیم یا نه

 

انواع مختلف مکمل سوخت

مکمل های سوخت در انواع مختلفی از جمله تثبیت کننده سوخت، تقویت کننده اکتان، پاک کننده انژکتور، یخ زدایی گازوئیل و برخی مدل های دیگر عرضه می شوند که هر یک برای هدف خاصی تولید و عرضه شده اند. برای مثال تثبیت کننده سوخت با هدف خارج کردن رطوبت و خوردگی از سیستم سوخت رسانی و تقویت کننده اکتان برای ایجاد روان کنندگی و کاهش سایش قطعات داخل موتور و همچنین افزایش راندمان کارکرد موتور به کار می روند.

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند اگراز عمر خودروی شما زیاد نگذشته است، هیچ احتیاجی به استفاده از این دست افزودنی ها ندارید. در بسیاری موارد استفاده  از بنزین سوپر با اکتان بالا و کیفیت خوب بسیار بهتر از استفاده از مکمل های سوخت در داخل خودرو به حساب می آید.

مکمل های سوخت در کیفیت ها و مدل های مختلفی عرضه می شوند و برخی از آنها تاثیر خوبی در روان کردن و بهبود عملکرد خودرو و سیستم سوخت رسانی دارند. اما باید بدانید که اولاً قیمت آنها بسیار بالاست و به علاوه همانطور که پیشتر نیز گفتیم، در خودروهای نو کاربرد آنها بسیار کم است و بیشتر مناسب خودروهایی هستند که از عمر آنها زمان زیادی گذشته است.

 

مکمل سوخت استفاده کنیم یا نه

تاثیر مکمل سوخت در مصرف بنزین

مکمل مناسب با حجم کاملا مناسب در کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر دارد. اما تاثیر آنها بسیار ناچیز است و به هزینه ی گزافی که برای خرید مکمل خواهید پرداخت نمی ارزد. در مجموع می توان گفت اگر خودروی شما عمر کمی دارد و به طور مرتب از آن محافظت می کنید هیچ احتیاجی به استفاده از مکمل های سوخت ندارید. اما اگر خودروی شما مدت زمان زیادی خواب بوده است و مدل آن کمی قدیمی شده است، بد نیست یک بار از مکمل سوخت برای روشن نمودن آن استفاده کنید.

مکمل های سوخت شاید بتوانند درصد بسیار کمی تاثیر در عملکرد خودروی شما داشته باشند، اما به هیچ وجه آنطور که فروشندگان ادعا می کنند فوق العاده نیست و به هیچ وجه ارزش قیمت بالا را ندارد. در کنار این سود بسیار ناچیز استفاده غلط از این مکمل ها می ‌تواند کاملاً مضر باشد و منجر به خرابی  و خوردگی در سیستم های خودرو شود. اگر هر چند وقت یک بار به جای بنزین معمولی از بنزین سوپر با اکتان بالا استفاده کنید استفاده از مکمل های سوخت احتیاج پیدا نخواهید نمود.


راهنمای اطلاع از قیمت خودرو:

قیمت i20

قیمت النترا

قیمت گرنجور

قیمت اسپورتیج

قیمت سوناتا هیبرید

قیمت سراتو مونتاژ

قیمت مزدا 3 جدید صندوقدار


 

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو