شوتی کیست ؟ نگاهی به شغل خطرناک و غیر قانونی شوتی

شوتی کیست ؟

قاچاق کالا در ترمینولوژی حقوق، به معنی حمل و نقل کالا، از نقطه ای به نقطه ی دیگر، بدون پرداخت حقوق دولتی، تعریف شده است. پس از قاچاق مواد مخدر، پرسودترین معامله ی غیر قانونی، برای افراد و سازمان های تبهکار، تجارت غیر قانونی کالاست. خودروهای سواری موسوم به شوتی، که حامل بار قاچاق هستند، عمدتا شبانه و بلافاصله پس از بارگیری، به سمت مقاصد خود، بدون استراحت کافی و با سرعت بالا حرکت میکنند. جاده ها پر شده از این خودروهای شوتی که مثل برق و باد از کنار دیگر خودروها، میگذرند.

آنها نه از پیچ و خم جاده هراسی دارند و نه از جریمه شدن توسط پلیس. این خودروها که اغلب گران قیمت نیستند، حتی از شلیک گلوله هم هراس ندارند. خودروهای شوتی بیشتر شامل سمند، پژو ۴۰۵، و پرشیا است. موتور این خودروها تقویت شده است. یکی دیگر از مشخصات آنها، این است که کمک فنرهای عقب آنها، از حد استاندارد، بالاتر است. به این دلیل است که پس از بار زدن محموله، سنگینی بار شاسی، خودرو را از حد مجاز پایین نیاورد. بار هم میتواند مجاز باشد هم غیر مجاز، یعنی همه چیز میتواند باشد. به همین خاطر، به خودروهای شوتی، قاچاق بر هم گفته میشود‌.

شوتی ها

شوتی ها چه میکنند ؟

راننده های شوتی، چه زن چه مرد، اکثرا پیش از طلوع یا پس از نیمه شب، هول زده، صندلی عقب ماشین خود را در می آورد، به شیشه ی پنجره های عقب ماشین خود، روکش دودی میچسباند، از کف تا سقف فضای خالی پشت صندلی راننده را از بسته های ریز و درشت باری که مجاز به خروج نیست، پر میکند.البته در سال های اخیر، قاچاق خودروهای شوتی، محدود به اجناس خارجی نبوده، بلکه در مرزهای شرقی کشور، ورود اتباع خارجی و ورود غیر قانونی آنها به کشور ماموریتی بوده که در مقابلش، پول های هنگفتی به جیب میزنند.این خودروها، معمولا قطاری راه می افتند و بر میگردند. به این معنی که هر ماشین با فاصله ی ۵ دقیقه از ماشین بعدی و سپر به سپر حرکت میکنند. قانون مشترک آنها این است که اگر یک ماشین گیر افتاد، توقف بقیه ممنوع است‌. صندوق عقب ماشین های آنها، نیز به طرز مسخره ای بالاتر از باقی بدنه است.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

قرار دادن بار در ماشین شوتی

شوتی ها بیشتر در کدام شهر ها هستند ؟

پدیده ی اتومبیل های شوتی، چند سالی است که در استان بوشهر، به صورت زیادی رشد کرده است. متاسفانه همین عامل، ضمن نا امن بودن راه های استان، باعث بی نظمی در جاده هایش نیز شده است. شهر گچساران، نیز به واسطه ی قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و نزدیکی به بندرهای همسایه، هر روز شاهد تردد خودروهای شوتی، در جاده های این شهرستان میباشد.

قاچاق موبایل با شوتی

واژه ی شوتی، برای مردم بوشهر، لرستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و… بسیار آشناست. یکی از اصلی ترین مبدا حرکت شوتی ها، استان بوشهر و بندر گناوه است. البته از دیگر مرزهای غربی وبنادر هم بار شوتی منتقل میشود. بیشترین محموله ی خودروهای شوتی، پوشاک است. جالب است بدانید که بسیاری از فروشگاههای پوشاک، در سراسر کشور، اجناس خود را از همین شوتی ها تامین میکنند. اجناسی که قیمت آنها را بسیار پایین تر از مبلغی که باید از راه قانونی بپردازند، خریداری میکنند. به خاطر همین هم پول خیلی خوبی، به شوتی ها میدهند.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

حرکت شوتی ها

خطرات برای شوتی ها

راننده های این خودروها، به معنای واقعی، جان بر کف هستند‌‌. به این معنی که هیچ مانعی سد راهشان نمیشود، مگر تصادف یا شلیک پلیس. دیوانه وار رانندگی میکنند و سالیانه تعداد زیادی از آنها، در جاده ها کشته میشوند. در حال حاضر آنقدر این خودروها زیاد شده اند که سیستم کاری شان تغییر کرده و گروهی فعالیت میکنند. چندین خودرو با هم شروع به حرکت میکنند و وقتی به چند صد متری پلیس راه میرسند، متوقف میشوند. وقتی دیده بان، که از قبل در کنار پلیس راه ایستاده، دستور امن بودن جاده را داد، شروع به حرکت میکنند.

تصادف شوتی

این همه به خطر افتادن و آمار بالایی که شوتی ها، تلفات میدهند، نشان میدهد این رانندگان به ناچار روی به این کار می آورند. در این چند سال اخیر، که مشکلات بیکاری و اقتصادی، رشد بالایی داشته است، تعداد این شوتی ها هم زیاد شده است. به گونه ای که خود به تنهایی تبدیل به شغل شده است. یکی از نتایج بحران اقتصادی، نیز شوتی است. به این دلیل که هیچ فرد هوشیاری، با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، جان خود را در معرض خطر نمیگذارد، مگر اینکه مجبور به این کار شده باشد‌‌. قربانی تصادف این خودروها، شامل راننده، عابران پیاده، سرنشینان خودروهای شوتی و همچنین سرنشینان خودروهای دیگر بوده است.

گاهی در خودروهای شوتی، کاتالیزور اگزوز حذف شده است. همچنین برخی از این خودروها، به دودزا مجهز هستند‌. آنها با انتشار دود غلیظ سفید، مانع دید خودروهای تعقیب کننده میشوند. گاهی نیز پلاک خود را مخدوش میکنند. یکی از علت های سرعت بالای شوتی ها، شناسایی نشدن و فرار آنها از دست پلیس است‌. آنها به طور معمول، در جاده ها توقف نمیکنند.

 

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

 

تصادف شوتی ها

3.6/5 ( 14 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *