چگونه لاستیک‌های اتومبیل خود را تمیز کنیم

تمیز کردن تایر ماشین

با توجه به هزینه‌ی بالایی که صرف خرید اتومبیل می‌شود بنابراین نگهداری از آن نیز بسیار با اهمیت است. بدنه ماشین شما هر چقد که تمیز باشد اما کثیف بودن لاستیک‌ها این جذابیت را از بین می‌برد. علاوه بر این تمیز بودن لاستیک‌های ماشین، آنها را در برابر ترک‌خوردگی و هوازدگی محافظت می‌کند و شما را از زمان تعویض و بالانس کردن تایرها مطلع می‌کند. در ادامه این مقاله روش تمیز کردن تایرهای ماشین توضیح داده می‌شود تا شما بتوانید مانند یک متخصص این کار را انجام دهید.

شستن لاستیک ماشین با آب و شوینده

دستمال یا حوله، برس، آب، شوینده لاستیک، واکس، اسفنج و براق کننده لاستیک وسایل مورد نیاز شما برای اینکار هستند. ابتدا با مقداری آب و دستمال گردوخاک و گل‌های سطحی را پاک کنید. سپس تمامی سطوح لاستیک‌ها را به وسیله شوینده اسپری کرده و بگذارید 1-2 دقیقه بماند. در ادامه با اسفنج شوینده را بر روی سطوح بمالید تا گل و لای نرم شده و در شوینده حل شوند. از آنجایی که سطوح لاستیک دارای آج و برجستگی است از برس برای پاک کردن سریعتر گل‌ولای کمک بگیرید. البته حواستان باشد که اینکار را با دقت انجام داده و برس را خیلی فشار ندهید چرا که باعث سابیدگی تایر شده و به مرور باعث ایجاد نشتی می‌شود.

تمیز کردن تایر ماشین

 

 

سپس با آب فشار قوی تایر را شسته و در صورتی که هنوز آثاری از کثیفی بر روی آن باقی مانده بود مجددا از شوینده استفاده کنید. حین استفاده از شوینده حتما دستوالعمل مربوط به آن را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید مثلا بعضی از شوینده ها حتما باید برروی سطوح خشک استفاده شوند. پس از پایان شستشو از براق کننده و واکس لاستیک استفاده کرده و آن را با استفاده از اسفنج بر روی تمامی سطوح بمالید تا درخشندگی لاستیک حفظ شود.

استفاده از نوشابه نیز برای براق کردن لاستیک ها بسیار رایج است اما با توجه به این که مخصوص این کار نیست استفاده ی مداوم می تواند موجب خشک شدن و ترک های ریز در لاستیک شود. به همین دلیل توصیه می شود از واکس های مخصوص که لاستیک را براق و نرم می کنند استفاده نمایید تا تمیز بودن لاستیک به بهای خشک شدن و آسیب به آن تمام نشود.

 


مطالب زیر را از دست ندهید:

از باد نیتروژن در لاستیک استفاده کنیم؟

راهنمای خرید لاستیک دولتی

تنظیم فشار باد لاستیک

زمان مناسب تعویض لاستیک

نحوه باز کردن پیج لاستیک

راهنمای انتخاب تایر مناسب

افزایش طول عمر تایر


نکته های ضروری شستشوی لاستیک

در پایان توصیه هایی در باره شستشوی لاستیک ماشین وجود دارد که عمل به آنها ضروری است:

  • ابتدا لاستیک های ماشین را بشویید بعد به سراغ بدنه آن بروید چرا که اگر بطور عکس عمل کنید گل‌و لای لاستیک ها بر روی بدنه اتومبیل می‌چسبد.
  • حتما از شوینده های مخصوص تایر برای اینکار استفاده کنید چرا که شوینده های بدنه ماشین مخصوص شستشوی بدنه و برای حفظ رنگ آن کاربرد دارد و به شستشوی لاستیک‌ها کمکی نمیکند.
  • شوینده های تایر به رنگ بدنه آسیب وارد می‌کند بنابراین هنگام شستشوی لاستیک‌ها و اسپری شوینده با دقت عمل کنید.
  • از اسفنج و دستمال‌های جداگانه برای شستشوی چرخ و بدنه استفاده کنید چرا که گل و لای لاستیک ممکن است در بین دستمال گیر کند و باعث خراش بدنه اتومبیل شود.
  • از مواد متفرقه مثل واکس چرم برای جلا دادن به لاستیک ها استفاده نکنید

همچنین اگر قصد خرید خودرو دارید از راهنمای زیر کمک بگیرید:

صفحه اصلی سایت

خودروی اقساطی

قیمت خودرو


 

مقالات مرتبط

افزودن دیدگاه

×
منو