سی ان جی برای خودرو بهتر است یا ال پی جی ؟

با بالا رفتن قیمت بنزین بسیاری از افراد به فکر افتاده اند که خودروی خود را گازسوز نمایند. تا با استفاده از این سوخت بتوانند کمی در هزینه‌های حمل و نقل خود صرفه‌ جویی کنند. اما سوالی که پیش می آید این است که از بین دو گاز پر مصرف که در ایران بسیار معروف هستند کدام یک بهتر است و مزایای بیشتری دارد.

 CNG و LPG دو گاز بسیار معروف هستند که در ایران برای همه شناخته شده اند. حال به بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو می پردازیم و می بینیم که اگر بخواهید خودروی خود را گازسوز کنید بهتر از آن را CNG کنید یا LPG ?

سوخت گیری و جایگاه سوخت

 اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که بدون شک تعداد جایگاه های CNG با اختلاف فاحشی بیشتر از تعداد جایگاه های LPG است و تقریبا تمام دارندگان خودروهای LPG خودروی خود را از طریق کپسولهای گاز و شلنگ پر میکنند. که روش استانداردی نیست و خطرات زیادی در پی دارد.

پس با اختلاف زیاد گاز CNG هنگام سوخت گیری بهتر از گاز LPG است و بسیار راحت تر می توانید به سوخت دسترسی پیدا کنید. تعداد جایگاه های CNG کشور حدود 2700 عدد و تعداد جایگاه های LPG کمتر از 100 عدد است و روز به روز هم این تعداد با تعطیلی جایگاه ها رو به کاهش است. تمام اعداد و ارقام بالا نشان دهنده ی اختلاف بارز این دو گاز در مرحله ی سوخت گیری است.

 اما پس از سوخت گیری در مابقی بخش‌ها چطور؟ آیا همچنان سی ان جی از ال پی جی برتری دارد یا خیر؟

فروش بورگوارد

مسافت پیمایش با یک باک گاز

خودروهای CNG به نسبت خودروهای LPG مسافت بسیار کمتری را با هر باک پر، طی می نمایند. این اختلاف تا حدود سه برابر نیز می‌رسد یعنی تقریباً با هر بار پر کردن باک سی ان جی میتوانید حدود ۱۵۰ کیلومتر و با هر باک پر ال پی جی حدود ۴۰۰ کیلومتر مسافت طی کنید. که اختلاف فاحش مسافت پیمایش به ازای هر باک پر را نشان می دهد. حال تصور کنید مسافتی بسیار طولانی برای یک مسافرت را می‌خواهید با گاز بپیمایید. اگر این فاصله هزار کیلومتر باشد با گاز CNG حدود شش یا هفت بار نیاز به سوختگیری خواهید داشت در صورتی که با گاز LPG تنها دو بار نیاز به سوختگیری دارید. پس در مسافت پیمایش با اختلاف زیاد گاز ال پی جی برتری بسیاری دارد.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”جایگزین های بنزین کدامند ؟ ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%88%d9%81-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%b2%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%86%d8%b2%db%8c%d9%86%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

شتاب و قدرت

 شتاب و قدرت ایجاد شده توسط LPG بسیار از CNG بالاتر است و خودروهای سی ان جی در مسیرهای شیبدار بسیار ضعیف عمل می کند و فشار زیادی به آنها می آید. حتی در اغلب موارد نیاز دارند تا از سوخت بنزین استفاده کنند. در صورتی که این اتفاق در خودروهای ال ‌پی ‌جی بسیار کمتر می افتد و در بسیاری مسیرها می‌توانند با گاز حرکت کنند. خودروهای LPG کم پیش می‌آید که نیاز جدی به استفاده از بنزین پیدا کنند.

فروش بورگوارد

خوردگی و آسیب به موتور

 هر دو گاز سی ان جی و ال پی جی موجب خوردگی و آسیب به بخش‌های مختلف موتور می شوند. اما این میزان فشار و خوردگی در خودروهای LPG درصد بسیار کمتری دارد. زیرا گاز سی ان جی گاز خشک تری است در نتیجه فشار بیشتری به سوپاپ ها و پیستون های خودرو وارد می کند. در نتیجه خوردگی و آسیب ناشی از سوخت CNG بیش از خودروهای LPG است.

فشار داخل مخزن سوخت

فشار مخزن گاز سی ان جی بسیار بالا و حدود ۱۵۰ تا 220 اتمسفر است. اما فشار مخزن گاز ال پی جی حدود 10 تا 15 اتمسفر است. در نتیجه احتمال انفجار مخزن های گاز CNG به نسبت LPG بیشتر است. البته باید بیان کرد که مخزن های گاز آنقدر محکم هستند که به این سادگی ها منفجر نمی شوند و اتفاقاتی که هنگام سوختگیری در فیلم‌ها شاهد آن بوده اید، ایرادات در بخش‌های مختلف سیستم گازسوز است نه مخزن. زیرا مخزن با استاندارهای بالایی تهیه می‌شود و احتمال انفجار آن کم است.

قابلیت دسترسی

سی ان جی همان گاز داخل لوله های منازل است و این بدین معناست که بسیار زیاد قابل دسترس است. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که این گاز باید با فشار حدود ۱۵۰ اتمسفر داخل مخزن فشرده شود. این کار توسط پمپ های برقی صورت می گیرد و استفاده بیشتر از گازهای cng به این معناست که مصرف برق در این جایگاه ها نیز بسیار بالا است.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”تاثیر گرانی بنزین بر قیمت خودرو ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%86%d8%b2%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%b1-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

امنیت و معاینه فنی

میزان اشتعال گاز CNG بسیار کمتر از اشتعال گاز LPG است و در صورت نشتی اتفاقات حاصل از گاز سی ان جی بسیار کمتر از گاز ال پی جی هستند. از طرفی به دلیل این که سوخت گیری خودروهای ال پی جی عموما چندان استاندارد انجام نمی شود و با توجه به اشتعال پذیری بالا امنیت این گاز هنگام سوخت گیری بسیار پایین و خطرساز است.

دریافت معاینه فنی تنها برای گاز سی ان جی امکان پذیر است و به گازهای ال‌ پی ‌جی معاینه فنی داده نمی‌شود. و این یعنی اگر از گاز ال پی جی استفاده نمایید هر بار که بخواهید معاینه فنی بگیرید باید آن را باز نموده و دوباره ببندید که این یعنی یک مشکل بسیار بزرگ.

هزینه ی راه اندازی

تجهیزات لازم برای CNG کردن خودرو بسیار گرانتر از LPG کردن خودروها است و چیزی حدود سه برابر برای شما هزینه دارد. دلیل این اختلاف قیمت بالا این است که فشار مخزن خودروهای سی ان جی بسیار بالاست و حتما باید مخازن خاص و بسیار گران قیمت استفاده شود تا از انفجار جلوگیری نمایید.

روشن کردن خودرو

 خودروهای cng سوز برای روشن شدن نیاز دارند که بر روی حالت بنزین قرار بگیرند و پس از روشن شدن و حرکت می توان خودرو را به حالت گاز بازگرداند. اما LPG جز در فصول سرد سال نیاز به این کار ندارد و می‌تواند با همان گاز شروع به حرکت نمود.

همچنین پیشنهاد میکنیم از صفحه ی زیر بازدید فرمایید :

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”سایپا روهام ” style=”3d” color=”peacoc” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fautokhosravani.com/saipa-shahin%2F|||”][vc_separator border_width=”3″][/vc_column]

آیا گاز ال پی جی خطرناک است

یکی از سوالاتی که در مورد گازسوز کردن خودرو بسیار پرسیده می‌شود، این است که آیا گاز ال پی جی خطرناک است یا خیر؟ در جواب باید گفت با توجه به اینکه اکثر مخازن LPG در ایران استاندارد لازم را ندارند نصب غیر اصولی مخازن ال پی جی گاهی موجب آتش‌سوزی در تصادفات میشود. اما اگر استانداردهای لازم رعایت شود و کیفیت مخازن بالا باشد به هیچ وجه گاز خطرناکی نیست. حتی طبق بررسی‌هایی که چندین بار در کشورهای اروپایی انجام شده احتمال آتش سوزی خودرو با گاز LPG کمتر از بنزین و CNG می باشد.

 قیمت گاز LPG و CNG

ال پی جی به دلیل اینکه مانند سی ان جی جایگاههای اختصاصی ندارد و تعداد جایگاه های آن بسیار کم است بیشتر توسط فروشندگان متفرقه عرضه می شود و همین مورد دلیلی شده تا نوسانات قیمتی بر گاز ال پی جی حاکم باشد. در حال حاضر قیمت هر لیتر گاز سی ان جی ۶۵۰ تومان و میانگین قیمت هر لیتر گاز ال پی جی ۸۰۰ تومان است. اما باید به این نکته توجه کنید که میزان مساحت قابل پیمایش با هر یک لیتر گاز LPG حدود یک و نیم برابر بیشتر از گاز CNG است. پس در مجموع اگر بخواهید حساب کنید قیمت ال پی جی مقدار کمی به نسبت سی ‌ان‌ جی ارزان تر خواهد بود.

نتیجه گیری

در مجموع می‌توان گفت که گاز ال پی جی با هر بار پر کردن باک مسافت بیشتری را طی می‌کند و آسیب کمتری به موتور می رساند و همچنین افت شتاب و افت قدرت در خودروهای با سوخت ال پی جی بسیار کمتر از خودروهای با سوخت سی ان جی است. بسیار نرم تر و روان تر کار می کند.

اما سوخت سی ان جی بسیار در دسترس تر است و ایمنی آن هنگام سوختگیری بسیار بیشتر از ال پی‌ جی محسوب می شود. همچنین خودروهای ال پی جی هنگام معاینه فنی بسیار با دشواری روبرو می شوند.

LPG CNG

سوخت گیری

جایگاه سوخت

پیمایش با یک باک

شتاب و قدرت

آسیب به موتور

فشار داخل مخزن

هزینه ی راه اندازی

امنیت سوخت گیری

امنیت تصادفات

معاینه فنی

روشن کردن خودرو

قیمت

 

نظرات کاربران

 • amir 23 . 12 . 1398
  پاسخ دهید !

  سلام من اگه lpg رو موتور سمند EF7 نصب کنم خطر نداره ؟ بعدش قطع کن سوختش چطوریه که میگن موقع تصادف شعله ور میشه . میشه از این کار جلوگیری کرد ؟

  • REPLY
   محمد احمدیان 24 . 12 . 1398
   پاسخ دهید !

   سلام
   موتور اي اف 7 كاملا بهينه و مناسب سوخت سي ان جي طراحي شده و هيچ يك از مشكلات بيان شده در مقاله رو با اين موتور نخواهيد داشت و كاملا مناسب و بدون مشكل با سي ان جي كار ميكنه
   پس دليلي نداره كه شما بخواهيد سختي ها و خطرات سوخت گيري در سوخت ال پي جي رو به سي ان جي ترجيح بدين
   در مورد تصادفات هم ، توي تصادفات اگر تمام قسمت هاي مخزن ها استاندارد و با كيفيت باشه سوخت ال پي جي هيچگونه خطري نداره

 • سعید 04 . 12 . 1398
  پاسخ دهید !

  با سلام می خواستم بدونم که وقتی ۳تا از چراغ گاز مایع می مونه اون چراغ سوم میره می یاد یا ایراد از شناور است

  • REPLY
   محمد احمدیان 04 . 12 . 1398
   پاسخ دهید !

   سلام
   متاسفانه اطلاع ندارم
   امیدوارم دوستانی که کامنت رو میبینند اطلاع داشته باشند و کمکتون کنند

  • REPLY
   حمید 05 . 12 . 1398
   پاسخ دهید !

   سلام.سعید خان دلیل خاموش روشن شدن چراغ بالا پایین شدن شناور داخل مخزن به خاطر مایع بودن گازه که در حال حرکت مثل اب به هر طرف حرکت میکنه

 • محمد 28 . 11 . 1398
  پاسخ دهید !

  سلام.بنده چند ساله ک ال پی جی مصرف دارم برای ماشین..ال پی جی چون گازی هست ک باید از نفت فناوری بشه و برای مثلا مسئولان هذینه بره غیر استاندارد شده.ولی گاز سی ان جی از چاه های مخصوص استخراج میشه بدون نیاز ب فناوری نفتی….متاسفانه در شهر زاهدان هر جایگاه ال پی جی بود جمع کردن و پلمپ کرد جالبه کپسول ها رو هم ثبت اموال دولتی کردن خخخ..ال پی جی تنها خطرش هنگام سوخت گیری با کپسول هست ک باید شیر تخلیه هوا باز باشد اگه کوچیکترین جرقه ای یا سیگاری باشد مساویست با خداحافظی

  • REPLY
   محمد 05 . 12 . 1398
   پاسخ دهید !

   سلام لوله هوارم بزار تو سطل آب بعدش کنار سوخت گیری راحت ۳ سیخ جوج رو آتیش درست کن بزن به بدن

 • امیر 27 . 11 . 1398
  پاسخ دهید !

  جایگاه های ال پی جی باید توسعه پیدا کنه به نفع تمام کشور هست . دولت بسیار بسیار فهمیده ما باید اینو بدونه .
  شایدم بدونه اما چون می‌دونه گاز ال پی جی برای صادرات بسیار آسانتر هست ، ال پی جی رو صادر می‌کنه و پولشو به جیب میزنه و سی ان جی رو که صادراتش سخته رو به مردمش میده که استفاده کنن.
  سخن آخر اینکه ال پی جی قابل مقایسه با سی آن جی نیست و مقایسه این دو اشتباست.

  • REPLY
   حمید 21 . 06 . 1399
   پاسخ دهید !

   دقیقا
   همه کشورها از ال پی جی استفاده میکنند

 • مجتبی طاهری تفرشی 27 . 11 . 1398
  پاسخ دهید !

  مطلب cng lpg. خیلی عالی بود. سپاس

  • REPLY
   محمد احمدیان 04 . 12 . 1398
   پاسخ دهید !

   لطف دارید
   خوشحالیم که مفید بوده

 • F 27 . 11 . 1398
  پاسخ دهید !

  خیلی عالی بود. سپاس

  • REPLY
   محمد احمدیان 04 . 12 . 1398
   پاسخ دهید !

   لطف دارید
   ممنون از شما

 • مهدی 24 . 11 . 1398
  پاسخ دهید !

  داداش دمت گرم سایتتون فوقالعاده و تکمیل . سپاس گزارم

 • حسین 11 . 11 . 1398
  پاسخ دهید !

  سلام اگر بخواهیم در سوخت گیری و غیره گاز مایع امنیت و خطر کمتری داشته باشد باید چیکار کنیم

  • REPLY
   28 . 01 . 1399
   پاسخ دهید !

   در مقاله ای جداگانه ای کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

 • مجید 28 . 09 . 1398
  پاسخ دهید !

  سلام فشار گاز در سیستم مایه به مراتب کمتر از فشار گاز در مخزن سی ان جی است و تمام لوله هایی که در گاز مایع و سی ان جی مورد استفاده قرار میگیره یکسان هستند چطور میشه که گاز مایع خطرناکتر مزشه پایه علمی نداره فقط اینکه گاز مایع به دلایل دیگری که غیر علمی است غیر مجاز میباشد فشار درون مخزن سی ان جی همین بس که نیاز به مخزنی است یک تیکه با قطر ۳ سانت یابیشتر که تحمل ان فشار درون مخزن را تحمل کند حال در صوانح اگر با ت جه به فشار درون از بیرون هم ضربه ای وارد شود قطعا مانند در تیغه قیچی کپسول منهدم و خودرو پاره پاره میشود این در حالیست که گاز مایع با فشار درون مخزنی ۱۰ اتمسفر در صوانح اسیب انفجار نخواهد داشت لازم به ذکر است که گاز مایع حتی در درون کپسولهایی مانند اسپره ها هم قابل ذخیره و انتقال است مانند گاز فندکها در نتیجه فقط یک عامل غیر علمی گاز مایع را بر گاز سی ان جی مقدم و امنتر معرقی میکند .
  متشکرم

  • REPLY
   محمد احمدیان 24 . 10 . 1398
   پاسخ دهید !

   بله جناب حق با شماست
   مخازن و سيستم هاي گاز مايع بسيار بسيار كم خطر تر هستند
   اما مشكل از اون جايي شروع ميشه كه مردم به نصب و فعال سازي غير استاندارد گاز مايع رو ميارن و از سيستم هاي ايراد دار و كم استاندارد استفاده ميكنن
   به علاوه هنگام سوخت گيري هم گاز مايع پر خطر هستش چون جايگاه هاي استاندارد بسيار بسيار كم خستند

   • REPLY
    رضا 09 . 11 . 1398
    پاسخ دهید !

    اگر پمپ گاز ال پی جی هم مثل سی ان جی زیاد بود و سوخت گیری آن هم مثل cng راحت باشه lpg خیلی بهتر از cng است. اما از آنجایی که گاز Lpg نیاز به حمل و مقل داره وبا ماشین جابه جا میشود و گاز طبیعی از طریق لوله انتقال پیدا می کنه و تقریبا هزینه ی حمل نقل آن صفر است بعید می دانم دولت پمپ گاز lpg را توسعه بده

    • REPLY
     محمد احمدیان 16 . 11 . 1398
     پاسخ دهید !

     بله دقیقا درست میفرمایید

  • REPLY
   سید رضا 24 . 11 . 1398
   پاسخ دهید !

   سلام به آقا مجید چرا آخرش رو اشتباه نوشتی؟

 • کوروش 26 . 09 . 1398
  پاسخ دهید !

  درود,خداکند,مسولین با ایجادجایگاههای قانونی واستانداردسازی وافزایش ال پی جی به مردم کمک کنند.

  • REPLY
   محمد احمدیان 01 . 10 . 1398
   پاسخ دهید !

   درود بر شما
   ما هم امیدواریم

   • REPLY
    F 27 . 11 . 1398
    پاسخ دهید !

    خیلی عالی بود. سپاس

   • REPLY
    حامد ایزد 06 . 01 . 1399
    پاسخ دهید !

    سلام عرض ادب اول این که ممنون از سایت خوبتون و دوم این که ماشین من سمند صفر بود که بردم ال پی جی کردم .مشکلی که الان دارم یکی چراغ چک هست که رو گاز میام روشن میشه و یکی دیگه ماشینم کم میاره مخصوصا تو سر بالایی بعد هم مثل رو بنزین ماشین خوب راه نمیره دلیلش چیه ؟ ممنون

    • REPLY
     محمد احمدیان 11 . 01 . 1399
     پاسخ دهید !

     سلام
     خیلی لطف دارید
     در مورد سوال اول باید بگیم متاسفانه اطلاعات تخصصی تعمیراتی نداریم و نمیخوایم خدایی نکرده اطلاعات بی پایه بدیم اما برای سوالتون در مورد این که ماشینتون کم میاره کاملا طبیعی هستش و اصلا جای تعجب نداره که هر ماشینی با بنزین بسیار بهتر از گاز عمل میکنه.

  • REPLY
   مهدی 17 . 02 . 1399
   • REPLY
    رضا 21 . 03 . 1399
    پاسخ دهید !

    سلام…باتشکرازراهنمایی های شماعزیزان فقط میتونم یه جواب بله ویاخیرازشمابگیرم انهم اینکه چون من تواژانس کارمیکنم وماشینم پراید۸۶هست اگه شماباشین سی ان جی نصب میکنی یاال پی جی….فقطزودجوابم روبدین ازبس فکرکردم دیگه قاطی کردم که sngویاlpgبکنم بهتره🙏🙏🙏

افزودن دیدگاه

میخواهم نظر خود را در این مورد بنویسم
خرید اقساطی قیمت صفر قیمت کارکرده مشاوره رایگان